پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

بوی بهبود ز اوضاع شمالغرب شیراز می آید! اقتصادي

بوی بهبود ز اوضاع شمالغرب شیراز می آید!

  بزرگنمايي:

پیام فارس- زمانی محدوده شمالغرب شیراز به عنوان محدوده‌ای خاص محسوب می‌شد؛ منطقه‌ای که به واسطه جذابیت‌ باغ‌ها و قرار داشتن کوه دراک و اولین مجموعه مسکونی آپارتمانی، خیلی سریع به لحاظ شمار جمعیت رشد کرد و به لحاظ ساخت آپارتمان و مجموعه‌های مسکونی و تجاری، مد نظر سازندگان و انبوه سازان قرار گرفت.

اگرچه از گذشته، محدوده شمالغرب شیراز به لحاظ جمعیتی، بیش از آنکه افراد مرفه را در خود جای داده باشد، مسکن و ماوای اقشار متوسط جامعه محسوب می‌شد؛ کارمندانی که به هر واسطه در منازل سازمانی یا خانه‌های ساخته شده به مدد تعاونی‌ها، در این محدوده ساکن شده بودند.

توجه به ساخت و ساز از اواخر دهه هفتاد تا اواخر دهه هشتاد، زمینه رشد تعداد واحدهای مسکونی را در این محدوده از شهر شیراز فراهم کرد، موضوعی که دلیلی بر لزوم توسعه معابر پیاده و سواره و ایجاد زیرساخت‌های رفاهی شهروندی محسوب می‌شد.

اما از اواخر دهه هشتاد، آرام آرام توجه به این محدوده، در تناسب با حجم ساخت و سازها و تراکم جمعیت، رو به افول گذاشت تا معالی‌آباد، علی‌رغم توسعه فضاهای تجاری و افزایش تمایل شهروندان به این نقطه به عنوان منطقه‌ای تجاری، تفریحی، در حوزه عمران و رفاه شهری، رکودی سخت را تجربه کند.

امروز اما محدوده شمالغرب، خصوصا معالی‌آباد، فرهنگ‌شهر و میرزای شیراز، منطقه‌ای مواجه با ترافیک سنگین، نبود راه‌های دسترسی مناسب با در نظر گرفتن شاخص‌های هندسی مطلوب، پیاده‌راه‌هایی ناایمن و فضای سبز عمومی نامناسب با جمعیت ساکن، محسوب می‌شود.

حال آنکه همچنان شاهد تداوم ساخت و سازهای مسکونی و تجاری و به تبع آن افزایش جمعیت و تردد هستیم؛ این امر موجب شده که در بخش زیادی از ساعات شبانه روز، این محدوده ترافیکی سنگین و دشواری‌های تردد را تجربه کند.

شهردار منطقه شش شیراز در گفت و گو با ایسنا، پیرامون مشکلات محدوده‌ی تحت مدیریت این منطقه صحبت کرد.

علی اصغر سروی نیز اعتقاد دارد که ترافیک معظم‌ترین مشکل این محدوده به شمار می‌رود و سال‌هاست ساکنان محدوده شمالغرب شیراز را آزار داده و به سمت کلافگی کشانده است.

سروی که قبول دارد ترافیک این منطقه عمدتا به دلیل قرار داشتن مراکز تجاری و تهیه و توزیع غذاهای سریع (فست فود) است، گفت: به حتم شهرداری به دنبال راهکارهایی برای کاهش معضل ترافیک در این محدوده بوده است.

وی گفت: یکی از پروژه های بزرگی که سال آینده به دنبال عملیاتی کردن آن هستیم ساماندهی معبر معالی آباد وبه ویژه پیاده روهای آن است که قطعا این کار نیز هزینه‌های سنگینی خصوصا در زمینه تملک زمین در این منطقه در پی خواهد داشت .

سروی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات موجود، حدفاصل پل معالی آباد تا خیابان شاهد بود که با ایجاد رفوژی مناسب و متفاوت با سایر نقاط شهری، مسیر بهسازی و ترافیک آن تا حدودی مرتفع و روان شده است.

او با تصریح اینکه شرایط اقتصادی شهرداری که تابعی از شرایط اقتصادی کشور محسوب می شود، گاه اقدامات را با تاخیر مواجه کرده است، گفت: خوشبختانه با احداث و تکمیل بلوار شهید کسایی، بخشی از ترافیک خیابان معالی آباد را کاهش داده ایم.

سروی از اجرایی شدن یک پارک 4 هکتاری در محدوده کوی وحدت، خبر داد و گفت: این پارک در طراحی و اجرا تفاوت‌هایی با سایر پارک‌ها خواهد داشت و تلاش کرده‌ایم که طبیعت موجود را تغییر ندهیم.

سروی با بیان اینکه محدوده کوهستانی دراک از مهمترین نقاط تفریحی و ورزشی شیراز محسوب می شود اما امکانات در این محدوده بسیار کم است، گفت: ایجاد مسیرهای ایمن برای دسترسی پیاده به کوهپایه دراک، به دلیل قرار داشتن کمربندی در این مسیر، در اختیار شهرداری نیست اگرچه در حد مقدور تلاش هایی انجام شده است.

او با تاکید براینکه محدوده چمران و معالی‌آباد، جذابیتی فرامنطقه‌ای دارد و شهروندان از سایر نقاط شیراز بازدید از این محدوده را همواره در برنامه دارند، گفت: یکی از مهمترین اقدامات مد نظر شهرداری، بهسازی پیاده رو در خیابان معالی‌آباد است.

سروی گفت: معالی‌آباد علاوه بر اینکه یک مسیر تجاری است، از نگاه بسیاری، مسیری مناسب برای پیاده روی محسوب می شود، لذا باید با اقدامات دقیق مهندسی و رفع اختلاف سطح پیاده رو موجود، بهسازی انجام شود.

سروی ادامه داد: شرایط اقتصادی امسال وسال آینده بسیارسخت است زیرا کشور دچار تنش اقتصادی است وبه تبع آن هزینه ها نیز روز به روز در حال افزایش خواهد بود که با توجه به این موضوع از مردم تقاضا دارم در خصوص پرداخت عوارض خود اقدام کنند هرچند که این موضوع نیز زمانی محقق می‌شود که مردم اعتماد کنند .

وی درباره عدم همکاری برخی مالکین املاک قرار گرفته در مسیر پروژه های عمرانی شهری و تعریض معابر در این منطقه گفت: در اینگونه موارد از ظرفیت های قانون شهرداری ها بهره برده ایم وحتی گاه از قوای قهریه نیز برای تملک اینگونه موارد استفاده می‌کنیم چرا که حقوق عموم مردم بر حقوق فردی افراد ارجحیت دارد .

سروی بیان کرد: شاید برخی منطقه شش شهرداری شیراز را بالای شهر و منطقه ای بی عیب بدانند اما حقیقت با این تصورات تفاوت دارد بگونه ای که حتی در برخی بخش‌های این منطقه شاهد ایجاد حاشیه نشینی نیز هستیم .

وی اضافه کرد: زمانی شهرک جوادیه را به بخشداری واگذار کردند با دهیاری اداره می‌شد و این باعث بروز معضلات زیادی در این منطقه شد که از جمله آن می توان به ساخت وساز‌های غیر مجاز اشاره کرد و اینکه برخی حتی در مسیر آب، این ساخت وسازها را انجام داده‌اند که باعث بروز مشکلات زیادی در این مناطق شده است .

سروی با اشاره به وجود دو رودخانه خشک و نهر اعظم در این منطقه از شهرداری شیراز، دیوارگذاری بخشی از مسیر رودخانه خشک را یادآور شد و گفت: دیوارگذاری بخشی از مسیر رودخانه خشک ونیز ساماندهی ورفوژ گذاری بلوار پهلوان نوروزی سخن گفت .

