پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

/چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران/

تحول در بهداشت و درمان دستاوردی مهم در چهل‌سالگی انقلاب علمي

تحول در بهداشت و درمان دستاوردی مهم در چهل‌سالگی انقلاب

  بزرگنمايي:

پیام فارس - آخرین سال‌های حکومت شاه را امروز خیلی‌ها به یاد ندارند، خصوصا نسل دوم و سوم انقلاب، حتی در میان شهرنشینان هم برخی، از مشکلات و کمبودهای دهه پنجاه و قبل از آن کمتر خاطره‌ای دارند، مشکلاتی که پشت بزک شهرها پنهان مانده بود.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، بررسی اسناد و آرشیوهای برجای مانده از دوران گذشته، نشان از عقب ماندگی ایران در حوزه بهداشت و درمان دارد؛ دورانی که تمام پزشکان مستقر در شهرهای کوچک و اکثر پزشکان حاضر در شهرهای بزرگ را بنگلادشی‌ها، هندی‌ها و ... تشکیل می دادند و تقریبا تمام داروها و محصولات بهداشتی، خارجی بود.
شاید اگر کمی به حافظه تاریخی خود فشار بیاوریم، حضور پزشکان غیرایرانی در درمانگاههای دولتی بسیاری از شهرهای استان فارس را بخاطر خواهیم آورد؛ حال آنکه امروز در هیچ یک از درمانگاهها و بیمارستان‌های فارس و کشور، حتی یک پزشک خارجی هم مشغول به کار نیست.
بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران، تحولی بنیادین در حوزه بهداشت و درمان را از اساسی و مهمترین دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی می دانند. به گونه ای که امروز استان فارس و شهر شیراز، در حوزه پزشکی یکی از قطبهای مهم ایران و خاورمیانه محسوب شده و مراکز درمانی و پزشکان ایرانی، محل رجوع بسیاری از بیماران اروپایی نیز هستند.
حوزه بهداشت و درمان علاوه بر تحول در تربیت نیروی انسانی در رشته‌های مختلف، شاهد تحول در زیرساخت‌هایی نظیر تولید دارو و تجهیزات پزشکی نیز بوده‌ایم، شاید اگر اهتمام بیشتری در این حوزه داشتیم و فشارهای خارجی و تحریم‌ها و بعضا سودجویی برخی دلالان نبود، امروز در این بخش هم به جایگاهی بهتر دست یافته بودیم.
به گزارش ایسنا و برابر اعلام سخنگوی سازمان غذا و دارو، سهم ریالی داروهای تولید داخل از بازار دارویی کشور، در این سال ها 23 و 9 دهم درصد رشد داشته است .
دکتر «کیانوش جهانپور» با اشاره به تعداد اقلام دارویی موجود در فهرست دارویی کشور افزود: در سال 57 تعداد 600 قلم دارو در فهرست دارویی کشور وجود داشت، این عدد سال 67 به 900 قلم و در سال 77 به هزار و 350 قلم رسید و سال 88 به دو هزار و 450 قلم و سال 97 با 35 درصد رشد به سه هزار و 295 قلم دارو رسیده است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این رابطه به ایسنا منطقه فارس گفت: استان فارس از 150 قلم دارو در سال 57 ، اکنون به رقم هزار و هشتصد قلم دارو دست یافته است.
دکتر محمدجواد خشنودی خاطرنشان کرد که این پوشش جامع، با ارتقای داروخانه های تحت پوشش از 45 داروخانه به 765 داروخانه و بهبود فرایندهای توزیع دارویی تکمیل شده است.
او گفت: برهه های تاریخی انقلاب اسلامی در چهار دهه ای که پشت سر گذاشته شد، به نحوی رقم خورد که همواره شعار استقلال و خودکفایی مردم با ابعاد گسترده تری تحقق یافته و حوزه سلامت کشور، از جمله مهم ترین این ابعاد به شمار می رود؛ اکنون تامین بیشترین حجم داروی موردنیاز مردم ایران را مرهون همت ملی و کارخانه های تولید داروی داخلی هستیم و در زمینه سلامت غذایی نیز، با تلاش های گسترده توانسته ایم ضمن افزایش تولید داخلی، با نظارت های کارآمد، شاهد ارتقای امنیت غذایی مردم باشیم .
خشنود گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان قطب کشوری پایش مخاطرات و تقلبات در زمینه استفاده از بافت های غیرمجاز در فراورده های گوشتی و اسانس و رنگ غیرمجاز در عرقیات، نوشیدنی ها و سایر مواد غذایی و آرایشی بهداشتی است.
او ادامه داد: همچنین با پایش سالانه 12 هزار نمونه ماده غذایی و آرایشی بهداشتی، انجام سالانه 55 هزار آزمون سم شناسی، میکروبی، شیمیایی و بیولوژی، پایش 180 نوع سم خطرناک دفع آفات نباتی در 30 محصول کشاورزی با بیش از دو هزار مورد نمونه برداری و پایش بیش از یکصد ماده سرطانزا شامل سموم فلزی شامل سرب، جیوه، کادمیم و آرسنیک، رنگ های غیر مجاز، نیترات ها و سموم قارچی در انواع محصولات غذایی و آرایشی بهداشتی تلاش شده تا همراه مردم فارس در مسیر سلامت باشیم .
خشنود اضافه کرد: در ابتدای انقلاب، چرخه نظارتی بر واحدهای تولیدی مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی تنها شامل 25 واحد بود، حال آنکه این چرخه امروز به 802 واحد تولیدی رسیده است.
این مقام مسئول ادامه داد: بیش از چهار هزار مورد بازرسی سالانه از واحدهای تولیدی مواد غذایی و آرایشی بهداشتی، درج نشانگر تغذیه ای بر روی حدود 90 درصد محصولات غذایی و آرایشی بهداشتی، تامین نیازهای دارویی استان و پیگیری کمبودهای دارویی به صورت 24 ساعت شبانه روز و نظارت و بازرسی 780 داروخانه و حدود 60 شرکت دارویی با 10 هزار بازرسی سالانه، دیگر خدمات این معاونت از مجموعه معاونت های 9 گانه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راستای ارتقای سلامت مردم استان است .
خشنود با اعلام موفقیت دستیابی به تولید بیش از 30 درصد تجهیزات پزشکی با استفاده از فناوری برتر و صادرات به 55 کشور دنیا با راه اندازی 40 واحد تولیدی تجهیزات پزشکی، می گوید: توسعه این تلاش ها با هدف پویایی بیشتر چرخه تولید، با حمایت و نظارت توامان در حال انجام است؛ در حوزه تولید و فرآوری گیاهان دارویی نیز به عنوان یکی از چشم اندازهای توسعه اقتصادی در آینده استان، با جدیت پیگیری می شود .
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین قاچاق دارو و مکمل ها را از تهدیدهای بزرگی خواند که علاوه بر حوزه سلامت، اقتصاد ملی را نیز تحت الشعاع قرار داده و با علم به این اهمیت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز طی یک سال گذشته هم راستا با اهداف سازمان غذا و دارو، بیش از 100 میلیارد ریال دارو و مکمل قاچاق را کشف و معدوم کرده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اختراع وایت برد الکترومکانیکی رولینگ در شیراز

نبود داروی برند به معنی کمبود دارو نیست

لزوم ایجاد ساختار دریافت راهکار دانشگاه برای حل مشکلات کشور

جهاددانشگاهی مجموعه‌ای کامل از ظرفیت‌هاست

استفاده مطلوب از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی برای رونق تولید در فارس

تجلیل از 500 منتخب قرآنی وزارت بهداشت در شیراز

فراگیری «فعالیت‌های علمی کودکان و نوجوانان» برای مربیان

مشارکت استاد دانشگاه شیراز در تالیف یک کتاب مرجع بین‌المللی

چگونگی مواجهه با پرسش‌های جنسی کودکان

حضور دانشگاه شیراز در فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا

برگزاری هشتمین دوره مناظره دانشجویی جهاد دانشگاهی فارس

برنامه معرفی و آشنایی با دانشگاه شیراز 23 تا 25 تیرماه برگزار می‌شود

آشنایی با دانشگاه شیراز روزهای 23 تا 25 تیرماه برگزار می شود

کمبود دانش فنی در کشت گلخانه ای رفع شده است

مبادله تفاهمنامه بین حوزه‌‎های علمیه و آموزش و پرورش فارس

برگزاری پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه شیراز

بهره مندی اساتید و دانشجویان دانشگاه شیراز از بورس اتحادیه اروپا

کبد چرب را با اصلاح سبک زندگی می‌توان درمان کرد

دانشگاه شیراز یکی از مراکز سبز کشور است

سرانه سانتیمتری فضای فرهنگی کشور و دغدغه های وزیر

والزارتان موجود در داروخانه‌ها هیچ مشکلی ندارد

دانشکده فنی‌ فیروزآباد امسال راه‌اندازی می‌شود

پایش ماهواره‌ای محصولات کشاورزی استان‌های شمالی با موفقیت انجام شد

روشی ابتکاری در کشت گندم با بازدهی بالا و هزینه پایین

آموزش بسته بندی استاندارد خرمای جهرم به دانشگاهیان سپرده شد

اورژانس هوایی یک ضرورت در سرعت بخشیدن به خدمات پزشکی است

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس: وضعیت اشتغال دانشجویان دانشکده های فنی مطلوب است

آزمون‌های مهارت فنی و حرفه‌ای پروژه‌ محور می‌شود

راهیابی دو دانش آموز کازرونی به مسابقات آسیایی

فارس میزبان بیش از ٩٨ هزار داوطلب کنکور سراسری است

راه‌اندازی اولین سامانه کنکور دانش‌آموزان در فارس

دانشگاه شیراز میزبان رویداد فرهنگی از ایده تا عمل

بزرگترین مرکز اورتز و پروتز جنوب کشور در شیراز راه‌اندازی شد

مدرسان علمی کاربردی ملزم به حضور حداقل 6 ماه در صنعت هستند

اضافه شدن 3370 تخت ظرفیت بیمارستانی فارس

آغاز اجرای طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان در فارس

شاخص مرک نوزادان در فارس 6.6 کاهش داشته است

ضرورت آشتی دانشگاه و صنعت

ترجمه متون برتر ادبی بسترساز تعامل فرهنگی و گفت و گوی ملت‌هاست

دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس حق‌التدریس جذب می‌کند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

بیش از 82 درصد زنان ایران باسواد هستند/ شتاب بخشی به سوادآموزی در فارس

ارتقاء رتبه ایران در تولید مقالات پراستناد و داغ در جهان

رتبه ایران در انتشار مقالات برتر و پر استناد ارتقا یافت

رئیس دانشگاه آزاد: جریان ملی دانش باید تقویت شود

انعقاد تفاهمنامه بین دانشگاه آزاد و ISC

بیشترین شکایات قصور پزشکی مربوط به جراحی زیبایی و زنان است

کمبود تنها 21 قلم دارو در کشور

فضای برخی دانشکده‌های دانشگاه آزاد در شأن جمهوری اسلامی نیست

نیمی از اعضای هیئت علمی فارس متعلق به دانشگاه آزاد است