پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

جایی برای خبرنگارها نیست- سیده سمیرا متین نژاد* فرهنگي

جایی برای خبرنگارها نیست- سیده سمیرا متین نژاد*

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- موضوع جا برای استقرار خبرنگاران در مراسم و برنامه ‌های مختلف به ویژه در برنامه‌هایی که باید در آن اصول امنیتی رعایت شود، به صورت معضلی دیرپا برجای مانده و به مسئله‌ای حل‌ ناشدنی در شیراز بدل شده است.
چند روز پیش یکی از خبرنگاران با انتشار عکس خود که روی چمن‌های بلوار، لپ ‌تاپ به دست نشسته بود، نوشت: جایگاه خبرنگاران در خیابان یا در حاشیه بلوار است.
این موضوع در برنامه‌هایی که در سالن‌ها و تالار‌ها نیز تدارک دیده می‌شود، به چشم می‌خورد؛ حتی گاه در مراسم روز خبرنگار آن قدر تعداد مهمانان زیاد است که جایی برای خبرنگار‌ها نیست.
چنین شرایطی باعث ایجاد مشکلات بسیار می‌شود؛ اول از همه توضیح بسیار به همه ارکان اجرایی برنامه است، از محافظ و نگهبان گرفته تا مسئولان برنامه و مردم.
نبود جایگاه مناسب در نماز جمعه به ویژه در بخش زنان، همواره مشکلاتی را به همراه داشته است، سر و صدای بیش از حد، نبودن جای مناسب برای نشستن، عدم دسترسی به پریز برق در صورت لزوم، پاسخ به پرسش‌های مکرر مردم درخصوص علت داشتن لپ‌ تاپ و نگارش خطبه‌ها، بچه‌هایی که خیره می‌شوند به صفحه لپ ‌تاپ و از همه مهمتر نارسا بودن صدا در صورتی که زیر بلند‌گوها جایی برای نشستن یافت نشود.
برخی همکاران نیز که موفق به دریافت کارت مخصوص مراسم نمی شوند، مجبورند خبر مربوط به نماز جمعه را در پارکینگ و در خودروهایشان بنویسند که قطعا مبتلابه خبرنگاران خبرگزاری‌هاست که باید سر وقت اخبار را مخابره کنند.
در مراسمی همچون روز حافظ و روز سعدی، دعوتنامه‌ ای شبیه آنچه به همه دیگر مهمانان داده می‌شود به خبرنگار می‌دهند و برای ورود باید از میان خیل جمعیت با واسطه آشنایی با مدیران روابط عمومی و در صورت تایید آن‌ها از هزار تو‌های تعبیه ‌شده امنیتی عبور کرد تا بالاخره به جایی رسید که نامناسب است؛ نه دسترسی به برق دارد، نه سایه‌بان و نه صندلی‌های راحتی دارد که بتوان به سرعت مطالب را تایپ کرد.
در روز حافظ که در مهرماه 97 در حافظیه برگزار شد، به علت عدم هماهنگی مسئولان برگزار کننده مراسم با سازمان هواشناسی، مراسم در فضای باز و زیر آسمانی تماماً ابری برگزار شد که بیم آن می‌رفت که هر لحظه بارانی شود و به تجهیزات خبرنگاران آسیب وارد کند که در نهایت هم به دلیل بارش باران مراسم نیمه‌ کاره تمام شد.
در دهه فجر سال گذشته، با آنکه اعلام شد برای اصحاب رسانه امتیازاتی برای حضور در جشنواره فیلم فجر در نظر گرفته شده است، خبرنگارانی که دستکم با یک همراه برای تماشای فیلم در تالار حافظ حضور یافته بودند، پس از آنکه برای ورود به تالار به مسئولان برگزاری توضیح دادند و ساعتی طولانی نیز منتظر گرفتن بلیت بودند، با صندلی‌های پلاستیکی مواجه شدند که نه در جایی مناسب قرار داشت و نه می‌شد برای دو ساعت بی‌حرکت روی آن نشست و فیلم تماشا کرد.
در دیگر مراسم‌ ها هم، روال همین است؛ حتی وقتی روی صندلی نوشته جایگاه خبرنگاران با چهره‌هایی که خبرنگار نیستند مواجه می‌شویم که بدون هیچ اعتنایی دوستانشان را نیز دعوت می‌کنند و خبرنگار دائم باید برای یافتن جایی برای نشستن با آن‌ها درگیر شود.
با فرض اینکه همه این مسائل به خوبی پیش رود، مشکل نبود آنتن موبایل و در دسترس نبودن اینترنت گریبان‌گیر خبرنگاران به‌ ویژه خبرنگاران خبرگزاری‌ها می‌شود که برای ارسال یک خبر باید روی پلکان و میان رفت و آمد‌های مردم بنشینند.
