پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

محاکمه ورزشي

محاکمه

  بزرگنمايي:

پیام فارس - روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز در شماره 631 یادداشتی با عنوان "محاکمه" در پیوند با نتایج تیم ملی فوتبال ایران با هدایت کی روش منتشر کرده است.
در این یادداشت به قلم سعید رضا امیرآبادی آمده است: به راستی لقب رادیکال، بر قامت کارلوس کی روش سنگینی نمی کند. به میلیون ها هوادار تیم ملی نگاه کنید. هیچ کس دربرابر عملکرد مرد پرتغالی بی تفاوت نیست.
گروهی، عملکرد ساختارشکنانه و جریان ستیزش را ستایش می کنند و عده ای، هیچ گاه نتوانسته اند با عصیان گری ها و تسویه حساب ها و هماوردطلبی هایش ارتباط برقرار کنند. شماری بر این باورند که دستیار سرآلکس فرگوسن، به سان مسعود کیمیایی، در آوردگاه مستطیل سبز پایه گذار موج نویی بوده و گروهی دیگر، او را متهم به بازآفرینی نظام استعماری و استثماری مدرن می کنند.
به همین دلایل می توان ادعا کرد مرد پرتغالی، متفاوت ترین و پرحاشیه ترین سرمربی تاریخ تیم های ملی ایران است. اکنون که دوره سلطنت او در فوتبال فارسی ما به سر رسیده، می توان قضاوتی منصفانه درباره عملکردش داشت و نکات مثبت و منفی کارنامه حرفه ای‌اش را با خیالی آسوده تر قضاوت کرد.
نکته اول این است که کارلوس از همان روز اول، ساختار فوتبال ایرانی را از پایه و اساس قبول نداشت. او به ماهیت فوتبال ما به شکل ملکی کلنگی و مخروبه می نگریست که باید پس از ویرانی کامل، از نو بنا شود. در جهان بینی کی روش، کشورهای آسیایی و جهان سوم چاره ای جز جمع شدن در زمین خودی و دفاع اتوبوسی 11نفره نداشتند و در بهترین حالت، شاید بتوانند به ضدحمله ها و گل به خودی ها دل خوش کنند.
به همین دلیل بود که مرد پرتغالی ساختار فوتبال تهاجمی ایرانیان را از شالوده منهدم کرد و به جای آن، دژ مستحکم دفاعی ساخت. شاید کارلوس از یاد برده بود که این سیستم در مقابل بسیاری از حریفان خرد آسیایی، محلی از اعراب ندارد و باید با حملات همه جانبه، بنیان بسیاری از تیم ها را دچار فروپاشی کرد و آدرنالین را به رگ های جامعه تزریق نمود. آخر، فوتبال برای ایرانیان فقط ورزش نیست، بلکه آوردگاهی برای عقده گشایی هاست.
ثمره حضور کی روش بر نیکمت ما به بردهای خفیف و اقتصادی خلاصه می شود و علاقه‌مندان فوتبال تهاجمی که میراث مهاجرانی و پروین و حجازی و بسیاری دیگر از مشاهیر وطنی بود، از این سبک دلزده و خسته شده اند. نتیجه کار چنان است که فوتبال ما از موهبت حتی یک مهاجم شش دانگ و تمام عیار خلع سلاح شود و برای گل زدن و بردهای اقتصادی در برابر تیم های متوسط آسیایی هم به ضدحمله ها و اتفاقات بسنده کند.
دوم آنکه سکاندار چشم آبی تیم ملی، در مدت هشت سالی که در ایران حضور داشت، به هیچ افتخار بزرگ و ماندگاری دست نیافت. آیا فوتبال ایران در جام جهانی توانست از گروه خود صعود کند و در زمره 16تیم برتر جهان قرار گیرد؟ در جام ملت های آسیا دستاورد کارلوس چه بود؟
در مبحث انتقال دانش به مربیان وطنی تا چه اندازه توانستیم از توانمندی های کی روش استفاده کنیم. چرا اسطوره های فوتبال ایران، همانند علی کریمی و جواد نکونام، پس از گذشت مدت کوتاهی قید حضور در نیمکت تیم ملی را زدند؟ آیا دلیل رویگردانی ستاره ها به سوءاستفاده های ابزاری سرمربی از محبوبیت آنها بازمی گردد؟ آیا کی روش توانست در این 8سال به نتیجه درخشانی همانند برد 6 بر 2 مقابل کره و 3 بر 0 مقابل عربستان و 17 بر هیچ در برابر مالدیو دست یابد؟ آیا صعود به جام جهانی مأموریت دشوار و غیرممکنی برای ایران بود؟ پاسخ تمام سوالات روشن است.
سومین مساله، به دریافت های نجومی مرد پرتغالی بازمی گردد. او در زمره گران ترین مربیان دنیا به حساب می آید و دریافتی او از بیت المال ایرانیان، به میلیاردها تومان می رسد. در نظر بگیرید با این مبلغ نجومی می توانستیم چه تعداد پروژه های ورزشی را در اقصی نقاط ایران ساماندهی کرده و در پناه آن، چه تعداد از ایرانیان را از آسیب های اجتماعی در امان بداریم. بسیاری از شهرهای کوچک و قریه های ایران، از داشتن استخرهای شنای استاندارد و سالن های ورزشی و تشک های کشتی محروم هستند و بودجه ورزشی کشور بیش از هر چیز به فوتبال و فوتبال اختصاص می یابد.
با این همه اتهامات اثبات شده ای که بر عملکرد مرد پرتغالی وارد می شود، شاید او گناهکار اصلی این میدان نباشد. بلکه این ما بودیم که همیشه در برابر تمام زیاده خواهی ها و جاه طلبی هایش کرنش کردیم و هر بار که پا را از قلمرواش فراتر گذاشت، چراغ سبز نشان دادیم.
ما به او فرصت بی همتایی دادیم تا در کشور ما به تمام آرزوهایی که همیشه در سر می پروراند جامه عمل بپوشاند و مرهمی بر آمال دست نیافتنی اش بگذارد. کی روش هیچ گاه جایگاه خود را در حد یک سرمربی ندید و همیشه می خواست به عنوان عالی ترین مقام ورزشی ایران، حکم‌فرمایی کند. گروهی از مدیران هم برای آنکه از تیغ بران انتقادات مرد پرتغالی در امان باشند، در برابر خواسته های نامشروع و قدرت طلبانه اش سکوت کرده و رفته رفته زمام امور را به وی سپردند.
اکنون، مقامات ارشد فدراسیون باید پاسخگو باشند که حضور هشت ساله کارلوس چه دستاوردی برای فوتبال ما داشته و توجیه اقتصادی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و ورزشی او برای ما چه بوده است. به یاد داریم که او در حساس ترین لحظات، چگونه کام ایرانیان را تلخ کرد و به جای آنکه فرصت لذت بردن از نتایج را به میلیون ها تماشگر عاشق بدهد، به عقده گشایی و تسویه حساب های شخصی پرداخت. گویی کی روش از یاد برده بود که به استخدام ایرانیان درآمده و بیش از آنکه سودای قدرت نمایی و جاه طلبی داشته باشد، باید همه قوای خود را صرف خدمتگزاری کند.
این روزها مقامات ارشد فدراسیون تلاش می کنند ناکامی بزرگ جام ملت ها را با بمب های غیرممکنی نظیر کلینزمن و مورینیو و زیدان جبران کنند و این نکته را به فراموشی بسپارند که ما در رویارویی با اولین حریف جدی خود در جام ملت ها، پذیرای شکست سنگینی شدیم. شکستی که فقط در جبهه فنی و تاکتیکی به وقوع نپیوست؛ بلکه شماری از ستاره های خوش رنگ و لعاب ما در جبهه فرهنگی و بازی جوانمردانه هم بیش از سه گل خوردند و تصویر نادرستی از تمدن و فرهنگ و ارزش ها به نمایش گذاشتند. از حاج صفی و کنعانی زادگان گرفته تا سردار و رضاییان؛ مکتب کی روش به آنها نیاموخت که در موقعیت های دشوار چگونه بر تنش های درونی غلبه کنند و به سان قهرمانی آزاده در میدان بجنگند.
امروز دیگر فرصتی برای محاکمه کارلوس کی روش در دست نیست. او بدون آنکه چیزی بر رزومه اش بیافزاید، پس از هشت سال با موفقیت های اقتصادی از ایران خواهد رفت و به تاریخ خواهد پیوست. اما مدیران ارشد فوتبالی، یعنی همان هایی که خود را از قوانین مبرا می دانند، در جمع ما حضور دارند و باید پاسخگو باشند. محاکمه و بازخواست مدیرانی که کارنامه شبهه برانگیزی دارند، حق مسلم ملت و نظام است.
منبع: روزنامه شیرازنوین
2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فجرسپاسی شیراز و فرصت های پیش رو برای بازگشت به لیگ برتر

حسرت شش ساله فارس با استعداد برای صعود به لیگ برتر فوتبال

سکان تیم ملی نوجوانان و جوانان ساواته به یک فارسی سپرده شد

دعوت از 2 ورزشکار فارس به اردوی تیم ملی کاراته

2 ورزشکار فارس به اردوی تیم ملی کاراته دعوت شدند

تیم وفایی شیراز به لیگ فوتبال امیدهای کشور راه یافت

مسابقات والیبال بانوان در کازرون پایان یافت

دوندگان شیرازی راهی رقابت های آسیایی شدند

بازیکن پیشین تیم فجر سپاسی شیراز دار فانی را وداع کرد

ورزشکار فارسی، قهرمان پینگ پنگ جهانی اردن شد

شطرنجباز شیرازی بر سکوی سوم آسیا ایستاد

2 فوتبالیست فارس به اردوی تیم ملی بانوان دعوت شدند

کشتی گیر شیرازی مدال طلای بین المللی کسب کرد

شیراز، قهرمان کونک فو بانوان فارس شد

مربی و بازیکن تیم بسکتبال صدرا شیراز به تیم ملی دعوت شدند

78 طرح اشتغالزا در حوزه جوانان فارس به بهره برداری رسید

فجرسپاسی شیراز به مصاف صدرنشین لیگ دسته یک می رود

گل گهر سیرجان با شکست دادن فجر شیراز به لیگ برتر نزدیک تر شد

سرمربی تیم گل گهر: برای قهرمانی باید از سد شهرداری ماهشهر بگذریم

سرمربی تیم فجر شیراز: توان صعود به لیگ برتر را داشتیم

مدیر عامل باشگاه فجرشهید سپاسی:با تداوم شرایط سخت ، نمی مانم

حواله ای که ورزشکار کبدی را بین 2 استان حواله داده است

درگذشت فوتبالیست شیرازی

اعزام اتومبیلرانان فارس به رقابت‌های اسلالوم

طلای حسینی‌پور کام شیرازی‌ها را شیرین کرد

رضایی فردا در شیراز تشییع می‌شود

طلای جام پیروزی ترکیه بر گردن فرنگی‌کار شیرازی

رحمانی‌فر پا جای پای حدادی می‌گذارد

آغاز به کار دپارتمان آموزش‌های مجازی کمیته داوران هیات والیبال فارس

فارس از استان‌های پرتحرک در ورزش همگانی است

بهره‌برداری از 78 طرح اشتغالزا و حمایتی جوانان در فارس

زیبنده فارس نیست که در لیگ‌ برتر فوتبال نماینده نداشته باشد

بهره‌برداری از 180 طرح عمرانی نیمه تمام تا پایان امسال

بازی فجر مقابل گل‌گهر؛ تلاشی برای دیگران

اعزام اتومبیلرانان فارس به رقابت‌های اسلالوم

طلای حسینی‌پور کام شیرازی‌ها را شیرین کرد

مهتاب نبوی همچنان در صدر رنکینگ جهانی

2 بانوی والیبالیست فارس به تیم ملی دعوت شدند

کشتی گیران فرنگی کار فارس به تیم ملی دعوت شدند

گلخندان تیرانداز فارسی در اردوی تیم ملی تپانچه

برادران گرایی نمایندگان فارس در تیم ملی کشتی فرنگی ایران

توفیقات ورزش فارس جهشی بوده است

خلاء ایجاد شده در هندبال پایه را با برنامه ریزی برطرف کنیم

بازیکن سابق فجر و استقلال اهواز در بستر بیماری/ علی‌رضا رضایی ملتمس دعا

تلاش سه شیرازی برای حضور در مسابقات فرنگی آسیا

حضور مسلم‌ نیادوست و الناز کمپانی در تیم ملی دو و میدانی

شیراز، شایستگی داشتن یک تیم در لیگ برتر را دارد

فجر سپاسی و بادران تهران امتیازها را تقسیم کردند

سرمربی تیم فجر شیراز : فقط گل نزدیم

جشنواره ورزشی مشترک ایران و ایتالیا در تنگه هایقر فیروز آباد برگزارشد