پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آماده شدن بستر توسعه همکاری جهاددانشگاهی فارس و دانشگاه شیراز علمي

آماده شدن بستر توسعه همکاری جهاددانشگاهی فارس و دانشگاه شیراز

  بزرگنمايي:

پیام فارس- رئیس جهاددانشگاهی فارس در دیدار معاون فرهنگی دانشجویی و مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز با بیان اینکه جهاددانشگاهی، نهادی غیردولتی است، گفت: این نهاد اکنون در ابعاد، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی و همچنین توانمندسازی و اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی فعالیت‌هایی را در دستور کار دارد.

دکتر مظاهر بابایی در معرفی جهاددانشگاهی فارس، با تاکید براینکه آموزش‌ها در دو بخش کوتاه مدت و بلندمدت، برنامه ریزی شده و اجرا می‌شود؛ اضافه کرد که جهاددانشگاهی دارای 12 مرکز تخصصی آموزشی کوتاه مدت است که 3 مرکز در شیراز و 9 مرکز در شهرستان‌های مختلف استان فارس مستقر است، علاوه بر آن یک مرکز علمی کاربردی نیز در شیراز فعالیت دارد.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز مشاوره ژنتیک، به وجود مراکز مشاوره‌های تخصصی در بخش‌های مختلف اشاره و اضافه کرد: سهم مهمی از فعالیت‌های جهاددانشگاهی در عرصه‌های خون بند ناف، مشاوره‌های پزشکی، روانشناسی و ژنتیک انجام می‌شود.

بابایی یکی از مهمترین بخش‌های جهاددانشگاهی را فرهنگی عنوان و اضافه کرد: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، مرکز افکارسنجی دانشجویان (ایسپا) و .... در حوزه معاونت فرهنگی تعریف شده و فعالیت دارند.

رئیس جهاددانشگاهی فارس یادآور شد که معاونت فرهنگی این نهاد طی یک دهه گذشته همواره در سطح کشور به لحاظ حجم کمی و کیفی فعالیت‌‎های انجام شده رتبه اول یا دوم کشور را داشته است.

بابایی با بیان اینکه دانشگاه شیراز صرفا یك دانشگاه مادر نیست بلکه مرجعی آموزشی در استان فارس و کشور است، گفت: این دانشگاه از اولویت های لازم در سطح وزارت علوم برخوردار است .

وی افزود: امروز نیاز به فعالیت های فرهنگی بیش از گذشته احساس می شود اما به دلیل مشكلاتی كه در جامعه وجوز دارد شاهد كاهش بودجه این حوزه هستیم .

بابایی گفت: خلایی كه به دلیل عدم فعالیت های فرهنگی ایجاد شده، زمینه ای برای فعالیت های ضد فرهنگی در مجموعه های دیگر از جمله دانشگاه به وجود آورده است .

رئیس جهاددانشگاهی فارس تاكید كرد: جهاد دانشگاهی امروز همانند سال های ابتدایی انقلاب دغدغه نهادینه كردن فرهنگ اسلامی مطابق با شرایط جدید دارد .

بابایی با بیان اینکه آموزش و پژوهش را برای درآمد در دستور كار قرار نداده ایم كه برای توسعه انقلاب فرهنگی است، بیان كرد: یكسری از مباحث در دانشگاه شیراز نیاز به الگوسازی دارد .

وی با بیان اینكه جهاد دانشگاهی فارغ از سلایق سیاسی وظیفه خدمتگزاری به آحاد جامعه به ویژه دانشجویان را بر عهده دارد، گفت: جهاد بستری برای فارغ التحصیلان دانشگاهی محسوب می شود .

بابایی بر لزوم ارتباط بیشتر با دانشگاه شیراز تاكید و خاطرنشان كرد: جهاد دانشگاهی تمام قد آماده ارائه خدمات خود به دانشگاهیان شیراز است .

رئیس جهاددانشگاهی فارس یادآور شد: وظیفه سازمانی و شرعی خود می دانیم كه در زمینه های مختلف با دانشگاه شیراز تعامل و همكاری داشته باشیم .

بابایی با بیان اینكه نگاه سیاسی به همه موارد مشكل ساز است، گفت: گاهی مواقع اصل موضوع را رها كرده ایم و به نگاه سیاسی در آن مورد پرداخته ایم، در حالی كه اگر دغدغه،  حل موضوع است پس نباید نگاه و جریان سیاسی را دخالت داد .

رئیس جهاددانشگاهی فارس پیشنهاد داد برنامه توسعه فرهنگی جهاد دانشگاهی و دانشگاه شیراز را در یك جمع بندی مشخص برای ارائه خدمات و فعالیت های دو سویه به بررسی تخصصی بگذارند .

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان فارس نیز در این جلسه یکی از مشکلات فعالیت‌های فرهنگی در فارس و شیراز را جزیره‌ای بوده فعالیت‌ها دانست و گفت: دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در فارس و حتی کشور فعالیت فرهنگی انجام می‌دهند بی آنکه هم افزایی لازم را داشته باشند.

دکتر محمدرضا خالصی ادامه داد: پیوسته نبودن فعالیت‌های حوزه فرهنگ منجر به موازیکاری‌، هدر رفت منابع و کاهش اثربخشی شده است حال آنکه می شد با تجمع منابع، برنامه های هدف مندی را متناسب با داشته ها و نیازهای فرهنگی، اجرایی کرد که اثرگذاری لازم را داشته باشد.

خالصی یکی دیگر از مشکلات را القاء شبه فرهنگ به جای فرهنگ دانست و با بیان اینکه برخی از مسئولان دستگاه‌ها یا بخش‌های فرهنگی نهادهای مختلف، هیچ شناخت و درک صحیحی از فرهنگ و الزامات و بایدهای آن ندارند، گفت: بسیاری از مسئولان فرهنگی در طول عمرشان موسیقی و تئاتر ندیده‌اند و حتی کتابی نخوانده‌اند!

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی فارس، گفت: امسال علی رغم تمام تنگناها، 220 برنامه فرهنگی در بخش‌های مختلف اجرا کرده‌ایم؛ البته دانشگاه شیراز هم به فراخور گستردگی شاید بیشتر از جهاددانشگاهی فعالیت داشته باشد اما هیچ یک از فعالیت‌های یکدیگر ندارند.

خالصی با اشاره به وجود یک تفاهمنامه بین جهاددانشگاهی فارس و دانشگاه شیراز که زمینه های همکاری در آن مشخص شده است، ابراز امیدواری کرد که این دیدار مقدمه ای برای توسعه ارتباط دو نهاد و هم افزایی در حوزه های مختلف خصوصا فعالیت های فرهنگی شود.

معاون جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه امروز در شرایط دشواری قرار داریم، لزوم القاء امید به جامعه خصوصا جامعه دانشجویی را از ضرورت ها دانست و گفت: جهاددانشگاهی براین اساس برنامه هایی را در دستور کار قرار داده است.

او با بیان اینکه جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی انجام دهنده فعالیت‌های متعددی در حوزه دانشجویی بوده است، گفت: اولین جشنواره انیمیشن، اولین جشنواره تئاتر، اولین سوگواره تعزیه، جشنواره فتوژرنالیست، همایش شهود قدسی با هدف ترویج هنر قرآنی و .... از اقدامات شاخص به شمار می رود.

خالصی با بیان اینكه امروز ایسنا به استناد آمار وزارت ارشاد، از موثق‌ترین خبرگزاری‌های ایران به شمار می رود، گفت: امروز باید از مسئولان دانشگاه‌ها سئوال کرد که چرا خبرگزاری دانشجویان ایران و ظرفیتهای آن به خوبی دیده و از آنها استفاده نمی شود.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی فارس با بیان اینکه اکنون عصر دیجیتال و فعالیت های چندرسانه ای است، تاکید کرد که اکنون دانشگاه می تواند با بهره مندی از ظرفیتی تحت عنوان ایسنا، فضای اطلاع رسانی مناسبی را در اختیار داشته باشد.

خالصی تاکید کرد که ایسنا این ظرفیت را دارد که در زمینه جذب و آموزش و تربیت خبرنگار و عکاس از میان دانشجویان علاقه مند فعالتر از گذشته حرکت کند.