اما مشکل به همین جا ختم نمی‌شود. برخی نیرو‌های امنیتی و محافظ رابطه خوبی با خبرنگاران ندارند و وظیفه حرفه‌ای آن‌ها برایشان توجیه نشده است. عکاس ناچار است برای پوشش رویداد‌های مهم، از یک روز قبل یا دست‌کم از ساعتی قبل برای چک وسایل و دریافت کارت مخصوص در مراسم حاضر شود و بدین ترتیب از یک خوان بگذرد.
در خوان بعدی و بعد از ورود به منطقه باید به تک‌ تک محافظان توضیح دهد که عکاس است، در مرحله بعد در حین عکاسی با ممانعت مواجه می‌شود و مجبور است عکسش را با دعوا و بحث بگیرد، گاهی این اتفاقات به مرافعه جدی و کتک خوردن خبرنگار هم انجامیده است.
در نهایت، تنها خبرنگار و عکاس متضرر می‌شود. هم انرژی بسیاری باید صرف کند، هم ناراحتی زیادی نیز متحمل می‌شود. در برخی مواقع تجهیزات نه چندان ارزانش هم آسیب می‌بیند و بدتر از همه اینکه با تمام این احوال نتواند رسالت خود را به درستی انجام دهد و مورد بازخواست مسئولان رسانه‌اش هم قرار بگیرد.
پیش آمده که برخی مراسم هم در آفیش‌های خبری بوده و حتی ارگانی با ارسال چندباره دعوتنامه از رسانه‌ها درخواست کرده که در مراسمی حضور یابند ‌اما این مساله با دیگر دست اندرکار و همکار در آن برنامه هماهنگ نشده و درنتیجه، نه تنها جایی برای خبرنگاران تعبیه نشده بلکه آن‌ها را بیرون کرده‌اند.
سازمان‌ها، نهاد‌ها، ارگان‌ها، بخش دولتی و خصوصی باید به این موضوع توجه کنند که در درجه نخست خبرنگاران وظیفه و رسالت اطلاع‌ رسانی را با وجدان کاری انجام می‌دهند و بیش از هرکس پاسدار منافع ملی و استانی هستند و در این خصوص دلسوزی‌های بسیار به خرج می‌دهند و در درجه دوم باید بدانند که خبرنگار جز به مجموعه‌ای که در آن کار می‌کند، تعهدی ندارد و نباید همچون کارمند شخصی خود با آن‌ها رفتار کنند.
در سویه دیگر ماجرا، حضور خبرنگار باید به رسمیت شناخته شود. چنانچه از خبرنگارانی برای شرکت در مراسمی دعوت می‌شود، اختصاص جایگاه ویژه با امکانات لازم و فراهم ‌آوردن شرایطی که آسیبی به تجهیزات آن‌ها وارد نکند و آن‌ها را از لحاظ روانی با دیگران درگیر نسازد، بسیار اهمیت دارد.
در بعدی دیگر، انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری همچنین خانه مطبوعات باید برای احقاق حقوق خبرنگاران در کسب جایگاهی درخور و محترمانه تلاش کنند و این موضوع را به مثابه مطالبه‌ای برحق و بسیار ابتدایی که باید فرهنگ آن را جا انداخت با مدیران و روابط عمومی‌ها مطرح کنند.
درحالی که کمتر از یک ماه دیگر به برگزاری جشن‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی مانده است،امید است که همه مسئولان، نهاد‌های حمایتی همچون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان‌های فرهنگی و دیگر ارگان‌های دولتی و خصوصی برای ایجاد هم‌افزایی بیشتر و نیز احترام به جایگاه خبرنگار و شأن و مرتبه آنان بهترین مکان را برای پوشش خبری مناسب خبرنگاران فراهم کنند و نیرو‌های محافظ و نگهبانان را به درستی توجیه کنند.
خبرنگاری شغلی پرمخاطره است. برای بسیاری از خبرنگاران و عکاسان خبری این شغل به دغدغه بدل شده و با وجود کاستی‌ های بسیار از نبود بیمه یا قرارداد مستحکم و دستمزد اندک دیگر نمی‌توانند از آن دل بکنند.
فشار روانی این شغل،‌ فارغ از خطرات جانی‌اش بسیار زیاد است.
درخواست جایی برای خبرنگاران، جایی که بتوانند بنشینند و صدا را خوب بشنوند و جایگاه اصلی را خوب ببینند بسیار ساده و ابتدایی است و امید است دردسر‌هایش بیش از این ادامه نیابد یا دستکم تعدیل شود.
پرسش این است: سازمان هایی که خرج های میلیونی و گاه میلیاردی برای برگزاری مراسم می کنند و به گفته خودشان همه جنبه ها را در نظر می گیرند، چرا جایی برای خبرنگاران پیش بینی نمی کنند؟
* خبرنگار ایرنا

