پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

شفافیت شورایی، شعار یا عمل مقالات

شفافیت شورایی، شعار یا عمل

  بزرگنمايي:

پیام فارس- در این یادداشت به قلم سید محی الدین حسینی ارسنجانی آمده است: اجرای طرح راه‌اندازی سامانه‌ شفافیت در شهرداری شیراز که از ابتدای شروع به کار شورای پنجم از سوی برخی از اعضای موافق طرح مذکور مطرح و در ادامه مخالفانی داشت همچنان در هاله ای از ابهام مانده و بنابه دلایل واهی مسکوت مانده است. چه خوب است که این طرح با بررسی همه جوانب آن به اجرا درآید تا اعتماد مردم به شورای منتخب خود بیشتر از قبل شود.
اعضای شورای پنجم جلسات و سلسله نشست‌های مختلفی را برای اجرایی کردن این طرح برگزار کرده که اگر این طرح مسکوت بماند همه آن جلسات و وقت مردم و مسئولین در این حیطه به هدر رفته و اعضای شورا نیز نتوانسته اند پاسخی برای آن چه را که مطالبه عمومی است داشته باشند.
در صورت تصویب و عملیاتی شدن این طرح، تمامی امور شهرداری شیراز و اطلاعات مرتبط، از طریق یک سامانه‌ الکترونیکی در اختیار عموم شهروندان قرار خواهد گرفت. طرحی که ابتدا از طرف جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر با محوریت سرمایه‌ گذاری تهیه و به صحن شورا ارائه شده بود و صحن آن را به کمیسیون‌های اقتصاد و سرمایه‌گذاری و برنامه و بودجه ارجاع داد و در ادامه طی نامه‌ نگاری رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری، این طرح به کمیسیون برنامه و بودجه رفت و شکل جامع و کلی به خود گرفت.
اما پس از مدتی این طرح و پیشنهاد مورد بی مهری قرار گرفت و اعضای شورای شهر شیراز که «شفافیت» را مهم ترین شعار خود قرار داده بودند، در جلسات متعدد و چالشی خود در این خصوص، مواضع متفاوت و در برخی موارد دور از انتظار مطرح کردند لذا این طرح همچنان در هاله ای از ابهام بوده و به نوعی مسکوت مانده است.
از آنجا که طبق آیین‌نامه شهرداری، کلیه‌ طرح‌ها باید واضح و مشخص باشند، شوراییان نیز نباید کاری کنند یا موضعی بگیرند که عامه مردم احساس کنند منتخبانشان با اصل شفافیت مشکل دارند. آنگونه که از نظرات تعدادی از موافقان طرح جویا شدم، اجرای طرح شفافیت می تواند به صورت شفاف عملکرد شهرداری را در همه جا و همه کارها به مردم و مخاطبانش نشان دهد. اجرای این طرح کامل و جامع که یکی از مهم ترین شعارهای شورای پنجم است امروز بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.
عبدالرزاق موسوی،عضوحقوقدان شورای اسلامی شهرشیراز که یکی از مدافعان جدی این طرح است با تأکید بر اینکه هیچ ایراد قانونی نمی توان به این طرح گرفت، معتقد است: در هیچ جایی از آیین‌ نامه نیامده که کمیسیون حق تغییر عنوان طرح را ندارد. از طرفی دیگر بیش از 10 جلسه‌ کارشناسی برای این طرح برگزار شده و کلماتی مانند بحث کارشناسی و... که دائماً مطرح می‌شود، معنایی ندارد.
اغلب اعضای شورای شهر موافق اجرای طرح شفافیت سازی شورا و شهرداری هستند.
دغدغه برخی اعضای مخالف با اجرای این طرح که می‌گویید همه نباید بدانند قراردادها با کجا و چه کسانی بسته می‌شود باعث شبهه در رفتار و عملکرد شورا و شهرداری می شود.
دکتر موسوی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، حقوقی و املاک شورا، با استناد به سخن عالی ترین مقام ملی می گوید: خود رهبری به‌صورت شفاف اعلام کرده اند که به جز سه حوزه‌ نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، در همه حوزه‌ها اطلاعات را در اختیار مردم بگذارید.
از دیدگاه اینجانب و بسیاری از فعالان اجتماعی، عدم اجرای طرح شفافیت در شهرداری در درازمدت به نوعی به قانون گریزی و فساد در ابعاد و گونه های مختلف آن منجر می‌شود. از این جهت شورای پنجم اگر این طرح را مصوب کرده اما تاکنون به درستی در اجرای کامل آن نکوشیده یا نظارت نداشته با طرحی ابتر روبرو است و اگر مصوب نکرده و همچنان مسکوت مانده باید منتظر عمل به وعده و شعاری باشیم که شوراییان پنجم در شیراز با سر دادن این قبیل شعارها روی کار آمده و اعتماد عمومی را در انتخابات شورا به خود جلب کرده اند. امید آنکه این اعتماد از سوی مردم از آنان سلب نشود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گردشگری به یاری رفع مشکل اعتیاد آمد/ جدایی معتادان از سنگ سیاه

الفبای شرارت

مساله

اردیبهشت شیراز؛ دلفریب و دلربا

سعدی شیراز یا شیراز سعدی

خاوران جلوه زیبای طبیعت/ همزیستی نخلستان ودرختان مرکبات را ببینید

مقدمات انتظار ظهور

بهترین جواب به آمریکا

شهرهای بی‌دفاع

پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

نارسایی

مدرسه های سعدی، سیل را شکستند

ای کاش

سیل و یادآوری اهمیت سواد رسانه ای

می خنداند اما نمی خندد

چرا خرم دره جهنّم دره شد

آنچه را که نباید فراموش کنیم

موج اندوه و شکوه مهربانی در سیل شیراز

کازرون، نمادی از تاریخی کهن و طبیعتی چهار فصل

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران