پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

اعتیاد ناتمام مقالات

اعتیاد ناتمام

  بزرگنمايي:

پیام فارس - روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز در شماره 608 یادداشتی با عنوان "اعتیاد ناتمام" منتشر کرده است.
در این یادداشت به قلم فرزاد وثوقی آمده است: داستان اعتیاد به مواد مخدر به یک حرکت اقتصادی پرسود برای قشری بنام قاچاقچی تبدیل شده است.
کشورهای صاحب نامی ‌در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام داده‌اند و با اشغال کشوری چون افغانستان میزان تولید مواد مخدر را از 200تن به 10هزار تن رسانده‌اند. این یعنی سرمایه گذاری گسترده و پرسود در مقابل حجم تقاضای جهانی.
چندروز پیش دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدرکشورمان اعلام کرده بود که تمام معتادان متجاهر سراسر کشور را تا پایان سال جاری جمع‌آوری می‌کنیم. آماری که جناب مؤمنی ارایه کرده‌اند یک جمعیت 60هزار نفری را دربرمی‌گیرد. همچنین اعلام شده است که هزینه نگهداری هر فرد معتاد در محل‌های تعیین شده روزی 15 هزار تومان است که نتیجه امر در جمع این هزینه رقم قابل توجهی را نشان می‌دهد که معلوم نیست از کیسه کدام دستگاه و یا بنگاه خیریه قرار است هزینه شود.
اگر این 60هزار نفر دستگیر و روانه کمپ‌های تعیین شده شوند و برای هرنفر 15 هزار تومان در روز هزینه در نظر گرفته باشند روزانه باید 900میلیون تومان هزینه کرد تا این افراد از جامعه دور باشند. جمع این عدد در ماه رقم 27میلیارد تومان را نشان می‌دهد که به نوبه خود رقم قابل توجهی است ونشان می‌دهد دیگران تا چه میزان برای ما دردسر درست کرده‌اند.
ازطرفی همانطور که اشاره شد باید دید این رقم درشت از جیب چه کسانی، کدام نهاد و یا سازمان و یا بنگاه خیریه قرار است هزینه شود. بهانه‌ای برای چک کردن حساب افراد در بانک‌های کشور با هماهنگی وزارت اقتصاد و امور دارایی و بانک مرکزی. حالا و در این شرایط باید دید حساب چه کسانی چک می‌شود وچه کسانی گردش‌های غیر متعارف دارند. دستگاههای نظارتی هم باید صاحبان این حساب‌ها را تحت نظر بگیرند وببینند ازچه طریقی این حساب‌ها پروخالی می‌شود.
درکنار این موضوع باید به نوع سرمایه‌گذاری قاچاقچیان مواد مخدر نیز توجه نمود. آمارها نشان می دهد که روند معتادسازی همچنان ادامه دارد و این رویداد به دانش آموزان در مدارس سرایت کرده است.
آنطور که جناب مؤمنی دبیر کل ستاد مبازره با مواد مخدر اعلام کرده‌اند نرخ اعتیاد دانش‌آموزان پایه سنی 15 سال افزایش داشته و این بدان معناست که قاچاقچی جماعت درحال توسعه بازار مصرف و استمرار عرضه است. با ورود دانش آموزان به عرصه مصرف مواد مخدر سوداگران مرگ با خیالی راحت به تولید ادامه می‌دهند و دلیل افزایش 200تنی تولید در افغانستان به 10هزار تن مواد مخدر نیز همین عامل است.
توجه به اخبار منتشره در این حوزه بسیار سخت و تکان‌دهنده است وقتی نوزاد تازه متولد شده، هم معتاد است و هم ایدز دارد. نقش زنان در حوزه اعتیاد درحال پرنگ شدن است. نوع درگیری با مواد مخدر و ایدز این روزها در کفه مسائل جنسی و رفتارهای پرخطر سنگینی می‌کند. درواقع فقر بسیاری از زنان را درگیر فحشا، بیماری و اعتیاد کرده است.
باید به این نکته توجه نمود که همه چیز به حوزه اقتصاد و درآمدهای نجومی ‌و هزینه کردهای آنچنانی باز نمی‌گردد و این حوزه فرهنگی اجتماعی است که در حال تحمل ضربات شدیدی است که همه چیزمان را برباد می‌دهد.
55 درصد طلاق‌ها و 30درصد جرایم در حوزه سرقت و قتل به عامل اعتیاد و مصرف مواد مخدر مربوط می‌شود. موادمخدری که درجریان تولید و توزیع خود پای قاچاق سلاح را به میدان بازمی‌کند و اکثر آدم‌ربایی‌ها را معطوف به جریان خود می‌سازد.
نقطه سر خط؛ با کلاف سردرگمی‌ طرف حساب هستیم. در این داستان هم خانواده‌ها متلاشی می‌شوند، هم سرمایه‌ها هدر می‌روند و هم هنجارها به ناهنجاری تبدیل می‌شوند. با طولانی شدن موضوع مبارزه با مواد مخدر وگسترش روز افزون اعتیاد در کشور و در بین زنان و جوانان نمی‌توان چندان امیدوار بود که برنامه‌ها در این راستا دارای اصالت بوده و هست. چنین می‌توان پنداشت که در این حوزه آمارها چندان صادق نباشد و وقتی آماری نداریم و یا شفاف ارایه نمی‌شود نمی‌توانیم جهت مبارزه را درست و حسابی تنظیم کنیم.
مبارزه با مواد مخدر باید از مدارس و دوران ابتدایی آغاز شود. پرده‌ای نباید در کار باشد. به کودک، نوجوان و جوان باید گفتن نه را آموخت. آشنایی با انواع مواد مخدر باید در مدارس توسط پلیس انجام شود. اگر افراد جامعه پلیس را یک روانشناس و یک همراه در کنار خود ببینند، امور در بسیاری موارد آسان می‌شود. مبارزه نیز کم‌هزینه‌تر و کم‌تلفات‌تر می‌شود.
حال باید دید افق مبارزه با موادمخدر چه تاریخی را برای پایان نشان می دهد و البته در جهت معکوس قضیه تا چه زمانی باید در مورد مواد مخدر و آسیب‌های پنهان و آشکار آن سخن بگوییم و هزینه بدهیم‌؟
منبع: روزنامه شیرازنوین
7375/ 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه

گیگ‌های تو خالی

مسیرهای دوچرخه سواری، تبلیغات یا نسخه ای برای نجات شیراز

ترس واهی از فضای مجازی

نگاه جامع به FATF نیاز آینده اقتصاد کشور

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی

رویای صنعتی شدن

نمکی بر زخم تبلیغات حوزه سلامت

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است

سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی

مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور

سهم‌ خواهی فارس از 20 هزار شغل‌ فرهنگی

از قلم تا قمه