پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

/چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران/

تحول در بهداشت و درمان دستاوردی مهم در چهل‌سالگی انقلاب علمي

تحول در بهداشت و درمان دستاوردی مهم در چهل‌سالگی انقلاب

  بزرگنمايي:

پیام فارس - آخرین سال‌های حکومت شاه را امروز خیلی‌ها به یاد ندارند، خصوصا نسل دوم و سوم انقلاب، حتی در میان شهرنشینان هم برخی، از مشکلات و کمبودهای دهه پنجاه و قبل از آن کمتر خاطره‌ای دارند، مشکلاتی که پشت بزک شهرها پنهان مانده بود.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، بررسی اسناد و آرشیوهای برجای مانده از دوران گذشته، نشان از عقب ماندگی ایران در حوزه بهداشت و درمان دارد؛ دورانی که تمام پزشکان مستقر در شهرهای کوچک و اکثر پزشکان حاضر در شهرهای بزرگ را بنگلادشی‌ها، هندی‌ها و ... تشکیل می دادند و تقریبا تمام داروها و محصولات بهداشتی، خارجی بود.
شاید اگر کمی به حافظه تاریخی خود فشار بیاوریم، حضور پزشکان غیرایرانی در درمانگاههای دولتی بسیاری از شهرهای استان فارس را بخاطر خواهیم آورد؛ حال آنکه امروز در هیچ یک از درمانگاهها و بیمارستان‌های فارس و کشور، حتی یک پزشک خارجی هم مشغول به کار نیست.
بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران، تحولی بنیادین در حوزه بهداشت و درمان را از اساسی و مهمترین دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی می دانند. به گونه ای که امروز استان فارس و شهر شیراز، در حوزه پزشکی یکی از قطبهای مهم ایران و خاورمیانه محسوب شده و مراکز درمانی و پزشکان ایرانی، محل رجوع بسیاری از بیماران اروپایی نیز هستند.
حوزه بهداشت و درمان علاوه بر تحول در تربیت نیروی انسانی در رشته‌های مختلف، شاهد تحول در زیرساخت‌هایی نظیر تولید دارو و تجهیزات پزشکی نیز بوده‌ایم، شاید اگر اهتمام بیشتری در این حوزه داشتیم و فشارهای خارجی و تحریم‌ها و بعضا سودجویی برخی دلالان نبود، امروز در این بخش هم به جایگاهی بهتر دست یافته بودیم.
به گزارش ایسنا و برابر اعلام سخنگوی سازمان غذا و دارو، سهم ریالی داروهای تولید داخل از بازار دارویی کشور، در این سال ها 23 و 9 دهم درصد رشد داشته است .
دکتر «کیانوش جهانپور» با اشاره به تعداد اقلام دارویی موجود در فهرست دارویی کشور افزود: در سال 57 تعداد 600 قلم دارو در فهرست دارویی کشور وجود داشت، این عدد سال 67 به 900 قلم و در سال 77 به هزار و 350 قلم رسید و سال 88 به دو هزار و 450 قلم و سال 97 با 35 درصد رشد به سه هزار و 295 قلم دارو رسیده است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این رابطه به ایسنا منطقه فارس گفت: استان فارس از 150 قلم دارو در سال 57 ، اکنون به رقم هزار و هشتصد قلم دارو دست یافته است.
دکتر محمدجواد خشنودی خاطرنشان کرد که این پوشش جامع، با ارتقای داروخانه های تحت پوشش از 45 داروخانه به 765 داروخانه و بهبود فرایندهای توزیع دارویی تکمیل شده است.
او گفت: برهه های تاریخی انقلاب اسلامی در چهار دهه ای که پشت سر گذاشته شد، به نحوی رقم خورد که همواره شعار استقلال و خودکفایی مردم با ابعاد گسترده تری تحقق یافته و حوزه سلامت کشور، از جمله مهم ترین این ابعاد به شمار می رود؛ اکنون تامین بیشترین حجم داروی موردنیاز مردم ایران را مرهون همت ملی و کارخانه های تولید داروی داخلی هستیم و در زمینه سلامت غذایی نیز، با تلاش های گسترده توانسته ایم ضمن افزایش تولید داخلی، با نظارت های کارآمد، شاهد ارتقای امنیت غذایی مردم باشیم .
خشنود گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان قطب کشوری پایش مخاطرات و تقلبات در زمینه استفاده از بافت های غیرمجاز در فراورده های گوشتی و اسانس و رنگ غیرمجاز در عرقیات، نوشیدنی ها و سایر مواد غذایی و آرایشی بهداشتی است.
او ادامه داد: همچنین با پایش سالانه 12 هزار نمونه ماده غذایی و آرایشی بهداشتی، انجام سالانه 55 هزار آزمون سم شناسی، میکروبی، شیمیایی و بیولوژی، پایش 180 نوع سم خطرناک دفع آفات نباتی در 30 محصول کشاورزی با بیش از دو هزار مورد نمونه برداری و پایش بیش از یکصد ماده سرطانزا شامل سموم فلزی شامل سرب، جیوه، کادمیم و آرسنیک، رنگ های غیر مجاز، نیترات ها و سموم قارچی در انواع محصولات غذایی و آرایشی بهداشتی تلاش شده تا همراه مردم فارس در مسیر سلامت باشیم .
خشنود اضافه کرد: در ابتدای انقلاب، چرخه نظارتی بر واحدهای تولیدی مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی تنها شامل 25 واحد بود، حال آنکه این چرخه امروز به 802 واحد تولیدی رسیده است.
این مقام مسئول ادامه داد: بیش از چهار هزار مورد بازرسی سالانه از واحدهای تولیدی مواد غذایی و آرایشی بهداشتی، درج نشانگر تغذیه ای بر روی حدود 90 درصد محصولات غذایی و آرایشی بهداشتی، تامین نیازهای دارویی استان و پیگیری کمبودهای دارویی به صورت 24 ساعت شبانه روز و نظارت و بازرسی 780 داروخانه و حدود 60 شرکت دارویی با 10 هزار بازرسی سالانه، دیگر خدمات این معاونت از مجموعه معاونت های 9 گانه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راستای ارتقای سلامت مردم استان است .
خشنود با اعلام موفقیت دستیابی به تولید بیش از 30 درصد تجهیزات پزشکی با استفاده از فناوری برتر و صادرات به 55 کشور دنیا با راه اندازی 40 واحد تولیدی تجهیزات پزشکی، می گوید: توسعه این تلاش ها با هدف پویایی بیشتر چرخه تولید، با حمایت و نظارت توامان در حال انجام است؛ در حوزه تولید و فرآوری گیاهان دارویی نیز به عنوان یکی از چشم اندازهای توسعه اقتصادی در آینده استان، با جدیت پیگیری می شود .
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین قاچاق دارو و مکمل ها را از تهدیدهای بزرگی خواند که علاوه بر حوزه سلامت، اقتصاد ملی را نیز تحت الشعاع قرار داده و با علم به این اهمیت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز طی یک سال گذشته هم راستا با اهداف سازمان غذا و دارو، بیش از 100 میلیارد ریال دارو و مکمل قاچاق را کشف و معدوم کرده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رویکرد جامعه نگر در کنترل بیماری‌های غیرواگیر جدی گرفته شود

