پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

موافقان و مخالفان حذف چهار صفر از پول چه می گویند اقتصادي

موافقان و مخالفان حذف چهار صفر از پول چه می گویند

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- حذف چهار صفر از پول یکی از سیاست های اقتصادی است که ارتباط مستقیمی با معیشت مردم دارد این طرح مخالفان و موافقان مختلفی دارد اما سوال این است حذف چهار صفر از پول چه تاثیری بر اقتصاد می گذارد؟
حذف صفر در قالب طرح اصلاح پول ملی ایران به دهه 70 برمی گردد. برای اولین بار در دهه 70 با افزایش میزان تورم، بحث تغییر واحد پولی از ریال به تومان و پاک کردن صفرها مطرح شد.
پس از گذشته حدود سه دهه، تغییرات تورم عاملی بود تا روند اجرایی اصلاح پول ملی ایران اجرایی نشود. البته در سال 95 در شرایطی که تورم به صورت کنترل شده به مرز 10 درصد رسیده بود، بحث پیشنهاد حذف صفر در پیش‌ نویس لایحه قانون بانکداری پیش کشیده شد اما باز هم با مخالفت بانک مرکزی مواجه شد.
رئیس بانک مرکزی گفته است: حذف چهار صفر از پول ملی اولویت اول که هیچ اولویت چندم بانک مرکزی است.
عبدالناصر همتی اضافه کرده است: بحث پیشنهاد حذف چهار صفر برای تسهیل امور و جلوگیری از برخی هزینه ها مورد توجه قرار گرفته است.
گفته می شود حذف چهار صفر از پول ملی مزیت هایی نظیر انتقال آسان تر پول و کاستن از مخاطرات آن در حجم کلان،‌ صرفه‌جویی در هزینه‌های چاپ اسکناس،‌ ممانعت از نفوذ ارزهای خارجی، تقویت پول ملی و افزایش ارزش دارد.
در این میان اقتصاددانان نظرهای متفاوتی در خصوص حذف چهار صفر از پول ملی دارند و برخی این سیاست را کارا و برخی این سیاست را ناکارآمد می دانند.
** ثبات اقتصادی لازمه حذف چهار صفر
استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی شیراز گفت:در نگاه کلی حذف چهار صفر از پول به نفع اقتصاد خواهد البته کشورهای مختلفی حذف چهار صفر از پول را اجرا کرده اند که ترکیه یکی از این کشورها بود که توانست با حذف چهار صفر نسبت به کنترل اقتصاد اقدام کند اما کشور هایی نظیر زیمبابوه و ونزوئلا نتوانستند موفق باشند و آن هم به این دلیل است که زیرساخت های اقتصادی ضعیفی داشتند.
جلیل خداپرست شیرازی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد:حذف چند صفر از چرخه پول به این منظور است که امنیت سیاسی و اقتصادی ایجاد شود و تورم کنترل شود. اگر تورم 12 درصد است باید 12 سال تورم را کنترل کرد و در نقطه مقابل نیز رکود طی این 12 سال از بین برود و تولید افزایش یابد.
وی ثبات اقتصادی را مهم ترین لازمه هر تغییری در اقتصاد دانست و اظهار داشت: باید بین 10 الی 15 سال اقتصاد کشور دارای ثبات باشد تا بتوان روند حذف چهار صفر از پول ملی را آغاز کرد تا زمانی که شرایط ثبات اقتصادی در جامعه وجود ندارد حذف چند صفر از اقتصاد امکان پذیر نیست اما اگر اقتصاد کشور به نقطه ثبات برسد حتی در زمان کوتاه تری نیز نسبت به این عمل می توان اقدام کرد.
او معتقد است : اگر تورم کنترل شده نباشد و رکود از بین نرود پس از حذف چهار صفر از پول باید در سال های بعد نیز دو صفر یا چند صفر دیگر از پول بردشته شود البته تغییرات تورم یک الی دو درصد باشد قابل قبول است.
این استاد اقتصاد اضافه کرد: اقتصاد دستوری نیست و نمی توان با سیاست گذاری آن را کنترل کرد و خط قرمزی برای آن در نظر گرفت اگر شرایط حذف چهار صفر در اقتصاد وجود نداشته باشد نه تنها این اقدام کمکی به اقتصاد نخواهد کرد بلکه هزینه های مالی و روانی به جامعه تزریق خواهد کرد.
وی عنوان کرد: شاید بتوان گفت یکی از اهدافی که با حذف چهار صفر از روند پول به دنبال آن هستیم تصحیح نرخ ارز است.
** حذف چهار صفر به تنهای بی تاثیر است
همچنین استاد اقتصاد دانشگاه شیراز گفت: حذف چند صفر از پول همانند اضافه کردن صفر به پول است و به تنهایی هیچ اثری در اقتصاد و معیشت مردم نمی گذارد زمانی این تغییر تاثیر گذاری است که سیاست مکمل این تغییر نیز در اقتصاد اجرایی شود.
روح الله شهنازی در مصاحبه با ایرنا اضافه کرد: با تغییر در صفر پول، هیچ اتفاقی در اقتصاد رخ نمی دهد بلکه سیاست های پولی در این زمینه اثرگذاراست اما در باور مردمی اینگونه القا می شود که واحد پولی تقویت می شود.
این استاد اقتصاد دانشگاه شیراز گفت: سیاست حذف چند صفر از اقتصاد به تنهایی هیچ کمکی نخواهد کرد این در حالی است که اگر چند صفر به پول اضافه شود باز هم هیچ کمکی نمی کند تا زمانی که قیمت کالا در برابر سایر کالا ها( قیمت نسبی) تغییر نکند هیچ تفاوتی ایجاد نخواهد شد حتی اگر پنج صفر هم اضافه شود بر ارزش پولی تاثیری نمی گذارد.
معاون بودجه و تشریفات دانشگاه شیراز اضافه کرد: رشد نقدینگی در ایران نزدیک به 27 درصد است اگر بخواهیم حذف چند صفر از پول را در دستور کار قرار دهیم و همان رشد اقتصادی را داشته باشیم هیچ اثری در اقتصاد ایران نخواهد داشت.
شهنازی اضافه کرد: حجم نقدینگی عاملی است که می تواند بر ارزش پولی تاثیر بگذارد باید رشد نقدینگی همانند رشد اقتصادی باشد تا بتوان تورم را کنترل کرد وقتی رشد اقتصادی صفر است و حجم پول (نقدینگی ) 30 درصد رشد پیدا می کند در این حالت شاهد افزایش تورم نزدیک به 30 درصد خواهیم بود.
استاد اقتصاد دانشگاه شیراز بیان کرد: با مصوبه هیات دولت مبتنی بر تغییر پایه پولی از ریال به تومان در واقع یک صفر حذف شد اما این تغییر به خودی خود هیچ تغییری در اقتصاد نگذاشت ، تاثیرگذاری زمانی روی خواهد داد که سیاست مکمل در اقتصاد اعمال شود و باید دید که آیا بانک مرکزی و دولت تعهدی بر اجرای سیاست های مکمل دارد که از جمله این سیاست ها می توان به کنترل نقدینگی اشاره کرد.
وی درباره مهمترین معضل اقتصاد ایران گفت: مهمترین معضلی اقتصاد رشد نقدینگی است و در سال های اخیر نیز رشد پول بدون پشتوانه باعث شده تا پایه پولی رشد کند و بدهی بانک ها به بانک مرکزی نیز افزایش یابد این در حالی است که بهترین سیاستی که دولت برای کنترل اقتصاد می تواند داشته باشد کنترل نقدینگی است.
ع.پ / 1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت خودرو‌های داخلی 98/05/31

افتتاح 77 پروژه بخش کشاورزی در فارس

افتتاح 10 پروژه آبرسانی به مناسبت هفته دولت در فارس

ایجاد 170 هزار شغل تا پایان سال توسط کمیته امداد

اشتغال مهمترین مسئولیت اجتماعی تمام بخش‌هاست

اجرای مانور قطع برق مراکز حساس در شیراز

آغاز به کار بیست و هفتمین نمایشگاه تخصصی مبلمان در شیراز

تسهیل در مراودات تجاری فارس و قطر

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/05/28

گوشی موبایل باز هم ارزان می شود، عجله نکنید

سیب‌ زمینی و خرما در صدر گرانی کالاهای اساسی

تکذیب هزینه 250 میلیون دلاری برای صندوق 206

138 صندوق توسعه کشاورزی در کشور راه‌اندازی شده است

نامه تند توکلی به سران قوا : فکری برای مستاجران کنید

دو دستور روحانی برای انتشار حقوق مدیران

هفته دولت 1800 میلیارد ریال پروژه در فارس افتتاح می‌شود

حریق ارتفاعات سعدی خسارتی وارد نکرده است

بهره‌برداری از ٣١٩ میلیارد تومان پروژه گازرسانی در هفته دولت

تازه‌ ترین قیمت خودرو‌های وارداتی 98/05/27

وضعیت مناسب تخصیص اعتبارات سال 97 استان فارس/ نرخ 36 درصدی تورم

توقیف یک دستگاه تریلر حامل ریشه شیرین بیان غیر مجاز

جذب 98 درصدی اعتبارات اسناد خزانه در فارس

گوشی موبایل ارزان شد

تحویل 20هزار خودروی دپو شده به مشتریان

یارانه نقدی مردادماه امشب واریز می‌شود

کاشت کنجد در شهرستان جهرم به یکصدهکتار رسیده است

تفاهمی برای توسعه زیرساخت‌های عمرانی فارس

دریافت نظرات کارشناسی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده

جهانگیری : فساد گسترده مردم را رنج می‌دهد

مواد شوینده هم گران شد!

موج گرانی مسکن در اطراف تهران

قیمت سکه 80 هزار تومان حباب دارد

اجرای آیین نامه حمایت از کسب و کارهای نوپا در قالب طرح نوآفرین

آغاز فصلی جدید در اقتصاد استان فارس/ تمرکز بر کشورهای هدف صادراتی

شکستگی لوله علت انباشت آب در منازل شهرک بهشتی شیراز

کشاورزان به توصیه‌ها عمل کنند متضرر نمی‌شوند

سفر وزیر کشاورزی به فارس

مطالبه ٤ هزار میلیارد تومانی شهرداری شیراز از بخش دولتی

اولین گام ایجاد خط تراموا در شیراز برداشته شد

4 طرح سرمایه‌گذاری خارجی جدید در فارس تصویب شد

15 واحد مسکن مددجویی در شیراز افتتاح می شود

آغاز به کار نمایشگاه صنایع کوچک و متوسط در شیراز

ابلاغ بخشنامه بخشودگی جرائم مالیاتی

فیمت خودرو در بازار امروز 98/05/22

رفتار اخلاقی کلید پایداری کسب و کار است

تامین وثیقه سرمایه‌گذاران برای دریافت تسهیلات

گزارش کمیته تخصصی پیرامون هتل نیمه کاره آسمان/ لزوم مقاوم سازی موقت سازه

قیمت خودرو امروز 98/05/20

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/05/20

بدهکاری بیش از 168 میلیارد ریالی راهداری فارس