آخرين مطالب

رئیس پارک علم و فناوری فارس:

غول تجاری سازی، سد راه شرکت های دانش بنیان فارس است فرهنگي

غول تجاری سازی، سد راه شرکت های دانش بنیان فارس است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- رئیس پارک علم و فناوری فارس با اشاره به حضور 300 شرکت دانش بنیان مستقر در این مرکز گفت: غولی به نام تجاری سازی مانع فعالیت شرکت های دانش بنیان مستقر در این پارک است که باعث می شود فروش محصولات تولیدی این واحدها با دشواری مواجه شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا فرید مُر، چهارشنبه در نشست خبری افزود: به جز تجاری سازی عوامل دیگری نظیر عدم مدیریت مالی و یا ناسازگاری افراد با یکدیگر، عدم موفقیت در تبدیل ایده به محصول و عدم وجود فرهنگ کار جمعی در بین جامعه ما و در بین فعالان حوزه دانش بنیان از جمله آفت های این بخش است.
وی بیان داشت: فناوری نیاز به هم افزایی دارد که متاسفانه این فرهنگ در جامعه ما وجود ندارد.
مُر، با اشاره به افزایش هفت برابری صادرات محصولات دانش بنیان پارک علم و فناوری فارس در سال 97 بیان داشت: در سال 96 صادرات کالاهای تولیدی شرکت های مستقر در این پارک حدود یک میلیون دلار بود که هم اکنون این رقم که شامل صادرات کالاهایی در حوزه های نانو، فناوری اطلاعات (IT) و محصولات کشاورزی است به هفت میلیون دلار افزایش یافته است.
این مقام مسئول ادامه داد: پارک علم و فناوری، فصل مشترکی بین دانشگاه و صنعت است و درصد بسیاری از خوراک این مرکز از دانشگاه ها تامین می شود.
مُر بیان کرد: ایده های خلاق در پارک علم و فناوری فارس بررسی و موارد دانش بنیان و فناورانه ای که قابلیت تولید و اشتغال داشته باشند به عنوان شرکت پیش رشد پذیرفته می شوند و تحت حمایت این مرکز کار خود را آغاز خواهند کرد.
وی اظهار داشت: شرکت های دانش بنیانی که در پارک علم و فناوری مستقر می شوند، به تدریج با حمایت های این مرکز و تلاش خود، بزرگ و در نهایت از این پارک خارج و به شهرک های صنعتی برای گسرش فعالیت منتقل می شوند و تنها واحد آردندی (تحقیق و توسعه) خود را در این محل به جای می گذارند.
رئیس پارک علم و فناوری استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید بین کارخانه و صنعت تمایز قائل شد، تفاوت این 2 مجموعه در واحدهای تحقیق و توسعه است بدین معنا که دست اندرکاران حوزه صنعت از دستاوردهای این واحدها بهره گرفته و به طور مداوم دانش خود را ارتقا می دهند.
وی، وجود بخش تحقیق و توسعه را در واحدهای صنعتی بسیار مهم دانست و افزود: در شرکت های بزرگ صنعتی دنیا بودجه تحقیق و توسعه از اعتبار صرف شده برای خط تولید بیشتر است اما متاسفانه در ایران کارخانه های زیادی وجود دارد لیکن صنعت کم داریم.
مرُ ادامه داد: خودرویی 40 سال در کشور ما در حال تولید است که تنها در این مدت غربیل فرمان و چراغ های آن تغییر ظاهری پیدا کرده است.
رئیس پارک علم و فناوری فارس بیان کرد: به عنوان مثال، کارخانه ماشین سازی در کشور ما وجود دارد اما متاسفانه صنعت خودرو نداریم و اگر بخواهیم وارد این حوزه شویم به پیش نیازهایی مانند قطعه سازی که "مادر" همه صنایع است نیاز داریم و اگر در این حوزه بتوان اقدامات مفیدی انجام داد بی شک پیشرفت در همه صنایع کشور نیز حاصل می شود.
مُر،گفت: وظیفه اصلی پارک علم و فناوری، آموزش کافی به شرکت های دانش بنیان برای توسعه مداوم واحد صنعتی اینگونه شرکت هاست و صاحبان شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری فارس هم اغلب نیروهای جوان و افرادی صاحب ایده هستند.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: هم اکنون 41 پارک علم و فناوری در کشور فعال است که پارک علم و فناوری فارس به لحاظ بهره مندی از فناوری، دانش، وسعت و تعداد شرکت های مستقر در آن در جایگاه سوم کشور قرار دارد و ظرفیت های انسانی متخصص و استعدادهای درخشانی در این مرکز وجود دارد.
او اضافه کرد: در گذشته، استان فارس و شهر شیراز قطب الکترونیک کشور به شمار می آمد اما متاسفانه اکنون اینگونه نیست و امیدواریم در آینده این جایگاه با تلاش شرکت های دانش بنیان و حمایت مسئولان، در عرصه رقابتی سالم، پس گرفته شود.
رئیس پارک علم و فناوری فارس افزود: برای توسعه دانش و هموار کردن مسیر راه شرکت های دانش بنیان، هماهنگی های ضروری در بالاترین سطوح کشور نیاز است و از سوی دیگر، تعارض قوانین داخلی کشور ما که اکنون زیاد است باید برطرف شود.
مُر افزود: به عنوان مثال تولید کننده ای محصولی را به مرحله ورود به بازار می رساند اما تاجری همان کالا را بعضا با کیفیتی پایین تر وارد کشور کرده و به تولیدکننده بومی لطمه وارد می کند، برای حل اینگونه مشکلات به حمایت هایی در بالاترین سطوح کشور نیاز است.
وی ادامه داد: قوانین مالیاتی و حمایتی هم که تصویب شده، متاسفانه اجرا نمی شود به عنوان نمونه، تولید کنندگان و فعالان حوزه دانش بنیان برای دریافت تسهیلات با مشکلات عدیده ای به ویژه در خصوص وثیقه رو به رو هستند و از سوی دیگر فرهنگ سرمایه گذاری خطر پذیر در کشور ما جا نیافتاده و همین مساله باعث شده که ایده های خلاق در مراحل اول متوقف شوند.
مُر بیان کرد: در وضعیت کنونی که تحریم های آمریکا بر مراودات بانکی و پولی کشورمان با خارج سایه انداخته و رد و بدل کردن پول به خارج کشور با مشکل مواجه است، رمز ارز می تواند یکی از راه حل های مواجه با این مشکلات باشد که ظرفیت ایجاد آن نیز در داخل وجود دارد و تنها به حمایت هایی از سوی مسئولان امر نیاز است.
** نوید رونمایی از سه محصول جدید دانش بنیان در فارس
رئیس پارک علم و فناوری استان فارس همچنین اظهار داشت: در هفته پژوهش امسال از سه محصول جدید دانش بنیان در این مرکز رونمایی می شود و همچنین در طول این هفته که از بیست و یکم لغایت بیست و هفتم آذرماه جاری برگزار می شود، مردم می توانند از این پارک که در شهرک آرین شیراز واقع شده است، بازدید کنند.
مُر گفت: این مرکز عضو اصلی پارک های علم و فناوری آسیاست و در سه دوره پیاپی گذشته یکی از شرکت های مستقر در این پارک به عنوان منتخب انجمن پارک های آسیایی معرفی شده است.
9873 /6118
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هفته پژوهش برگزارمی شود /بازگشت 10تا15درصد مقالات علمی درپی تحریم

ساختمان کلانتری های کازرون ساماندهی شود

برخورد پراید با کامیون 10 تن/ یک نفر کشته شد

آثار کارگردانان برتر سینمای جهان نقد می شود/بررسی آثار 3 فیلمساز

32 هزار متر از اراضی پارک ملی بختگان رفع تصرف شد

فیلم تصادف پراید و کامیون در خانه زنیان

سرکرده های شبکه ترویج فساد و فحشا در شیراز دستگیر شدند

بزرگداشت مرحوم آیت الله حائری برگزار می شود/ برگزاری کنگره علمی

کتابخانه های عمومی دستگاه برتر سوادآموزی/ باسوادی 97درصد فارسی ها

هنرمند جهرمی برگزیده جشنواره فکس برای صلح ایتالیا شد

مجلس درباره حجاب و منکرات مصوبه ای ندارد

نقد آثار بیلی وایلدر در شیراز

باز تعریف نقش کتابخانه ها در جامعه معاصر

هواپیمای بوئینگ به مقصد نروژ در فرودگاه شیراز فرود اضطراری کرد

استاندار فارس سریعتر انتخاب شود/ وحدت حوزه و دانشگاه

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت زمینه ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی است

تربیت جوان کارآمد باید شعار همه کانون های فرهنگی مساجد باشد

سیاست‌زدگی آفت فعالیت‌های دانشجویی در کشور است

بازار و غار سنگ ‌اشکن جهرم مرمت می‌شوند

2 کتاب با موضوع کشاورزی و رایانه در جهرم منتشر شد

کاشت بذر، حمایت از محیط‌بانان و پاکسازی طبیعت در روز جهانی خاک

مدیرکل استان های خبرگزاری مهر از دفتر استان فارس بازدید کرد

سامانه فروش یکپارچه بلیط موزه و اماکن تاریخی افتتاح شد

بانک اطلاعاتی پراکندگی بیسوادی در فارس تدوین شود

رئیس سازمان سوادآموزی کشور: در فناوری اطلاعات، شاخص هستیم

7 اثر تاریخی فارس مجهز به سامانه فروش بلیت الکترونیک شدند

دانشگاه گرایش جامعه به عدالتخواهی را دریافته است

فعال دانشجویی: دانشگاه شیراز لیست ممنوعه سخنرانی دارد

1784 لوح گلی مرتبط با تخت جمشید در راه ایران است

اقتصاد فرهنگ باید جایگزین اقتصاد نفتی شود

400 رویداد گردشگری برای فارس تعریف شده است

ایجاد اقتصادی جدید مبتنی بر گردشگری برای کشور ضروری است

1784 شی تاریخی ایران از آمریکا به میهن باز می‌گردد

تلاش برای ممانعت از آسیب به بافت‌های تاریخی/ بازگشت الواح گلی تخت جمشید به کشور

نمایشگاه بین المللی گردشگری پارس آغاز بکار کرد

زمان تسویه حساب های سیاسی نیست/ فقرا فقیرتر نشوند

استفاده از فرصت صنعت گردشگری ودیپلماسی فرهنگی در شرایط تحریم

فارس بیشترین آثار ثبت جهانی را به خود اختصاص داد

گردشگری پیام صلح و دوستی مردم ایران برای جهانیان باشد

لغو روادید میان ایران و چین گسترش صنعت گردشگری را به همراه دارد

دهمین نمایشگاه گردشگری پارس آغاز به کار کرد

فناوری اطلاعات سپر محکمی در مقابل تحریم ایران است

آغاز به کار دهمین نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز

نمایشگاه پارس بزرگترین روزداد گردشگری ایران است/ تعریف 400 رویداد گردشگری برای فارس

عملیاتی شدن صدور ویزای بدون برچسب/ ثبت جهانی تقویم رویدادهای گردشگری

گردشگری اقتصاد ایران را از وابستگی به نفت رها می‌کند

اولین گلزن فوتبال ایران در جام جهانی درگذشت

توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از مشکلات است

نهاد ملی غذا در کشور ایجاد شود

تعطیلی تخت جمشید در ساعت 18 مایه تاسف است