پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

درمان سوختگی با پیوند پوست، دستاورد چهار دهه انقلاب علمي

درمان سوختگی با پیوند پوست، دستاورد چهار دهه انقلاب

  بزرگنمايي:

پیام فارس- سوختگی یکی از 10 حادثه مرگ آفرین در ایران است که هم جان می گیرد و هم هر سال هزاران نفر را مصدوم و راهی بیمارستان می کند، چه بسیار صورت هایی که بر اثر سوختگی با مایعات آسیب می بییند و هرگز به شکل اول بر نمی گردند، و چه بسیار کارگرانی که به علت سوختگی با برق برای همیشه زمین گیر می شوند.
بخاری های غیر استاندارد در مدارس و خانه ها، نبود سیستم هشدار دود در منازل و محیط های کاری، نشت گاز، بی مبالاتی در ایمنی مایعات در خانه ها که کودکان را می سوزاند، ته سیگارهای مانده در میان کاغذ و برگ و پارچه یا انفجار ناگهانی خودرویی غیر استاندارد و ... هر لحظه در جایی از این سرزمین بزرگ رخ می نماید و زندگی انسانی را ویران می کند.
بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی، سالانه بیش از 1700 نفر در کشور بر اثر سوختگی جان خود را از دست می دهند.
سال 94 یک هزار و 721 نفر، سال 95 یک هزار و 736 نفر و سال 96 بیشتر و امسال پیش بینی می شود شمار بیشتری از افراد در آتش سوخته اند. در میان سوختگی های منجر به فوت، مردانی هستند که اغلبشان نیروهای کاری بوده اند که از چرخه تولید بیرون می روند.
به گفته متخصصان علوم پزشکی و بر اساس آمارهای رسمی ، به طور کلی 10 درصد از کل سوختگی هایی که بروز می کنند، به مراقبت های پزشکی و بیمارستانی نیاز دارند. بیش از 50 درصد سوختگی های بدن، بسیار شدید است و شانس زنده ماندن فرد در آن بسیار کم است.
سوختگی های عمیق و شدید به درمان های طولانی مدت و مراقبت های ویژه نیازمند است که در برخی مواقع می تواند شامل پیوند پوست و یا درمان های دیگر برای جلوگیری از کشیدگی پوست و همچنین روان درمانی شود.
این در حالی است که میزان شیوع سوختگی در کشور ما 10 تا 15 برابر متوسط جهانی است، در شرایطی که در حوزه‌های پیشگیری، درمان و بازتوانی بیماران دچار سوختگی جامعه ما مشکلات زیادی دارد ، تمرکز بر استفاده از روشهای علمی ، ترویج فرهنگ اهدای پوست و استفاده از فناوری های نوین از جمله پیوند پوست در سالهای بعد از انقلاب و به ویژه در دو سال گذشته در شیراز موجب شده تا چالش اصلی کشور در مواجهه با بیماران با بیش از 50 درصد سوختگی در شیراز امید بیشتری برای زنده ماندن داشته باشند .

**دستیابی به علم پیوند پوست در شیراز ، نجات جان 170 بیمار
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه مراقبت از بیماران با 50 درصد سوختگی اکنون تنها در شیراز و چند مرکز دیگر کشور به صورت اختصاصی انجام می شود گفت: هر چند پیوند پوست در 30 سال گذشته در کشور انجام می شود اما شیراز و چند مرکز دانشگاهی دیگر در این عرصه پیشتاز هستند و این رویکرد امید به زنده ماندن در بیماران با بیش از 50 درصد سوختگی را افزایش داده است.
دکتر عبدالخالق کشاورزی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: استفاده از این روش موجب شده بیماران سوختگی بیش از 50 درصد، از مرگ حتمی نجات پیدا کنند؛ این درحالی است که در گذشته شانس زنده ماندن این افراد بسیار اندک بود؛ امروز در مرکز تحقیقات سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین(ع) شیراز با تلاش پزشکان قادر هستیم بیماران سوختگی بیش از 50 درصد را از مرگ نجات دهیم که این اقدام در نوع خود، کم نظیر است.
وی با بیان اینکه در سالهای اخیر جان 170 بیمار سوختگی با استفاده از این روش نوین پزشکی از مرگ حتمی نجات یافته است، افزود: در سال‌های گذشته در این زمینه منطبق با استانداردهای دنیا پیش رفته‌ایم که همین امر باعث شده پزشکان این مرکز بتوانند به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع) شیراز به عنوان یک مرکز درمانی پژوهشی که با کمک دانشگاه علوم پزشکی شیراز و نیک اندیشان، توانست در دو سال گذشته تحول اساسی در حوزه درمان ایجاد کند نام برد و اضافه کرد : یکی از مهمترین مزایای این بیمارستان کار تیمی است ، یکی از سخت ترین کارها، خدمت در بیمارستان های سوختگی، اعصاب و روان و سرطان است، زیرا پزشک درگیر مسایل بیمار می شود و ناخواسته مسایل بیمار وارد زندگی پزشکان و تیم درمان می شود.از این رو کار تیمی و برقراری رابطه مثبت و صمیمی با بیماران در بهبودی آنان موثر است .

