پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

جای خالی محور ساسانی و اقوام در دهمین نمایشگاه گردشگری پارس گفتگو

جای خالی محور ساسانی و اقوام در دهمین نمایشگاه گردشگری پارس

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- دهمین نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز برگزار شد اما به دلیل حذف جشنواره اقوام،کمتر از سال گذشته با استقبال عمومی مواجه شد و حتی کارشناسان این حوزه به دلیل عدم توجه ویژه به معرفی محور تازه ثبت جهانی شده ساسانی و جای خالی گردشگری مذهبی، نقدهای جدی به آن وارد کردند.
دهمین نمایشگاه گردشگری پارس 21 آذر97 درهای خود را به روی علاقه مندان گشود و با توجه به استقبال گسترده ای که سال گذشته از این نمایشگاه شد، این انتظار وجود داشت که این رویداد امسال نیز به مراتب بهتر و با مدیریتی مناسب تر برگزار شود، در حالی که به گفته برخی کارشناسان علیرغم اینکه نمایشگاه امسال در حوزه گردشگری سلامت پیشرفت قابل توجهی را به نسبت دوره گذشته داشت اما در بسیاری از حوزه ها کمتر از انتظار ظاهر و به همین علت نیز از استقبال عمومی کمتری برخوردار شد.
استان فارس و شهر شیراز به سومین حرم اهل بیت(ع) در کشور شهره است و انتظار می رفت که بخشی از نمایشگاه گردشگری پارس به معرفی اماکن مذهبی بسیار و خدمات پیرامونی آن اختصاص یابد که اینگونه نبود.
جشنواره اقوام ایرانی سال 96 همزمان با نهمین نمایشگاه گردشگری پارس در محل این نمایشگاه برگزار شد که توانست استقبال گسترده عمومی را نیز به دنبال داشته باشد که البته این جشنواره با حاشیه هایی که در پی سوء مدیریت ایجاد شده بود نیز همراه شد،اما با نظر مسئولان برگزار کننده این نمایشگاه به جای اعمال مدیریت صحیح و جلوگیری از بروز حاشیه هایی مانند سال گذشته ترجیح داده شد صورت مساله پاک شود و این جشنواره که توانسته بود نظر مثبت مردم را به خود جلب کند و نشاط و پویایی به این نمایشگاه ببخشد در سال جاری به کل از برنامه ریزی دهمین نمایشگاه گردشگری پارس حذف شد.
جشنواره اقوام ایرانی در نمایشگاه گردشگری پارس سال 96 با سوء استفاده عده ای معدود روبه رو شد به نحوی که این افراد با انجام دادن حرکات موزون در این محل که فیلم آن را یکی از رسانه ها در فضای مجازی منتشر کرد بهانه تعطیلی این جشنواره در سال جاری را فراهم کرد.
محور ساسانی که گستره آن در سه شهرستان فیروزآباد،کازرون و سروستان پراکنده است تیرماه 97 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید که انتظار می رفت در نمایشگاه گردشگری امسال این موضوع مهم و جهانی در ابعادی گسترده معرفی و برای آن برنامه ریزی جامعی انجام شود در صورتی که مشاهدات خبرنگار ایرنا و گفت و گو با تعدادی از بازدیدکنندگان دهمین نمایشگاه گردشگری پارس، مشخص شد هیچ غرفه و یا نمادی در زمینه معرفی محور جهانی ساسانی مشخص نشده بود.
احمد کشاورز یکی از بازدید کنندگان از دهمین نمایشگاه گردشگری پارس گفت: نمایشگاه امسال تنها مختص به شرکت های مسافرتی، بیمارستان های شیراز و غرفه های عرضه صنایع دستی بود.
وی اظهار داشت: بهتر بود در نمایشگاه گردشگری پارس از تکنولوژی و ابزارهای جدید ارتباطی و خصوصا به تصویر کشیدن میراث جهانی این استان بصورت سه بعدی نیز استفاده می شد.
وی ادامه داد: بخش وسیعی از جغرافیای استان فارس را قومیت های مختلف تشکیل می دهند که ظرفیت های غنی گرشگری در میان این اقوام وجود دارد که متاسفانه در دهمین نمایشگاه گردشگری پارس از آن استفاده نشده بود.
**ساسانیان تنها دوره تمام عیار ایرانی
باستان شناس و فعال فرهنگی استان فارس گفت: دوره ساسانیان تنهاترین دوره پرافتخار و تمام عیار ایرانی و ملی محسوب می شود.
مجتبی درودی افزود: در معماری،هنر،فرهنگ و میراث بجا مانده از اغلب دوره های مختلف تاریخی سرزمین ایران رگه هایی از فرهنگ های ملت های دیگر نیز دیده می شود و تنها دورانی که همه ابعاد آن کاملا ایرانی و بومی بشمار می رود ساسانیان است.
وی عنوان کرد: بخش وسیعی از آثار بجا مانده از دوره ساسانی در استان فارس قرار دارد و این مساله ظرفیت بسیار متمایزی برای توسعه گردشگری این استان بشمار می رود که ضروری بود از این پتانسیل در نمایشگاه گردشگری پارس استفاده و بطور اختصاصی این میراث که اخیرا ثبت جهانی شده است معرفی می شد بگونه ای که یک سالن مجزا و یا حداقل چندین غرفه برای معرفی دوره ساسانی در این نمایشگاه در نظر گرفته و با استفاده از ابزار مختلف نظیر سازه های سه بعدی و پخش فیلم و استفاده از استادان برجسته این دوره ،محور ساسانی به مردم و بازدید کنندگان معرفی می شد.
این باستان شناس فارس ادامه داد: با توجه به ثبت محور ساسانی در فهرست آثار جهانی یونسکو باید بیشتر به آن توجه و همچنین پژوهش های این حوزه نیز بصورت آکادمیک و عمیق انجام شود.
درودی اضافه کرد: نشستی در کنار برگزاری دهمین نمایشگاه گردشگری پارس با همت موسسه پژوهشگران سرو با حضور استادان باستان شناس برای معرفی محور ساسانی برگزارشد که این مساله ابتکار خوبی بود که امسال به موازات این نمایشگاه انجام شد که انتظار می رود در سالهای آینده با برنامه ریزی بهتری این رویداد شایسته تر برگزار شود.
** نمایشگاه پارس باید منجر به بازار جدید گردشگری شود
مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس گفت: نمایشگاه گردشگری پارس اتفاقی است که قرار است منجر به ایجاد بازاری در حوزه گردشگری جنوب کشور شود.
مسعود منیعاتی افزود: دو اتفاق بی نظیر در سال جاری در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس رخ داد که ابتدا ثبت محور ساسانی در فهرست آثار جهانی و دوم معرفی شهر آباده به عنوان شهر خلاق منبت بود که هر دو این موارد بسیار ارزشمند است.
او ادامه داد: در نمایشگاه گردشگری امسال در غرفه اداره کل میراث فرهنگی فارس در خصوص این دو دستاورد عظیم در قالب ارائه بروشورهایی با همین مضمون پرداخته شد ولی نیاز به کار و معرفی بیشتری در این نمایشگاه داشت.
وی ادامه داد: ثبت جهانی محور ساسانی در فهرست یونسکو امر بسیار با ارزشی بود که با همت و تلاش اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس و کشور در سال جاری حاصل شد.
او اضافه کرد: در بسیاری از کشورها و حتی استانهای همجوار فارس، زمانی که یک اثر به ثبت جهانی می رسد جشن های مفصل ملی و استانی برگزار می شود که متاسفانه در فارس این اتفاق نیفتاد در صورتی که باید این رویدادها تقویت و در سطح ملی و بین المللی معرفی و اطلاع رسانی شود.
مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس اشاره کرد: سال پیش که نهمین نمایشگاه گردشگری پارس با رویکرد جدید آغاز به کار کرد نقطه شروع ایجاد بازاری جدید در این زمینه بود و چون بازار گردشگر خارجی در حوزه سلامت در جنوب کشور و شیراز پر رونق تر است محوریت این نمایشگاه نیز به گردشگری سلامت اختصاص یافت و در کنار آن بخش های دیگر نیز خدمات و محصولات خود را عرضه کردند.
**به همه جوانب گردشگری توجه شود
وی با اشاره به اینکه برگزاری این نمایشگاه در کنار محاسنی که داشته یکسری معایب نیز دارد،گفت: وقتی که یک رویدادی نظیر نمایشگاه گردشگری ایجاد می شود باید به همه جوانب آن توجه شود اما در دهمین نمایشگاه گردشگری پارس به نظر می رسید بخش اقوام و آداب و رسوم گردشگری آیینی کم رنگ شده بود.
منیعاتی با بیان اینکه در نمایشگاه گردشگری پارس که سال گذشته برگزار شد بخش آیین و رسوم اقوام مختلف وجود داشت،گفت: ظرفیت عظیمی در گردشگری اقوام وجود دارد که اگر درست مدیریت شود و با ارزش های ملی و اسلامی ما منطبق باشد می تواند دستاوردهای زیادی در این حوزه ایجاد کند.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره اقوام در نهمین نمایشگاه گردشگری پارس و حذف کامل این بخش در نمایشگاه گردشگری امسال، افزود: برای حل یک مشکل نباید صورت مساله را بطور کامل پاک کرد بلکه می توان با مدیریت مشکل را برطرف کرد.
**جای خالی گردشگری مذهبی
منیعاتی اشاره کرد: معرفی نشدن اماکن گردشگری مذهبی در نمایشگاه گردشگری پارس امسال محسوس بود در صورتی که ضروری است فعالان این عرصه در این نمایشگاه شرکت می کردند.
وی ادامه داد: اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس و تولیت حرم مطهر احمدی و محمدی و سایر امامزادگان و بقاع متبرکه این استان اقدامات خوبی در حوزه گردشگری انجام داده اند و خدمات زیادی نیز به گردشگران داخلی و حتی خارجی ارائه می کنند که عدم حضور این مجموعه ها در نمایشگاه امسال یکی از ایرادهای جدی آن بود.
مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس گفت: ظرفیت های عظیم گردشگری مذهبی، تاریخی ، اقوام و طبیعی در فارس وجود دارد که اگر بخواهیم به بازار یکپارچه در این زمینه دست پیدا کنیم باید به همه ابعاد آن توجه شود.
**پررنگ شدن گردشگری سلامت در نمایشگاه امسال
رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان فارس با اشاره به لزوم تدوین اهداف و چشم انداز نمایشگاه گردشگری پارس،گفت: دهمین دوره این نمایشگاه امسال در حالی برگزار شد که از لحاظ کمی وضعیت بهتری داشت.
امیر سبوکی افزود: تعداد سالن های این نمایشگاه به نسبت سال گذشته افزایش داشت و یک سالن نیز به گردشگری سلامت اختصاص داده شد که کار بسیار هوشمندانه ای بود.
سبوکی گردشگری سلامت را یکی از مهمترین رکن های این حوزه دانست و اظهار داشت: اگر یک گردشگر در تورهای فرهنگی مبلغی را هزینه کند این رقم در گردشگری سلامت چهار برابر خواهد بود که این امر نشان دهنده اهمیت و درآمدزایی این بخش است.
وی در ادامه صحبت های خود با ایرنا عنوان کرد: صنایع دستی نیز یکی از ارکان جداناشدنی از حوزه گردشگری است که در پی آن درآمدزایی مناسبی نصیب مردم مناطق گردشگر پذیر می شود که در دهمین نمایشگاه گردشگری پارس یک سالن به این بخش اختصاص داده شده بود که در مجموع توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند و یکی از عناصر متمایز کننده نمایشگاه امسال بود.
**کاهش استقبال عمومی در پی حذف جشنواره اقوام
وی درباره ارزیابی از استقبال مردمی از نمایشگاه امسال گفت: مردم سال گذشته از این نمایشگاه بیشتر استقبال کردند که احساس می کنم کمرنگ شدن حضور مردم در نمایشگاه امسال به دلیل عدم برگزاری جشنواره اقوام در دهمین نمایشگاه گردشگری پارس بود.
رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان فارس ادامه داد: سال گذشته بخش قابل توجهی از بازدید کنندگان را کسانی تشکیل می دادند که برای دیدن فرهنگ اقوام مختلف به محل نمایشگاه آمده بودند.
سبوکی بیان کرد: نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته تخصصی تر برگزار شد و افراد و شرکت های حرفه ای تری در این نمایشگاه شرکت کردند.
**حضور پررنگ تر فعالان گرشگری
مدیر اقامتگاه بوم گردی نریمان واقع در اوز لارستان که غرفه ای در دهمین نمایشگاه گردشگری پارس به خود اختصاص داده بود گفت: فعالان متخصص در امر گردشگری در نمایشگاه امسال حضور پررنگ تری داشتند که یکی از مزایای نمایشگاه امسال به نسبت سال گذشته بشمار می رود.
لیلی عزیزیان افزود: در نمایشگاه گردشگری امسال با هسته اصلی فعالان گردشگری استان فارس و حتی کشور آشنا شدم که این امر می تواند در توسعه کسب و کار من و سایر فعالان این عرصه مفید واقع شود.
**بروشور محور ساسانی در نمایشگاه بود
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: یکی از دلایل اصلی حضور دفاتر خدمات گردشگری در دهمین نمایشگاه گردشگری پارس تعریف و ارائه بسته های سفر درون استان گردی و خصوصا بازدید از محور ساسانی که در سال جاری در فهرست میراث جهانی ثبت شد، بوده است.
مصیب امیری با اشاره به اقدامات انجام شده در دهمین نمایشگاه گردشگری پارس برای معرفی اثر تازه ثبت شده محور ساسانی در فهرست میراث جهانی،اظهار داشت: بروشورهایی ویژه معرفی محور ساسانی نیز تهیه و در غرفه اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس به بازدید کنندگان ارائه می شد.
وی  با بیان این مطلب که همزمان با دهمین نمایشگاه گردشگری پارس سمیناری علمی با موضوع محور ساسانی در یکی از هتل های شیراز نیز برگزار شد ،افزود: باید قبول کنیم که این نمایشگاه موضوعات مختلفی را شامل می شود و هر بخشی وظیفه پرداختن به حوزه ای خاص را دارد و نمی توان تمام نمایشگاه را به معرفی محور ساسانی اختصاص داد.
این گفته مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس در حالی مطرح شد که حتی یک غرفه از دهمین نمایشگاه گردشگری پارس بطور اختصاصی به معرفی محور ساسانی اختصاص نداشت.
امیری در پاسخ به سوالی در خصوص دلیل استقبال کمتر بازدید کننده ها از نمایشگاه گردشگری امسال، گفت: یکی از دلایل عدم استقبال گسترده مردم از این نمایشگاه تبلیغات پیرامونی کمتر نسبت به سال قبل و فرصت محدودی برای انجام این کار بود.
وی تخصصی و کاربردی تر شدن دهمین نمایشگاه گردشگری پارس را از جمله مزیت های نمایشگاه امسال عنوان کرد و افزود: اغلب شرکت کنندگان در نمایشگاه امسال از حضور خود رضایت داشتند و می توان با تبلیغات بیشتر و کیفی تر کردن این نمایشگاه در سالهای آینده مخاطبان آن را افزایش داد.
وی ادامه داد: شاید تعداد بازدیدکننده ها از نمایشگاه گردشگری امسال کمتر بود اما این نمایشگاه توانست نظر مخاطبان اصلی و فعالین این حوزه را جلب کند و قطعا در پی این مساله دستاوردهای تخصصی دهمین نمایشگاه گردشگری به نسبت سال گذشته بیشتر بوده است.
وی اختصاص یکی از سالن های نمایشگاه گردشگری امسال به حوزه سلامت را یکی از دستاوردهای آن عنوان کرد و اظهار داشت: هشت غرفه نمایشگاه امسال به دفاتر مسافرتی خارجی اختصاص داشت که در پی آن قراردادهای زیادی در این زمینه منعقد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس به این موضوع که برگزاری نمایشگاه گردشگری به شکل امسال آن عواید بهتری برای گردشگری فارس و کشور دارد اشاره کرد و گفت: سال گذشته استقبال عموم مردم به دلیل برگزاری برنامه های محلی و جشنواره اقوام بود که به دلیل بروز مسائل حاشیه ای و جوسازی برخی رسانه ها امسال بطور کامل لغو شد.
دهمین نمایشگاه گردشگری پارس 21 لغایت 24 آذرماه جاری در محل دائمی نمایشگاه های استان فارس در شهرک گلستان شیراز برگزارشد.

 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرماندار: کارگروه تخصصی پایتخت کتاب ایران در آباده تشکیل می شود

صدور حکم سلطان هروئین در فارس

سانحه رانندگی در آباده 4 کشته برجا گذاشت

مدیرکل هواشناسی فارس: دمای لامرد فارس بیش از 50 درجه شد

هر شهرستان درگیر با ملخ در فارس، شهرستان پشتیبان دارد

کمیته حقیقت یاب: دستگاه های مختلف در جریان سیلاب شیراز مقصرند

14 شهرستان فارس درگیر مبارزه با ملخ/خسارتی ایجاد نشد

سه قطعه پرنده شکاری در فسا به محیط زیست بازگشت

نکات ایمنی هنگام استفاده از سموم دفع آفات کشاورزی رعایت شود

تکمیل بخشی از بزرگراه شیراز اهواز تا سال 99

ماشین آلات متصرفان اراضی ملی در جهرم توقیف شد

وانت حامل 308 کیلو تریاک درنی ریز توقیف شد

اعضای بدن نوجوان 11 ساله شهرستان فسا به بیماران نیازمند اهدا شد

شرایط ایجاد پارک فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال در فارس فراهم شده است

یک هکتار از اراضی جنگلی چرگ جهرم در آتش سوخت

وحدت و همدلی مدنظر امام خمینی (ره) نیاز امروز جامعه است

رقابت 260 فرهنگی فارس در مسابقات قرآن و عترت

آباده ای ها 51 میلیون تومان در جشن گلریزان کمک کردند

کشاورزان از ظرفیت مشاوره ای دانشگاه شیراز بهره مند می‌شوند

دبیر خانه کشاورز فارس: موافق نصب کنتورهای هوشمند هستیم

برگزاری مراسم شب قدر در 350 بقعه متبرکه فارس

گام بلند اوقاف استان فارس در مسیر توسعه گردشگری مذهبی

تورهای "شهروندی" برای شهروندان کوچک در شیراز برگزار می‎شود

واژگونی پراید در فسا، جان 2 نفر را گرفت

کمک بیش از دو میلیارد تومانی خیرین فارس برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

تلف شدن 55 راس گوسفند بر اثر صاعقه در سروستان

سیل شیراز و امدادهای بهزیستی در این رخداد

زلزله خان زنیان خسارتی نداشت

الزام رعایت همگونی در سازه‌های تجاری مجاور آثار تاریخی

«نگذاشتند کار کنیم» پذیرفته نیست

خیرین سلامت 2 میلیارد ریال به خانوارهای سیل زده شیراز کمک کردند

شناسایی بیمار مبتلا به فشارخون به تنهایی کافی نیست

خاموشی رستوران و تک افتادگی درختان سرو در شیراز

جوان برق‌ گرفته در جهرم نجات یافت

رئیس علوم پزشکی شیراز از مامور فداکار عیادت کرد

یک دستگاه حفاری غیرمجاز در جهرم کشف و ضبط شد

96 مبلغ غیر بومی از قم به شهرستان های استان فارس اعزام می شوند

استعدادهای برتر قرآنی فارس به دیدار مقام معظم رهبری رفتند

قرمزی آب دریاچه مهارلوی شیراز ناشی از جلبک بی خطر است

ویژه برنامه های گام دوم انقلاب از سوی تبلیغات اسلامی اجرا می شود

رعایت شعائر ماه مبارک رمضان از سوی اصناف/ اعلام زمان مجاز فعالیت اغذیه فروشی‌ها

اجرای چهره‌های مطرح موسیقی کلاسیک ایران و پیانیست‌های اروپایی

نماینده مجلس:هجوم ملخ ها به ایران می تواند بیوتروریسم باشد

اهدای عضو جوانی در جهرم به سه بیمار جانی دوباره بخشید

شیراز میزبان هفته سینمای دانمارک می شود

آثار پژوهشگر برجسته هنرهای سنتی رونمایی می‌شود

رهاسازی آب سد درودزن و ملزومات رونق پایدار کشاورزی فارس

خودروهای درحال برداشت غیرمجاز خاک در جهرم توقیف شدند

عمده‌ی قوانین مخل تولید است

سیل در برابر همت آفرودرها از خروش افتاد