نواخته شدن زنگ سلامت در مدارس فارس؛ اهمیت ایجاد فرصت تحرک برای دانش آموزان

دیدار وزیر علوم با استادان دانشگاه شیراز؛ استقبال نشدن از علوم انسانی خسارت بار خواهد بود

تلاش می‌کنیم طرح ساماندهی مراکز آموزش‌عالی امسال اجرا شود

قرار نیست دانشگاه پیام نور تعطیل شود/ اساتید از قالب سنتی درس دادن خارج شوند

طرح سامان‌دهی آموزش عالی زمینه‌ساز ارتقاء استانداردها است

حذف مراکز آموزش عالی در طرح ساماندهی مطرح نیست

طرح آمایش با عدالت آموزشی همراه باشد/ ارتقای جایگاه آموزشی فارس

دوچرخه راه شیراز؛ لزوم ارزیابی تأثیر اجتماعی و فرهنگی

سفر وزیر علوم تحقیقات و فناوری به جهرم

یافته‌های محققان کشور در مورد سیل شیراز

خواص تغذیه‌ای دنبلان کوهی

2 برادر کازرونی داروی گیاهی ضد ریزش مو اختراع کردند

سال 97 بیش از 4700 نوزاد در بیمارستان شوشتری شیراز متولد شدند

کیفت بخشی به برنامه های فرهنگی دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس

سفر وزیر بهداشت به فارس و شیراز

آغاز پنجمین دوره مسابقه قوام‌الدین از ابتدای اردیبهشت در شیراز

شیراز میزبان فستیوال معماری بازی کردن بعداز 7.3/ جای خالی نظام مهندسی در مسابقه قوام الدین

ارتباط افزایش خطر ابتلا به سرطان معده و نمک

یازدهمین کنگره ملی مهندسی عمران در شیراز برگزار می‌شود

آغاز به کار هفتمین کنگره پریناتولوژی و نئوناتالوژی در شیراز

روان پریشی در جامعه بیش از انتظار است

بهره‌برداری از چهارطرح بهداشتی درمانی در لارستان

راه‌اندازی مرکز "منش" در جهاددانشگاهی فارس

راه‌اندازی مرکز "منش" در جهاددانشگاهی فارس

مرگ و میر مادران حین زایمان در کشور کاهش یافته است

دومین مرحله فلوراید تراپی در مدارس فسا ادامه دارد

آغاز ساخت ساختمان کانون زبان ایران در جهرم

تکذیب کلیپ مصرف موادمخدر در دانشگاه آزاد شیراز

لزوم پرهیز از مصرف قارچ‌های طبیعی

سفر وزیر بهداشت به فارس و جهرم/ افتتاح بیست پروژه

سیل شیراز با هدف تنبیه بررسی نشود

دنبال دنبلان و رنجی که ارزش دارد

مهربانی با طبیعت را به یک الگو تبدیل کنیم

هدایت سیلاب به دریاچه پریشان آسیب زیست محیطی دارد

غربالگری افراد برای پیشگیری از بیماری در محله‌های سیلزده شیراز

بازدید نمایندگان وزیر از وضعیت مدارس آسیب دیده از سیل شیراز

توسعه شهر در ارتفاعات عامل سیلاب شیراز بود

تعداد 41 مصدوم در شیراز تحت درمان هستند

آمادگی جهاددانشگاهی فارس برای اسکان بخشی از مسافران نوروزی در شیراز

پیام تبریک رئیس جهاددانشگاهی فارس به مناسبت نوروز 98

سرگیجه ها را جدی بگیرید

مراکز درمانی فارس آماده ارائه خدمت در ایام نوروز است

جایزه ادبی داستان کوتاه پانصد واژه‌ای «نویسندگان پارس»

گربه سان کمیاب در جهرم از مرگ نجات یافت

برگزاری دومین رویداد استارتاپی کارآفرینی جهاددانشگاهی فارس

بیش از 94 درصد افراد 10 تا 49 سال کشور باسواد هستند

آغاز به کار درمانگاه فوق تخصصی پروین دالکی در شیراز

تزکیه انبساط فطری انسان را به‌دنبال دارد

درخشش دانشجویان ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کشور