** انجام ماهانه 70 عمل پیوند پوست در شیراز
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر لزوم ترویج فرهنگ اهدای پوست در جامعه تاکید کرد و بیان داشت : حمایت خانواده اهداکننده پوست برای نجات جان بیماران سوختگی یک موضوع مهم است ، این اقدام ارزنده دراهدای پوست که از سوی خانواده های نیک اندیش صورت می گیرد، باعث شده به طور میانگین ماهیانه 70 عمل پیوند پوست در شیراز انجام شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در عین حال ، تاکید کرد: بانک ذخیره پوست شیراز به اهدای پوست از سوی مردم نیاز دارد، زیرا در گذشته انتقال بیماران به اتاق عمل برای پیوند پوست با تاخیر چند هفته‌ای صورت می گرفت، اما در سال‌های اخیر به دلیل پیشرفت تکنولوژی و افزوده شدن بخش‌های پشتیبان مراقبت های ویژه جدید، انتقال بیمار به اتاق عمل در مدت چند روز انجام می‌شود.

**امکان انجام پیچیده ترین جراحی های سوختگی در شیراز
کشاورزی دستیابی به علم پیوند پوست را ارزشمند بیان کرد و درباره بانک پوست دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: در سال‌های گذشته در این زمینه منطبق با استانداردهای دنیا پیش رفته‌ایم و قادر هستیم پیچیده ترین جراحی های سوختگی را در این مرکز انجام دهیم.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به این‌ که پوست افراد مبتلا به مرگ مغزی در صورت رضایت خانواده به بیماران سوختگی پیوند زده می‌شود، درباره تسهیل پیوند پوست افزود: این عمل در کاهش هزینه و دوران نقاهت موثر است به ‌طوری که در کشور رتبه قابل قبولی را به خود اختصاص داده‌ایم.
وی اضافه کرد: مرکز آموزشی درمانی سوختگی امیرالمومنین(ع) شیراز از مراکز درمان سوختگی است که ماهانه به‌طور میانگین به 130 بیمار بستری ارائه خدمت می کند، میزان سوختگی حدود 30 نفر از این بیماران به طور متوسط، بالای 60‌ درصد است که با تلاش تیم جراحی این مرکز از مرگ حتمی نجات پیدا می‌کنند.

** ارائه خدمت به سه هزار و 674 مراجعه کننده سوختگی در یکسال
رئیس مرکز آموزشی درمانی سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین(ع) شیراز نیز با برشمردن توانمندی های این بیمارستان در درمان سوختگی بر موضوع مهم آگاهی بخشی در جامعه برای پیشگیری از سوختگی تاکید کرد و بیان داشت : پارسال به سه هزار و 674 مراجعه کننده به این بیمارستان خدمات سرپایی ارائه شده که از این تعداد، 657 نفر نیز بستری شدند و 56 درصد از این آمار، مربوط به مردان و بیشتر حوادث شغلی بوده است.
دکتر محمدعلی حقوقی 53 درصد از موارد مراجعه را مربوط به سوختگی با مایعات داغ و دیگر موارد را شامل سوختگی ها با اشیاء داغ، آتش و شعله، انفجار، سوختگی الکتریکی(ناشی از برق) و سوختگی شیمیایی عنوان کرد.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه به چالش های این حوزه اشاره کرد و گفت: به عقیده برخی از مردم، سوختگی یک بیماری حاد است، در حالی که سوختگی یک بیماری مزمن است که اگر از لایه های سطحی پوست رد شود، همواره بیمار با این بیماری و محدودیت های ناشی از آن درگیر است.
وی با تاکید بر اینکه ساختار پیچیده پوست به هیچ وجه جایگزین ندارد، افزود: در سوختگی های بیشتر از 30 تا 40 درصد نیاز است تا از پیوند پوست استفاده کنیم، اما پوست پیوند یافته هیچ گاه جایگزین پوست بیمار نیست، بنابراین پیشگیری از بروز سوختگی اهمیت فراوانی دارد.
دکتر حقوقی بیشترین موارد بروز سوختگی در بانوان را نیز ناشی از کار با اجاق گاز و هنگام آشپزی عنوان کرد و با توصیه به استفاده از وسایلی که ترموکوپل دارند، اضافه کرد: بسیاری از موارد سوختگی در کودکان نیز ناشی از همین موضوع است، بنابراین باید غذا روی شعله های انتهایی اجاق گاز قرار گیرد.

** پیوند پوست به زنده ماندن بیمار کمک می کند
مدیر مرکز آموزشی درمانی سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین(ع) شیراز نیز در مورد فرایند پیوند پوست گفت: در این فرایند پوست در محل سوختگی جایگزین نمی شود، اما برای درمان و نجات جان بیمار، بسیار مورد نیاز است و به بهبود و زنده ماندن فرد کمک می کند.
دکتر محمدحسین ورهرام افزود: در بیماران با سوختگی بالاتر از 40 درصد همیشه خطر مرگ و میر وجود دارد؛ بیماری که با درصد سوختگی بالا برای بستری شدن مراجعه می کند دست کم دو هفته در بخش ویژه بیمارستان بستری می شود، هر تخت سوختگی نیز نسبت به سایر تخت ها هزینه بیشتری دارد.
ورهرام با اشاره به آمار مراجعان سال گذشته به این بیمارستان، گفت: حدود 33 درصد مراجعان دچار سوختگی را کودکان تشکیل داده اند، به همین دلیل باید به خانواده ها در زمینه مراقبت های بسیار ساده، آموزش داده شود؛ آمارها نشان می دهد سالانه به طور میانگین حدود 50 تا 100 مورد سوختگی کودکان بر اثر واژگون شدن قابلمه یا کتری از روی اجاق گاز رخ می دهد.
او با تاکید بر اینکه سوختگی همواره از ساده ‌ترین راه هایی ایجاد می شود که مورد غفلت خانواده ‌هاست، توصیه کرد: برای پیشگیری از سوختگی در کودکان، هنگام پخت‌ و پز، دستگیره قابلمه را به طرف داخل قرار دهیم و مادران باید بدانند هنگام آشپزی نباید فرزند خود را در آغوش بگیرند؛ همچنین باید مراقب کتری آب جوش در روی اجاق گاز باشیم و کتری آب جوش را همراه خود به وسط اتاق نیاوریم، به طور کلی باید کودک را از وسایل داغ و احتمال سوختگی، دور نگه داریم.

** لیزر درمانی دستاوردی دیگر در بیمارستان سوختگی شیراز
مدیر بیمارستان سوختگی امیرالمومنین(ع) همچنین از راه اندازی بخش لیزر درمانی در درمانگاه این مرکز، با هدف توسعه خدمات رسانی به بیماران سوختگی خبر داد و بیان داشت : از بین بردن لک های پوستی بعد از بهبودی اولیه سوختگی، اسکار جراحی، درمان آکنه و چین و چروک، ترمیم منافذ باز پوست، قوام و استحکام پوست، ترمیم خطوط کشش پوستی و جوانسازی از مهم ترین مزایای استفاده از روشهای لیزر درمانی است.
لیزر درمانی یک روش درمان غیر تهاجمی است که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، اشعه لیزر را به هزاران اشعه میکروسکوپیک تقسیم می کند، در نتیجه تنها بخشی از پوست تحت تأثیر اشعه قرار می گیرد. و لیزر فرکشنال، حد وسط لیزرهای تخریبی و غیرتخریبی است.
مدیر بیمارستان سوختگی امیرالمومنین(ع) توضیح داد: لیزرهای تخریبی تنها روی سلول های سطح پوست اثر گذاشته و لیزرهای غیرتخریبی نیز تنها در لایه میانی پوست مؤثر است، اما لیزر فرکشنال همزمان، هر دو سطح را تحت تاثیر قرار می دهد.

