پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

استاندار فارس:

راه اندازی مراکز بین المللی دانشگاهی برای فارس ارزآور است فرهنگي

راه اندازی مراکز بین المللی دانشگاهی برای فارس ارزآور است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- استاندار فارس گفت: راه اندازی مراکز بین المللی دانشگاهی در این استان افزون بر حل مشکلات ناشی از کمبود دانشجو، موجب ارز آوری و حضور دانشجویان خارجی در فارس و همچنین تبادلات فرهنگی و اجتماعی خواهد شد.
به گزارش ایرنا عنایت الله رحیمی، چهارشنبه در دیدار با مدیران دانشگاه پیام نور استان فارس اظهار داشت: وجود بیش از 183مرکز آموزش عالی در استان فارس، بازوانی قوی برای تدوین برنامه های راهبردی و برنامه ریزی برای توسعه استان است و باید هرچه سریع تر شرایط لازم برای حضور دانشگاهیان در همه حوزه ها فراهم آید.
وی، با تاکید بر ضرورت توجه به کارآفرینی در دانشگاه‌ها بیان کرد: متاسفانه تا کنون نتوانسته ایم فرصت های شغلی مناسبی برای دانش آموختگان جامعه فراهم کنیم و اگر چه وظیفه دانشگاه ها کارآفرینی نیست، می توانند با تدوین راهبردهای بلند مدت، پایه های کارآفرینی و هدف گیری به سمت بازار کار را با خلاقیت در آموزش ایجاد کنند.
رحیمی ادامه داد: توسعه واقعی زمانی صورت می گیرد که بتوانیم از توان فکری و مهارت نیروهای آموزش دیده در جامعه بهره برداری کنیم.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دانشگاه پیام نور با برخورداری از زیرساخت های مختلف فیزیکی و نیروی انسانی، نقش مهمی در توسعه آموزش عالی استان ایفا می کند.
وی، دانشگاه پیام نور را مرکزی ضابطه مند و منضبط خواند که اهداف توسعه علمی کشور را در کنار سایر دانشگاه های کشور به خوبی دنبال می کند.
رحیمی، همچنین نشاط و سرزندگی را یکی از نیازهای امروز جامعه دانست و گفت: متاسفانه برخی به دنبال تزریق روحیه یاس و ناامیدی در جامعه هستند، اما دانشگاهیان می توانند با ارایه راهکار و برنامه، روحیه نشاط و امید به آینده را در بین آحاد مردم جامعه بهبود بخشند.
** ظرفیت های دانشگاه پیام نور فارس بدون استفاده مانده است
سرپرست دانشگاه پیام نور استان فارس نیز در این نشست اظهارداشت: دانشگاه پیام نور، بزرگترین دانشگاه دولتی ایران است که با 44 مرکز و واحد در همه نقاط این استان فعالیت می کند و 250عضو هیات علمی در کنار 2 هزار مدرس مدعو، به علم آموزی به 30هزار دانشجو اشتغال دارند.
محمدحسن صیف افزود: دانشگاه پیام نور در سطح اداری استان فارس به درستی شناخته نشده و ظرفیت ها و قابلیت های آن بدون استفاده مانده است.
وی اضافه کرد: دانشگاهیان پیام نور برای حضور در کارگروه های تخصصی و ارایه راهکاری علمی برای حل مشکلات استان و توسعه و آبادانی فارس آمادگی کامل دارند.
**بهره گیری از توانمندی دانشگاه، ثروت اقتصادی ایجاد می کند
همچنین بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، رحیمی همچنین در دیدار با رئیس و هیات رئیسه دانشگاه شیراز، تکیه گاه جهان پیشرفته امروز را خلاقیت، تفکر، اندیشه و علم دانست و گفت: بهره گیری از این توانمندی ها می تواند به ایجاد، خلق ثروت و ارزش اقتصادی منتهی شود.
استاندار فارس افزود: مقایسه درآمد حاصل از یک بشکه نفت با آنچه از ایجاد محصول علمی و فناوری به دست می آید به خوبی نشان دهنده اهمیت جایگاه علم در امور اقتصادی است.
وی، دانشگاه شیراز را یکی از توانمندی های مهم فارس برشمرد و اظهار داشت: این جایگاه برجسته علمی با تلاش و کوشش استادان و جامعه دانشگاهی از گذشته تا امروز محقق شده که قابل تقدیر است.
استاندار فارس، خواستار تقویت نقش آفرینی دانشگاه شیراز در عرصه های مختلف شد و بیان کرد: امروز جهان به سمت بهره گیری از نیروهای آموزش دیده و دانش آموخته حرکت کرده و توجه به این مهم در کشورمان می تواند زمینه ساز ایجاد رفاه و توسعه شود.
استاندار فارس گفت: آموزش های دانشگاهی باید هدفمند بوده و زمینه ایجاد جایگاه مناسب برای دانش آموختگان را در جامعه فراهم کند و دانشگاه نیز باید به سمت تقویت و توسعه ظرفیت های آشکار و برنامه ریزی برای ظرفیت های پنهان حرکت کند.
رحیمی، پیوند بخش های مختلف صنعتی، معدنی، کشاورزی، نفت و گاز را با دانشگاه ضروری دانست و اظهار داشت: این هم افزایی سبب تقویت بنیه اقتصادی دانشگاه و همچنین تربیت دانش آموختگانی که آموزش های عملی دیده اند خواهد شد.
وی، اضافه کرد: گستردگی کمی واحدهای دانشگاهی بدون توجه به کیفیت، یک آسیب است و در پیش گرفتن چنین رویه ای، سطح علمی دانشگاهیان و دانشجویان را کاهش داده و استادان را از پرداختن به تحقیق و پژوهش باز می‌دارد.
رحیمی گفت: دانشگاه نیاز به سرزندگی و نشاط دارد و باید بتواند دانشجویانی، نقاد، شجاع و ظلم ستیز پرورش دهد که حاضرند برای دفاع از عقاید خود تلاش کنند.
استاندار فارس ادامه داد: این شاخص ها باید در یک چارچوب قانونی مشخص شکل گیرد و همه گروه ها و تشکل های دانشگاهی در آن چارچوب فعالیت کنند.
وی افزود: دانشگاه محیطی برای بیان عقاید، انتقادها و تضارب آراست و این امر می تواند موجب پویایی فضای دانشگاه ها و جامعه شود.
** جایگاه برتر فارس درکشاورزی با حفظ منابع تجدید ناپذیر حفظ شود
استاندار فارس همچنین در دیدار رئیس و مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: جایگاه برتر این استان در تولید محصولات کشاورزی با حفظ منابع تجدید ناپذیر و توسعه کشاورزی دانش بنیان حفظ شود.
رحیمی افزود: یکی از شاخص های برتری و پیشرفت فارس کشاورزی است که بخشی از آن مربوط به اقلیم چهار فصل و زمین مناسب و بخش دیگر مربوط به مردمان پُر تلاش و سختکوش است که تولید را در شرایط مختلف اقلیمی حفظ کرده اند.
وی ادامه داد: هم اینک هیچ یک از روش های قدیمی در حوزه های مختلف پاسخگوی نیازها نیست و به همین دلیل باید با ارزیابی تجربه های گذشته، اقدام به اصلاح مشکلات و حذف روش های ناکارآمد کنیم.
او اظهار داشت: انجام امور در هر یک از حوزه ها از جمله کشاورزی باید به سازمان های مردم نهاد، گروه ها و تشکل های مردمی سپرده شود و دستگاه های اجرایی سیاست گذاری، کنترل، نظارت و هدایت را بر عهده داشته باشند.
استاندار فارس افزود: باید با ایجاد اعتماد میان دست اندرکاران جهاد کشاورزی و کشاورزان، زمینه پذیرش توصیه های علمی از سوی آنها فراهم شود.
رحیمی، با تاکید بر لزوم توجه به برنامه سازگاری با کم آبی گفت: توسعه روش های جدیدی همچون کشت گلخانه ای، احداث شهرک های کشاورزی و آبیاری قطره ای از راهکارهای حفظ و ارتقای جایگاه کشاورزی استان است.
وی، حفظ اشتغال کشاورزی در فارس را بسیار مهم توصیف و بیان کرد: شأن و آزادگی کشاورزان همواره حفظ شده و بنابراین باید این شأن و کرامت را پاس بداریم و زمینه بیان انتقادها و مطالبه ها را برای بهره برداران فراهم کنیم و پاسخ های قانع کننده برای آنها داشته باشیم.
7375/ 6122 / 6118

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آرامگاه شهید آیت الله دستغیب گلباران می شود

63 درصد مهارت آموزان فنی و حرفه ای استان فارس به اشتغال می رسند

حضور ما در انتهای جدول لیگ فوتسال طبیعی است

تماشاخانه درب شازده در شیراز آغاز به کار کرد

فارس با 34 کتابفروشی در طرح تابستانه کتاب

اولین تماشاخانه تابستانه شیراز راه‌اندازی شد

سپاه پاسداران یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد

افتخار به شهادت مانع از زیر بار ظلم و ستم رفتن است

نخستین «پیچینگ» شورای استانی تولید فیلم کوتاه کشور برگزار شد

گشایش تماشاخانه درب شازده در بافت تاریخی شیراز

صندوق ذخیره فرهنگیان دارای 16 هزار میلیارد تومان املاک است

طرح سند تحول بنیادی آموزش و پرورش اجرایی می شود/ توجه به رفاهیات

نماز جمعه متناسب با نیازهای جامعه اسلامی حرکت کند/اقامه دین اسلام

یادواره 1200 شهید یگان ویژه کشور برگزار می شود/ ترویج فرهنگ شهادت

فعالیت های حمایتی با مباحث سیاسی همراه نشود

پیاده روی اربعین نماد دلدادگی به آرمان های عاشورا است

بیش از 420 پروژه نوسازی در آموزش و پرورش فارس فعال است

سرپرست وزارت آموزش و پرورش وارد فارس شد

استان فارس رتبه اول نوزدهمین پرسش مهر ریاست جمهوری را کسب کرد

نقد و رونمایی کتاب «و توی دروازه» در شیراز

مشکلات اقتصادی استان فارس با برنامه ریزی قابل رفع است

کشف 7 انبار متخلف در استان فارس

23 کاروان زیارتی از فارس راهی سرزمین وحی می‌شوند

بناهای تاریخی پس ازثبت ملی رهامی شوند/سیلو؛ تالار نشد، ثبت ملی شد

مشتاقان حج برخی داروها را با خود به عربستان نبرند

علامرودشت در استان فارس لرزید

ثبت 2 اثر تاریخی فرهنگی در شیراز

بازسازی خوابگاه‌های بین الملل دانشگاه شیرازتا مرداد پایان می یابد

تبیین بیانیه گام دوم انقلاب مهمترین وظیفه انجمن‌های اسلامی

رقابت برای طراحی لباس پرچمدار المپیک 2020 در جشنواره مد شیراز

برگزاری نشست مقایسه موسیقایی شعر حافظ و ترجمه آن در شیراز

برگزاری نمایشگاه گروهی گرافیک «حیات ذهن» در شیراز

برگزاری جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند-کودک در شیراز

بیانیه گام دوم انقلاب نقشه راه نخبگان جامعه است

افزایش 12 درصدی گردشگران خارجی در فارس

میزان مطالعه از شاخص‌های اصلی توسعه فرهنگی است

نشست «مقایسه موسیقایی شعر حافظ و ترجمه‌های انگلیسی آن»

اجرای طرح «مهربانی در مهر» در آستانه آغاز سال تحصیلی

همایش تکریم انسانی در ادیان ابراهیمی در شیراز برگزار می شود

راهیابی آثار گرافیست فارسی به فینال مسابقات پُستر اروپا

آیین معارفه مدیران کل بنیاد حفظ آثار فارس برگزار شد

پرداخت بخشی از مطالبات پزشکان و کارکنان علوم پزشکی شیراز

آمادگی اکیپ ویژه«امداد طبیعت منابع طبیعی فارس»تا پایان فصل گرما

رسیدگی به موزه دفاع مقدس فارس، ماموریت مدیرکل جدید حفظ آثار استان

نگاه یک جامعه‌شناس به زادگاهش در کتاب «جامعه و فرهنگ شهر استهبان»

مجوز موزه آیت‌اللهی لار در هاله‌ای از ابهام

آغاز به کار دبیرخانه جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در کانون فارس

تنباکوی هکان جهرم، تلخ اما شیرین

نقش نماز جمعه در تمدن نوین اسلامی بررسی شود/ توجه به محلات قدیمی

ائمه جمعه توصیه های لازم را جهت انسجام در جامعه انجام دهند