نائینی مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز نیز در این جلسه گفت: شورایی با عضویت جهاددانشگاهی تا ابتدای دهه هشتاد در دانشگاه شیراز فعال و یکی از بالهای فعالیت های فرهنگی بود.

او با بیان اینکه به هر دلیل این ارتباط گسست و جهاددانشگاهی و دانشگاه شیراز فاصله گرفتند، گفت: جهاددانشگاهی همواره یکی از فعالترین بازوهای فعالیت فرهنگی بوده، زمانی که فضای کانون و انجمن‌ها تشکیل نشده بود، جهاددانشگاهی فعالیت مطلوبی در دانشگاه داشت.

نائینی یادآور شد: شاید به دلیل شمولیت جهاددانشگاهی، افراد راحت‌تر فعالیت می‌کردند، در مقایسه با تشکل‌ها که باید خط مشخصی را داشته باشد.

او با بیان اینکه از سال 78 در وزارت علوم و حوزه‌های دانشگاهی حرکت به سمت تاسیس ساختارهایی برای فعالیت دانشجویی شکل گرفت، گفت: امروز در دانشگاه شیراز 80 انجمن علمی، 16 کانون فعال در بخش های مختلف، 9 تشکل سیاسی و شوراهای اسلامی و فرهنگی فعالیت دارند.

نائینی با تصریح اینکه در شیراز تمام سازمانها در حوزه فرهنگ و فعالیت های فرهنگی حرف برای گفتن دارند، گفت: در دانشگاه شیراز طی سال های گذشته 78 جشنواره موسیقی سراسری برگزار شد، اما امروز نگاه به دانشگاه شیراز نگاهی فرهنگی نیست و اجرای برنامه های فرهنگی نسبت به گذشته دشوار شده است.

مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز با بیان اینکه اردیبهشت سال آینده این دانشگاه میزبان جشنواره فیلم و عکس دانشجویان ایران خواهد بود، گفت: تاکنون نگاه شهر این بوده که برنامه دانشگاه مربوط به دانشگاه است و باید در تامین منابع و ایجاد بسترها خودش تلاش کند.

نائینی با بیان اینکه هنوز متوجه نیستیم که در حوزه های مختلف خصوصا فرهنگی باید فعالیتها منسجم و هم افزا برگزار و دنبال شود، گفت: با همکاری دانشگاه و جهاددانشگاهی می‌تواند رویدادهای بزرگی را برنامه ریزی و اجرایی کرد؛ البته اول باید به یک شناخت در موضوع قابلیت‌ها رسید.

واعظی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شیراز نیز با اشاره به امتیازات موجود در بدنه جهاد دانشگاهی، گفت: امكانات تصمیم گیری در جهاد دانشگاهی سبك بارتر از سازمان های دیگر است.

وی با بیان اینکه، در مقوله فعالیت‌های فرهنگی، فرهنگ باید بالادست سیاست باشد، جهاددانشگاهی را نهادی دانست که کمتر در معرض رفت و آمدهای سیاسی بوده و توانسته رویه حرفه ای خود را دنبال و براساس آن تصمیم گیری کند.

واعظی یكی از مهمترین امتیازات دانشگاه شیراز را وجود مخاطبین انبوه و استعدادهای خلاق و آماده دانست و برگزاری جشنواره ها را مصداق این مهم ذکر کرد و گفت: آمادگی کاملی برای همکاری با جهاددانشگاهی خصوصا در حوزه فرهنگی وجود دارد.

معاون دانشگاه شیراز با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری نسبت به شیراز و دانشگاه شیراز، گفت: نقطه نظرات رهبر معظم انقلاب در این حوزه کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

واعظی با بیان اینکه باید برخی سیاست ها و دیدگاهها را نسبت به مسائل زمان تغییر داد، عنوان كرد: ضوابطی كه امروز به آن استناد می شوند مربوط به دهه ٦٠ است و انتظار نیست كه مقررات در حوزه فرهنگی را ملاك امروز قرار دهیم .

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شیراز تاكید كرد: باید به سمت عمل گرایی برویم و ایده ها را كارشناسی شده به اجرا بگذاریم

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجتمع کارگاهی پارک علم و فناوری فارس افتتاح شد

اجرای بیش از 1300 سمینار آموزشی در هفته سلامت

ورود جهاد دانشگاهی به عرصه نمایه سازی فناوری‌ها در کشور

لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت جهاد دانشگاهی برای ایجاد اشتغال جوانان

تغذیه بد عامل مهم در بروز تمام بیماری‌هاست/ ملخ ارزش غذایی زیادی ندارد

مشکلات اقتصادی عامل اصلی اجرایی نشدن ایده‌هاست

آغاز احداث نیروگاه 20 مگاواتی خورشیدی در دانشکده کشاورزی شیراز

نگاه جهاددانشگاهی کاربردی کردن دانش است/ آمادگی جهاددانشگاهی برای کمک به رونق تولید

افتتاح مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی فارس

مشکلات اقتصادی عامل اجرایی نشده ایده‌ها است

اعتبار پیش بینی شده برای تجهیز دانشگاه‌ها کافی نیست

تاب آوری تشکل‌های دانشجویی ارتقاء یافته است

عضو هیات علمی دانشگاه: 17 درصد استان فارس مستعد سیل است

رویکرد جامعه نگر در کنترل بیماری‌های غیرواگیر جدی گرفته شود

نواخته شدن زنگ سلامت در مدارس فارس؛ اهمیت ایجاد فرصت تحرک برای دانش آموزان

دیدار وزیر علوم با استادان دانشگاه شیراز؛ استقبال نشدن از علوم انسانی خسارت بار خواهد بود

تلاش می‌کنیم طرح ساماندهی مراکز آموزش‌عالی امسال اجرا شود

قرار نیست دانشگاه پیام نور تعطیل شود/ اساتید از قالب سنتی درس دادن خارج شوند

طرح سامان‌دهی آموزش عالی زمینه‌ساز ارتقاء استانداردها است

حذف مراکز آموزش عالی در طرح ساماندهی مطرح نیست

طرح آمایش با عدالت آموزشی همراه باشد/ ارتقای جایگاه آموزشی فارس

دوچرخه راه شیراز؛ لزوم ارزیابی تأثیر اجتماعی و فرهنگی

سفر وزیر علوم تحقیقات و فناوری به جهرم

یافته‌های محققان کشور در مورد سیل شیراز

خواص تغذیه‌ای دنبلان کوهی

2 برادر کازرونی داروی گیاهی ضد ریزش مو اختراع کردند

سال 97 بیش از 4700 نوزاد در بیمارستان شوشتری شیراز متولد شدند

کیفت بخشی به برنامه های فرهنگی دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس

سفر وزیر بهداشت به فارس و شیراز

آغاز پنجمین دوره مسابقه قوام‌الدین از ابتدای اردیبهشت در شیراز

شیراز میزبان فستیوال معماری بازی کردن بعداز 7.3/ جای خالی نظام مهندسی در مسابقه قوام الدین

ارتباط افزایش خطر ابتلا به سرطان معده و نمک

یازدهمین کنگره ملی مهندسی عمران در شیراز برگزار می‌شود

آغاز به کار هفتمین کنگره پریناتولوژی و نئوناتالوژی در شیراز

روان پریشی در جامعه بیش از انتظار است

بهره‌برداری از چهارطرح بهداشتی درمانی در لارستان

راه‌اندازی مرکز "منش" در جهاددانشگاهی فارس

راه‌اندازی مرکز "منش" در جهاددانشگاهی فارس

مرگ و میر مادران حین زایمان در کشور کاهش یافته است

دومین مرحله فلوراید تراپی در مدارس فسا ادامه دارد

آغاز ساخت ساختمان کانون زبان ایران در جهرم

تکذیب کلیپ مصرف موادمخدر در دانشگاه آزاد شیراز

لزوم پرهیز از مصرف قارچ‌های طبیعی

سفر وزیر بهداشت به فارس و جهرم/ افتتاح بیست پروژه

سیل شیراز با هدف تنبیه بررسی نشود

دنبال دنبلان و رنجی که ارزش دارد

مهربانی با طبیعت را به یک الگو تبدیل کنیم

هدایت سیلاب به دریاچه پریشان آسیب زیست محیطی دارد

غربالگری افراد برای پیشگیری از بیماری در محله‌های سیلزده شیراز

بازدید نمایندگان وزیر از وضعیت مدارس آسیب دیده از سیل شیراز