پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نمایندگان مجلس و آزمون بودجه 98 اقتصادي

نمایندگان مجلس و آزمون بودجه 98

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مهم ترین آزمونی که هر سال پیش روی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است بررسی و تصویب لایحه ای است که علاوه بر مشخص شدن بودجه کشور می تواند نشان دهنده مسیر توسعه هر استانی باشد.
رئیس جمهوری سه شنبه چهارم دی ماه جاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شد و لایحه بودجه 1398 را با سقف 17 میلیون و 32 هزار و 332 میلیارد و 270 میلیون ریال ( ١٧.٠٣٢.٣٣٢.٢٧٠.٠٠٠.٠٠٠) تقدیم مجلس کرد.
ارائه لایحه اولین گام در جاده پر پیچ و خم تصویب بودجه است و کمیسیون‌های تخصصی مجلس موظف هستند حداکثر تا 15 روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کنند.
کمیسیون تلفیق نیز موظف است حداکثر ظرف 15 روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگی به گزارش کمیسیون‌ های تخصصی، گزارش نهایی خود را تنظیم و به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.
** افزایش اعتبار پرداخت یارانه در لایحه بودجه سال 98
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبار یارانه ها از 30 هزار میلیارد تومان در سال 97 به بیش از 42 هزار میلیارد تومان در بودجه سال 98 افزایش یافته است.
فرج الله رجبی در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: بودجه سال 98 در فضای سخت تحریم ها و بر اساس فروش روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت بسته شده است.
رجبی افزود: همچنین اختصاص 14میلیارد دلار ارز 42 هزار ریالی برای واردات کالاهای اساسی و افزایش اعتبارات خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سه هزار و 200 میلیارد تومان به 6هزار و 200 میلیارد تومان از دیگر اقدامات مجلس برای کاهش مشکلات اقشار آسیب پذیر است.
** اولویت بررسی بودجه سال 98 ،بهبود معیشت و افزایش درآمد سرانه مردم است
نماینده دیگر مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور نگاه ویژه ای به معیشت در بودجه سال 98 شد و تمام تلاش دولت و نمایندگان مردم بر این موضوع استوار است که بهبود معیشت و افزایش درآمد سرانه مردم در اولویت فعالیت ها قرار گیرد.
مسعود رضایی اضافه کرد: یکی از ویژگی هایی که لایحه بودجه سال 98 دارد افزایش سهم خدمات است و این موضوع نشان دهنده این است که دولت برنامه های حمایتی برای قشر اسیپ پذیر اجتماعی دارد.
رضایی با بیان این که اقتصاد ایران هنوز هم بر پایه فروش نفت است اضافه کرد: در بودجه سال 98 هنوز هم تاکید بسیار زیادی بر نفت و فروش نفت است و بخش قابل توجهی از تامین درآمد دولت از این طریق است.
وی به ایرنا گفت: دولت برای تامین بودجه راه های مختلف درآمدی دارد که می توان به فروش مشتقات نفتی، فروش اوراق مشارکت، عوارض پرداختی مردم و همچنین مالیات های مستقیم و غیر مستقیم اشاره کرد.
نماینده مردم شیراز درباره بودجه فرهنگی سال 98 نیز گفت: یکی از طرح هایی که دولت در خصوص آموزش و پرورش ارائه داد برون سپاری خدمات است و قرار است که آموزش و پرورش با برون سپاری خدمات فعالیت های خود را ادامه دهد.
وی اضافه کرد: نزدیک به 10 درصد از خدماتی که آموزش و پرورش ارائه خواهد داد برون سپاری می شود.
** افزایش بودجه آموزش و پرورش به چشم نیامده است
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ وزارتخانه ای به اندازه آموزش و پرورش اهمیت ندارد، گفت: بر اساس آمار موجود، نزدیک به 975 هزار نفر در آموزش و پرورش خدمت می‌کنند و با وجود اینکه بودجه این وزارتخانه افزایش یافته است لیکن رقم اختصاص‌ یافته در مقایسه با اعتبارات سایر نهادها چشمگیر نیست.
محمد جواد جمالی اضافه کرد: متاسفانه آموزش و پرورش، وارث مشکلاتی است که شاید برخی از آنها از قبل از انقلاب اسلامی شروع شده و همچنان ادامه دارد که از جمله آنها مشکلات اقتصادی و کسری بودجه است.
سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی، افزود: آموزش و پرورش همواره به طور متوسط 10 درصد کاهش بودجه داشته است که این کسری به سال‌های بعد منتقل ‌شده و مشکلاتی برای مدیران ایجاد کرده است.
** مشارکت با بخش خصوصی از برنامه دولت در سال 98 است
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت:براساس لایحه بودجه سال 98 نزدیک به 10 درصد از بودجه عمرانی دولت به عنوان آورده سرمایه ای برای مشارکت با بخش خصوصی با هدف تکمیل پروژه های ناتمام درنظر گرفته خواهد شد.
سید حسین افضلی بیان کرد: یکی از بخش های مهم بودجه سال 98 حوزه عمران است و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با حضور در کمیسیون عمران مجلس بیان کرد که کاهش بودجه عمرانی کشور در دستور کار قرار ندارد.
افضلی همچنین درباره کوچک سازی دولت اظهار داشت: می توان گفت که یکی از برنامه هایی که باید در بودجه سال 98 مورد توجه قرار گیرد خصوصی سازی و کوچک سازی و چابک سازی بدنه دولت است اگر خصوصی سازی به صورت صحیح و با ساز و کاری مشخص صورت گیرد می تواند در اشتغال زایی و تحرک در تولید کمک کند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: یکی دیگر از ویژگی هایی که بودجه سال 98 دارد این است که دولت در زمان مناسبی بودجه را به مجلس ارائه کرد و همین موضوع باعث شده تا کار بررسی در کمسیون های مجلس بدون عجله انجام شود و هر اتفاق جدیدی که برای بودجه رخ دهد نیز به مردم اطلاع رسانی خواهد شد که این موضوع کمک شایان توجهی به شفافیت در بودجه سال 98 می کند.
** دولت در بودجه 98 به معیشت مردم توجه ویژه دارد
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در لایحه بودجه سال 98 نسبت به بودجه امسال توجه بیشتری به حوزه خدمات و معیشت مردم داشته و سعی کرده است در بخش های حمایتی نیز توجه ویژه ای به قشرهای آسیب پذیر صورت گیرد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس همچنین اظهار داشت: نگاه دولت در بخش حمایتی نگاه مثبتی است امیدواریم که سایر نمایندگان نیز به بخش حمایتی بودجه سال 98 نگاه ویژه ای داشته باشند تا همه مردم بتوانند به نوعی از برنامه های حمایتی دولت در سال 98 بهره مند شوند.
علی اکبری گفت: در حوزه تامین کالاهای مورد نیاز جامعه، دولت در نظر دارد بر اساس لایحه بودجه سال 98 کالاهای اساسی را با ارز 4200 تومانی وارد بازار کند.
نماینده مردم شیراز در مجلس در ادامه لایحه بودجه سال 98 را بودجه ای کاملاً انقباضی توصیف کرد و گفت: بودجه فعالیت های عمرانی در این لایحه محدود شده است.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در خصوص لزوم ایجاد شفافیت در لایحه بودجه نیز بیان کرد: یکی از مصادیق ایجاد شفافیت در دسترس بودن اطلاعات برای تمامی مردم است از این رو چون لایحه بودجه در دسترس همگان قرار دارد می توان گفت که یکی از مصادیق شفاف سازی را دولت ایجاد کرده است.
ع.پ /1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش حدود 30 درصدی قیمت اقلام الکتریکی طی 2 ماه گذشته

برگزاری چهارمین نمایشگاه طلا و جواهر در شیراز

امسال میزبان 68 عنوان نمایشگاهی در فارس خواهیم بود

بهره برداری از خط تولید تولید شیشه‌های ضدگلوله در شیراز

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز 98/04/26

کشف هفت انبار کالا در استان فارس

لزوم ارتباط صنعت با کسب و کارهای نوین

پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در بافت فرسوده آغاز شد

برپایی نخستین نمایشگاه توانمندی صنایع کوچک فارس

حکم رفع تصرف 3 هکتار از اراضی ملی در قیرو کارزین اجرا شد

فضای رقابتی به حفظ مالکیت فکری در اقتصاد کمک می‌کند

کشاورزان استهبان، سبزی با طعم واقعی کاشتند

گره گشایی از 2 طرح پالایشگاهی و پتروشیمی مُهر، رهاورد سفر جهانگیری

شروط وزارت نیرو برای فعالان بیت‌کوین

اجرای طرح های مرتع‌داری در 3 میلیون هکتار از عرصه های مرتعی فارس

بیش از 141 میلیارد ریال به خسارت دیدگان سیل استان فارس پرداخت شد

صدور 80 پروانه کاربرد علامت استاندارد در استان فارس

اتاق بازرگانی: یارانه کالا‌ها را نقدی پرداخت کنید

پرداخت 142 میلیارد ریال خسارت به سیل زدگان فارس

منابع طبیعی تنها مرجع اعلام آمار آتش‌سوزی عرصه‌های مرتعی و جنگلی است

فارس درآستانه وضعیت قرمز برق/ سهمیه بندی با ادامه روند مصرف

گلخانه؛ ناجی حیات کشاورزی فارس

صرافان رتبه‌بندی می‌شوند

بهره‌برداری از خط دوم آبرسانی به شیراز ، شاید وقتی دیگر

روستاهای 4 شهرستان فارس از آب شرب بهره‌مند می‌شوند

لزوم بازنگری نظام مالیاتی و قانون کار در شرایط جنگ اقتصادی

آغاز برداشت انگور از تاکستان‌های دیم شهرستان کازرون

65درصد مالیات کشور را تولیدکنندگان پرداخت می‌کنند

3.5 هکتار از گندم زارهای رونیز دچار حریق شد

صادرات بیش از 35 میلیون دلاری محصولات گلخانه‌ای در کشور

بهره برداری از سامانه بومی خنک کننده نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون

نرخ تورم 8 درصد شد

بازارچه‌های موقت و دهکده مشاغل روستایی در فارس راه‌اندازی شود

انتقال آب شرب مطمئن از سد سلمان به شهر جهرم

برگزاری نخستین همایش استانی نهضت ساماندهی گلخانه‌ها/ پیش‌بینی درآمد 14 میلیارد دلاری از محصولات گلخانه‌ای

عضو جدید هیات مدیره شرکت عمران صدرا معرفی شد

آغاز عملیات اجرایی طرح آبرسانی به روستاهای مرودشت

برگزاری تور رسانه‌ای برای معرفی ظرفیت‌های کشاورزی فارس

تلاش اتاق فارس برای ارتقاء اخلاق حرفه‌ای در کسب و کار

لغو تغییر ساعت کاری ادارات در برخی استان ها؛ آیا فارس یک استثنا است

خطر بروز آفات و امراض در جنگل‌های فارس جدی است

تجلیل از کارآفرینان برتر شاهد و ایثارگر فارس

بخش خصوصی پیشران توسعه است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/04/15

چرا طرح های سرمایه گذاری بی نام در دستور کار استان فارس قرار گرفت

بی آبی کلافه کننده صدرا و شیراز/ آبفا: 10 روز دیگر مشکل کمتر می‌شود

تکذیب واردات خودرو از مناطق آزاد

به ازای هر 5 خانواده یک واحد صنفی در کشور وجود دارد/شرکت‌های پخش سود آور نیستند

عضویت 85 درصد فرهنگیان فارس در صندوق ذخیره

ازدواج 300 زوج تحت حمایت امداد فارس در دهه کرامت