شهردار منطقه شش شیراز درباره نبود روشنایی در برخی معابر محدوده معالی‌آباد نیز گفت: روشنایی معابر بر طبق قانون به عهده اداره برق است اما این نهاد نیز با توجه به گرانی‌های اخیر با مشکل مواجه شده‌ و هیچ پیمانکاری پای کار نمی آید .

وی همچنین گفت: پیش بینی می شود که ١٨کیلومتر از اولین مسیر دوچرخه سواری کوهستان شیراز در حد فاصل شهرک های جوادیه تا زیباشهر تا حدود دو ماه آینده به بهره برداری برسد که این طرح در قالب شعار انسان محوری مدیریت شهر اتفاق می‌افتد .

سروی درباره مشکلات ترافیکی که با افتتاح یکی از مجتمع‌های تجاری(نگین) در بخشی از منطقه معالی آباد به وجود آمده گفت: چندی قبل مسئول این مجتمع برای تغییر کاربری دوطبقه از پارکینگ‌های این مجتمع به تجاری مراجعه و اعلام کرد که علت این کار عدم استفاده مردم از پارکینگ‌های این مجتمع است .

شهردار منطقه شش شیراز گفت:مسئول مجتمع تجاری نگین گفته شاهدیم که برخی مشتریان مجتمع حاضرند اتومبیل خود را در زمین های اطراف، لابه لای درختان ،در پیاده رو و بدون داشتن امنیت و با احتمال جریمه شدن و حمل با جرثقیل پارک کنند اما دو هزار تومان هزینه پارکینگ با امکانات مناسب را ندهند .

وی گفت: مسجد معالی آباد باد عقب نشینی کند تا ترافیک روان شود و در این زمینه با ورثه مرحوم شهید دستغیب صحبت کردیم که مشخص شد این ملک و مغازه های اطراف آن به طور قانونی متعلق به ایشان بوده و اکنون به 28 وارث رسیده است و در ادامه برای تعیین تکلیف این مسجد، اوقافی بودن آن نیز احرازشد و جلساتی برای رفع این مشکل برگزار شده که امیدواریم به زودی به نتیجه برسیم واگر موضوع تملک حل شود عملیات تعریض را سریعا شروع خواهیم کرد .

شهردار منطقه شش شیراز با تصریح اینکه هیچ زمانی در شیراز موضوعی تحت عنوان تراکم فروشی وجود نداشته است، گفت: تمام ساخت و سازها براساس طرح تفصیلی شیراز انجام شده و در هیچ دوره‌ای تراکم فروشی انجام نشده است.

سروی در عین حال تاکید کرد که اگر در نقطه‌ای شاهد افزایش ارتفاع ساختمان‌ها در مقایسه با طرح تفصیلی شهر هستیم، کار با رای کمیسیون ماده 5 انجام شده است.

وی گفت: در شهرداری چیزی به نام تراکم فروشی نداریم تمام پروانه های ما براساس مقررات طرح تفصیلی است و در هیچ دوره‌ای شهرداری تراکم نفروخته است و اگر در جایی هم کسی بیشتر از آنچه باید ساخته با رای کمیسیون ماده 5بوده است .

شهردار منطقه شش شیراز همچنین از اجرای اقداماتی برای رفع مشکل پروژه کوهسار مهدی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با رفع مشکل معارضان و انجام پرداخت‌هایی به مالکان، تکمیل این پروژه، در دستور کار قرار گیرد.

سروی ابراز امیدواری کرد که در ایام نوروز و همچنین سال آینده، شهروندان شیراز و ساکنان محدوده شمالغرب شاهد بهبود مناسبی در این منطقه باشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهره برداری از خط تولید تولید شیشه‌های ضدگلوله در شیراز

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز 98/04/26

کشف هفت انبار کالا در استان فارس

لزوم ارتباط صنعت با کسب و کارهای نوین

پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در بافت فرسوده آغاز شد

برپایی نخستین نمایشگاه توانمندی صنایع کوچک فارس

حکم رفع تصرف 3 هکتار از اراضی ملی در قیرو کارزین اجرا شد

فضای رقابتی به حفظ مالکیت فکری در اقتصاد کمک می‌کند

کشاورزان استهبان، سبزی با طعم واقعی کاشتند

گره گشایی از 2 طرح پالایشگاهی و پتروشیمی مُهر، رهاورد سفر جهانگیری

شروط وزارت نیرو برای فعالان بیت‌کوین

اجرای طرح های مرتع‌داری در 3 میلیون هکتار از عرصه های مرتعی فارس

بیش از 141 میلیارد ریال به خسارت دیدگان سیل استان فارس پرداخت شد

صدور 80 پروانه کاربرد علامت استاندارد در استان فارس

اتاق بازرگانی: یارانه کالا‌ها را نقدی پرداخت کنید

پرداخت 142 میلیارد ریال خسارت به سیل زدگان فارس

منابع طبیعی تنها مرجع اعلام آمار آتش‌سوزی عرصه‌های مرتعی و جنگلی است

فارس درآستانه وضعیت قرمز برق/ سهمیه بندی با ادامه روند مصرف

گلخانه؛ ناجی حیات کشاورزی فارس

صرافان رتبه‌بندی می‌شوند

بهره‌برداری از خط دوم آبرسانی به شیراز ، شاید وقتی دیگر

روستاهای 4 شهرستان فارس از آب شرب بهره‌مند می‌شوند

لزوم بازنگری نظام مالیاتی و قانون کار در شرایط جنگ اقتصادی

آغاز برداشت انگور از تاکستان‌های دیم شهرستان کازرون

65درصد مالیات کشور را تولیدکنندگان پرداخت می‌کنند

3.5 هکتار از گندم زارهای رونیز دچار حریق شد

صادرات بیش از 35 میلیون دلاری محصولات گلخانه‌ای در کشور

بهره برداری از سامانه بومی خنک کننده نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون

نرخ تورم 8 درصد شد

بازارچه‌های موقت و دهکده مشاغل روستایی در فارس راه‌اندازی شود

انتقال آب شرب مطمئن از سد سلمان به شهر جهرم

برگزاری نخستین همایش استانی نهضت ساماندهی گلخانه‌ها/ پیش‌بینی درآمد 14 میلیارد دلاری از محصولات گلخانه‌ای

عضو جدید هیات مدیره شرکت عمران صدرا معرفی شد

آغاز عملیات اجرایی طرح آبرسانی به روستاهای مرودشت

برگزاری تور رسانه‌ای برای معرفی ظرفیت‌های کشاورزی فارس

تلاش اتاق فارس برای ارتقاء اخلاق حرفه‌ای در کسب و کار

لغو تغییر ساعت کاری ادارات در برخی استان ها؛ آیا فارس یک استثنا است

خطر بروز آفات و امراض در جنگل‌های فارس جدی است

تجلیل از کارآفرینان برتر شاهد و ایثارگر فارس

بخش خصوصی پیشران توسعه است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/04/15

چرا طرح های سرمایه گذاری بی نام در دستور کار استان فارس قرار گرفت

بی آبی کلافه کننده صدرا و شیراز/ آبفا: 10 روز دیگر مشکل کمتر می‌شود

تکذیب واردات خودرو از مناطق آزاد

به ازای هر 5 خانواده یک واحد صنفی در کشور وجود دارد/شرکت‌های پخش سود آور نیستند

عضویت 85 درصد فرهنگیان فارس در صندوق ذخیره

ازدواج 300 زوج تحت حمایت امداد فارس در دهه کرامت

نخستین ایستگاه تولید و پرورش ملکه زنبور عسل فارس در کازرون راه اندازی شد

دادگاه علنی متهمان به اخلال در نظام پولی و ارزی در شیراز برگزار شد

کاهش 10.4 درصدی تلفات سوانح رانندگی در فارس/ تخصیص اعتبار برای تکمیل جاده خرامه