پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نمایندگان مجلس و آزمون بودجه 98 اقتصادي

نمایندگان مجلس و آزمون بودجه 98

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مهم ترین آزمونی که هر سال پیش روی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است بررسی و تصویب لایحه ای است که علاوه بر مشخص شدن بودجه کشور می تواند نشان دهنده مسیر توسعه هر استانی باشد.
رئیس جمهوری سه شنبه چهارم دی ماه جاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شد و لایحه بودجه 1398 را با سقف 17 میلیون و 32 هزار و 332 میلیارد و 270 میلیون ریال ( ١٧.٠٣٢.٣٣٢.٢٧٠.٠٠٠.٠٠٠) تقدیم مجلس کرد.
ارائه لایحه اولین گام در جاده پر پیچ و خم تصویب بودجه است و کمیسیون‌های تخصصی مجلس موظف هستند حداکثر تا 15 روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کنند.
کمیسیون تلفیق نیز موظف است حداکثر ظرف 15 روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگی به گزارش کمیسیون‌ های تخصصی، گزارش نهایی خود را تنظیم و به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.
** افزایش اعتبار پرداخت یارانه در لایحه بودجه سال 98
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبار یارانه ها از 30 هزار میلیارد تومان در سال 97 به بیش از 42 هزار میلیارد تومان در بودجه سال 98 افزایش یافته است.
فرج الله رجبی در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: بودجه سال 98 در فضای سخت تحریم ها و بر اساس فروش روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت بسته شده است.
رجبی افزود: همچنین اختصاص 14میلیارد دلار ارز 42 هزار ریالی برای واردات کالاهای اساسی و افزایش اعتبارات خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سه هزار و 200 میلیارد تومان به 6هزار و 200 میلیارد تومان از دیگر اقدامات مجلس برای کاهش مشکلات اقشار آسیب پذیر است.
** اولویت بررسی بودجه سال 98 ،بهبود معیشت و افزایش درآمد سرانه مردم است
نماینده دیگر مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور نگاه ویژه ای به معیشت در بودجه سال 98 شد و تمام تلاش دولت و نمایندگان مردم بر این موضوع استوار است که بهبود معیشت و افزایش درآمد سرانه مردم در اولویت فعالیت ها قرار گیرد.
مسعود رضایی اضافه کرد: یکی از ویژگی هایی که لایحه بودجه سال 98 دارد افزایش سهم خدمات است و این موضوع نشان دهنده این است که دولت برنامه های حمایتی برای قشر اسیپ پذیر اجتماعی دارد.
رضایی با بیان این که اقتصاد ایران هنوز هم بر پایه فروش نفت است اضافه کرد: در بودجه سال 98 هنوز هم تاکید بسیار زیادی بر نفت و فروش نفت است و بخش قابل توجهی از تامین درآمد دولت از این طریق است.
وی به ایرنا گفت: دولت برای تامین بودجه راه های مختلف درآمدی دارد که می توان به فروش مشتقات نفتی، فروش اوراق مشارکت، عوارض پرداختی مردم و همچنین مالیات های مستقیم و غیر مستقیم اشاره کرد.
نماینده مردم شیراز درباره بودجه فرهنگی سال 98 نیز گفت: یکی از طرح هایی که دولت در خصوص آموزش و پرورش ارائه داد برون سپاری خدمات است و قرار است که آموزش و پرورش با برون سپاری خدمات فعالیت های خود را ادامه دهد.
وی اضافه کرد: نزدیک به 10 درصد از خدماتی که آموزش و پرورش ارائه خواهد داد برون سپاری می شود.
** افزایش بودجه آموزش و پرورش به چشم نیامده است
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ وزارتخانه ای به اندازه آموزش و پرورش اهمیت ندارد، گفت: بر اساس آمار موجود، نزدیک به 975 هزار نفر در آموزش و پرورش خدمت می‌کنند و با وجود اینکه بودجه این وزارتخانه افزایش یافته است لیکن رقم اختصاص‌ یافته در مقایسه با اعتبارات سایر نهادها چشمگیر نیست.
محمد جواد جمالی اضافه کرد: متاسفانه آموزش و پرورش، وارث مشکلاتی است که شاید برخی از آنها از قبل از انقلاب اسلامی شروع شده و همچنان ادامه دارد که از جمله آنها مشکلات اقتصادی و کسری بودجه است.
سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی، افزود: آموزش و پرورش همواره به طور متوسط 10 درصد کاهش بودجه داشته است که این کسری به سال‌های بعد منتقل ‌شده و مشکلاتی برای مدیران ایجاد کرده است.
** مشارکت با بخش خصوصی از برنامه دولت در سال 98 است
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت:براساس لایحه بودجه سال 98 نزدیک به 10 درصد از بودجه عمرانی دولت به عنوان آورده سرمایه ای برای مشارکت با بخش خصوصی با هدف تکمیل پروژه های ناتمام درنظر گرفته خواهد شد.
سید حسین افضلی بیان کرد: یکی از بخش های مهم بودجه سال 98 حوزه عمران است و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با حضور در کمیسیون عمران مجلس بیان کرد که کاهش بودجه عمرانی کشور در دستور کار قرار ندارد.
افضلی همچنین درباره کوچک سازی دولت اظهار داشت: می توان گفت که یکی از برنامه هایی که باید در بودجه سال 98 مورد توجه قرار گیرد خصوصی سازی و کوچک سازی و چابک سازی بدنه دولت است اگر خصوصی سازی به صورت صحیح و با ساز و کاری مشخص صورت گیرد می تواند در اشتغال زایی و تحرک در تولید کمک کند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: یکی دیگر از ویژگی هایی که بودجه سال 98 دارد این است که دولت در زمان مناسبی بودجه را به مجلس ارائه کرد و همین موضوع باعث شده تا کار بررسی در کمسیون های مجلس بدون عجله انجام شود و هر اتفاق جدیدی که برای بودجه رخ دهد نیز به مردم اطلاع رسانی خواهد شد که این موضوع کمک شایان توجهی به شفافیت در بودجه سال 98 می کند.
** دولت در بودجه 98 به معیشت مردم توجه ویژه دارد
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در لایحه بودجه سال 98 نسبت به بودجه امسال توجه بیشتری به حوزه خدمات و معیشت مردم داشته و سعی کرده است در بخش های حمایتی نیز توجه ویژه ای به قشرهای آسیب پذیر صورت گیرد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس همچنین اظهار داشت: نگاه دولت در بخش حمایتی نگاه مثبتی است امیدواریم که سایر نمایندگان نیز به بخش حمایتی بودجه سال 98 نگاه ویژه ای داشته باشند تا همه مردم بتوانند به نوعی از برنامه های حمایتی دولت در سال 98 بهره مند شوند.
علی اکبری گفت: در حوزه تامین کالاهای مورد نیاز جامعه، دولت در نظر دارد بر اساس لایحه بودجه سال 98 کالاهای اساسی را با ارز 4200 تومانی وارد بازار کند.
نماینده مردم شیراز در مجلس در ادامه لایحه بودجه سال 98 را بودجه ای کاملاً انقباضی توصیف کرد و گفت: بودجه فعالیت های عمرانی در این لایحه محدود شده است.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در خصوص لزوم ایجاد شفافیت در لایحه بودجه نیز بیان کرد: یکی از مصادیق ایجاد شفافیت در دسترس بودن اطلاعات برای تمامی مردم است از این رو چون لایحه بودجه در دسترس همگان قرار دارد می توان گفت که یکی از مصادیق شفاف سازی را دولت ایجاد کرده است.
ع.پ /1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اطلاعیه شرکت آب منطقه‌ای فارس/ سدی در فارس نشکسته است

سیلاب خللی در سلامت آب آشامیدنی شیراز وارد نکرد

مصرف بنزین در استان فارس 13 درصد افزایش یافت

وضعیت تردد در جاده های استان فارس عادی است

راه نجات اقتصاد کشور رابطه جهانی است

رشد13 درصدی مصرف بنزین در فارس

اقتصاد فارس در سال 97 / از محاکمه ها تا همکاری با جهان

آماده باش نیروهای اتفاقات برق شیراز در ایام نوروز

زمینه سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی لامرد وجود دارد

سه سایت مخابراتی در جهرم افتتاح شد

خرمای جهرم به کشورهای آسیایی صادر شد

آفت سن گندم در مزارع جهرم کنترل شد

2100 تن میوه در طرح تنظیم بازار فارس عرضه شده است

2هزارو 100 تن میوه درطرح تنظیم بازار فارس عرضه شده است

فارس در رتبه پنجم تردد جاده‌ای کشور

60 هزار فقره تسهیلات کشاورزی در فارس مشمول مهلت شده است

برگزاری طرح آرامش بهاری در 500 بقعه متبرکه

فارس در رتبه پنجم تردد جاده‌ای کشور

رد پای سیاست‌گذاران در نابسامانی‌های اقتصادی/ تحریم بازیگر نقش اول نیست

روند توسعه منطقه ویژه اقتصادی لامرد شتاب گیرد

بازار را کاملا رصد می‌کنیم/ کمبود کالا نداریم

فضای رخوت و سستی بر صادرات فارس حاکم است

صادرات فارس از نظر ارزی 35 درصد افزایش داشته است

نوید گره گشایی از مشکل کارخانه آزمایش مرودشت داده شد

عرضه میوه طرح تنظیم بازار در فارس آغاز شد

آغاز به کار اولین نمایشگاه روستاگردی فارس در شیراز

ایجاد تشكل‌های تخصصی كسب و كار از سال 98 در اتاق فارس

بیانیه گام دوم تکلیف مدیران و سیاستگزاران را مشخص کرده است

گام دوم انقلاب مشخص کننده مسیر انقلاب است

بهره برداران به سمت کشاورزی دانش بنیان بروند

آماده تامین سوخت خودروی هموطنان در سفر به فارس هستیم

ارزان‌ترین تسهیلات کشاورزی مربوط به گلخانه‌هاست

حرکت به سمت کشاورزی دانش‌بینان یک الزام است

عرضه میوه طرح تنظیم بازار 25 اسفند در فارس آغاز می شود

180هزار میلیارد ریال به اشتغال روستایی کشور اختصاص یافته است

همه فعالیت های دستگاه ها پیوست اشتغال داشته باشد

افزایش 15 درصدی مصرف بنزین در ایام نوروز/ تامین سوخت به اندازه نیاز

حمایت از بخش خصوصی مورد تاکید بیانیه گام دوم انقلاب است

وصول بیش از 310 میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن فارس

وصول 310 میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن فارس

فارس و بازار خرید در آستانه نوروز

ناگزیر از اعمال محدودیت در کشاورزی هستیم

وابستگی کامل زیرساخت‌ها به انرژی برق ضعف است

نرخ مصوب آجیل و خشکبار در شیراز اعلام شد

مسافران از سایت های نامعتبر بلیت نخرند

جاده‌های فارس 170 نقطه حادثه‌خیز دارد

افتتاح سه پروژه آبخیزداری در فارس

2 طرح آبخیزداری در کازرون به بهره برداری رسید

بهبود وضعیت معابر شیراز برای نوروز/ کارگاه‌ پروژه‌ها کوچک می‌شود

محدودیت و ممنوعیت‌های ترافیکی فارس در نوروز 98