** امیدها برای بهبودی بیماران پروانه ای در شیراز
استفاده از فناوری های نوین و تجهیزان روزآمد پزشکی در بیمارستان حضرت امیرالمومنین شیراز امید ها برای بهبودی نسبی بیماران پروانه ای را نیز افزایش داده است .
مدیر بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین(ع) دراین باره گفت: بیمارستان امیرالمومنین(ع) از سال گذشته به عنوان مرکز جامع ارائه خدمات به بیماران پروانه ای(EB) معرفی شده است و علاوه بر بیماران استان فارس، به بیماران استان های همجوار نیز خدمات ارائه می کند.
دکتر محمدحسین ورهرام با اشاره ایجاد بخش های مختلف بیمارستان از جمله، بخش جراحی پلاستیک، اتاق پانسمان و واحد دندانپزشکی موجود در درمانگاه و کیفیت ارائه خدمات به بیماران پروانه ای در این بیمارستان، افزود: از دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان دانشگاهی پیشرو در ارائه خدمات به بیماران سوختگی و پروانه ای نسبت به سایر مراکز استان های کشور نام برده می شود که مجموع خدمات کاملی را به بیماران ارائه می کند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز دراین زمینه ، با بیان اینکه در گذشته بیماران پروانه ای (EB)، برای درمان به تهران مراجعه می کردند افزود: با توجه به آماده شدن بستر مناسب درمانی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، قسمت عمده ای از خدمات درمانی به این بیماران هم اکنون در شیراز ارایه می شود.
دکتر عبدالخالق کشاورزی افزود: با پیگیری های انجام شده، اندک خدمات باقیمانده نیز به زودی در شیراز راه اندازی می شود.
وی با اشاره به جایگاه ویژه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ارائه خدمات پزشکی در کشور، از عزم جدی دانشگاه در ارایه خدمات به بیماران پروانه ای ، به گونه ای که دیگر هیچ بیماری نیاز به مراجعه به تهران نداشته باشد خبر داد و افزود: در حال حاضر در بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین (ع)، بخش ویژه بیماران پروانه ای ایجاد شده که خدمات درمانی نظیر اعمال جراحی، توانبخشی، دندانپزشکی و استفاده از پانسمان های نوین به این بیماران ارایه می شود.

** یک مصاحبه ، اندکی درنگ
نگاهی به مصاحبه ای که سال 1394 با رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شد و در رسانه ها انتشار یافت بیانگر آن است که در دو سال گذشته تحول جدی در حوزه درمان سوختگی حداقل در شیراز به عنوان قطب علوم پزشکی کشور ایجاد شده است .
رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این گفت و گو وضعیت بیماران دچار سوختگی در ایران را نامناسب ارزیابی کرد و بیان داشت : روزانه ده بیمار بر اثر سوختگی می‌میرند، تخت‌ها استاندارد نیست و در حوزه درمان به اندازه 40 سال عقب هستیم.
دکتر محمدجواد فاطمی به مناسبت برگزاری پنجمین کنگره کشوری سوختگی گفت: سوختگی در کشور ما بسیار شایع است و میزان شیوع آن 10 تا 15 برابر متوسط جهانی است. براین اساس ایران از نظر شیوع سوختگی جزو کشورهای با رتبه بالاست که دلایل عمده آن عدم رعایت استانداردها و آموزش‌های ناکافی در این زمینه است.
رییس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران از فقر پایتخت از نظر تخت سوختگی انتقاد کرد و با اشاره به مشکلات بیماران سوخته در حوزه درمان، گفت: یکی از مشکلات ما وضعیت نامطلوب فضای فیزیکی بیمارستان‌های سوختگی است. بیمارستان سوختگی شهید مطهری 40 سال قبل در تهران ساخته شد و بعد از آن هیچ بیمارستان سوختگی در تهران ایجاد نشده است. به طوری که می‌توان گفت تهران از نظر تخت سوختگی فقیر است.
وی از تخت‌هایی که استاندارد نیستند نیز نام برد و گفت : طبق پیش‌بینی وزارت بهداشت باید تا آخر سال 94، حدود 2هزار و 400 تخت سوختگی داشته باشیم؛ این در حالی است که اکنون تعداد تخت‌های ما 886 تخت است و این به معنای آن است که 1500 تخت سوختگی یعنی دو برابر میزان موجود کمبود داریم. البته تاکید می‌کنم که از میان تخت‌های موجود به تعداد انگشتان یک دست هم تخت استاندارد نداریم و وزارت بهداشت نیز از این موضوع خبر دارد.
دکتر فاطمی تاکید کرد: ما اصلا نباید در بیمارستان و بخش سوختگی اتاق دو تخته داشته باشیم، بلکه اتاق بیماران سوخته باید ایزوله و یک تخته باشند؛ اما این در حالی است که در حال حاضر در همین مرکز مطهری اتاق شش تختخوابی داریم.
فاطمی با بیان اینکه در زمینه درمان سوختگی 30 تا 40 سال عقب هستیم، گفت: اکنون میزان مرگ و میر ناشی از سوختگی در کشور بالاست. تجهیزات بسیار کم است و آموزش، نظارت و ارزیابی نیز در این حوزه بسیار ضعیف است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اختراع وایت برد الکترومکانیکی رولینگ در شیراز

