پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

از قلم تا قمه مقالات

از قلم تا قمه

  بزرگنمايي:

پیام فارس - روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز در شماره 614 و در پی قتل یک دانش آموز و مرگ یک کارتن خواب در این شهر، یادداشتی با عنوان "از قلم تا قمه" منتشر کرده است.
در این یادداشت به قلم فرزاد وثوقی آمده است:
نگاه اول : داستان از آنجایی شروع می شود که معیشت آموزگاران را دست کم گرفتیم و نسبت به آن بی اعتنایی کردیم . هنوز یاد آن روز شوم و غم انگیزاز خاطرمان نرفته است که تبر به دستی خشمگین روز روشن جلوی چشم زن و فرزند یک جوان رعنا را به کام مرگ کشاند ، که دانش آموزی به جای قلم، قمه به دست می گیرد و رجز خوانی میکند و خون به پا می کند .
حادثه با سرعتی عجیبی اتفاق می افتد، یک مدرسه، یک بحث کوتاه ، یک لجاجت، یک تهدید ، یک چاقو در جیب و شاید یک قصد قبلی . باید دید مجازات حمل سلاح سرد در قانون چیست و چرا بعضی نوجوانان و جوانان چاقو در جیب دارند ؟ آیا حمل سلاح سرد در جیب ، یک نوع امینت خاطر به بعضی انسانها خصوصا در سنین نوجوانی می دهد؟
این بدان معناست که یک فرد به قصد تهاجم و یا به قصد دفاع از خود اقدام به حمل سلاح سرد می کند ودر ذهن خود با این دلیل که درگیری در خیابان حتمی است به این سلاح متوسل می‌شود. همین چند روز پیش بود که در مورد ورود مواد مخدر به مدارس به نقل از مسئولان امر اخباری منتشر شد. متاسفانه پای مواد مخدر به مدارس باز شده و سن اعتیاد کاهش یافته است . چه کسی ویا کسانی باید جلوی ورود مواد مخدر واحیانا الکل را به مدارس بگیرند.
در بحث آموزش و پرورش و یا به قولی پرورش مقدم بر آموزش کوتاهی های بسیاری اتفاق افتاده است . اولین اتفاق درحوزه معیشتی آموزگاران افتاده است وقتی آقای معلم زیر خط فقر قرار دارد و باید در خاتمه تدریس ، خود را مهیای حضور در خیابان و مسافر کشی کند. وقتی فکر تأمین معیشت آموزگاران نبوده اند و نیستند و آنان را در کوچه پس کوچه های تورم و احتیاج تنها گذاشتند.
وقتی به دانش آموزان تفهیم کردیم آخر عاقبت درس خواندن مسافر کشی است. در این مقاله نمی توان یک دستگاه را متهم نمود بلکه جمیع دستگاه های بودجه بگیر فرهنگی مقصر هستند که دانش آموزان قلم به دست قمه به دست می شوند.
نگاه دوم : چند روز پیش داستان مرگ یک بانوی ایرانی در شیراز بر اثر سوء مصرف مواد مخدر تیتر رسانه‌ها شد. ساعت 23 روز چهارشنبه 19 دی ماه از تقاطع ملاصدرا به سمت تقاطع سینما سعدی قدم به قدم با کوله بران معتاد زن و مردی رو به رو می شویم که در زباله ها دنبال روزی می‌گردند.
در ظاهر همگی معتاد هستند و خیابان خواب، به نظر می‌رسد حضور این افراد خیابان خواب برای مردم و همچنین مسئولان شکلی عادی بخود گرفته است. مدیرکل بهزیستی استان هم در اظهارات اخیر خود توپ را در زمین شورای شهر گذشته انداخته است، چرا که اعضای شورای وقت در یک اقدام عجولانه و غیرکارشناسانه واحدهای نگهداری شبانه معتادان زن را تعطیل و تخریب کردند.
مدیرکل بهزیستی در آماری ضد و نقیض به تعداد بانوان معتاد شیرازی اشاره می‌کند و بر این باور است که اینان جمعیت قابل توجهی ندارند و از طرفی مراکزی برای جذب آنان وجود داشته که در جریان عدم هماهنگی ها تعطیل شده است .
نگاه سوم - یک دانش‌آموز شیرازی در حوزه ناحیه 3 آموزش و پرورش به ضربه چاقو در یک درگیری بیرون از مدرسه کشته می‌شود. مسئولان امر تاکید دارند این اتفاق خارج از مدرسه روی داده است.
به این نکته بی توجه هستیم که سن اعتیاد به مواد مخدر و مصرف الکل و سایر مخدرها کاهش یافته و به مدارس کشیده شده است . انکار آسیب‌ها بیهوده است. نفس آموزگاران ما در فشار و محاصره اقتصادی به شمارش افتاده است.
با این اوصاف باید منتظر شرایط سخت‌تری باشیم. چراکه روح نوجوانان ما درگیر آسیب های شدیدی است که بسیاری از آن حاصل تهاجم فرهنگی است . به فضای مجازی بی توجه نباشیم که البته هستیم . شاید همین روزها یک دانش آموز سلاح همراه خود به مدرسه ببرد و مانند آنچه در مدارس غرب اتفاق می افتد عمل کند.
بحران بی‌هویتی زمانی تشدید می‌شود که دانش آموزان ما به جای قلم ، قمه به دست می گیرند، بی هویتی که اجازه می دهد مصرف افیون به مدارس کشیده شود.
لمپنیسم پدیده ای خود ساخته است وقتی قرار است با بی توجهی کامل در شرایطی سخت و در جوار آسیب‌ها شب را صبح و صبح تا شب کنیم.
نگاه چهارم : همین چند روز پیش جوانی سوار مسافرکش شخصی می شود، هنگام رسیدن به مقصد و پیاده شدن از خودرو راننده را با نام و به حرمت گذشته استاد خطاب می کند ، راننده که دستپاچه می شود به مسافر جوان می گوید شما ...؟
و جوان در پاسخ می گوید قبلا من دانش آموز شما بودم و ای کاش آن سیلی را محکمتر زده بودید . جوان کرایه را داد و رفت و معلم پشت فرمان با بی حوصلگی گفت اصلاً به یاد نمی‌آورم .
سلسله تربیتی زنده یاد بهمن بیگی چه اشخاصی را تربیت کرد؟ چه میزان توجه ، اعتبار و زمان در اختیار این اراده بزرگ بود که در دورترین نقاط کشور، بزرگ مردان و بزرگ زنانی خلق شدند و به درجات عالی رسیدند و پس از بهمن بیگی ما چه کردیم؟
نسل پرورش یافته ما چگونه نسلی است که از قلم ، قمه ساخته است واکاوی این مهم ضرورت است، برای امنیت فردا و روزهای / پیش رو باید اندیشه ای کرد از جنس توجه.
منبع: روزنامه شیرازنوین
9873/ 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

