پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

یادها و خاطره ها در سه روز مانده به پیروزی انقلاب 57 گفتگو

یادها و خاطره ها در سه روز مانده به پیروزی انقلاب 57

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- پس از فرار شاه و ورود امام خمینی به کشور ، فضای سیاسی جدیدی در کشور در حال شکل گیری بود و مردم استان فارس نیز همچون سایر استان ها توانسته بودند با دست خالی ضمن مبارزه با نیروهای شاهنشاهی، مقدمات پیروزی انقلاب را فراهم کنند.
روزهای پایانی بهمن سال 57 حوادث مختلفی را به خود دید در استان فارس نیز همچون کشور مردم در تلاش بودند تا نقشی در پیروزی انقلاب داشته و در قالب قیام های مردمی با نیرویهای نظامی رژیم شاه مبارزه کنند.
در گفت و گو با سید احمد عظیمی نماینده مردم شیراز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی که خود او یکی از مبارزان قبل از انقلاب بود به حوادث و رویداد هایی استان فارس در روزهای منتهی به 22 بهمن سال 57 بر آمدیم.
**20 بهمن 57
نماینده مردم شیراز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام کرد:مبارزان فکر می کردند که یک دوره طولانی مدت مبارزات مسلحانه پیش روی انقلابیون برای مقابله با ستم ‌شاهی است بر همین اساس انقلابیون در تدارک تهیه اسلحه برآمدند و با فردی که تامین کننده سلاح بود و در استان کرمان ساکن بود هماهنگی برای خرید اسلحه صورت گرفت.
سید احمد عظیمی عنوان کرد:بیستم بهمن ماه با هماهنگی قبلی با فروشنده اسلحه به کرمان سفر کردم؛ در مسیر شیراز به سمت کرمان و از کرمان به سمت بم تمام پاسگاه های رژیم شاه به صورت تعمدی عکس شاه را در انظار عموم نصب کرده بودند وجود این عکس در دید عموم مردم نشان دهنده این بود که درگیری های جدیدی میان مردم و پاسگاه‌ها به وجود خواهد آمد.
عظیمی اضافه کرد:اواخر بیستم بهمن ماه با صحبت‌هایی که با تامین کننده اسلحه داشتم به این نتیجه رسیدم که فضا برای خرید اسلحه آن هم پیش این فرد مناسب نیست.
نماینده مردم شیراز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: در همین اثنا بود که به برای اقامه نماز به مسجد رفتم و بعد از آن متوجه شدم که بوی پیروزی انقلاب تمام استان کرمان و بم را گرفته است در نتیجه بدون خرید اسلحه این استان را ترک و به سمت شیراز و استان فارس حرکت کردم.
**21 بهمن 57
سید احمد عظیمی گفت: بیست و یکم بهمن ماه به سمت شیراز در حرکت بودم که در مسیر بازگشت از سمت کرمان به شیراز متوجه شدم تمام پاسگاه هایی که روز بیستم بهمن عکس شاه را در منظر عموم قرار داده بودند حالا آن عکس را برداشته اند و عکس امام خمینی را به جای آن قرار داده اند این موضوع نشان دهنده اتفاق های خوبی در کشور بود.
این مبارز انقلاب ادامه داد: بعد از ورود به استان فارس مستقیماً به سمت آباده شمالی ترین نقطه استان فارس حرکت کردم و شاهد بودم که بیست و یکم بهمن 57 مردم برای تسخیر پاسگاه ها تلاش می کنند در این شهرستان نیز با ساماندهی نیروهای مردمی بدون اینکه حتی یک اسلحه ناپدید شود و یا تیری از تفنگ ها خارج شده باشد و فردی مصدوم شود توانستیم کنترل ژاندارمری ها را به نیروهای انقلابی انتقال دهیم.
** 22 بهمن سال 57
نماینده مردم شیراز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بیست و دوم بهمن ماه به سمت شیراز حرکت کردم؛ نیروهای انقلابی توانستند پایگاه‌های دشمن را تصرف و نقاط حساس شهری را کنترل کنند که بعد از تصرف ژاندارمری ها اولین جایی که نیروهای انقلابیون به سمت آن حرکت کردند صدا و سیما بود.
وی بیان کرد: این افراد بدون هیچ گونه وابستگی به فرد یا گروه خاصی تنها با این هدف که بتوانند در اتفاق های مهمی که در کشور در جریان است سهیم باشند خود را مسئول می دانستند و با دریافت پیام ها و اجرای پیام های امام در استان در تلاش بودند همسو با کشور نقش موثری در انقلاب در استان فارس داشته باشند.
** چاپ اعلامیه های امام
این مبارز قبل از انقلاب درباره نحوه تکثیر فرمان های امام نیز گفت: مکان های مختلفی برای چاپ اعلامیه ها در نظر گرفته شد که اگر یکی از این نقاط مورد شناسایی نیروهای رژیم ستم‌شاهی قرار می‌گرفت بتوان با مراجعه به مکان دیگر امکان چاپ و تکثیر پیام های امام وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: یکی از راه های چاپ استفاده از پارچه ارگانزا بود در این روش با استفاده از دستگاه فتوکپی و پارچه ارگانزا تکثیر اعلامیه ها و پیام های امام صورت می گرفت و در هر نوبت نزدیک به 100 الی 150 اعلامیه با کیفیت مناسب چاپ می شد.
ارگانزا یک پارچه براق ، درخشان ، سبک وزن و نازک است که دارای یک بافت منحصربه فرد خوب و ظریف است؛ به دلیل شفافیت این پارچه نور به راحتی از آن منعکس می شود.
عظیمی افزود:از نکات مثبت این سبک چاپ کردن اعلامیه ها این بود که در مدت زمان کوتاهی اثرات چاپ را می توان از بین برد و با سوزاندن چوب ها و یا پارچه های اضافه دیگر خبری از دستگاه چاپ اعلامیه نبود.
او اضافه کرد: در نقاط امن علاوه بر دستگاه فتوکپی ، دستگاه چاپ و دستگاه تایپ نیز وجود داشت تا بتوانیم با فراغ بال بیشتری نسبت به چاپ اعلامیه ها اقدام کنیم.
** تلخ و شیرین انقلاب
نماینده مردم شیراز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی درباره شیرین ترین رویداد انقلاب گفت: می‌توان گفت که پیروزی انقلاب بر نظام ستمشاهی خود شیرین ترین اتفاقی بود که می توانست رخ دهد و خیلی از انقلابیون حتی باور نمی‌کردند که توانسته‌ اند این نظام را شکست دهند.
عظیمی اضافه کرد: یکی دیگر از رویداد های شیرینی که در طول انقلاب رخ داد، فرار شاه از کشور بود البته شیرینی این رویداد زمانی بیشتر شد که امام خمینی به کشور بازگشت.
وی عنوان کرد: در خرداد ماه سال 58 امام دستور ایجاد جهاد سازندگی را داد و جوانان، مرد و زن، پیرمرد و پیرزن همه باهم و دوشادوش یکدیگر در مزارع و در مکان هایی که نیاز به کار داشت فعالیت می‌کردند تا دستور امام که ایجاد جهاد سازندگی است محقق شود.
این مبارز قبل از انقلاب در باره تلخ ترین رویدادها نیز گفت: یکی از تلخ ترین اتفاق هایی که در کشور رخ داد جنگ تحمیلی بود که هشت سال طول کشید و آثار تخریبی بسیار زیادی بر بدنه کشور وارد کرد در کنار تخریب‌ها جوانان بسیار زیادی که آینده سازان این کشور نیز بودند را از این کشور گرفت.
او اضافه کرد:در کنار جنگ یکی دیگر از تلخ ترین اتفاق ها مشکلاتی بود که گروهک های سیاسی برای کشور ایجاد کردند و موانعی را در مسیر حرکت انقلاب قرار دادند.
ع.پ / 1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حمله خطرناک ترین آفت مزارع به فارس، بدون زیان بود

انتقال آب از دریا به فارس و چشم انداز آینده

استقبال از جشنواره فجر حاکی از خودکفایی اقتصاد هنر است

برنامه ستاره ساز فوتبال، قانونی یا غیر قانونی

بی رغبتی صنعت، نخبگان را راهی خارج کشور می کند

بارش باران در استان فارس تا یکشنبه ادامه دارد

خدمات الکترونیک تامین اجتماعی به 30 خدمت رسید

بارندگی اخیر چشمه های خشکیده کازرون را جاری کرد

حمایت بیش از 90 هزار حامی از ایتام فارس

پای برف به آسمان شیراز باز شد/ تردد کند در برخی محورهای فارس

برپایی اولین نمایشگاه شیلات در شیراز

یادها و خاطره ها در سه روز مانده به پیروزی انقلاب 57

بهره برداری از 90 پروژه عمرانی در فارس

پنج طرح عمرانی در فسا به بهره برداری رسید

ثبت 3 هزار اثر ملی در استان فارس

بیمه سلامت استان فارس مطالبات سال 96 بخش خصوصی را پرداخت کرد

205 روحانی در روستای محروم فارس مستقر هستند

آیین بزرگ عصر خاطره انقلاب اسلامی در شیراز برگزار شد

9 طرح آب و فاضلاب دهه فجر در فارس افتتاح می شود

واژگونی اتوبوس در محور مرودشت - شیراز 12 مصدوم داشت

دلیل خودکشی مسئول دژبانی در فیروزآباد مسائل شخصی اعلام شد

اهالی روستای محروم فسا خدمات دندانپزشکی رایگان دریافت کردند

بیش از 214 میلیون دلار کالا از گمرک های فارس صادر شد

کارخانه پشم و شیشه شیراز تعطیل نمی شود

فردی با بیش از20 میلیارد ریال کلاهبرداری در شیراز دستگیر شد

بخشی از پرونده های دستگاه قضایی ناشی از مشکلات اقتصادی است

برداشت کلم بروکلی از مزارع جهرم 90 تن پیش بینی شد

370 خدمت در قالب دولت الکترونیک در فارس ارائه می شود

واگذاری امور مردم به مردم از مهمترین دستاوردهای انقلاب

پس از انقلاب پیشرفت مطلوبی در حوزه وقف صورت گرفت

اگر تخت جمشید در چین بود

سبد کتاب در 30 آرایشگاه فسا گذاشته شد

بخش خصوصی، محور رشد اقتصادی

نازیبایی‌های بصری از چهره شیراز زدوده می‌شود

فعال بودن سامانه بارشی تا بعدازظهر پنج‌شنبه در فارس

مطالبه ای از مسئولان برای بزرگداشت بنیانگذار آموزش عشایری

احیای تالاب‌ها با یک مصوبه امکان‌پذیر نیست

فراهم شدن امکان پرداخت آنلاین قبوض برق در شیراز

کاهش سزارین و استقبال از زایمان طبیعی در فارس امید بخش است

درگیری 2 دانش آموز در شیراز قربانی گرفت

افزایش درآمد سرانه و بهبود معیشت مردم محور بودجه 98 است

ششمین جشنواره ملی عکس« وقف چشمه همیشه جاری» برگزار می شود

قاچاقچیان چوب در جهرم به دام افتادند

علت مرگ عقاب‌های فارس هنوز مشخص نیست

22 دلال ارز در شیراز دستگیر شدند

تصادف اتوبوس با تریلی در محور جهرم/ یک کشته و 6 مجروح

آماده باش نیروهای امدادی شهرداری شیراز/ زیرگذرها مسدود نمی‌شوند

بارش برف سنگین در سپیدان/تعطیلی مدارس نوبت صبح در بخش مرکزی و اردکان

استعدادهای کاراته فارس پشت چراغ قرمز

چهار هزار و 340 میلیون سهم در بورس فارس معامله شد