آخرين مطالب

استاندار فارس در مراسم بازگشایی دانشگاههای استان:

راه نیل به آزادی ، آگاهی است/ عملکرد علم محور و توسعه محور همه دستگاهها را به دقت رصد خواهم کرد/ خلاقیت، کارآفرینی و یادگیری مسئله محور، باید در دانشگاهها پررنگتر شود مقالات

راه نیل به آزادی ، آگاهی است/ عملکرد علم محور و توسعه محور همه دستگاهها را به دقت رصد خواهم کرد/ خلاقیت، کارآفرینی و یادگیری مسئله محور، باید در دانشگاهها پررنگتر شود

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - به گزارش اداره كل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، متن بیانات مهندس اسماعیل تبادار در مراسم بازگشایی دانشگاههای استان به شرح زیر است:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ
آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها را به شما دانشجویان ، اساتید ، کارکنان و تمامی جویندگان علم تبریک می گویم.
سال تحصیلی نماد آغاز مجددحرکت و پویایی علمی است .آغاز مجدد، نشاط و شور و امید و انگیزه در راستای کمال و توسعه است .
بسیار خوشحالم که امروز در جمع شما فرهیختگان عزیز ، اساتید گرانقدر ، دانشجویان و جوانان ارزشمند و همه کارکنان و زحمت کشان عرصه علم و نوآوری حضور پیدا کردم .
همزمانی بهار علم با بهار ایثار و فداکاری و قیام حسین ابن علی (ع) ، یادآور علم و عمل بزرگمردانی از خیل معلمان و شاگردان آن امام صلح و بیداری است. عاشورا به عنوان کانون شکل گیری هویت شیعه که مسیر عدالت و آزادی را ترسیم می کند ، امری فراتاریخی است و شایسته است همیشه و همه جا خود را عاشورایی دانسته و در مسیر سعادت انسان که مسیری جز آزادی نیست گام برداریم. راه نیل به آزادی ، آگاهی است که محملِ آگاهی ، دانشگاه ها هستند.
هر کجا سخن از دانش و دانشگاه به میان می آید ، آنچه در وادی امر به ذهن انسان متبادر می شود اهمیت علم و جایگاه آن است. در بیان اهمیت علم ، همین بس که بدانیم اولین کلامی که جبرئیل امین به پیامبر اکرم (ص) می گوید : این بود که "إقْرَأْ" "بخوان" این خواندن ، مسئولیت آور و تعهد آور است. یک خواندن ساده و معمولی نیست . آیندة انسان ها در گرو همین خواندن و به کار بستن آن است. به همین دلیل است که در آموزه های دینی ما آمده است «خیرٌ العِلم ما نَفَعَ»«بهترین علم آن است که مفید باشد» . پس به گونه ای علم بیاموزیم که در کاربست آن موفق باشیم.
حضور دوباره من در کمتر از یکماه در جمع دانشگاهیان استان ، بدون شک برای همه روشن می کند که به اعتقاد من مسیر توسعه کشور و راه حل مشکلات کشور از مسیر دانشگاهها است و میخواهم تاکید کنم برای همدلی و همفکری در راستای خدمت بهتر به مردم عزیز استان فارس ، دست شما متفکران و متخصصان، اعضاء هیئت علمی و جوانان با علم و انگیزه را به گرمی می فشارم .
همه می دانید که استان فارس از قابلیتها و ظرفیتهای فراوانی علی الخصوص در زمینه نیروی انسانی متخصص کارآمد برخوردار است ، اما نیاز به همدلی و همفکری و حرکت جمعی برای کاهش بار مشکلات جامعه و ارائه راهکارهایی که مسیر توسعه را مهیا نماید داریم .
بنابراین برای تحقق این امر مهم بایستی گامهای مهمی برداریم .
در ابتدا لازم است دانشگاهها و مراکز علمی ما با بازنگری شرایط فعلی و ساختاری خود پس از دوران قبلی گسترش کمی ، مسیر تحولی و کیفی متناسب با نیازهای جدید در جامعه و آینده علم و فن آوری را طی کنند. بحثهای خلاقیت ، نوآوری و کارآفرینی و یادگیری مسئلهمحور، باید در دانشگاهها پررنگتر شود . در عین حال ادامه توجه به دانشهای نوین و پژوهشهای بنیادین هم باید با قوت هر چه بیشتر ادامه یابد .
از همینجا به تمام دستگاههای اجرایی اعلام می کنم که لازم است با یک نگاه تحولی و جدیتی مضاعف در پیشبرد امور و انجام مطالعات علمی مورد نیاز خود بیش از گذشته بر جوانان و نیز بر توان دانشگاهها و مراکز علمی تکیه کنند و من به دقت عملکرد علم محور وتوسعه محور همه دستگاهها را رصد خواهم کرد .
نکته مهم دیگر که برای تحول اساسی در استان امری ضروری است این است که دستگاهها و سازمانها مسیر انحصار شکنی را طی کنند و فرصتی در استان فراهم نموده تا از ظرفیت همه صاحبنظران و اندیشمندان برای حرکت و توسعه استفاده شود و بهره وری افزایش یابد . این بدان معنی است که همه دستگاههای اجرایی باید کمک کنند تا عوامل محدوده کنندهوایجاد کننده انحصار برچیده شوند و فرصت خدمتگزاری بیشتری برای همه اقشار جامعه علی الخصوص بخش خصوصی هم فراهم شود.
تقویت بنیه علمی در تمامی رشته های دانشگاهی یک ضرورت است و خروجی تمام مجموعه دانشگاهیباید تاثیرات خود را بر جامعه بگذارد و آنچه كه در این مجموعه رقم می خورد ایجاد جایگاه علمی برجسته ای است که دیگران به آن احترام بگذارند و برای آن جایگاه، ارزش ویژه ای قایل شوند.
توجه جدی به تولیدات علمی و دانش بنیان از الویتهای مهم سیاستهای اقتصاد مقاومتی است که مورد تأکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم می باشد و امروز باید دانشگاه ها با رشد دادن خود در حوزه تجاری سازی دستاوردهای علمی زمینه رشد و گسترش شركت های دانش بنیان را رقم زده و در راستای توجه به این امر، فراهم نمودن زمینه اشتغال و کارآفرینی که نیاز جدی جامعه و انتظار من از مجموعه دانشگاه است محقق می شود.
اما از همه مهمترمعضل خشکسالی در استان و استفاده از ظرفیت دانشگاهها برای مقابله با بحران خشکسالی است . دانشگاه بایستی با ارائه راهکارهای کاربردی نقشه راه را برای حل بحران مهیا کند و من به جد به ظرفیت دانشگاه در این خصوص امید بسته و راه برون رفت از این معضل را از مسیر دانشگاه جستجو نموده و خواهان پاسخ مناسب از دانشگاه به عنوان جایگاه علمی هستم .
در پایان هم ضمن تشکر از همه خدمتگزاران و جامعه دانشگاهی اعلام می دارم که با توکل به خداوند تلاش خواهم کرد که حرکتها در استان هر چه علمی تر و کارآمدتر شود تا نشاط و پویایی هرچه بیشتر جامعه فراهم و زمینه توسعه و رونق اقتصادی و عمران و آبادی این استان با همكاری دانشگاه پرافتخار رقم خورد .
کلامم را با شعر حافظ شیراز که در آستانة زادروز آن شاعر بلند آوازه هستیم به پایان می رسانم که در راستای علم آموزی دانشجویان عزیز از اساتید گرانمایه و گرانقدر است :
ای بی‌خبر بکوش که صاحب خبر شوی تا راهرو نباشی کی راهبر شوی
در مکتب حقایق پیش ادیب عشق هان ای پسر بکوش که روزی پدر شوی
.pagination a:hover { background-color:#EBE41C; } .qqq { /* -webkit-box-shadow: 0px 0px 5px 1px rgba(100,100,100,0.1);-moz-box-shadow: 0px 0px 5px 1px rgba(100,100,100,0.1);box-shadow: 0px 0px 5px 1px rgba(100,100,100,0.1);*/ } .BBardiya {font-family:BBardiya, tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif;font-weight:bold;} .pagination { font-size: 80%; } .pagination span { display: block; float: left; padding: 0.3em 0.5em; margin-right: 5px; margin-bottom: 5px;}.pagination a { display: block; float: left; padding: 0.3em 0.5em; margin-right: 5px; margin-bottom: 5px;}.pagination a { text-decoration: none; border: solid 1px #AAE; color: #15B; -webkit-border-radius: 4px;-moz-border-radius: 4px;border-radius: 4px;box-shadow: 1px 1px 1px #888888;}
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رؤیای بیداری

آب هست، اعتبار نیست

توان بیش از پیش آثار تاریخی فارس برای جهانی شدن

مسئولان پیوند خود را با مردم محکم کنند

کلیسای چهارصدساله شیراز نیازمند مهربانی

عرصه بر حیات وحش تنگ شده است/ پرندگان مهاجر به فارس نمی آیند

تلویزیون در بیراهه

زالوصفتان اقتصادی اعدام شوند

بافت تاریخی شیراز حاشیه‌ای در مرکز شهر

ثبت جهانی آثار ساسانی و مأموریت پیش رو -

چراغ گردشگری باآثار جهانی روشن است/میراث 1700 ساله فارس رابشناسیم

ضرورت بازنگری در آگهی های تبلیغاتی تلویزیون

زورآزمایی روحانی با ترامپ در قلب اروپا

همراه بیمار، یار یا بار!

بازار داغ کوچه مرغی های شیراز در سایه آنفلوانزای پرندگان

سودای آشنای محمد

کاهش سن اعتیاد در فارس/ زنگ خطر به صدا در آمد

دهستان کفترک نزدیک به شیراز، دور از برخی امکانات

چرخ پروژه های عمرانی شیراز می لنگد/ طرح های میلیاردی در ابهام

دریاچه‌های فارس خشک تر از همیشه/ برنجکاری همچنان رواج دارد

فوتبال برای زندگی

تیم ایران با شایستگی از جام بیست و یکم کنار رفت

بارقه‌ی امید برای نجات کانونهای تولید

عید آمد تا فرخنده شود جشن دوری از پلشتی ها

زنان زندانی جرائم غیرعمد شیراز نیازمند کمک خیران هستند

دانشگاه، بودن یا نبودن

ثبت یک طلاق از هر دو ازدواج در شیراز / توافق‌های شوم زوج‌ها

درآمد پایدار برای شیراز

تا سه سال دیگر

اجازه نداریم بر رنج مردم بیفزاییم

میراث کهن شیراز در محاصره باروت و زباله

مدیرکل جدید و مشکلات پیش رو

گلسنگ‌هایی که بر پیشانی تخت جمشید می‌رویند/تهیه اطلسی برای گلسنگ

گرگ های لارستان قربانی خرافات شده اند

تعطیلی روزنامه‌ها ضربه به دموکراسی است

زندگینامه مرحوم آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز

غارسنگ‌ شکنان جهرم،جاذبه ای گردشگری آمیخته با اسطوره

روزی به نام شیراز و پرسش های پیش رو

خبری از کارگروه سازگاری با کم آبی درفارس نیست

روایتی از اشک‌ها و لبخند‌های ایران

تعطیلات نانوشته دانش آموزان نیازمند چاره اندشی

تخت جمشید یادمانی ایرانی، میراثی جهانی

هجوم شبانه به تاریخ شیراز

جایی که شاپرک مقصر شد

میهمانان نامأنوس سفره هفت سین

درخشش فارس در میان روستاها و شهر‌های کتاب‌دوست

روزهای پایانی سال و مصرف بی رویه آب در خانه تکانی ها

جشنی برای مرغوب ترین«نرگس»ایران/خانه گل نرگس عطرافشانی می کند

این حلزون به زندگی شتاب می دهد

پایه های رونق فرهنگ شیراز بردوش بخش خصوصی