رد پای بیوه سیاه در مُهر

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود

پرداختن به توسعه گردشگری از شعار تا عمل

رها شده در «قندیل»

حساسیت جامعه نسبت به موادمخدر زیاد نیست/ حرکت الگوی مصرف به سمت موادمخدر تلفیقی

بی آبی و گرما به هم سازند تا آسایش مردم شیراز براندازند

نیروهای جهادی سعدی نشینان راتنها نگذاشتند/ سیل توجه همه راجلب کرد

صنایع دستی جهرم در پستوی یادها و خاطره ها

کودکانی که مردانه کار می کنند

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

ارائه الگوی عشق بیمار در برخی نمایش های شبکه خانگی

یادگار آیت الله شب زنده دار

آتش سوزی سینما بهمن شیراز، عمدی یا غیرعمدی

اصلاح رژیم غذایی در کنترل پرفشاری خون موثر است

دست‌هایی که از آن سوی میله‌ها دراز شده‌اند...

خط دوم آبرسانی به شیراز امسال به بهره برداری می رسد

گذرحافظ دربن بست رندان فال فروش است/ تعقیب وگریز دستفروش وگردشگر

نگاه عملگرایانه به اصل بهره‌ وری

سفرهای ارزان؛ تجربه‌ای دشوار اما دست یافتنی است

جایگاه مغفول حکمت در «شهرحکمت»/ شیرازی ها از ملاصدرا چه می دانند؟

هویت

نوید دوباره اداره هیات امنایی تخت جمشید

ایران وجوانان انقلابی

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی

ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه