پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

رویای صنعتی شدن مقالات

رویای صنعتی شدن

  بزرگنمايي:

پیام فارس- در این یادداشت به قلم فرزاد وثوقی آمده است: در سال 1344 مقدمات یک کارخانه ساخت اتومبیل سواری در ایران پی‌ریزی و کارخانه‌ای مجهز در جاده مخصوص کرج ساخته شد و با امتیاز شرکتی انگلیسی به نام «روتس» ، در تاریخ 23 اردیبهشت سال 46 اولین اتومبیل‌های سواری به تولید انبوه رسید که به نام پیکان نامگذاری شد.
البته این محصول ابتدا در دو مدل، دولوکس و کارلوکس تولید و به بازار عرضه شد و در اواخر همان سال یعنی سال 46 تاکسی‌های تهران، تبدیل به پیکان شدند و به موازات آن، وانت پیکان هم به آنها اضافه گردید. همزمان با این تولیدها، تعمیرگاه‌های مجاز نیز یکی یکی در تهران و شهرستانها تأسیس و شروع به کار نمودند، و اینگونه بود که به خاطر وجود این تعمیرگاه‌ها و همچنین لوازم یدکی و قیمت ارزان پیکان که چیزی حدود 12 هزار تومان بود، به یکباره در عرض چند سال خیابان‌های شهرهای سراسر ایران مملو از این اتومبیل گردید.
هدف از بیان این خاطره غم انگیز ، بیان دستاوردهای صنعتی درکشورمان است که چگونه وپس از 50سال به ورشکستگی کشیده شده است . صنعت خودرو سازی کشورمان این روزها فقط دستاویزی برای دامن زدن به تورم است . از محصولات با کیفیت ورقابتی خبری نیست وقطعات خورو های ساخت وطن اغلب چینی است واز خارج وارد می شوند اما گروهی بنام قطعه سازان مدعی تولید آن هستند چراکه اگر این قطعات ساخت وطن بود باید بی نیاز می بودیم نه در شرایط تحریم ، مصرف کنندگان را تا سرحد مرگ تحت فشار های تورمی قرار دهیم.
صنعت خوروسازی در شرایطی که استعداد رقابت پذیری ندارد اشتغال ناپایداری را ایجاد کرده، این بنگاه ظاهرا اشتغالزا که تاریخ مصرفش گذشته است حالا برای ماندن در سراب اقتصادی ،پیکر نیمه جان جامعه کارگری را سپر کرده تا دولت را وادار به پذیرش نرخ های تورمی کند.
دولت البته دراین رهگذر همراهی قابل توجهی با این بنگاه داران داخلی کرده است و با مانع تراشی برسر راه واردات خودرو این امکان را برای افزایش قیمت محصولات بدون کیفیت آنان فراهم کرده است.
این درحالی است که تولیدات دو برند داخلی ایران خودرو وسایپا بدون رعایت استاندارها هرگزدرمقام صادرات وپذیرش کشورهای هدف قرار نگرفته است وتنها با انحصار گری و فشار برفروش داخلی ادامه حیات داده است. متاسفانه این صنعت که حالا باید جایگیزینی برای صنعت نفت باشد حتی قادر به حفظ اشتغال موجود نیست تا چه رسد به اشتغالزایی ادامه دار .این صنعت باید در غیبت صنعت نفت به رشد اقتصادی وخروج از وابستگی کشور کمک می کرد که البته نکرد.
ما در بررسی های اقتصادی به دو عامل درآمدزا در اقتصاد جهان معطوف شدیم . اول گردشگری به عنوان صنعت پاک و دوم خودرو سازی با برندهای بسیار معروف وبزرگ . ما امیدوار بودیم با سرمایه گذاری بر صنعت خودرو سازی این امکان وجود داشته باشد تا تدریجا از وابستگی خلاص و با نبوغ متخصصان داخلی راههای پیشرفت را طی کنیم اما این اتفاق نیفتاد.
در واقع، خودرو سازی ما یک محصول مشترک و گرفتار ویژه روزهای ترحیم و تحریم است. اقتصاد سیاسی کشورمان این فرصت را ایجاد نکرده ونخواهد کرد تا صنایع جایگزین نفت بتوانند گشایشی در روند امور معیشتی مردم ، تولید واشتغال وارزآوری ایجاد کنند.
از طرفی صنعت گردشگری ما نیز صنعتی زمینگیر و برخلاف اعلام ها بدون تحرک است چراکه اگر این صنعت در اوج بود باید از قبل همین یک صنعت منهای نفت وخودرو سازی به غنای بالایی دست می یابیم.
صنعت گردشگری اما در تضادهای فرهنگی و مذهبی قرار دارد و به این سادگی قادر به ایجاد تحول اقتصادی نیست. بعد گرفتاری دیگر این صنعت تاثیرپذیری سیاسی آن است. گردشگری از متن وحاشیه سیاست تاثیر پذیر است و قادر به ارزآوری در حد مطلوب نیست.
اشتغال دراین حوزه هم فصلی و غیر پایدار است. ما حتی در حوزه گردشگری داخلی دچار مشکلات بزرگی هستیم و صنعت جانبی گردشگری در بخش هتلداری قادر به راست کردن قامت خود با چراغ های خاموش اتاق هایش نیست. اتفاق خاصی برای جذب مسافر در کشور نمی افتد.
بدون برگزاری کنسرت های داخلی و خارجی٬ جشنواره های شاد و فستیوالهای مختلف امکان تداوم سفر نیست. حالا اما سفر در روزگار تورم بسیار سخت و مشقت بار است . راهکاری که بنظر میرسد برای رهایی از این رکود پیشنهاد شود در دوبخش خلاصه می شود آشتی با دول جهانی وساماندهی اقتصاد داخلی با بهره گیری از همان تعاملات جهانی وجذب سرمایه گذاران واقعی.
ناگفته نماند سفرهای خارجی عده ای نادر و خرید ملک در ترکیه و عراق در جریان است. آنانکه باور دارند دراین سو امکان سرمایه گذاری و رشد اقتصادی وجود ندارد اما ما همچنان حتی درسخت ترین روزهای تحریم از سراب جلب و جذب سرمایه گذار می گوییم غافل از آنکه سرمایه های داخلی هم در حال خروج از کشورند. باید به خودمان بیاییم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

رد پای بیوه سیاه در مُهر

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود

پرداختن به توسعه گردشگری از شعار تا عمل

رها شده در «قندیل»

حساسیت جامعه نسبت به موادمخدر زیاد نیست/ حرکت الگوی مصرف به سمت موادمخدر تلفیقی

بی آبی و گرما به هم سازند تا آسایش مردم شیراز براندازند

نیروهای جهادی سعدی نشینان راتنها نگذاشتند/ سیل توجه همه راجلب کرد

صنایع دستی جهرم در پستوی یادها و خاطره ها

کودکانی که مردانه کار می کنند

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

ارائه الگوی عشق بیمار در برخی نمایش های شبکه خانگی

یادگار آیت الله شب زنده دار

آتش سوزی سینما بهمن شیراز، عمدی یا غیرعمدی

اصلاح رژیم غذایی در کنترل پرفشاری خون موثر است

دست‌هایی که از آن سوی میله‌ها دراز شده‌اند...

خط دوم آبرسانی به شیراز امسال به بهره برداری می رسد

گذرحافظ دربن بست رندان فال فروش است/ تعقیب وگریز دستفروش وگردشگر

نگاه عملگرایانه به اصل بهره‌ وری

سفرهای ارزان؛ تجربه‌ای دشوار اما دست یافتنی است

جایگاه مغفول حکمت در «شهرحکمت»/ شیرازی ها از ملاصدرا چه می دانند؟

هویت

نوید دوباره اداره هیات امنایی تخت جمشید

ایران وجوانان انقلابی

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی

ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه