پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیر کل اوقاف فارس به مهر خبر داد:

انجام 135 هزار متر مربع فعالیت عمرانی در اماکن متبرکه فارس فرهنگي

انجام 135 هزار متر مربع فعالیت عمرانی در اماکن متبرکه فارس

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس از انجام 135هزار مترمربع فعالیتهای عمرانی شامل تکمیل و توسعه، تعمیر و مرمت در امکان متبرکه استان خبر داد.

حجت‌الاسلام عباس موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: 135 هزار مترمربع فعالیتهای عمرانی شامل تکمیل و توسعه، تعمیر و مرمت در امکان متبرکه استان و ایجاد زیر ساختهای اساسی به منظور خدمت رسانی مطلوب به زائران و در نهایت تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی انجام شده است .
وی ادامه داد: فرایند ساماندهی کارشناسی ها در مجموعه اوقاف فارس به منظور تسریع و همچنین جلب رضایتمندی ارباب رجوع آغاز شده به نحوی که بیش از 120 نفر کارشناس رسمی دادگستری در حوزه های کشاورزی و راه وساختمان با ادارات اوقاف فارس همکاری می کنند .
حجت‌الاسلام موسوی همچنین از احداث، افتتاح و بهره برداری 35 باب مسجد در مناطق محروم و فاقد مسجد استان و همچنین آغاز عملیات احداث 20 باب مسجد دیگر طی 5 ماهه آینده با حمایت و کمک خیران خبر داد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس گفت : عملیات اسکن چهار میلیون برگ و تبدیل بایگانی های فیزیکی به بایگانی های سیستمی والکترونیکی در راستای خدمات دولت الکترونیک تا پایان سال به اتمام خواهد رسید .
او ادامه داد : طبق برنامه ریزی انجام شده بین دو اداره کل اوقاف و ثبت اسناد استان فارس در ابتدای سال جاری،صدور سه هزار سند رقابت موقوفه در دستور کار قرار گرفت که تاکنون دو هزار فقره صادر شده است .
وی بیان کرد: یکی دیگر از فعالیت های ابتکاری استان فارس، ایجاد واحد نقشه برداری خارج از ساختار سازمانی است که با خرید دوربین و جذب نیرو،کار نقشه برداری موقوفات و اماکن فاقد درآمد و یا کم درآمد برای اخذ سند انجام شود .
حجت‌الاسلام موسوی ادامه داد: این کار از سال 92 آغاز شده و تاکنون بالغ بر چند میلیارد تومان در هزینه های نقشه برداری صرفه جویی شده است .
وی گفت : بیش از 11 هزار هکتار از اراضی شهرک صدرا نقشه برداری که در مورد 4600 هکتار از این اراضی، موقوفه تثبیت شده است .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس به نقشه برداری پلاک اکبر آباد به میزان یک هزار و صد هکتار اشاره و بیان کرد : با انجام این کار و رفع اختلاف با منابع طبیعی، بسیاری از مشکلات مردم مرتفع شد و در مجموع 50 پلاک مادر و اصلی توسط این اداره و به این طریق نقشه برداری شده است .
حجت‌الاسلام موسوی ادامه داد: در برنامه های عملیاتی سالانه متاسفانه کمیت محوری مد نظر بوده و همین امر موجب شده است تا فراتر از انتظار و توان اجرایی فعالیت های متعددی بر ادارات اجرایی تحمیل شود، نه تنها اجرای آن با مشکل مواجه شود بلکه اثرات مثبتی هم نداشته است .
وی اظهار داشت : پیاده سازی برنامه های دراز مدت به عنوان یکی از راهکارهای اصلی مجموعه نهاد وقف باید مدنظر قرار گیرد .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با اشاره به اینکه استان فارس یکی از استان های موفق در بحث ایجاد زیر ساخت های مناسب به صورت اصولی و فنی است ، گفت: از لحاظ تصویب طرح های جامع در کشور حرف اول را می زنیم و پیشتاز تهیه و تصویب طرح های جامع و انجام امور عمرانی در امامزادگان هستیم .
وی ادامه داد: در این راستا برنامه دراز مدت 40 تا 50 ساله نهادینه شده که سالیانه 1400 مترمربع فعالیت عمرانی در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی استان فارس انجام می شود .
حجت‌الاسلام موسوی به انجام فعالیت های اجتماعی، فرهنگی ، عمرانی و...با شکل مردم مخوری اشاره و عنوان کرد: هم اکنون در استان فارس 14 هزار و 609 موقوفه وجود داردکه تعداد 12 هزار و 523 موقوفه پس از انقلاب احیاء شده و تاکنون اسناد مالکیت 18 هزار 167 رقبه استان اخذ شده است .
بعد از احیای موقوفات و از قِبَل آن، خدمات بسیار ارزشمندی در حوزه های مختلف به مردم که قشر نیازمند را هم شامل می شود ارائه شد .
وی به سرمایه گذاری و ساخت 5 هزار واحد مسکونی، تجاری، اداری اشاره و گفت : از احداث و تاسیس شرکت موقوفه آب معدنی اطهر آب با ظرفیت ماهانه 200 هزار شل آب معدنی با برند تجاری ایران میشوان خبر داد .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با بیان اینکه احداث مسجد در مناطق محروم و فاقد مسجد استان فارس با جذب مشارکتهای خیرین انجام می شود گفت : سالانه 60 باب مسجد در استان فارس احداث و با کمک 500 مسجد تعمیر و مرمت می شود .
وی با اشاره به اینکه پیش از انقلاب اسلامی، هیچ مسجد بین راهی در استان فارس وجود نداشت گفت: اکنون 35 مسجد بین راهی در محورهای مختلف استان در حال خدمت به مردم است .
وی گفت : دو هزار مورد وقف جدید در استان فارس ثبت موقوفه حاج محمد حسن کاظمی شیرازی به عنوان بزرگترین موقوفه کشور پس از انقلاب در این استان معرفی شد .
حجت‌الاسلام موسوی گفت: وجود اراضی اختلافی میان دو سازمان اوقاف و منابع طبیعی باعث سوءاستفاده و بروز مسئله زمین خواری شده است که با تشکیل کارگروه های مشترک بین این دو سازمان که از سال 90 تا سال 95 در بررسی های اولیه بالغ بر 500 هزار هکتار اراضی اختلافی در استان فارس مشاهده شده است و در مرحله اول، حدود 15 هزار هکتار به نفع موقوفه رفع اختلاف و تا پایان سال 93 اسناد آن ها شد .
وی ادامه داد: از سال 95 با ادامه فعالیت کارگروه، میزان اراضی رفع اختلاف شده در مجموع به 52 هزار و 620 هکتار رسید و این روند تا تعیین تکلیف نهایی اراضی ادامه خواهد داشت .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس گفت : برای فعال تر شدن در بحث کارهای خیر، باید اجرای نیت واقفین را هر چه بیشتر به سمت کیفی شدن پیش ببریم. او ادامه داد: اگر موجودی موقوفه ای که نیت واقف آن اطعام و عزاداری است یک میلیارد تومان است، باید بخشی از آن را در محلات فقیر نشین هزینه کرد و بخشی را با دعوت از اغنیا برای توجه دادن به امور خیریه برنامه ریزی کنیم .
وی افزود: موقوفه ای از صاحب دیوان در مشهد مقدس به نیت اطعام به متمولین جامعه داریم و هدف جمع کردن آن ها و کاری شبیه گلریزان است با چنین برنامه هایی خدمات بهتری را می توان به مردم ارائه کرد .
وی گفت: ما با برخی از دستگاه های متولی امور خیریه در جهت کاهش آسیب های اجتماعی از طریق اجرای نیات واقفین خیر اندیش در حوزه های اجتماعی و همچنین خیرات ومبرات به انجام امور خیر همکاری داریم و افراد نیازمند، معمولاً توسط این دستگاههای اجرایی و از جمله کمیته امداد، بهزیستی و موسسات خیریه مردم نهاد به اداره کل اوقاف وامورخیریه استان فارس معرفی می شوند .
حجت‌الاسلام موسوی ادامه داد: برای انجام کار خیر در مرحله اول، باید ارتباطات را با خیران و بانیان برای تشویق آن ها به وقف تقویت کنیم که در حال حاضر این گونه نیست، درست است که یک اداره کل در سازمان با عنوان امور خیریه داریم، ولی عملیاتی نیست .
وی گفت : در حال حاصر بخش عمده ای از فعالیت های نیکوکارانه کمیته امداد، بهزیستی و موسسات خیریه به همت خیران اجرا می شود درحالیکه ما در سازمان اوقاف سازوکار تعریف شده ای برای جذب خیران نداریم .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس گفت : می توان اجرای نیت واقفین خیر اندیش به ویژه نیات اجتماعی و خیرات ومبرات را به سمت موسسات ونهادهای خیریه مردم نهاد هدایت کرد و با این کار علاوه براجرای نیات خیر خواهانه واقفین، آن نهاد های خیریه نیز مبلغین فرهنگ وسنت حسنه وقف خواهند بود
حجت‌الاسلام موسوی ادامه داد: این موسسات تعامل بیشتری با مردم دارند و اعتماد عمومی را نیز جلب می کنند ،که اکنون ارتباط زیادی با موسات خیریه وجود ندارد، اگر سازمان اوقاف به این سمت حرکت کند می تواند اعتماد عمومی را نسبت به سازمان و سنت وقف بهتر از گذشته در جامعه تبیین کند .
وی تاکید کرد :موقوفات بسیاری وجود دارند که باید از ظرفیت آن ها برای اشتغال زایی استفاده کرد.
حجت‌الاسلام موسوی گفت : در گردشگری مذهبی ظرفیت های گسترده وجود دارد ،اگر چه تاکنون اقدامات شایسته ای در مورد جذب گردشگران انجام شده ولی در حوزه فرهنگی، مذهبی ضعیف عمل شده و با توجه به رویکرد غالب بازدید از اماکن تاریخی، هیچ محتوای تبلیغی و فرهنگی جهت ارائه به گردشگران تدارک دیده نشده است .
او گفت :در دو سال اخیر مجموعه گردشگری مذهبی و امور بین الملل جهت حرم مطهر علی ابن حمزه(ع) شیراز و همچنین مسجد تاریخی نصیر الملک راه اندازی شده است که علاوه بر راهنمایی گردشگران در حوزه های تمدن، اطلاعات ارزشمندی نیز در حوزه های فرهنگی مذهبی عقاید واعتقادات شیعی و به طور کلی تبلیغ و معرفی اسلام به گردشگران خارجی ارائه می شود .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس ادامه داد: تمامی اطلاعات راهنمای گردشگری معطوف به اطلاعات تمدنی است و در حقیقت گردشگر با مراجعه به یک مکان مذهبی تاریخی تنها اطلاعاتی پیرامون آن بنای مذهبی و متبرکه و فضای فیزیکی آن بدست می آورد؛ باید دانست حضور گردشگران خارجی در اماکن مذهبی و بقاع متبرکه ایران یک فرصت و ظرفیت بسیار خوبی را جهت تغییر نگرش و معرفی اسلام و فرهنگ شیعی فراهم می کند به نحوی که اگر محتوای مناسبی در این اماکن جهت گردشگران ارائه شود که می توان آنها را به عنوان سفیران و مبلغان پیام خود در کشورهای خودشان در نظر داشت .
وی افزود: استان فارس با دارا بودن هزارو 408 بقعه و اماکن تاریخی مذهبی دارای ظرفیتهای بالقوه است اما متاسفانه باید گفت تاکنون استفاده چندانی از این ویژگی نشده است.
حجت‌الاسلام موسوی ادامه داد: اماکن مذهبی زیادی وجود دارد که هنوز نتوانسته ایم آنها را خوب معرفی کنیم چرا که گردشگر خارجی دارای وقت و زمان اندکی جهت بازدید است و لازم است با برنامه ریزی به شکل مطلوب از این فرصت استفاده کرد و زمینه حضور بیشتر آنها را در بقاع متبرکه فراهم نمود .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با بیان اینکه در این حوزه ضعف وجود دارد و باید راهنمایان گردشگری در حوزه فرهنگی و مذهبی تربیت و فعال باشند تا بتوانند پاسخ سوالات گردشگران را بدهند ، گفت :متاسفانه بسیاری از این ظرفیت ها سال ها است که بلااستفاده شده است ، سرعت بخشیدن به پروژه های در دست اجرای اقتصادی و سرمایه گذاری نیز یکی از راهکارهای اشتغال زایی است .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آموزش و پرورش کارکرد مناسب خود را نداشته است

سلیم نیساری در زمره پویاترین و علمی‌ترین حافظ‌شناسان است

بیست و یکمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس برگزار می شود/رونمایی 12کتاب

«مجموعه میزگردهای نقد ادبیات داستانی» منتشر شد

دومین جشنواره عکاسی اجتماعی «ویزور»برگزار می شود/رقابت 710 عکاس

درخشش بانوان عکاس شیرازی در جشن تصویر سال

فیلم آبگیری تالاب کمجان

دومین جشنواره عکس ویزور شیراز به پایان نزدیک شد

اجرایی کردن ایده های دانشجویان در آنها ایجاد انگیزه می کند

همایش ملی ریحانه النبی باید تمام مدارس فارس را در بر گیرد

دومین دوره جشنواره عکاسی ویزور در شیراز برگزار می‌شود

تعطیلی 2 روزه حمام وکیل شیراز به دلیل مرمت

شیراز میزبان کنگره ملی شعر دفاع مقدس و جشنواره ترنم حماسه

لارستان لوحی تاریخی در جنوب شرقی ایران

نمایشگاه نقاشی «باغ خاموش» در نگارخانه تار و پود

نمایشگاه نقاشی «باغ خاموش» در نگارخانه تار و پود

عکاسان به جشنواره سیما و منظر شهری فراخوانده شدند

نیازمند بازگشت به الگوهای اصیل فرهنگی هستیم

500 نفر از مجموعه تاریخی بیشاپور کازرون دیدن کردند

احکام قطعی محکومان شورای شهر و شهردار مرودشت صادر شد

3 تئاتر در شیراز روی صحنه می رود

حضرت فاطمه(س) از درخشان ترین چهره های والای انسانی است

برندگان سومین جایزه ادبی ریحانه معرفی شدند

جهرم و موضوع پایتختی کتاب ایران

تقویت گردشگری منبع خوبی برای درآمد پایدار شهرداری هاست

فاطمه(س) اسطوره شگرفی است که خدیجه و زینب را در او می‌توان دید

الگوبرداری از شخصیت حضرت زهرا (س) نیاز امروز و فردای ماست

مردم درفضای مجازی سرباز حفظ میهن باشند

سومین همایش ریحانه النبی در شیراز برگزار شد

پاکسازی، درختکاری و دانه‌پاشی برای پرندگان درراستای حفظ محیط زیست

آینده اقتصادی استان فارس در مناطق جنوبی رقم می خورد

دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در شیراز برگزار شد

ماهیانه بیش از 70 پرونده تخلف برای وکلای فارس تشکیل می شود

مردم شیراز نگران صدای آژیر خطر و مشاهده دود در ظهر شنبه نباشند

آثار تاریخی دوره ایلامی تا اسلامی در استان فارس وجود دارد

استان فارس ظرفیت افزایش حضور 50 درصدی گردشگران را دارد

23 پروژه آبخیزداری و منابع طبیعی در فارس به بهره‌برداری رسید

آغاز مسابقات بین المللی کاراته در شیراز

سومین همایش ملی ریحانه النبی در فارس برگزار می شود

سومین کنگره بین المللی سلامت همراه در شیراز آغاز بکار کرد

عملیات انتقال آب خلیج فارس به منطقه لامرد آغاز شد

اعزام 289 زوج دانشگاه آزاد اسلامی فارس به مشهد مقدس

آغاز اجرای مانور برنامه سلامت نوروزی در استان فارس

دولت با اعتبار 61 میلیارد تومان کنترل سیل در خوزستان موافقت کرد

ایران رتبه 18 تولید آلومینیوم جهان را دارد

تولید روزانه 750 هزار مترمکعب آب شرب مورد نیاز لامرد از دریا

سومین همایش ملی ریحانه النبی در فارس آغاز به کار می کند

شیراز شهر دوستدار کودک می‌شود

چهره سال هنر انقلاب اسلامی فارس انتخاب می شود

میانگین استفاده از فضای مجازی خانواده های ایرانی 4 تا 6 ساعت است