پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

امام جمعه شیراز:

افراط و تفریط رفتاری عادلانه نیست/ راه حل مکشلات اتکا به توان داخلی است سياسي

افراط و تفریط رفتاری عادلانه نیست/ راه حل مکشلات اتکا به توان داخلی است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - امام جمعه شیراز تاکید کرد که هرگونه افراط و تفریط در زمینه‌های مختلف، رفتاری عادلانه محسوب نمی‌شود و گرفتاری‌های این شیوه تا سال‌ها با فرد و جامعه همراه خواهد بود.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه سوم اسفند شیراز، با اشاره به اینکه در موضوع عدالت، اگر انسانی عادل باشد، رفتارهای اجتماعی‌اش نیز نسبت به دیگران تفاوت دارد، از جوانان طلبه و دانشجو درخواست کرد که علاوه بر ورود به بحث تشخیص اقدامات اشتباه، در ارائه و دنبال کردن راهکار اصلاح امور و رفع مشکلات نیز تلاش و همراهی داشته باشند.
او گفت: در همان مسئله موشک که جلو هستیم اگر تکنولوژی را جوانان کشف نکرده بودند که اینجا نبودیم، در سایر مسائل هم باید توسط ذهن خلاق جوانان مسائل و راهکار حل آنها کشف شده و به کار گرفته شود.
امام جمعه شیراز در ادامه با اشاره به روایتی از حضرت امام صادق(ع) در بیان ویژگی‌های مومن، خارج نشدن از خط انصاف و حق در هنگام خشم را از نگاه آن امام همام، یک ویژگی مهم مومن بیان کرد.
آیت‌الله دژکام با تاکید براینکه در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری نیز، تاکید بر همین نکات مشاهده می‌شود، تاکید حضرت امام صادق(ع) را مصداق لزوم پرهیز از افراط و تفریط در مواجهه با مسائل اجتماعی و سایر مسائل دانست و گفت: گاه به رفتار و عملکرد کسی اعتراض داریم، این اعتراض باید به گونه‌ای مناسب و تاثیرگذار مطرح شود.
او با بیان اینکه در سال‌های گذشته اشتباهاتی وجود داشته که مقام معظم رهبری نیز در بیانیه گام دوم به آن اشاره فرمودند، گفت: امروز هم برخی در مواجهه با آن اشتباهات تند رفتند و همین تند روی هم مشکل آفرین بوده است.
امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه در سال‌های اول انقلاب، نسل اول شاهد تندروی‌هایی بوده‌اند که هنوز هم گرفتار آن هستیم، گفت: نباید با رفتار تند در مقابل برخی اشتباهات، زمینه گیرافتاد بیشتر خودمان را فراهم کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با تصریح اینکه طی چهاردهه گذشته تاکنون کسی از آرمان‌های انقلاب برنگشته و همه پای آن ایستاده‌اند، لزوم توجه تمام جوانان به نکات پنجم و ششم بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری را متذکر شد و تاکید کرد که جوانان هر دو بند را با هم بخوانند و در خصوص آن فکر کنند.
او با بیان اینکه امروز "عدالت خواهی در جامعه ما به جایی رسیده که طلبه‌ای مثل من نسبت به رئیس جمهور انتقاد می‌کند" این موضوع را یکی از برکات انقلاب دانست و تاکید کرد که در کنار این عدالتخواهی، معنویت و اخلاق هم در جامعه اسلامی ایران، رشد چشمگیری داشته و به عنوان برکت‌های انقلاب محسوب می‌شود.
امام جمعه شیراز همچنین در خطبه دوم نماز، ضمن تبریک فرارسیدن میلاد فرخنده حضرت ام‌الائمه فاطمه‌الزهرا(س)، به قرارداشتن در روز تجلیل از اسراء و مفقودین اشاره و اضافه کرد: ما همه بدهکار ایثار و فداکاری و تلاش اسراء، مفقودین و شهدا هستیم، اگر امروز ایران اسلامی آبرو و استقلالی دارد به خاطر همین فداکاری‌ها بوده است.
آیت‌الله دژکام، هشتم اسفند را روز امور تربیتی و تربیت اسلامی دانست و گفت: در طول سال‌های گذشته در راستای تربیت و معنویت و اخلاق گام‌های بزرگی برداشته‌ایم؛ اما در این زمینه هرچه کار بشود کم است.
او با انتقاد از برخی صحنه‌هایی که در خیابان‌های شیراز مشاهده می‌شود که در تراز اسلامیت و حرم سوم اهل بیت این شهر نیست، تاکید کرد که انتظار مومنان از دستگاه‌های مسئول، مواجهه درست با چنین صحنه‌هایی برای رفع آن است.
امام جمعه شیراز با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به امر به معروف و نهی از منکر، گفت: امر به معروف و نهی از منکر نوعی از تربیت محسوب می‌شود، کسی که به طرق معمولی نفهمیده باید امر و نهی شود.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه آموزش و پرورش مسئولیت‌های زیادی در امر تربیت برعهده دارد، تلاش‌های انجام شده را خوب ارزیابی و بر لزوم حمایت از اقدامات انجام شده و در حال انجام توسط فرهنگیان انقلابی تاکید کرد.
امام جمعه شیراز همچنین بسیج را یکی از نهادهای تربیتی مهم جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: طرح حلقه‌های تربیتی صالحین، از تاثیرگذارترین طرح‌های تربیتی است و باید همه برای تاثیرگذارتر و پربارتر شدن این هسته‌ها تلاش کنند تا نسل بعدی با اقتدار و با جهات برجسته اخلاقی میدان دار اداره کشور باشد.
آیت‌الله دژکام در ادامه با تصریح اینکه، نگاه به بیگانه مسیری درست برای حل مسائل و مشکلات داخلی نیست، لزوم دقت در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری در این موضوع را یادآور شد.
امام جمعه شیراز با اشاره به ابراز نگرانی جمعی از دانشجویان در خصوص موضوع اف‌ای‌تی‌اف و پالرمو، طی روزهای گذشته و حضور این جمع در نماز جمعه امروز شیراز، گفت: اینکه جوانان ایران نسبت به مسائل کشور حساس هستند، موجب افتخار و ارزشمند است، اینکه یک عده جوان با دغدغه اسلام، دین و کشور تحصن می‌کنند نشان می‌دهد که ما در تربیت نسل جدید موفق بوده‌ایم.
آیت‌الله دژکام با اشاره به آیات 173 و 174 از سوره مبارکه آل‌عمران، تاکید کرد: ما می‌دانیم که با تکیه به قدرت و توانمندی‌های درونی کشور می‌توان تمام عزت و عظمت امت اسلامی را به آنها بازگرداند و باید فریاد همیشگی ما هیهات من الذله باشد.
امام جمعه شیراز تصریح کرد: ما در مواجهه با کشورهایی که برخی‌ها هنوز از آن کشورها می‌ترسند، باید بدانیم که خداوند را داریم و خدا قدرتش از همه آنها برتر است و در مقابل حیله‌ها اگر با توکل به خدا بایستیم، حتما پیروزیم؛ خدا می‌تواند به ما کمک دهد مهم اینست که ما مرد توکل کردن به خدا باشیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دادستان شیراز: نظر کمیته حقیقت یاب سیل، فاقد اعتبار قضایی است

نکوهش تقلید از پایتخت تا تصویب پرداخت خسارت جانباختگان سیل در شورای شهر شیراز

پروژه آلومینیوم جنوب تامین کننده 40 درصد نیاز کشور خواهد بود

اولویت تخصیص ارز به بخش تولید زمینه ساز رونق صنعت شد

خط تولید شیشه ضدگلوله در شیراز راه‌اندازی شد

خط تولید شیشه ضدگلوله در شیراز افتتاح شد

56 درصد تصادفات مربوط به نقاط حادثه خیز است

پیچ مرگ در حاشیه جاده

کمربندی شیراز، قتلگاه و بدون متولی

استاندار فارس: شعار رونق تولید نباید به سربرگ ادارات محدود بماند

استاندار: فارس دومین استان کشور از نظر کاهش نرخ بیکاری است

ماموریت استاندار فارس به دستگاه‌های اجرایی برای صیانت از هدف تسهیلات اشتغال

اتمام حجت رحیمی برای دست‌اندرکاران حوزه اشتغال فارس

تشکل های دانشجویی فارس و صدور بیانیه جدید برای اعلام برائت از بیگانگان

استان فارس دارای رتبه دوم ایجاد اشتغال و بیکاری در کشور است

فعالیت‌های داوطلبان احتمالی مجلس رصد می شود/بکارگیری 11 هزار ناظر

نظارت شورای نگهبان از ملزومات تحقق مردم سالاری دینی است

تجهیزات جدید پدافند جنگ نوین تحویل نیروی دریایی سپاه شد

عدم انتقال درست مفاهیم دینی باعث بروز آسیب اجتماعی است

روش توزیع پزشکان اشکال دارد

تدارک فارس برای انتخابات پرشور در اسفند 98

تودیع و معارفه مدیرکل راه و شهرسازی فارس لغو شد

توقف یک انتصاب در فارس

فرماندار سابق جهرم مدیرکل راه و شهرسازی فارس شد

قرارگیری مجدد واحدهای تملک شده یا نیمه تعطیل در چرخه سرمایه‌گذاری

استاندار: فارس دومین استان کشور از نظر کاهش نرخ بیکاری است

رفع عقب ماندگی سخت افزاری نماز جمعه در شیراز/ لزوم تعریف کارکرد و وظایف نماز جمعه

لزوم توجه به تربیت عفیفانه پسران در خانواده

کارآمدی نظام از تریبون نماز جمعه تشریح شود

مردم بخاطر ناامیدی از جریانات سیاسی ممکن است دیگر لیستی رأی ندهند

اجلاس مدیران صنعت ساختمان فرصتی برای خلق فرصت‌های سرمایه گذاری است

استاندار فارس: شعار رونق تولید نباید به سربرگ ادارات محدود بماند

متعرضان به حجاب بدانند قلدرتر از رضاخان نیستند

دهه کرامت به دهه گفت‌وگوی دینشناسان با جوانان بدل شود

رهاوردهای سفر دولتمردان به فارس، از تحقق آرزوی دیرینه تا گره گشایی

ضرورت تکمیل طرح‌های نیمه تمام کشور تا پایان دولت دوازدهم

طرح آبرسانی به شهر جهرم از سد سلمان فارسی افتتاح شد

تسریع توسعه یافتگى شیراز با حمایت ادارات کل میسر مى‌شود

معاون اول رئیس جمهور وارد فارس شد

اجرای مهمترین پروژه‌های آلومینیوم کشور در شهرستان لامرد

معاون اول رئیس جمهوری از طرح های انرژی و صنعتی جنوب فارس بازدید کرد

معاون اول رئیس جمهوری وارد فارس شد

نشست بررسی سند توسعه و ارتقای وضعیت در شیراز برگزار شد

تشریح جزییات سفر معاون اول رئیس جمهور به فارس

نقشه راه دولت برای شهرک سعدی شیراز پس از سیل

علی‌رغم ایجاد زیرساخت‌ها موفق به حفظ جمعیت روستایی نشده‌ایم

اجرای طرح دستبند و پابند الکترونیکی زنان زندانی

لزوم بهره گیری از ظرفیت های فارس برای توسعه روابط با کشور قطر

4380 متر از تونل خط دو مترو شیراز حفاری شده است

جانشین موگرینی کیست؟