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیگیری قضائی بررسی سهل انگاری سیل شیراز /رودخانه لایروبی نشده بود

اردوگاه امام علی (ع) جاده کوار پذیرای مسافران نوروزی

اختصاص سالن اجتماعات با گنجایش چندصد نفر به افراد سیل زده

اسکان 3500 نفر در سالن های 9 دی سپاه فجر فارس

بارش باران تا بامداد چهارشنبه در فارس ادامه دارد

تعداد جانباختگان سیلاب شیراز به 18 تن رسید

آخرین وضعیت برقی مناطق سیل زده از شمال تا جنوب غرب کشور

وزیر اطلاعات در ستاد بحران استان فارس شرکت می کند

عملکرد میدانی مدیران فارس در بحث سیل مناسب بوده است

اسامی جانباختگان و مصدومان سیلاب شیراز اعلام شد

کمک به سیل زدگان، قابل کسر درآمد مشمول مالیات پرداخت کنندگان است

اکثر فوت شدگان و حادثه دیدگان سیلاب شیراز از مسافرین هستند

نوبخت به نمایندگی از رئیس جمهور عازم شیراز شد

تسلیت روحانی به خانواده جانباختگان شیراز/وزیرکشور مسئول بررسی شد

شناسایی و صدور جواز دفن جانباختگان سیل در پزشکی قانونی استان فارس

تعداد جان باختگان سیلاب شیراز به 19 نفر رسید/ درمان رایگان

سیلاب شیراز جای تحقیق و تحلیل دارد/ حفظ جان مردم اولویت است

شبستان مساجد برای اسکان مسافران نوروزی اختصاص یابد

نماینده ویژه میراث فرهنگی از اسکان اضطراری مسافران در شیراز بازدید کرد

اعزام 15 تیم امداد و نجات/ استفاده از 12 دستگاه خودروی عملیاتی

آبگرفتگی شدید مغازه ها در شیراز

خروجی پست برق دروازه قرآن به طور موقت قطع شد/ مشکلی در شبکه نیست

تعداد کشته های سیل شیراز به 11 نفر رسید

فیلمی از لحظه تخریب یک خانه در شیراز بر اثر سیل

پیش بینی مجدد بارش سنگین در شیراز/ مردم تجمع نکنند

واکنش حمید گودرزی به سیل شیراز/ امیدوارم مسئولین به مردم کمک کنند

دادستان شیراز از متولیان توضیح خواست/ شهردار در شیراز نیست

آب شرب شیراز به هیچ عنوان آلوده نیست/ سامانه 190 منتظر گزارش

وضعیت خیابان های شیراز بعد از سیلاب امروز

نیرو و امکانات پزشکی و مهندسی سپاه فجر در خدمت مردم است

تعداد مصدومین حاضر در بیمارستان به 44 نفر رسید

جزئیات سیل در شیراز/ از دو هفته قبل هشدار داده بودیم

تشکیل گروه 4 نفره بررسی وضعیت سیلاب شیراز

اطلاعیه آیت الله دژکام درپی کشته شدن جمعی از هموطنان در سیل شیراز

شهردار به شیراز برگشت

اسکان اضطراری مسافران و سیل زدگان فارس در بقاع متبرکه

جاری شدن سیل در دروازه قرآن شیراز

لحظه نجات یافتن مادر و فرزند از سیل شیراز

فیلمی از خسارت سیل به ماشین‌ها در خیابان‌های شیراز

تصاویری از خسارات وارد شده در شیراز پس از سیل

سیلاب شیراز 17 کشته و 68 مصدوم برجای گذاشت

بازار وکیل شیراز را آب گرفت

بارش ها تهدیدی برای گردشگران پاسارگاد نیست

مدیران شهری شیراز بازهم غافلگیر شدند/ شهر تحت پوشش سیلاب

درخواست کمک از هیچ نقطه استان فارس نداشتیم/ آمادگی مدیریت بحران

هلال احمر فارس به حالت آماده باش درآمد

لذت نظاره آبشاری با چهار نوع آب/ نقاشی طبیعت را در مارگون ببینید

کاروانسرای تاریخی صفاشهر بازگشایی شد

انتقال ادبیات و فرهنگ فارس به نسل آینده مورد توجه قرار گیرد

شیراز از گل بهترو، جاذبه جدید گردشگری در گذر حافظیه