پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

محاکمه ورزشي

محاکمه

  بزرگنمايي:

پیام فارس - روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز در شماره 631 یادداشتی با عنوان "محاکمه" در پیوند با نتایج تیم ملی فوتبال ایران با هدایت کی روش منتشر کرده است.
در این یادداشت به قلم سعید رضا امیرآبادی آمده است: به راستی لقب رادیکال، بر قامت کارلوس کی روش سنگینی نمی کند. به میلیون ها هوادار تیم ملی نگاه کنید. هیچ کس دربرابر عملکرد مرد پرتغالی بی تفاوت نیست.
گروهی، عملکرد ساختارشکنانه و جریان ستیزش را ستایش می کنند و عده ای، هیچ گاه نتوانسته اند با عصیان گری ها و تسویه حساب ها و هماوردطلبی هایش ارتباط برقرار کنند. شماری بر این باورند که دستیار سرآلکس فرگوسن، به سان مسعود کیمیایی، در آوردگاه مستطیل سبز پایه گذار موج نویی بوده و گروهی دیگر، او را متهم به بازآفرینی نظام استعماری و استثماری مدرن می کنند.
به همین دلایل می توان ادعا کرد مرد پرتغالی، متفاوت ترین و پرحاشیه ترین سرمربی تاریخ تیم های ملی ایران است. اکنون که دوره سلطنت او در فوتبال فارسی ما به سر رسیده، می توان قضاوتی منصفانه درباره عملکردش داشت و نکات مثبت و منفی کارنامه حرفه ای‌اش را با خیالی آسوده تر قضاوت کرد.
نکته اول این است که کارلوس از همان روز اول، ساختار فوتبال ایرانی را از پایه و اساس قبول نداشت. او به ماهیت فوتبال ما به شکل ملکی کلنگی و مخروبه می نگریست که باید پس از ویرانی کامل، از نو بنا شود. در جهان بینی کی روش، کشورهای آسیایی و جهان سوم چاره ای جز جمع شدن در زمین خودی و دفاع اتوبوسی 11نفره نداشتند و در بهترین حالت، شاید بتوانند به ضدحمله ها و گل به خودی ها دل خوش کنند.
به همین دلیل بود که مرد پرتغالی ساختار فوتبال تهاجمی ایرانیان را از شالوده منهدم کرد و به جای آن، دژ مستحکم دفاعی ساخت. شاید کارلوس از یاد برده بود که این سیستم در مقابل بسیاری از حریفان خرد آسیایی، محلی از اعراب ندارد و باید با حملات همه جانبه، بنیان بسیاری از تیم ها را دچار فروپاشی کرد و آدرنالین را به رگ های جامعه تزریق نمود. آخر، فوتبال برای ایرانیان فقط ورزش نیست، بلکه آوردگاهی برای عقده گشایی هاست.
ثمره حضور کی روش بر نیکمت ما به بردهای خفیف و اقتصادی خلاصه می شود و علاقه‌مندان فوتبال تهاجمی که میراث مهاجرانی و پروین و حجازی و بسیاری دیگر از مشاهیر وطنی بود، از این سبک دلزده و خسته شده اند. نتیجه کار چنان است که فوتبال ما از موهبت حتی یک مهاجم شش دانگ و تمام عیار خلع سلاح شود و برای گل زدن و بردهای اقتصادی در برابر تیم های متوسط آسیایی هم به ضدحمله ها و اتفاقات بسنده کند.
دوم آنکه سکاندار چشم آبی تیم ملی، در مدت هشت سالی که در ایران حضور داشت، به هیچ افتخار بزرگ و ماندگاری دست نیافت. آیا فوتبال ایران در جام جهانی توانست از گروه خود صعود کند و در زمره 16تیم برتر جهان قرار گیرد؟ در جام ملت های آسیا دستاورد کارلوس چه بود؟
در مبحث انتقال دانش به مربیان وطنی تا چه اندازه توانستیم از توانمندی های کی روش استفاده کنیم. چرا اسطوره های فوتبال ایران، همانند علی کریمی و جواد نکونام، پس از گذشت مدت کوتاهی قید حضور در نیمکت تیم ملی را زدند؟ آیا دلیل رویگردانی ستاره ها به سوءاستفاده های ابزاری سرمربی از محبوبیت آنها بازمی گردد؟ آیا کی روش توانست در این 8سال به نتیجه درخشانی همانند برد 6 بر 2 مقابل کره و 3 بر 0 مقابل عربستان و 17 بر هیچ در برابر مالدیو دست یابد؟ آیا صعود به جام جهانی مأموریت دشوار و غیرممکنی برای ایران بود؟ پاسخ تمام سوالات روشن است.
سومین مساله، به دریافت های نجومی مرد پرتغالی بازمی گردد. او در زمره گران ترین مربیان دنیا به حساب می آید و دریافتی او از بیت المال ایرانیان، به میلیاردها تومان می رسد. در نظر بگیرید با این مبلغ نجومی می توانستیم چه تعداد پروژه های ورزشی را در اقصی نقاط ایران ساماندهی کرده و در پناه آن، چه تعداد از ایرانیان را از آسیب های اجتماعی در امان بداریم. بسیاری از شهرهای کوچک و قریه های ایران، از داشتن استخرهای شنای استاندارد و سالن های ورزشی و تشک های کشتی محروم هستند و بودجه ورزشی کشور بیش از هر چیز به فوتبال و فوتبال اختصاص می یابد.
با این همه اتهامات اثبات شده ای که بر عملکرد مرد پرتغالی وارد می شود، شاید او گناهکار اصلی این میدان نباشد. بلکه این ما بودیم که همیشه در برابر تمام زیاده خواهی ها و جاه طلبی هایش کرنش کردیم و هر بار که پا را از قلمرواش فراتر گذاشت، چراغ سبز نشان دادیم.
ما به او فرصت بی همتایی دادیم تا در کشور ما به تمام آرزوهایی که همیشه در سر می پروراند جامه عمل بپوشاند و مرهمی بر آمال دست نیافتنی اش بگذارد. کی روش هیچ گاه جایگاه خود را در حد یک سرمربی ندید و همیشه می خواست به عنوان عالی ترین مقام ورزشی ایران، حکم‌فرمایی کند. گروهی از مدیران هم برای آنکه از تیغ بران انتقادات مرد پرتغالی در امان باشند، در برابر خواسته های نامشروع و قدرت طلبانه اش سکوت کرده و رفته رفته زمام امور را به وی سپردند.
اکنون، مقامات ارشد فدراسیون باید پاسخگو باشند که حضور هشت ساله کارلوس چه دستاوردی برای فوتبال ما داشته و توجیه اقتصادی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و ورزشی او برای ما چه بوده است. به یاد داریم که او در حساس ترین لحظات، چگونه کام ایرانیان را تلخ کرد و به جای آنکه فرصت لذت بردن از نتایج را به میلیون ها تماشگر عاشق بدهد، به عقده گشایی و تسویه حساب های شخصی پرداخت. گویی کی روش از یاد برده بود که به استخدام ایرانیان درآمده و بیش از آنکه سودای قدرت نمایی و جاه طلبی داشته باشد، باید همه قوای خود را صرف خدمتگزاری کند.
این روزها مقامات ارشد فدراسیون تلاش می کنند ناکامی بزرگ جام ملت ها را با بمب های غیرممکنی نظیر کلینزمن و مورینیو و زیدان جبران کنند و این نکته را به فراموشی بسپارند که ما در رویارویی با اولین حریف جدی خود در جام ملت ها، پذیرای شکست سنگینی شدیم. شکستی که فقط در جبهه فنی و تاکتیکی به وقوع نپیوست؛ بلکه شماری از ستاره های خوش رنگ و لعاب ما در جبهه فرهنگی و بازی جوانمردانه هم بیش از سه گل خوردند و تصویر نادرستی از تمدن و فرهنگ و ارزش ها به نمایش گذاشتند. از حاج صفی و کنعانی زادگان گرفته تا سردار و رضاییان؛ مکتب کی روش به آنها نیاموخت که در موقعیت های دشوار چگونه بر تنش های درونی غلبه کنند و به سان قهرمانی آزاده در میدان بجنگند.
امروز دیگر فرصتی برای محاکمه کارلوس کی روش در دست نیست. او بدون آنکه چیزی بر رزومه اش بیافزاید، پس از هشت سال با موفقیت های اقتصادی از ایران خواهد رفت و به تاریخ خواهد پیوست. اما مدیران ارشد فوتبالی، یعنی همان هایی که خود را از قوانین مبرا می دانند، در جمع ما حضور دارند و باید پاسخگو باشند. محاکمه و بازخواست مدیرانی که کارنامه شبهه برانگیزی دارند، حق مسلم ملت و نظام است.
منبع: روزنامه شیرازنوین
2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیراندازان شیرازی 2طلا و یک نقره جهانی کسب کردند

ورزشکار فارسی راهی مرحله رده بندی کشتی مجارستان شد

نایب رئیس فدراسیون نابینایان:سال 98بایدپنج سهمیه پارالمپیک بگیریم

پیکارهای زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی کشور در شیراز آغاز شد

یک شیرازی قهرمان مسابقات اتومبیلرانی شتاب کشور شد

آغاز رقابت‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در شیراز

جشنواره استعدادهای شطرنج فارس در نیمه راه

جهرم، فاتح رقابت های گلبال برتر مردان کشور شد

بیش از یک هزار نوع بازی بومی و محلی شناسایی شده است

نتایج چند دیدار از روز دوم لیگ برتر گلبال کشور مشخص شد

سه بازیکن از فارس در اردوی تیم ملی فوتسال بانوان حضور دارند

واکنش برانکو به چیپ زدن پنالتی توسط علیپور

خبر خوب برای پرسپولیس و بشار رسن

حضور سه بازیکن تیم‌های شیرازی در اردوی فوتسال بانوان ایران

سرمربی تیم فوتبال قشقایی استعفا داد

قهرمانی رشته تپانچه ده متر پاراتیراندازی ایران در مسابقات جهانی

اعزام نشدن تیم های رزمی به رقابت های جهانی امتیاز منفی دارد

نتایج چند دیدار گلبال برتر کشور در شیراز مشخص شد

فوتبال ورزش محبوبم است

رشد 15 درصدی ورزشکاران سازمان‌یافته در فارس

شوک به پرسپولیس؛ سیدجلال مصدوم شد

منشا 1 هفته به استقلالی ها فرصت داد

قشقایی شیراز و مس کرمان در فوتبال دسته یک، نبرد همسایه ها

پنج تیم خارجی در رقابت های کاراته شیراز حضور دارند

بانوان برتر کاراته فارس شناخته شدند

فارس و اردبیل راهی مرحله نهایی لیگ برتر زورخانه ای شدند

حضور سه دختر فوتبالیست فارس در تیم ملی دختران نوجوان

دعوت 9 پسر فوتبالیست جوان فارس به تیم ملی

بنه گز تنگستان دررقابت های فوتبال منطقه 6 کشور به دوربعد رسید

بچه دار شدن محمد بنا در 60 سالگی! + نام فرزندش

چرا مهرداد میناوند پیشنهاد سرپرستی پرسپولیس را نپذیرفت؟

تیم زورخانه ای فارس در دیداری حساس به مصاف اردبیل می رود

استعدادیابی باید زیرنظر فدراسیون انجام شود

مسابقات امارات صحنه‌ای برای ارتقاء عملکرد ورزشی‌ام است

محسن خلیلی سرپرست جدید تیم پرسپولیس

بازیکنان استقلال را راه ندادند!

تیراندازان برتر فارس شناخته شدند

فیروزآباد، قهرمان رقابت های داژبال بانوان فارس شد

برگزاری مسابقه دو جایزه بزرگ شیراز

راهیابی بانوی اسکی‌باز شیرازی به مرحله دوم قهرمانی جهان

مسابقات فیگور فارس برگزار شد/ معرفی نفرات برتر رشته‌های بدنسازی

مسابقات قهرمانی موتورکراس قهرمانی فارس برگزار شد

تغییر کاربری برخی زمین‌های ورزشی در شیراز

نشت آب از سقف ورزشگاه، حاشیه لیگ هندبال در کازرون بود

انتشار سند جنجالی خرید داریوش شجاعیان! + عکس

داور شیرازی، رقابت فوتسال اسپانیا و روسیه را سوت می زند

بازی تیم بانوان اسپانیا و روسیه را بانوی شیراز داوری می‌کند

خبر درگذشت و تصادف 2 هوادار پرسپولیس پس از بازی با استقلال خوزستان

پشت پرده مجوز ندادن به پاتوسی بازیکن استقلال!!

چهار فارسی به تیم ملی وشو راه یافتند