پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

یک روان شناس:

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است مقالات

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- یک روان شناس درج اخبار آسیب های اجتماعی در رسانه‌ها به ویژه صفحات حوادث مطبوعات را در حکم تیغ دولبه دانست و گفت: بخش عمده افزایش آمارها در حوزه آسیب‌های مختلف در چند سال اخیر، به دلیل اطلاع‌رسانی نادرست و غیرحرفه ای حوادث بوده است.
فریبا رضایی افزود: نحوه نادرست درج اخبار در زمینه آسیب‌های اجتماعی بر شیوع بیشتر آسیب‌ها مؤثر است؛ اما درصورتی‌که چارچوب نگارشی اخبار رعایت شود، می‌تواند به مثابه عامل پیشگیری به شمار رود.
معاون گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه انتشار نامطلوب اخبار در رسانه‌ها به ویژه در صفحه حوادث روزنامه‌ها به منزله عامل ترغیب‌کننده و تقلیدی در ایجاد و افزایش آسیب‌هایی همچون خشونت، طلاق، خودکشی، کودک‌آزاری، همسرآزاری و انواع دیگر آسیب‌ها موثر است، افزود: پژوهش‌ها نشان داده است که با خواندن اخبار حوادث، هورمون کوتیزول که باعنوان هورمون استرس شناخته می‌شود، در بدن ترشح می‌شود.
این روان شناس گفت: با توجه به تفاوت‌های ژنتیکی زن و مرد، این هورمون در بدن بانوان بیش از مردان ترشح می‌شود و در طولانی‌مدت موجب خودخوری‌ و هذیان فکری می‌شود و استرس ناشی از خواندن خبر حوادث به مدت بیشتری با آنان همراه خواهد بود که بر کیفیت زندگیشان تاثیر می‌گذارد.
معاون گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی علوم پزشکی شیراز ادامه داد: افزون بر بانوان، میزان ترشح هورمون‌های استرس‌زا و کورتیزول در بدن نوجوانان و جوانان نیز به دلیل تغییرات هورمونی به صورت طبیعی بیشتر است و این گروه از لحاظ زمینه‌ای با قرار گرفتن در معرض اخبار ناگوار دچار آسیب‌های روانی می‌شوند.
رضایی با بیان اینکه صفحه حوادث روزنامه‌ها مخاطبان بسیاری دارد و حرفه خبرنگاری نیز ایجاب می‌کند تا اخبار به مردم منتقل شود، ادامه داد: برای درج هر خبر باید ابتدا هدف از گسترش خبر را بررسی کرد و مضرات و فواید انتشار آن را سنجید؛ به بیان دیگر باید دید انتشار خبری ناگوار چه تاثیراتی بر گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه دارد و کفه سود و زیان آن را در نظر گرفت.
** بازنشر اخبار حوادث آسیب زاست
وی خاطرنشان کرد: درج اخبار حوادث در رسانه‌هایی که احتمال باز‌خوانی خبر در آن وجود دارد، آسیب‌رسان‌تر از خبری است که به صورت مقطعی و کوتاه‌مدت در رادیو یا تلویزیون اعلام می‌شود و به سرعت فراموش می‌شود.
این روان شناس اظهار داشت: شبکه‌های اجتماعی با آب‌ و تاب دادن به اخبار حوادث و بازنشر مداوم آن، باعث آسیب به گروه‌های در معرض خطر می‌شوند، افرادی که زمینه خودکشی و یا پیش‌زمینه خشونت را دارند با خواندن مداوم این اخبار بیشتر در معرض خطر بروز رفتار نامناسب می‌شوند.
معاون گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی علوم پزشکی شیراز با اشاره به اصل فراگیری رفتارهای تقلیدگرانه، گفت: کلیپ و فیلم‌های کوتاه بر یادگیری تاثیری بسزایی دارند؛‌ از همین رو ساختن کلیپ‌هایی با محتوای خشونت‌آمیز و نشان دادن آسیب‌های اجتماعی بدون کارشناسی منجر به ایجاد طیفی از رفتارهای تقلیدگرانه در جامعه می‌شود.
وی افزود: از سوی دیگر، عادی سازی و بازنشر مداوم این کلیپ‌ها منجر به ایجاد رفتارهای خشونت‌آمیز، خودکشی و آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
رضایی با تاکید بر اینکه عادی‌سازی آسیب‌های اجتماعی در جامعه، باعث تقلید از آن‌ها می‌شود، اظهار داشت: در سال نخست راه‌اندازی مترو در شهر وین 187 مورد خودکشی اتفاق افتاد و پژوهش‌ها نشان داد که این خودکشی‌ها عمدتا تقلیدی بوده است که دلیل آن برجسته‌سازی این نوع خودکشی، توسط رسانه‌ها بوده است.
این روانشناس با بیان اینکه با رعایت چارچوب‌های حرفه‌ای در خبرنگاری حوادث می‌توان میزان آسیب‌زنندگی آن را کاهش داد، گفت: مراقب تیتر‌ها و الفاظ انتخابی باشیم، تیتر جذاب و هیجانی در زمینه حوادث آسیب‌زاست؛ همچنین اینگونه اخبار نباید در صفحه نخست روزنامه‌ها درج شود تا هر مخاطبی در لحظه‌ اول به آن دسترسی نداشته باشد.
** ساده انگاری در بروز آسیب اجتماعی، آن را فراگیر می کند
وی افزود: غلو در اخبار و درگیرکردن احساسات افراد با خبر، خطر آسیب‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد؛ همچنین ساده‌انگاری در دلیل بروز مشکل آن را فراگیر تر می‌کند.
رضایی تشریح کرد: آسیب‌های اجتماعی تک عاملی نیستند؛ بلکه مجموعه‌ای در هم تنیده از آسیب‌ها باعث ایجاد یک رفتار یا معضل اجتماعی می‌شود؛ درحالیکه در اخبار صفحه حوادث معمولا دلیل بروز حادثه، بدون در نظر گرفتن پیشینه شخص به یک عامل تقلیل داده می‌شود که باعث ساده‌انگارانه جلوه دادن موضوعی پیچیده خواهد شد.
معاون گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی علوم پزشکی شیراز اعلام کرد: 80 درصد از افرادی که دچار رفتارهایی آسیب‌زا همچون خودزنی، خودکشی، کودک آزاری و سایر خشونت‌های نامعقول‌اند، از اختلالات روانی پیچیده‌ای رنج می‌برند و نکات بسیاری باید درخصوص دلیل ارتکاب رفتار آنان بررسی شود.
وی همچنین درج راه‌کار‌های کمک به افراد و معرفی مراکز مشاوره و روانشناسی و نیز مصاحبه با یک نفر کارشناس را از ضروریات درج اخبار حوادث دانست.
رضایی در ادامه ارائه جزییات حادثه، نحوه بروز آن و نیز آمار و ارقام غیرکارشناسی را از موارد نادرست در تنظیم خبر یک حادثه عنوان کرد.
این روانشناس با بیان اینکه تشریح جزء به جزء حوادث به افراد بزهکار و مبتلایان به اختلالات مختلف روانی امکان اجرای قوی تر بزه و اصلاح الگو و گرفتن نقاط ضعفشان را می‌دهد، گفت: فردی که چگونگی انجام دزدی یا نوع خاصی از تجاوز را مطالعه می‌کند و خود نیز دچار چنین مشکلات روانی و رفتاری است با خواندن روش‌های دیگر، الگوی ارتکاب به رفتار پرخطر خود را تصحیح می‌کند و به گونه‌ای هوشمندانه‌تر آن را اجرا می‌کند.
** ضرورت آموزش همگانی درباره فضای مجازی
وی با تاکید بر ضرورت آموزش همگانی در نحوه استفاده از فضای مجازی و تشخیص صحت و سقم اخبار و نیز چرایی انتشار آن در همه مقاطع بیان داشت: این آموزش‌ها باید از دوران مهدکودک و در مدارس،‌ دانشگاه‌ها و محیط ارائه شود و درخصوص آسیب‌زایی استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی به ویژه در زمینه بازنشر اخبار حوادث که برخی از آن ها از اساس کذب است و برای تشویش اذهان عمومی منتشر می‌شود، اطلاع‌رسانی کرد.
رضایی گفت: مردم باید نسبت به انتشار اخبار کذب و نادرست آگاه باشند و از انتشار دهنده مطلب درخواست کنند منبع خود را ارائه کند.
7375 / 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

رد پای بیوه سیاه در مُهر

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود

پرداختن به توسعه گردشگری از شعار تا عمل

رها شده در «قندیل»

حساسیت جامعه نسبت به موادمخدر زیاد نیست/ حرکت الگوی مصرف به سمت موادمخدر تلفیقی

بی آبی و گرما به هم سازند تا آسایش مردم شیراز براندازند

نیروهای جهادی سعدی نشینان راتنها نگذاشتند/ سیل توجه همه راجلب کرد

صنایع دستی جهرم در پستوی یادها و خاطره ها

کودکانی که مردانه کار می کنند

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

ارائه الگوی عشق بیمار در برخی نمایش های شبکه خانگی

یادگار آیت الله شب زنده دار

آتش سوزی سینما بهمن شیراز، عمدی یا غیرعمدی

اصلاح رژیم غذایی در کنترل پرفشاری خون موثر است

دست‌هایی که از آن سوی میله‌ها دراز شده‌اند...

خط دوم آبرسانی به شیراز امسال به بهره برداری می رسد

گذرحافظ دربن بست رندان فال فروش است/ تعقیب وگریز دستفروش وگردشگر

نگاه عملگرایانه به اصل بهره‌ وری

سفرهای ارزان؛ تجربه‌ای دشوار اما دست یافتنی است

جایگاه مغفول حکمت در «شهرحکمت»/ شیرازی ها از ملاصدرا چه می دانند؟

هویت

نوید دوباره اداره هیات امنایی تخت جمشید

ایران وجوانان انقلابی

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی

ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه