پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم مقالات

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- گنبد نمکی هکان که برخی آن را به نام کوه نمک سیمکان نیز می‌شناسند، یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان جهرم است که در 40 کیلومتری شمال‌غرب این شهر و در دامنه‌ جنوبی کوه گُرم در ارتفاع 1656متری از سطح دریا قرار دارد.
  معمولاً زمانی که صحبت از جاذبه‌های گردشگری استان فارس به میان می‌‌آید، ذهن‌ها بی‌اختیار به سمت آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی نظیر جنگل و آبشار می‌رود؛ اما در دل شهرستان‌های جنوبی استان فارس جاذبه‌‌هایی وجود دارد که هرچند دیده نمی‌شوند، اما ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. یک نمونه از این جاذبه‌ها، گنبدهای نمکی است.
برجستگی‌هایی که به علت حرکات و بالاآمدن نمک ایجاد می‌شود، گنبد نمکی (Saltdom) نامیده می‌شود. اشکال خارجی گنبدهای نمکی متفاوت است و به سنگ‌های پوششی ، فشار درونی و میزان آن بستگی دارد. به عبارت دیگر گنبد نمکی عبارت است از ساختمان زمین ‌شناسی گنبدی شکلی که هسته آن از نمک تشکیل شده است. هر گنبد نمکی شامل یک هسته مرکزی نمکی و بخشی است که اطراف هسته مرکزی را احاطه می‌کند و از سنگ‌های رسوبی محلی تشکیل شده است.
شهرستان جهرم سه گنبد نمکی معروف در مناطق مختلف دارد؛ گنبد نمکی هکان، گنبد نمکی شاه علمدار در مرز جهرم و زرین‌دشت و نمکدان که بین جهرم و فسا قرار دارد.
گنبد نمکی هکان در میان این سه گنبد کمتر شناخته شده و از این رو دست‌نخورده‌تر باقی مانده است. این کوه دو مسیر از سمت روستای هکان و یک مسیر دشوار از سمت بخش سیمکان دارد.
مسیر دوم بعد از پل جدید جاده سیمکان در منطقه سد سلمان فارسی راهی به کوه نمک دارد که طولانی است و برای رسیدن به آن پس از اتمام جاده‌ آسفالت و طی یک مسیر در جاده‌ خاکی، حدود 2کیلومتر باید پیاده‌روی باید کرد.
این توده نمکی در شمال غرب روستای کناردان در بخش مرکزی، بین تنگ خوشاب و کشه‌‌ بوغرو در شرق و کندال نمک در غرب واقع شده است. سازندهای موجود در اطراق این گنبد نمکی، سازند بنگستان و بیشتر سنگ‌های آهکی است.
خود گنبد از نمک‌های سری هرمز که بسیار قدیمی و مربوط به دوره پالئوزیک است، تشکیل شده و همراه آن سنگ‌های آتشفشانی و دگرگونی قدیمی نیز دیده می‌شود. بیشتر قسمت‌های آن توسط لایه‌ای از مارن‌های سبز و خاکستری پوشیده شده است. محل بالا آمدن این توده نمک در کوه گرم در یک موضع فروافتاده قرار دارد. این فروافتادگی از تنگ خوشاب تا غرب کندال نمک مشاهده می‌شود. از این گنبد چندین مسیل جاری می‌شود که همه در کندال نمک به هم متصل می‌شوند و در نهایت به رودخانه شور می‌ریزند.
در کوه نمک انواع اشکال موجود در گنبدهای نمکی از جمله یخچال‌های نمکی، چشمه‌های شور، چاه‌های تخته‌سنگ و تلخاب، اشکال قارچی‌شکل، ستونی و دیگر اشکال ناشی از فرسایش آبی و نمکی و هالوکلاستی دیده می‌شود. سنگ‌های متورق، بلورهای نمکی، سنگ‌های رنگین آتشفشانی و دگرگونی، دره‌های باریک و پر و پیچ و خم و... از دیگر پدیده‌های این کوه است.
این گنبد باعث شوری اراضی و آب منطقه شده است. نمک این گنبد درجه خلوص مناسبی دارد و دو نوع نمک بلور و نمک کفه یا پودری دارد.
نمک این کوه در گذشته به نمک تبرزد معروف و مورد استفاده‌ مردم جهرم، خفر، سیمکان و قیروکارزین بوده است. در گذشته مردم با الاغ، قاطر و از طریق تنگه‌های مختلف و با سختی فراوان، طی چند روز به اینجا می‌آمدند و نمک‌ها را با این چهارپایان برای فروش به منطقه خود می‌بردند.
علی اطهری در کتاب جهرم؛ زیباشهر فارس معتقد است: «در پارسی کهن، تبر به معنی کوه بوده است، اما امروزه کمتر از آن استفاده می‌شود و بیشتر به صورت تبرزد به معنی صمغ و ترشح کوه و برای نمک بلور و نمک کوهی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به طوری که در خود جهرم به نمک‌های بلوری کوه نمک هکان، نمک تبرزد می‌گویند».
بعید نیست وجه تسمیه شهر دوزه، مرکز بخش سیمکان جهرم نیز از همین کوه و دره‌های نمکین آن گرفته شده باشد، زیرا دوز در زبان ترکی به معنای نمک است و اگر ه کلمه‌ دوزه را ه نسبت بگیریم، دوزه به معنی منسوب به نمک یا نمکین است. در روستای بادنجان بخش سیمکان نیز رودخانه‌ای به نام‌ نمک وجود دارد.
کوه‌های نمک به علت فرسایش‌پذیری زیاد، ریزش‌ها و ‌لغزش‌های فراوان، وجود تیغه‌های نوک تیز و برجسته، گودال‌ها و چاه غارها برای صعود و کوه‌نوردی خطرناکند‌. به همین دلیل بازدید از کوه‌های نمکی باید با دقت فراوان انجام گیرد و بهتر است بازدید از حاشیه‌ آن‌ها صورت گیرد.
جدا از جنبه اقتصادی، به پتانسیل‌های گردشگری این کوه به عنوان پدیده‌ای ژئوتوریستی می‌توان توجه کرد. مسیرهای زیبای تاریخی و طبیعی خوشاب و کندال و چشم‌انداز زیبای این کوه و اشکال موجود در آن نظر هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.
از دیگر پدیده‌های اطراف این کوه نمکی باید به چاه‌هایی به عمق دو تا سه متر اشاره کرد که به نام چاه‌های تخته‌سنگ و تلخاب معروفند. این چاه‌ها برای تأمین آب عشایر منطقه و نمک‌جویان حفر شده است.
گنبدهای نمکی شهرستان جهرم ظرفیت بی‌نظیری از نظر گردشگری به ویژه گردشگری درمانی، طبیعت، کوه و گردشگری زمین‌شناسی دارد که هنوز به ثبت ملی نرسیده‌‌اند.
شهرستان جهرم در فاصله 193 کیلومتری جنوب شرق جهرم قرار دارد.
9910/ 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هویت

