پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی مقالات

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - چهل سالگی انقلاب و دهه فجر فرصتی برای یاد آوری بخشی از خدمات انقلاب در حوزه محرومیت زدایی و توسعه روستایی است، خدماتی که چراغ آن با دستان امام راحل در 21 فروردین ماه سال 58 روشن شد و در سالهای گذشته با تداوم خدمت در روستاها همچنان افروخته ماند.
با پیروزی انقلاب اسلامی نوری پر فروغ در دل‌های مستضعفین تابیدن گرفت. رهبر انقلاب اسلامی، خود داعیه‌دار حمایت از مستضعفین بودند و این را در عمل به خوبی ثابت کردند.
در جریان نهضت انقلابی ملت ایران، مستضعفین بودند که لشکر خمینی (ره) را تشکیل دادند و با حماسه‌های خود نقاب از چهره‌ طاغوت برگرفتند.
گفتار و عمل معمار کبیر انقلاب مبین نگاه دینی به مقوله‌ محرومیت زدایی و خدمت به مردم در مناطق روستایی به عنوان شریف ترین اقشار جامعه و صاحبان اصلی انقلاب اسلامی است.
هدف اولیه و مستمر انقلاب اسلامی این بوده است که فقرا و مستضعفان را از زیر بار مستکبران پایین بکشد و به محرومان خدمت کند لذا تشکیل سازمان های جهادی و نهاد هایی مانند بسیج مستضعفین، کمیته امداد امام خمینی (ره)، جهاد سازندگی، بنیاد مسکن و هسته های جهادی محرومیت زدایی اقداماتی در این راستا بوده است.
امام (ره) مردم طبقه محروم را ولی نعمت مسئولان معرفی و مدیران و کارگزاران و روحانیون را موظف کردند که با فقرا، مستمندان و پابرهنگان ارتباط داشته باشند و این را افتخاری بزرگ می دانستند.
** فارس پیشتاز در خدمت به مناطق روستایی و محرومیت زدایی
مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس با گرامیداشت چهل سالگی طلوع خورشید انقلاب و دمیدن بهار آزادی  به بیان برخی از خدمات توسعه روستایی در چهل سال فعالیت این نهاد پرداخت و اظهار داشت: در همه این سالها استان فارس فارس پیشتاز در خدمت به مناطق روستایی و محرومیت زدایی بوده است.
عطا الله زمانی با بیان اینکه بعد از پیروزی با شکوه انقلاب اسلامی دولت ها برنامه های ویژه ای را در جهت محرومیت زدائی در روستاها اجرا کرده اند گفت: اغلب این برنامه ها با محوریت بنیاد مسکن شامل اعطای تسهیلات کم بهره و کمک های بلاعوض و هدایت جمعی به سمت توسعه روستایی است که خود گامی مهم در جهت توسعه و مشارکت برا ی محرومیت زدایی روستاها است.
زمانی، اجرای طرح های هادی را یکی از برنامه های محوری و کلیدی در جهت محرومیت زدایی دانست و گفت:برای 100 درصد روستاهای بالای 20 خانوار دراستان فارس طرح هادی تهیه شده است ، شاخص تهیه طرح هادی در کشور 96 درصد است.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس گفت: این طرح ها در 2 هزار و 338 روستا در استان فارس تهیه و در یک هزار و 264 روستا در استان فارس اجرا شده است، فارس در 54 درصد از روستاهای مشمول طرح هادی را اجرا کرده در حالیکه شاخص کشوری دراین زمینه حدود 49 درصد است.
زمانی همچنین به صدور اسناد مالکیت شهری و روستایی در استان فارس به عنوان یکی دیگر از شاخص های توسعه اشاره کرد و گفت: صدور اسناد مالکیت شهری در شهرهای زیر 25 هزار نفر دراستان فارس از ابتدا تاکنون به بیش از 27 هزار جلد رسیده است، شاخص استان فارس دراین زمینه حدود 15 درصد است.
وی با ارائه آماری از صدور اسناد در مناطق روستایی نیز گفت: دراین مناطق 269 هزار سند مالکیت روستایی صادر شده و فار س را به شاخص 64.8 درصد رسانده است ، این شاخص در سطح کشور حدود 42 درصد است .
** قانونمند شدن معاملات با صدور اسناد مالکیت
مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس ادامه داد: اعطای اسناد مالکیت، موجب قانونمند شدن معاملات و جلوگیری از تخلفات و ایجاد انگیزه برای رونق اقتصادی در مناطق شهری و روستایی شده است.
وی اظهار داشت: تضمین مالکیت و ارزش دادن به تثبیت مالکیت خانه‌های مسکونی، جلوگیری از تعارض مالکان، وجود وثیقه‌ای مطمئن برای اخذ تسهیلات، جلوگیری از مهاجرت جامعه روستایی به شهرها، برنامه‌ریزی موثر در بازار خرید و فروش و قانونمند کردن این فعالیت و همچنین تسریع در امر آموزش و بهداشت، از نتایج اجرای این طرح است.
زمانی، فقدان اسناد املاک را باعث ایجاد مشکل در برنامه‌ریزی اجتماعی و اقتصادی دانست و گفت: نبود مستندات در املاک و مستغلات، موجب می‌شود که معاملات به صورت غیررسمی صورت گیرد و همچنین به دلیل وجود اطلاعات ناقص، افرادی در فروش املاک ایجاد خدشه کنند.
وی اضافه کرد: گردش پول در این بخش از اقتصاد اگر قانونمند نباشد چه بسا موجب ایجاد فساد شود و باید توجه داشت که مدیریت مالی و نظارت بر معاملات با وجود سند و مستندات امکان پذیر است و می تواند جلوی آثار سوء حرکت های غیر قانونی در حوزه مسکن را بگیرد.
** مقاوم سازی مسکن روستایی گامی در جهت ایجاد عدالت در توسعه
مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس مقاوم سازی مسکن روستایی را یکی دیگر از برکات نظام اسلامی دانست که با پیروزی انقلاب خدمات آن مشمول روستاها شد و آن را گامی در جهت ایجاد عدالت در توسعه توصیف کرد.
این مقام مسئول در این باره گفت: 228هزار 842 واحد مسکونی یعنی 55 درصد از واحد های مسکونی روستاهای استان فارس تاکنون مقاوم سازی شده و این شاخص در کشور حدود 47 درصد است.
وی با بیان اینکه بنیاد مسکن با اعطای تسهیلات برای مقاوم سازی واحد های مسکونی در جهت ایجاد تحول در چهره روستاها گام برداشته است گفت: از سال 92 تا کنون بیش از هفت هزار میلیارد ریال دراین عرصه از محل تسهیلات کم بهره سرمایه گذاری و هزینه شده است.
***تامین مسکن شهری منطبق با سطوح درآمدی مردم
مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس تامین مسکن شهری منطبق با سطوح درآمدی مردم را از دیگر جنبه های خدمت به مردم دانست و گفت: 4 هزار و 730 واحد مسکونی تا کنون احداث و به متقاضیان که عمدتا از اقشار کم درآمد جامعه هستند واگذار شده است، بنیاد مسکن همچنین در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت نیز به احداث و واگذاری 27 هزار و 442 واحد مسکن مهر اقدام کرده است.
زمانی گفت: از سال 92 تاکنون بیش از یک هزار و 302 میلیارد ریال در زمینه تامین مسکن شهری مناسب و افزون بر هفت هزار و 425 میلیارد ریال در زمینه تامین مسکن مهر سرمایه گذاری و هزینه شده است.
6113/ 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

رد پای بیوه سیاه در مُهر

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود

پرداختن به توسعه گردشگری از شعار تا عمل

رها شده در «قندیل»

حساسیت جامعه نسبت به موادمخدر زیاد نیست/ حرکت الگوی مصرف به سمت موادمخدر تلفیقی

بی آبی و گرما به هم سازند تا آسایش مردم شیراز براندازند

نیروهای جهادی سعدی نشینان راتنها نگذاشتند/ سیل توجه همه راجلب کرد

صنایع دستی جهرم در پستوی یادها و خاطره ها

کودکانی که مردانه کار می کنند

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

ارائه الگوی عشق بیمار در برخی نمایش های شبکه خانگی

یادگار آیت الله شب زنده دار

آتش سوزی سینما بهمن شیراز، عمدی یا غیرعمدی

اصلاح رژیم غذایی در کنترل پرفشاری خون موثر است

دست‌هایی که از آن سوی میله‌ها دراز شده‌اند...

خط دوم آبرسانی به شیراز امسال به بهره برداری می رسد

گذرحافظ دربن بست رندان فال فروش است/ تعقیب وگریز دستفروش وگردشگر

نگاه عملگرایانه به اصل بهره‌ وری

سفرهای ارزان؛ تجربه‌ای دشوار اما دست یافتنی است

جایگاه مغفول حکمت در «شهرحکمت»/ شیرازی ها از ملاصدرا چه می دانند؟

هویت

نوید دوباره اداره هیات امنایی تخت جمشید

ایران وجوانان انقلابی

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی

ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه