پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

امام جمعه شیراز:

افراط و تفریط رفتاری عادلانه نیست/ راه حل مکشلات اتکا به توان داخلی است سياسي

افراط و تفریط رفتاری عادلانه نیست/ راه حل مکشلات اتکا به توان داخلی است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - امام جمعه شیراز تاکید کرد که هرگونه افراط و تفریط در زمینه‌های مختلف، رفتاری عادلانه محسوب نمی‌شود و گرفتاری‌های این شیوه تا سال‌ها با فرد و جامعه همراه خواهد بود.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه سوم اسفند شیراز، با اشاره به اینکه در موضوع عدالت، اگر انسانی عادل باشد، رفتارهای اجتماعی‌اش نیز نسبت به دیگران تفاوت دارد، از جوانان طلبه و دانشجو درخواست کرد که علاوه بر ورود به بحث تشخیص اقدامات اشتباه، در ارائه و دنبال کردن راهکار اصلاح امور و رفع مشکلات نیز تلاش و همراهی داشته باشند.
او گفت: در همان مسئله موشک که جلو هستیم اگر تکنولوژی را جوانان کشف نکرده بودند که اینجا نبودیم، در سایر مسائل هم باید توسط ذهن خلاق جوانان مسائل و راهکار حل آنها کشف شده و به کار گرفته شود.
امام جمعه شیراز در ادامه با اشاره به روایتی از حضرت امام صادق(ع) در بیان ویژگی‌های مومن، خارج نشدن از خط انصاف و حق در هنگام خشم را از نگاه آن امام همام، یک ویژگی مهم مومن بیان کرد.
آیت‌الله دژکام با تاکید براینکه در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری نیز، تاکید بر همین نکات مشاهده می‌شود، تاکید حضرت امام صادق(ع) را مصداق لزوم پرهیز از افراط و تفریط در مواجهه با مسائل اجتماعی و سایر مسائل دانست و گفت: گاه به رفتار و عملکرد کسی اعتراض داریم، این اعتراض باید به گونه‌ای مناسب و تاثیرگذار مطرح شود.
او با بیان اینکه در سال‌های گذشته اشتباهاتی وجود داشته که مقام معظم رهبری نیز در بیانیه گام دوم به آن اشاره فرمودند، گفت: امروز هم برخی در مواجهه با آن اشتباهات تند رفتند و همین تند روی هم مشکل آفرین بوده است.
امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه در سال‌های اول انقلاب، نسل اول شاهد تندروی‌هایی بوده‌اند که هنوز هم گرفتار آن هستیم، گفت: نباید با رفتار تند در مقابل برخی اشتباهات، زمینه گیرافتاد بیشتر خودمان را فراهم کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با تصریح اینکه طی چهاردهه گذشته تاکنون کسی از آرمان‌های انقلاب برنگشته و همه پای آن ایستاده‌اند، لزوم توجه تمام جوانان به نکات پنجم و ششم بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری را متذکر شد و تاکید کرد که جوانان هر دو بند را با هم بخوانند و در خصوص آن فکر کنند.
او با بیان اینکه امروز "عدالت خواهی در جامعه ما به جایی رسیده که طلبه‌ای مثل من نسبت به رئیس جمهور انتقاد می‌کند" این موضوع را یکی از برکات انقلاب دانست و تاکید کرد که در کنار این عدالتخواهی، معنویت و اخلاق هم در جامعه اسلامی ایران، رشد چشمگیری داشته و به عنوان برکت‌های انقلاب محسوب می‌شود.
امام جمعه شیراز همچنین در خطبه دوم نماز، ضمن تبریک فرارسیدن میلاد فرخنده حضرت ام‌الائمه فاطمه‌الزهرا(س)، به قرارداشتن در روز تجلیل از اسراء و مفقودین اشاره و اضافه کرد: ما همه بدهکار ایثار و فداکاری و تلاش اسراء، مفقودین و شهدا هستیم، اگر امروز ایران اسلامی آبرو و استقلالی دارد به خاطر همین فداکاری‌ها بوده است.
آیت‌الله دژکام، هشتم اسفند را روز امور تربیتی و تربیت اسلامی دانست و گفت: در طول سال‌های گذشته در راستای تربیت و معنویت و اخلاق گام‌های بزرگی برداشته‌ایم؛ اما در این زمینه هرچه کار بشود کم است.
او با انتقاد از برخی صحنه‌هایی که در خیابان‌های شیراز مشاهده می‌شود که در تراز اسلامیت و حرم سوم اهل بیت این شهر نیست، تاکید کرد که انتظار مومنان از دستگاه‌های مسئول، مواجهه درست با چنین صحنه‌هایی برای رفع آن است.
امام جمعه شیراز با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به امر به معروف و نهی از منکر، گفت: امر به معروف و نهی از منکر نوعی از تربیت محسوب می‌شود، کسی که به طرق معمولی نفهمیده باید امر و نهی شود.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه آموزش و پرورش مسئولیت‌های زیادی در امر تربیت برعهده دارد، تلاش‌های انجام شده را خوب ارزیابی و بر لزوم حمایت از اقدامات انجام شده و در حال انجام توسط فرهنگیان انقلابی تاکید کرد.
امام جمعه شیراز همچنین بسیج را یکی از نهادهای تربیتی مهم جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: طرح حلقه‌های تربیتی صالحین، از تاثیرگذارترین طرح‌های تربیتی است و باید همه برای تاثیرگذارتر و پربارتر شدن این هسته‌ها تلاش کنند تا نسل بعدی با اقتدار و با جهات برجسته اخلاقی میدان دار اداره کشور باشد.
آیت‌الله دژکام در ادامه با تصریح اینکه، نگاه به بیگانه مسیری درست برای حل مسائل و مشکلات داخلی نیست، لزوم دقت در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری در این موضوع را یادآور شد.
امام جمعه شیراز با اشاره به ابراز نگرانی جمعی از دانشجویان در خصوص موضوع اف‌ای‌تی‌اف و پالرمو، طی روزهای گذشته و حضور این جمع در نماز جمعه امروز شیراز، گفت: اینکه جوانان ایران نسبت به مسائل کشور حساس هستند، موجب افتخار و ارزشمند است، اینکه یک عده جوان با دغدغه اسلام، دین و کشور تحصن می‌کنند نشان می‌دهد که ما در تربیت نسل جدید موفق بوده‌ایم.
آیت‌الله دژکام با اشاره به آیات 173 و 174 از سوره مبارکه آل‌عمران، تاکید کرد: ما می‌دانیم که با تکیه به قدرت و توانمندی‌های درونی کشور می‌توان تمام عزت و عظمت امت اسلامی را به آنها بازگرداند و باید فریاد همیشگی ما هیهات من الذله باشد.
امام جمعه شیراز تصریح کرد: ما در مواجهه با کشورهایی که برخی‌ها هنوز از آن کشورها می‌ترسند، باید بدانیم که خداوند را داریم و خدا قدرتش از همه آنها برتر است و در مقابل حیله‌ها اگر با توکل به خدا بایستیم، حتما پیروزیم؛ خدا می‌تواند به ما کمک دهد مهم اینست که ما مرد توکل کردن به خدا باشیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عرضه کالاهای دانش محور توسط دانشگاه‌ها

پیام تبریک استاندار فارس به مناسبت هفته سربازان گمنام امام زمان

حمایت از فعالیت‌های اقتصادی سالم رسالت دستگاه قضایی است

صلح و سازش در یک پرونده قتل پس از 6 سال

لزوم تقویت سیستم‌ بانکی در برابر تهدیدات سایبری

لزوم تقویت سیستم‌ بانكی در برابر تهدیدات سایبری

مدیرکل اطلاعات فارس: در جنگ پنهان موفق عمل کرده ایم

استاندار فارس: اقدام خصمانه آمریکا، سپاه را محبوب تر می کند

وزیر بهداشت و درمان وارد شیراز شد

آموزش بر مبنای فرهنگ ایرانی و اسلامی باید در اولویت باشد

دسترسی آسان مناطق عشایری و محروم به خدمات سلامت را دنبال می کنیم

استاندار فارس: شعار رونق تولید باید در عمل محقق شود

اصلاح طلبان فارس اقدام آمریکا درباره سپاه را محکوم کردند

کاهش پرداخت از جیب مردم در طرح تحول سلامت محقق شده است

تکمیل پرونده الکترونیک تا پایان بهار امسال پیگیری می شود

کمک دولت برای پروژه های خیرساز در حوزه سلامت قطعا محقق می شود

امام جمعه شیراز: دشمنی ترامپ برای سپاه افتخار است

پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

نمازگزاران شیراز با انجام راهپیمایی اقدام آمریکا را نکوهش کردند

کمیسیون عمران مجلس برای ارایه مستندات سیل شیراز 7 روز مهلت داد

گام های بلند سربازان گمنام در هماورد اقتصادی

امام جمعه شیراز: ارتش جمهوری اسلامی سربازان امام زمان (عج) هستند

معاون رییس جمهوری: روند احیای تالاب های فارس امید بخش است

تبدیل بیانیه گام دوم به برنامه عملیاتی در حوزه اقتصاد

استقرار نیروهای مهندسی و جهادی سپاه فجر در خوزستان

برگزاری راهپیمایی حمایت از سپاه پاسداران در شیراز

تنزل علت سیل شیراز به خطای انسانی جفا به این شهر است

حضور روحانیون در حوادث کاهش دهنده آلام حادثه دیدگان است

متمرکز شدن کمک‌رسانی به استان‌های مواجه با سیل

داوری سیل عرصه امتحان دستگاه قضایی است

حل مشکلات معیشتی اولویت همه باشد

گام‎های مدیریتی بحران در سیل شیراز موثر بود

کمک 140 میلیون تومانی مردم شمال‌غرب شیراز به سیل‌زدگان

واکنش انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس به جفا با فعالان رسانه

فرصت 15 روزه برای تعیین تکلیف کتابخانه مرکزی شیراز

راهپیمایی بزرگ منتظران در شیراز برگزار می‌شود

رهاسازی 120 هزار متر مکعب آب سد سلمان فارسی

تشریح برنامه‌های گرامیداشت هفته ارتش در فارس

حمایت جامعه روحانیت فارس از سپاه

لزوم اجرای طرح‌های آبخیزداری در سعدی و دروازه قرآن شیراز

تدوین برنامه عملیاتی مقابله با حریق مراتع در فارس

رژه بزرگداشت روز ارتش در شیراز برگزار شد

نیروهای مسلح در یک قالب مدافع نظام و خادم مردمند/ آمریکا تهدیدی توخالی است

صمیمت سپاه و ارتش استکبار را خشمگین کرده است

رضایت خدا و خلق در حکومت اسلامی یکی است/ تجلیل از سعدی باید متناسب با جایگاه او باشد

تمهیدات پیشگیری و مهار آتش در مراتع استان فارس اندیشیده شود

تدوین برنامه عملیاتی مقابله با حریق مراتع در فارس

حمایت جامعه روحانیت فارس از سپاه

تشریح برنامه‌های هفته ارتش در فارس و کهگیلویه

پرداخت زکات فاصله طبقاتی را کاهش می دهد