نبود داروی برند به معنی کمبود دارو نیست

لزوم ایجاد ساختار دریافت راهکار دانشگاه برای حل مشکلات کشور

جهاددانشگاهی مجموعه‌ای کامل از ظرفیت‌هاست

استفاده مطلوب از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی برای رونق تولید در فارس

تجلیل از 500 منتخب قرآنی وزارت بهداشت در شیراز

فراگیری «فعالیت‌های علمی کودکان و نوجوانان» برای مربیان

مشارکت استاد دانشگاه شیراز در تالیف یک کتاب مرجع بین‌المللی

چگونگی مواجهه با پرسش‌های جنسی کودکان

حضور دانشگاه شیراز در فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا

برگزاری هشتمین دوره مناظره دانشجویی جهاد دانشگاهی فارس

برنامه معرفی و آشنایی با دانشگاه شیراز 23 تا 25 تیرماه برگزار می‌شود

آشنایی با دانشگاه شیراز روزهای 23 تا 25 تیرماه برگزار می شود

کمبود دانش فنی در کشت گلخانه ای رفع شده است

مبادله تفاهمنامه بین حوزه‌‎های علمیه و آموزش و پرورش فارس

برگزاری پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه شیراز

بهره مندی اساتید و دانشجویان دانشگاه شیراز از بورس اتحادیه اروپا

کبد چرب را با اصلاح سبک زندگی می‌توان درمان کرد

دانشگاه شیراز یکی از مراکز سبز کشور است

سرانه سانتیمتری فضای فرهنگی کشور و دغدغه های وزیر

والزارتان موجود در داروخانه‌ها هیچ مشکلی ندارد

دانشکده فنی‌ فیروزآباد امسال راه‌اندازی می‌شود

پایش ماهواره‌ای محصولات کشاورزی استان‌های شمالی با موفقیت انجام شد

روشی ابتکاری در کشت گندم با بازدهی بالا و هزینه پایین

آموزش بسته بندی استاندارد خرمای جهرم به دانشگاهیان سپرده شد

اورژانس هوایی یک ضرورت در سرعت بخشیدن به خدمات پزشکی است

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس: وضعیت اشتغال دانشجویان دانشکده های فنی مطلوب است

آزمون‌های مهارت فنی و حرفه‌ای پروژه‌ محور می‌شود

راهیابی دو دانش آموز کازرونی به مسابقات آسیایی

فارس میزبان بیش از ٩٨ هزار داوطلب کنکور سراسری است

راه‌اندازی اولین سامانه کنکور دانش‌آموزان در فارس

دانشگاه شیراز میزبان رویداد فرهنگی از ایده تا عمل

بزرگترین مرکز اورتز و پروتز جنوب کشور در شیراز راه‌اندازی شد

مدرسان علمی کاربردی ملزم به حضور حداقل 6 ماه در صنعت هستند

اضافه شدن 3370 تخت ظرفیت بیمارستانی فارس

آغاز اجرای طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان در فارس

شاخص مرک نوزادان در فارس 6.6 کاهش داشته است

ضرورت آشتی دانشگاه و صنعت

ترجمه متون برتر ادبی بسترساز تعامل فرهنگی و گفت و گوی ملت‌هاست

دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس حق‌التدریس جذب می‌کند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

بیش از 82 درصد زنان ایران باسواد هستند/ شتاب بخشی به سوادآموزی در فارس

ارتقاء رتبه ایران در تولید مقالات پراستناد و داغ در جهان

رتبه ایران در انتشار مقالات برتر و پر استناد ارتقا یافت

رئیس دانشگاه آزاد: جریان ملی دانش باید تقویت شود

انعقاد تفاهمنامه بین دانشگاه آزاد و ISC

بیشترین شکایات قصور پزشکی مربوط به جراحی زیبایی و زنان است

کمبود تنها 21 قلم دارو در کشور

فضای برخی دانشکده‌های دانشگاه آزاد در شأن جمهوری اسلامی نیست

نیمی از اعضای هیئت علمی فارس متعلق به دانشگاه آزاد است