پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

رئیس پارک علم و فناوری فارس:

غول تجاری سازی، سد راه شرکت های دانش بنیان فارس است فرهنگي

غول تجاری سازی، سد راه شرکت های دانش بنیان فارس است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- رئیس پارک علم و فناوری فارس با اشاره به حضور 300 شرکت دانش بنیان مستقر در این مرکز گفت: غولی به نام تجاری سازی مانع فعالیت شرکت های دانش بنیان مستقر در این پارک است که باعث می شود فروش محصولات تولیدی این واحدها با دشواری مواجه شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا فرید مُر، چهارشنبه در نشست خبری افزود: به جز تجاری سازی عوامل دیگری نظیر عدم مدیریت مالی و یا ناسازگاری افراد با یکدیگر، عدم موفقیت در تبدیل ایده به محصول و عدم وجود فرهنگ کار جمعی در بین جامعه ما و در بین فعالان حوزه دانش بنیان از جمله آفت های این بخش است.
وی بیان داشت: فناوری نیاز به هم افزایی دارد که متاسفانه این فرهنگ در جامعه ما وجود ندارد.
مُر، با اشاره به افزایش هفت برابری صادرات محصولات دانش بنیان پارک علم و فناوری فارس در سال 97 بیان داشت: در سال 96 صادرات کالاهای تولیدی شرکت های مستقر در این پارک حدود یک میلیون دلار بود که هم اکنون این رقم که شامل صادرات کالاهایی در حوزه های نانو، فناوری اطلاعات (IT) و محصولات کشاورزی است به هفت میلیون دلار افزایش یافته است.
این مقام مسئول ادامه داد: پارک علم و فناوری، فصل مشترکی بین دانشگاه و صنعت است و درصد بسیاری از خوراک این مرکز از دانشگاه ها تامین می شود.
مُر بیان کرد: ایده های خلاق در پارک علم و فناوری فارس بررسی و موارد دانش بنیان و فناورانه ای که قابلیت تولید و اشتغال داشته باشند به عنوان شرکت پیش رشد پذیرفته می شوند و تحت حمایت این مرکز کار خود را آغاز خواهند کرد.
وی اظهار داشت: شرکت های دانش بنیانی که در پارک علم و فناوری مستقر می شوند، به تدریج با حمایت های این مرکز و تلاش خود، بزرگ و در نهایت از این پارک خارج و به شهرک های صنعتی برای گسرش فعالیت منتقل می شوند و تنها واحد آردندی (تحقیق و توسعه) خود را در این محل به جای می گذارند.
رئیس پارک علم و فناوری استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید بین کارخانه و صنعت تمایز قائل شد، تفاوت این 2 مجموعه در واحدهای تحقیق و توسعه است بدین معنا که دست اندرکاران حوزه صنعت از دستاوردهای این واحدها بهره گرفته و به طور مداوم دانش خود را ارتقا می دهند.
وی، وجود بخش تحقیق و توسعه را در واحدهای صنعتی بسیار مهم دانست و افزود: در شرکت های بزرگ صنعتی دنیا بودجه تحقیق و توسعه از اعتبار صرف شده برای خط تولید بیشتر است اما متاسفانه در ایران کارخانه های زیادی وجود دارد لیکن صنعت کم داریم.
مرُ ادامه داد: خودرویی 40 سال در کشور ما در حال تولید است که تنها در این مدت غربیل فرمان و چراغ های آن تغییر ظاهری پیدا کرده است.
رئیس پارک علم و فناوری فارس بیان کرد: به عنوان مثال، کارخانه ماشین سازی در کشور ما وجود دارد اما متاسفانه صنعت خودرو نداریم و اگر بخواهیم وارد این حوزه شویم به پیش نیازهایی مانند قطعه سازی که "مادر" همه صنایع است نیاز داریم و اگر در این حوزه بتوان اقدامات مفیدی انجام داد بی شک پیشرفت در همه صنایع کشور نیز حاصل می شود.
مُر،گفت: وظیفه اصلی پارک علم و فناوری، آموزش کافی به شرکت های دانش بنیان برای توسعه مداوم واحد صنعتی اینگونه شرکت هاست و صاحبان شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری فارس هم اغلب نیروهای جوان و افرادی صاحب ایده هستند.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: هم اکنون 41 پارک علم و فناوری در کشور فعال است که پارک علم و فناوری فارس به لحاظ بهره مندی از فناوری، دانش، وسعت و تعداد شرکت های مستقر در آن در جایگاه سوم کشور قرار دارد و ظرفیت های انسانی متخصص و استعدادهای درخشانی در این مرکز وجود دارد.
او اضافه کرد: در گذشته، استان فارس و شهر شیراز قطب الکترونیک کشور به شمار می آمد اما متاسفانه اکنون اینگونه نیست و امیدواریم در آینده این جایگاه با تلاش شرکت های دانش بنیان و حمایت مسئولان، در عرصه رقابتی سالم، پس گرفته شود.
رئیس پارک علم و فناوری فارس افزود: برای توسعه دانش و هموار کردن مسیر راه شرکت های دانش بنیان، هماهنگی های ضروری در بالاترین سطوح کشور نیاز است و از سوی دیگر، تعارض قوانین داخلی کشور ما که اکنون زیاد است باید برطرف شود.
مُر افزود: به عنوان مثال تولید کننده ای محصولی را به مرحله ورود به بازار می رساند اما تاجری همان کالا را بعضا با کیفیتی پایین تر وارد کشور کرده و به تولیدکننده بومی لطمه وارد می کند، برای حل اینگونه مشکلات به حمایت هایی در بالاترین سطوح کشور نیاز است.
وی ادامه داد: قوانین مالیاتی و حمایتی هم که تصویب شده، متاسفانه اجرا نمی شود به عنوان نمونه، تولید کنندگان و فعالان حوزه دانش بنیان برای دریافت تسهیلات با مشکلات عدیده ای به ویژه در خصوص وثیقه رو به رو هستند و از سوی دیگر فرهنگ سرمایه گذاری خطر پذیر در کشور ما جا نیافتاده و همین مساله باعث شده که ایده های خلاق در مراحل اول متوقف شوند.
مُر بیان کرد: در وضعیت کنونی که تحریم های آمریکا بر مراودات بانکی و پولی کشورمان با خارج سایه انداخته و رد و بدل کردن پول به خارج کشور با مشکل مواجه است، رمز ارز می تواند یکی از راه حل های مواجه با این مشکلات باشد که ظرفیت ایجاد آن نیز در داخل وجود دارد و تنها به حمایت هایی از سوی مسئولان امر نیاز است.
** نوید رونمایی از سه محصول جدید دانش بنیان در فارس
رئیس پارک علم و فناوری استان فارس همچنین اظهار داشت: در هفته پژوهش امسال از سه محصول جدید دانش بنیان در این مرکز رونمایی می شود و همچنین در طول این هفته که از بیست و یکم لغایت بیست و هفتم آذرماه جاری برگزار می شود، مردم می توانند از این پارک که در شهرک آرین شیراز واقع شده است، بازدید کنند.
مُر گفت: این مرکز عضو اصلی پارک های علم و فناوری آسیاست و در سه دوره پیاپی گذشته یکی از شرکت های مستقر در این پارک به عنوان منتخب انجمن پارک های آسیایی معرفی شده است.
9873 /6118

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستاوردهای مهارتی در استان فارس به جامعه معرفی شود

فراخوان نخستین جشنواره عکس "پارک کوهستانی دراک" شیراز

بررسی نقش عرفان در ذهن زبان ملاصدرا، از زبان محمدرضا خالصی

برگزاری احیای نخستین شب قدر در شیراز

زمین لرزه فراشبند را لرزاند

دشمن در برابر دین ما فعالیت می کند/توان ایجاد 30 هزار شغل در فارس

آثار 40 زن طراح گرافیک نمایش یافت/رونمایی کتاب«ساختن وشکستن گرید»

طرح راهنمای گردشگری نابینایان در شیراز رونمایی شد

لزوم مجازات مقصران احتمالی سیل اخیر شیراز

توقیف 150 قبضه اسلحه غیرمجاز/ برکناری رئیس محیط زیست فسا

توقیف 150 قبضه اسلحه غیرمجاز/مجازات رئیس محیط زیست فسا

مردم ایران دست از مقاومت بر نخواهند داشت/آزادی خرمشهر با جهادگری

75 کیلومتر آتش بر در شهرستان جهرم ایجاد شد

آمادگی نیروهای نظامی در مقابله با تهدیدات/سوم خرداد نماد خودباوری

بخشدار پاسارگاد: موزه ناتمام مجموعه جهانی پاسارگاد نیازمند تامین اعتبار است

روستای گاره جهرم در مسیر و هدف گردشگری

سینما در رمضان؛ از شکست گیشه تا طرح‌های بی‌سروصدا

یک فرهنگی: راز موفقیت بهمن بیگی نظارت بر عملکرد آموزشی بود

چرا د‌‌‌ر مصرف اولیم

استاندار فارس: دانشگاه ها نقش موثری در تبیین دیپلماسی عمومی کشور دارند

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی: آینده متعلق به حکمت متعالیه است

آثار منتخب طراحان زن در شیراز نمایش داده می شود

بزرگداشت ملاصدرا برگزار شد/ آینده اندیشه از آن حکمت متعالیه است

بخش خصوصی به سود کم قانع باشد/ اتحاد راه برون رفت از مشکلات

غربت فیلسوف همیشه در سفر در زادگاهش

500 کیلو موادمخدر در فارس کشف شد

لامرد نامزد پایتختی کتاب ایران شد

طرح سنجش سلامت برای 85 هزار نوآموز دبستانی فارس اجرا می‌شود

فروش سوالات امتحانات نهایی در فضای مجازی دروغ است

35 هکتار از اراضی ملی در شهرستان پاسارگاد رفع تصرف شد

اختصاص 5 هزار بسته غذایی و معیشتی به اقشار محروم فارس

برگزاری نمایشگاه رمضانیه در 2 ایستگاه مترو شیراز

آغاز سنجش سلامت برای 85 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان

کارگاه آشنایی با طرح پایش و سامانه پژوهشیار ویژه

ملاصدرا، احیاگر اندیشه فلسفی

برنامه های دهه کرامت فارس بررسی شد/ آمادگی برای برگزاری باشکوه

همت مردم شیراز در بازسازی 207 خانه شهرک سعدی

حمل و نقل و ترافیک شیراز نیازمند توجه بیشتر است

فروش سئوالات امتحانات نهایی در فضای مجازی دروغ است

42 کیلومتر کمربندی حفاظتی در اراضی ملی فارس ایجاد شد

سومین جشنواره مد و لباس فجر فارس در هفته عفاف و حجاب برگزار می‌شود

تبلیغ و فروش سوالات امتحان نهایی درفضای مجازی، کلاهبرداری است

چگونگی فعالیت سینماها درشب های قدر و ایام شهادت امام علی(ع)

مدیران ادوار مختلف موزه پارس در شیراز تجلیل شدند

جشنواره قرآنی طهورا در شیراز برگزیدگانش را شناخت

برگزاری مرحله استانی سی وهفتمین دوره مسابقات قرآن

دوره های آموزشی و مهارت متناسب با نیازهای جامعه ارائه شود

ضرورت مشارکت اهالی فرهنگ و هنر در ترویج جشنواره‌های رضوی

مرحله استانی مسابقات قرآن دانش‌آموزی فارس خرداد برگزار می‌شود

30 درصد مدارس آباده نیازمند بازسازی هستند