پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

واکنش علوم پزشکی شیراز به اخبار خروج متخصصان از این دانشگاه علمي

واکنش علوم پزشکی شیراز به اخبار خروج متخصصان از این دانشگاه

  بزرگنمايي:

پیام فارس- روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انتشار یادداشتی، اقدامات انجام شده از سوی برخی رسانه‌ها، سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی داخل کشور و انعکاس این مطالب توسط برخی رسانه‌های خارج کشور را غرض ورزی کارشکنانه علیه سلامت فارس و دستاویزی برای رسانه‌های بیگانه در مسیر تخریب خدمات نظام جمهوری اسلامی دانست.

در این یادداشت آمده است:

" سلامت فارس از فراز افت و خیزهایی که از سرگذرانیده، اکنون بر قله ای رفیع ایستاده که بی شک به همت و اراده والای مردان و زنانی از جنس خدمت و صداقت است؛ جایگاهی که برخی آن را برنتافته و سلامت را هم دستاویز سیاست می کنند .

در پی تغییرات مدیریتی در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز که همچون هر نهاد دیگری چرخه ای سالم برای پویایی بیشتر سازمانی بوده، عده ای با نگاه های منفعت طلبانه، عرصه سلامت را میدانی برای غرض ورزی های سیاسی و مطالبات حزبی انگاشته و با خط کشی های جانبدارانه، جان و سلامت مردم را به عنوان اصلی ترین رسالت این حوزه، پله ای برای مقاصد سیاسی قرارداده اند و از سوی دیگر، با تفرقه افکنی میان خادمان حقیقی این عرصه که در هر منصبی، خدمت به سلامت را اولویت نخست خود تعریف کرده اند، می کوشند تا با الصاق خود به یاران قدیم و جدید سلامت فارس بر حسب منافع متغیر، از هر فرصتی برای تحقق این خیال خام بهره جویند .

آنچه به کرات طی اظهارات روسای پیشین و جدید مجموعه سترگ دانشگاه علوم پزشکی شیراز مورد تاکید قرار گرفته و بی شک همه تلاش ها نیز در مسیر جامه عمل پوشانیدن به این مهم بوده، یک راستا بودن اهداف و رسالت ها و تداوم همدلی مشترک در این مسیر بوده و البته این سطح از صداقت ورزی و مردم دوستی، در منظر برخی جایی ندارد و به مذاقشان خوش نمی آید .

شایعه پراکنی های کوچک و بزرگ در دوران مدیریت قبلی دانشگاه و تداوم آن دردوره جدید، نمودی از همین غرض ورزی های واهی است که گویا عرصه سلامت بی چاشنی سیاست (آنهم نه سیاست های کارآمد نظام، بلکه سیاست های منفعت جویانه شخصی) کامشان را تلخ می کند و هربار جرعه ای دیگر آب در هاون ریخته و ناکامانه کوفته اند .

این بار نیز تغییرات اخیر در سطوح بالای مجموعه وزارت بهداشت، این خیال خام را باز در اذهان آنان ایجاد کرده که فرصتی مساعد برای تسری این تغییرات در حوزه سلامت فارس و برای دستیابی به اغراض همیشگی آنان فراهم آمده و طی روزهای اخیر با انتشار مطالب واهی بر علیه مجموعه دانشگاه و حمله آشکار به مدیران و اساتید نام آشنای خانواده علوم پزشکی شیراز، بار دیگر عزم خود را جزم کرده که در این میانه، شاید تیر در تاریکی افکارشان مسیری یابد و به بهانه سلامت و جان مردم به اهداف کارشکنانه خود دست یابند و متاسفانه کار را برعلیه حامیان صدیق سلامت مردم تا جایی پیش بردند که سوژه ای فراهم آمد تا رسانه های بیگانه که تنها به پشتوانه همین خیانت ورزی ها فرصت حیات یافته اند، دستاویزی یافتند تا با دامن زدن به این جوسازی های غیر کارشناسانه و مغرضانه، نگاه مخاطبان را از واقعیت ها انحراف دهند .

بی شک این بار فعالیت خصوصی عده ای از پزشکان و حمله مستقیم به مسوولان رده بالای دانشگاه سوژه این جوسازی ها شده و فردا بهانه ای دیگر را خوراک بیگانه می کنند. اما آنچه همواره چاشنی این دروغ پراکنی ها بوده، بن مایه تهی از بُعد کارشناسانه و هدف گیری مخدوش و منحط هدف گزاران پشت پرده بوده است .

طی روزهای اخیر چند سایت ناآشنا در عرصه مجازی، اقدام به انتشار مطلبی بر علیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با مضمون خروج اساتید از دانشگاه کردند که بر پایه صداقت نبوده و این دستاویزی شد برای حمله به برخی اساتید و مدیران نام آشنا که به نظر می رسد خارج از خط کشی های واهی ذهن نگارندگان بوده و این اساتید و مدیران با اهداف موردنظرشان سنخیتی نداشته اند .

از نیمه دوم سال گذشته، به استناد مصوبه برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت به امضای وزیر وقت، آیین نامه ای را به دانشگاه ها ابلاغ کرد که بر اساس آن در صورتی که موسسه نتواند اعتبارات لازم برای جبران فعالیت های تمام وقت جغرافیایی اعضای هیات علمی خود را با توجه به بودجه سنواتی تامین کند، اعضای هیات علمی بالاتر از رده دانشیار بر اساس ضوابط تعریف شده در این آیین نامه مجوز فعالیت خصوصی درمانی در خارج از وقت اداری یافتند و با ابلاغ این دستورالعمل به سراسر کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکی شیراز، درخواست های اساتید متقاضی، در کمیته نظارت و فعالیت اعضای هیات علمی بررسی شده و به افراد واجد شرایط قید شده در آئین نامه، همانند تمامی اساتید زیر مجموعه وزارت بهداشت در سراسر کشور، مجوز این امر اعطا شد تا در خارج از وقت اداری و علاوه بر حضور در درمانگاه ها و مراکز دولتی زیرمجموعه دانشگاه، قادر به تاسیس مطب و پاسخگویی به بیماران در حلقه ای دیگر از زنجیره نظام سلامت باشند. موضوعی که با ادبیات غیرواقعی به گونه ای نمایش داده شد که این اساتید که همگی از چهره های برجسته حوزه سلامت فارس و کشور بوده و کارنامه درخشان آنان جایی برای ابهام باقی نمی گذارد، از مجموعه دانشگاه خارج شده و علاوه بر مخدوش کردن چهره علمی و اخلاقی آنان، این مصوبه ملی بالادستی که اجرای آن از ابتدای امسال به استناد ابلاغ جدید وزارت بهداشت، در تمامی مجموعه این وزارتخانه قوت یافته و در دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حال انجام است، به غلط! حاصل بی تدبیری مدیران دانشگاه علوم پزشکی شیراز قلمداد شد. البته در این بازی سیاسی که به پا کردند، عدم کارآمدی مدیران، به کارگیری مدیران غیر مرتبط و ... نیز در تقویت این سناریوی ذهنی به کار بسته شد و ماحصل انتشار آن در چند سایت کم اقبال، بهره جویی فرصت طلبانه رسانه های بیگانه بود که باید دید چه ارتباطات مشترک پشت پرده ای میان دست اندرکاران آنها وجود دارد .

در این میان، کاهش هزینه های غیرضروری، ایجاد انضباط مالی و ممانعت از ریخت و پاش و اسراف عده قلیلی که منافع خود را در خطر دیده اند، باعث شده تا دست به این قبیل جوسازی ها زده و سلامت مردم را سیبل مقاصد خود سازند .

بدیهی است اگر چه در دنیای امروز برخی، از کاربردهای کارآمد تکنولوژی رسانه های مجازی تنها به بهره جویی از آن جهت انتشار دروغ پراکنی و مردم فریبی بسنده کرده اند، اما بی شک نگین سبز سلامت جنوب کشور، هر روز به همت و اراده مردان و زنانی از جنس خدمت، جلوه گرتر از گذشته خواهد بود و این حاشیه های بی انصافانه، خللی در انگیزه قوی و اراده رفیع دست اندرکاران بهداشت و درمان فارس ایجاد نمی کند

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجتمع کارگاهی پارک علم و فناوری فارس افتتاح شد

اجرای بیش از 1300 سمینار آموزشی در هفته سلامت

ورود جهاد دانشگاهی به عرصه نمایه سازی فناوری‌ها در کشور

لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت جهاد دانشگاهی برای ایجاد اشتغال جوانان

تغذیه بد عامل مهم در بروز تمام بیماری‌هاست/ ملخ ارزش غذایی زیادی ندارد

مشکلات اقتصادی عامل اصلی اجرایی نشدن ایده‌هاست

آغاز احداث نیروگاه 20 مگاواتی خورشیدی در دانشکده کشاورزی شیراز

نگاه جهاددانشگاهی کاربردی کردن دانش است/ آمادگی جهاددانشگاهی برای کمک به رونق تولید

افتتاح مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی فارس

مشکلات اقتصادی عامل اجرایی نشده ایده‌ها است

اعتبار پیش بینی شده برای تجهیز دانشگاه‌ها کافی نیست

تاب آوری تشکل‌های دانشجویی ارتقاء یافته است

عضو هیات علمی دانشگاه: 17 درصد استان فارس مستعد سیل است

رویکرد جامعه نگر در کنترل بیماری‌های غیرواگیر جدی گرفته شود

نواخته شدن زنگ سلامت در مدارس فارس؛ اهمیت ایجاد فرصت تحرک برای دانش آموزان

دیدار وزیر علوم با استادان دانشگاه شیراز؛ استقبال نشدن از علوم انسانی خسارت بار خواهد بود

تلاش می‌کنیم طرح ساماندهی مراکز آموزش‌عالی امسال اجرا شود

قرار نیست دانشگاه پیام نور تعطیل شود/ اساتید از قالب سنتی درس دادن خارج شوند

طرح سامان‌دهی آموزش عالی زمینه‌ساز ارتقاء استانداردها است

حذف مراکز آموزش عالی در طرح ساماندهی مطرح نیست

طرح آمایش با عدالت آموزشی همراه باشد/ ارتقای جایگاه آموزشی فارس

دوچرخه راه شیراز؛ لزوم ارزیابی تأثیر اجتماعی و فرهنگی

سفر وزیر علوم تحقیقات و فناوری به جهرم

یافته‌های محققان کشور در مورد سیل شیراز

خواص تغذیه‌ای دنبلان کوهی

2 برادر کازرونی داروی گیاهی ضد ریزش مو اختراع کردند

سال 97 بیش از 4700 نوزاد در بیمارستان شوشتری شیراز متولد شدند

کیفت بخشی به برنامه های فرهنگی دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس

سفر وزیر بهداشت به فارس و شیراز

آغاز پنجمین دوره مسابقه قوام‌الدین از ابتدای اردیبهشت در شیراز

شیراز میزبان فستیوال معماری بازی کردن بعداز 7.3/ جای خالی نظام مهندسی در مسابقه قوام الدین

ارتباط افزایش خطر ابتلا به سرطان معده و نمک

یازدهمین کنگره ملی مهندسی عمران در شیراز برگزار می‌شود

آغاز به کار هفتمین کنگره پریناتولوژی و نئوناتالوژی در شیراز

روان پریشی در جامعه بیش از انتظار است

بهره‌برداری از چهارطرح بهداشتی درمانی در لارستان

راه‌اندازی مرکز "منش" در جهاددانشگاهی فارس

راه‌اندازی مرکز "منش" در جهاددانشگاهی فارس

مرگ و میر مادران حین زایمان در کشور کاهش یافته است

دومین مرحله فلوراید تراپی در مدارس فسا ادامه دارد

آغاز ساخت ساختمان کانون زبان ایران در جهرم

تکذیب کلیپ مصرف موادمخدر در دانشگاه آزاد شیراز

لزوم پرهیز از مصرف قارچ‌های طبیعی

سفر وزیر بهداشت به فارس و جهرم/ افتتاح بیست پروژه

سیل شیراز با هدف تنبیه بررسی نشود

دنبال دنبلان و رنجی که ارزش دارد

مهربانی با طبیعت را به یک الگو تبدیل کنیم

هدایت سیلاب به دریاچه پریشان آسیب زیست محیطی دارد

غربالگری افراد برای پیشگیری از بیماری در محله‌های سیلزده شیراز

بازدید نمایندگان وزیر از وضعیت مدارس آسیب دیده از سیل شیراز