پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

استاندار فارس:

راه اندازی مراکز بین المللی دانشگاهی برای فارس ارزآور است فرهنگي

راه اندازی مراکز بین المللی دانشگاهی برای فارس ارزآور است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- استاندار فارس گفت: راه اندازی مراکز بین المللی دانشگاهی در این استان افزون بر حل مشکلات ناشی از کمبود دانشجو، موجب ارز آوری و حضور دانشجویان خارجی در فارس و همچنین تبادلات فرهنگی و اجتماعی خواهد شد.
به گزارش ایرنا عنایت الله رحیمی، چهارشنبه در دیدار با مدیران دانشگاه پیام نور استان فارس اظهار داشت: وجود بیش از 183مرکز آموزش عالی در استان فارس، بازوانی قوی برای تدوین برنامه های راهبردی و برنامه ریزی برای توسعه استان است و باید هرچه سریع تر شرایط لازم برای حضور دانشگاهیان در همه حوزه ها فراهم آید.
وی، با تاکید بر ضرورت توجه به کارآفرینی در دانشگاه‌ها بیان کرد: متاسفانه تا کنون نتوانسته ایم فرصت های شغلی مناسبی برای دانش آموختگان جامعه فراهم کنیم و اگر چه وظیفه دانشگاه ها کارآفرینی نیست، می توانند با تدوین راهبردهای بلند مدت، پایه های کارآفرینی و هدف گیری به سمت بازار کار را با خلاقیت در آموزش ایجاد کنند.
رحیمی ادامه داد: توسعه واقعی زمانی صورت می گیرد که بتوانیم از توان فکری و مهارت نیروهای آموزش دیده در جامعه بهره برداری کنیم.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دانشگاه پیام نور با برخورداری از زیرساخت های مختلف فیزیکی و نیروی انسانی، نقش مهمی در توسعه آموزش عالی استان ایفا می کند.
وی، دانشگاه پیام نور را مرکزی ضابطه مند و منضبط خواند که اهداف توسعه علمی کشور را در کنار سایر دانشگاه های کشور به خوبی دنبال می کند.
رحیمی، همچنین نشاط و سرزندگی را یکی از نیازهای امروز جامعه دانست و گفت: متاسفانه برخی به دنبال تزریق روحیه یاس و ناامیدی در جامعه هستند، اما دانشگاهیان می توانند با ارایه راهکار و برنامه، روحیه نشاط و امید به آینده را در بین آحاد مردم جامعه بهبود بخشند.
** ظرفیت های دانشگاه پیام نور فارس بدون استفاده مانده است
سرپرست دانشگاه پیام نور استان فارس نیز در این نشست اظهارداشت: دانشگاه پیام نور، بزرگترین دانشگاه دولتی ایران است که با 44 مرکز و واحد در همه نقاط این استان فعالیت می کند و 250عضو هیات علمی در کنار 2 هزار مدرس مدعو، به علم آموزی به 30هزار دانشجو اشتغال دارند.
محمدحسن صیف افزود: دانشگاه پیام نور در سطح اداری استان فارس به درستی شناخته نشده و ظرفیت ها و قابلیت های آن بدون استفاده مانده است.
وی اضافه کرد: دانشگاهیان پیام نور برای حضور در کارگروه های تخصصی و ارایه راهکاری علمی برای حل مشکلات استان و توسعه و آبادانی فارس آمادگی کامل دارند.
**بهره گیری از توانمندی دانشگاه، ثروت اقتصادی ایجاد می کند
همچنین بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، رحیمی همچنین در دیدار با رئیس و هیات رئیسه دانشگاه شیراز، تکیه گاه جهان پیشرفته امروز را خلاقیت، تفکر، اندیشه و علم دانست و گفت: بهره گیری از این توانمندی ها می تواند به ایجاد، خلق ثروت و ارزش اقتصادی منتهی شود.
استاندار فارس افزود: مقایسه درآمد حاصل از یک بشکه نفت با آنچه از ایجاد محصول علمی و فناوری به دست می آید به خوبی نشان دهنده اهمیت جایگاه علم در امور اقتصادی است.
وی، دانشگاه شیراز را یکی از توانمندی های مهم فارس برشمرد و اظهار داشت: این جایگاه برجسته علمی با تلاش و کوشش استادان و جامعه دانشگاهی از گذشته تا امروز محقق شده که قابل تقدیر است.
استاندار فارس، خواستار تقویت نقش آفرینی دانشگاه شیراز در عرصه های مختلف شد و بیان کرد: امروز جهان به سمت بهره گیری از نیروهای آموزش دیده و دانش آموخته حرکت کرده و توجه به این مهم در کشورمان می تواند زمینه ساز ایجاد رفاه و توسعه شود.
استاندار فارس گفت: آموزش های دانشگاهی باید هدفمند بوده و زمینه ایجاد جایگاه مناسب برای دانش آموختگان را در جامعه فراهم کند و دانشگاه نیز باید به سمت تقویت و توسعه ظرفیت های آشکار و برنامه ریزی برای ظرفیت های پنهان حرکت کند.
رحیمی، پیوند بخش های مختلف صنعتی، معدنی، کشاورزی، نفت و گاز را با دانشگاه ضروری دانست و اظهار داشت: این هم افزایی سبب تقویت بنیه اقتصادی دانشگاه و همچنین تربیت دانش آموختگانی که آموزش های عملی دیده اند خواهد شد.
وی، اضافه کرد: گستردگی کمی واحدهای دانشگاهی بدون توجه به کیفیت، یک آسیب است و در پیش گرفتن چنین رویه ای، سطح علمی دانشگاهیان و دانشجویان را کاهش داده و استادان را از پرداختن به تحقیق و پژوهش باز می‌دارد.
رحیمی گفت: دانشگاه نیاز به سرزندگی و نشاط دارد و باید بتواند دانشجویانی، نقاد، شجاع و ظلم ستیز پرورش دهد که حاضرند برای دفاع از عقاید خود تلاش کنند.
استاندار فارس ادامه داد: این شاخص ها باید در یک چارچوب قانونی مشخص شکل گیرد و همه گروه ها و تشکل های دانشگاهی در آن چارچوب فعالیت کنند.
وی افزود: دانشگاه محیطی برای بیان عقاید، انتقادها و تضارب آراست و این امر می تواند موجب پویایی فضای دانشگاه ها و جامعه شود.
** جایگاه برتر فارس درکشاورزی با حفظ منابع تجدید ناپذیر حفظ شود
استاندار فارس همچنین در دیدار رئیس و مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: جایگاه برتر این استان در تولید محصولات کشاورزی با حفظ منابع تجدید ناپذیر و توسعه کشاورزی دانش بنیان حفظ شود.
رحیمی افزود: یکی از شاخص های برتری و پیشرفت فارس کشاورزی است که بخشی از آن مربوط به اقلیم چهار فصل و زمین مناسب و بخش دیگر مربوط به مردمان پُر تلاش و سختکوش است که تولید را در شرایط مختلف اقلیمی حفظ کرده اند.
وی ادامه داد: هم اینک هیچ یک از روش های قدیمی در حوزه های مختلف پاسخگوی نیازها نیست و به همین دلیل باید با ارزیابی تجربه های گذشته، اقدام به اصلاح مشکلات و حذف روش های ناکارآمد کنیم.
او اظهار داشت: انجام امور در هر یک از حوزه ها از جمله کشاورزی باید به سازمان های مردم نهاد، گروه ها و تشکل های مردمی سپرده شود و دستگاه های اجرایی سیاست گذاری، کنترل، نظارت و هدایت را بر عهده داشته باشند.
استاندار فارس افزود: باید با ایجاد اعتماد میان دست اندرکاران جهاد کشاورزی و کشاورزان، زمینه پذیرش توصیه های علمی از سوی آنها فراهم شود.
رحیمی، با تاکید بر لزوم توجه به برنامه سازگاری با کم آبی گفت: توسعه روش های جدیدی همچون کشت گلخانه ای، احداث شهرک های کشاورزی و آبیاری قطره ای از راهکارهای حفظ و ارتقای جایگاه کشاورزی استان است.
وی، حفظ اشتغال کشاورزی در فارس را بسیار مهم توصیف و بیان کرد: شأن و آزادگی کشاورزان همواره حفظ شده و بنابراین باید این شأن و کرامت را پاس بداریم و زمینه بیان انتقادها و مطالبه ها را برای بهره برداران فراهم کنیم و پاسخ های قانع کننده برای آنها داشته باشیم.
7375/ 6122 / 6118

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیگیری قضائی بررسی سهل انگاری سیل شیراز /رودخانه لایروبی نشده بود

اردوگاه امام علی (ع) جاده کوار پذیرای مسافران نوروزی

اختصاص سالن اجتماعات با گنجایش چندصد نفر به افراد سیل زده

اسکان 3500 نفر در سالن های 9 دی سپاه فجر فارس

بارش باران تا بامداد چهارشنبه در فارس ادامه دارد

تعداد جانباختگان سیلاب شیراز به 18 تن رسید

آخرین وضعیت برقی مناطق سیل زده از شمال تا جنوب غرب کشور

وزیر اطلاعات در ستاد بحران استان فارس شرکت می کند

عملکرد میدانی مدیران فارس در بحث سیل مناسب بوده است

اسامی جانباختگان و مصدومان سیلاب شیراز اعلام شد

کمک به سیل زدگان، قابل کسر درآمد مشمول مالیات پرداخت کنندگان است

اکثر فوت شدگان و حادثه دیدگان سیلاب شیراز از مسافرین هستند

نوبخت به نمایندگی از رئیس جمهور عازم شیراز شد

تسلیت روحانی به خانواده جانباختگان شیراز/وزیرکشور مسئول بررسی شد

شناسایی و صدور جواز دفن جانباختگان سیل در پزشکی قانونی استان فارس

تعداد جان باختگان سیلاب شیراز به 19 نفر رسید/ درمان رایگان

سیلاب شیراز جای تحقیق و تحلیل دارد/ حفظ جان مردم اولویت است

شبستان مساجد برای اسکان مسافران نوروزی اختصاص یابد

نماینده ویژه میراث فرهنگی از اسکان اضطراری مسافران در شیراز بازدید کرد

اعزام 15 تیم امداد و نجات/ استفاده از 12 دستگاه خودروی عملیاتی

آبگرفتگی شدید مغازه ها در شیراز

خروجی پست برق دروازه قرآن به طور موقت قطع شد/ مشکلی در شبکه نیست

تعداد کشته های سیل شیراز به 11 نفر رسید

فیلمی از لحظه تخریب یک خانه در شیراز بر اثر سیل

پیش بینی مجدد بارش سنگین در شیراز/ مردم تجمع نکنند

واکنش حمید گودرزی به سیل شیراز/ امیدوارم مسئولین به مردم کمک کنند

دادستان شیراز از متولیان توضیح خواست/ شهردار در شیراز نیست

آب شرب شیراز به هیچ عنوان آلوده نیست/ سامانه 190 منتظر گزارش

وضعیت خیابان های شیراز بعد از سیلاب امروز

نیرو و امکانات پزشکی و مهندسی سپاه فجر در خدمت مردم است

تعداد مصدومین حاضر در بیمارستان به 44 نفر رسید

جزئیات سیل در شیراز/ از دو هفته قبل هشدار داده بودیم

تشکیل گروه 4 نفره بررسی وضعیت سیلاب شیراز

اطلاعیه آیت الله دژکام درپی کشته شدن جمعی از هموطنان در سیل شیراز

شهردار به شیراز برگشت

اسکان اضطراری مسافران و سیل زدگان فارس در بقاع متبرکه

جاری شدن سیل در دروازه قرآن شیراز

لحظه نجات یافتن مادر و فرزند از سیل شیراز

فیلمی از خسارت سیل به ماشین‌ها در خیابان‌های شیراز

تصاویری از خسارات وارد شده در شیراز پس از سیل

سیلاب شیراز 17 کشته و 68 مصدوم برجای گذاشت

بازار وکیل شیراز را آب گرفت

بارش ها تهدیدی برای گردشگران پاسارگاد نیست

مدیران شهری شیراز بازهم غافلگیر شدند/ شهر تحت پوشش سیلاب

درخواست کمک از هیچ نقطه استان فارس نداشتیم/ آمادگی مدیریت بحران

هلال احمر فارس به حالت آماده باش درآمد

لذت نظاره آبشاری با چهار نوع آب/ نقاشی طبیعت را در مارگون ببینید

کاروانسرای تاریخی صفاشهر بازگشایی شد

انتقال ادبیات و فرهنگ فارس به نسل آینده مورد توجه قرار گیرد

شیراز از گل بهترو، جاذبه جدید گردشگری در گذر حافظیه