نوید دوباره اداره هیات امنایی تخت جمشید

ایران وجوانان انقلابی

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی

ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه

هفته روابط عمومی

کلیشه بودن سریال های مناسبتی

مطبوعات

آمریکا را بیشتر بشناسیم

بورس ، بانک ، مسکن

چشمان پرسکوت کاکو به نمایش در آمد

میراث

ملخ و تداوم مبارزه با آن در فارس

شورای شهرشیراز و مصوبات اردیبهشتی اش

لازمه رسیدن به موفقیت

کالای معیار

بزهکاری

خودرو بی‌ترمز

شیراز، نام دیگر همه ما

جشنواره بهار نارنج و جلوه های ناب از رایحه خوش بهار

نارسایی

تحریف نام خلیج فارس و مسئولیت ما

کودکی هایی که به یغما رفته است

آرزوی هر خانواده یک خانه

اصلاحات جدید در فرانسه

قانون، زمین خواران را محکم تر برزمین بزند

گردشگری به یاری رفع مشکل اعتیاد آمد/ جدایی معتادان از سنگ سیاه

الفبای شرارت

مساله

اردیبهشت شیراز؛ دلفریب و دلربا

سعدی شیراز یا شیراز سعدی

خاوران جلوه زیبای طبیعت/ همزیستی نخلستان ودرختان مرکبات را ببینید

مقدمات انتظار ظهور

بهترین جواب به آمریکا

شهرهای بی‌دفاع

پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

نارسایی

مدرسه های سعدی، سیل را شکستند

ای کاش

سیل و یادآوری اهمیت سواد رسانه ای

می خنداند اما نمی خندد

چرا خرم دره جهنّم دره شد

آنچه را که نباید فراموش کنیم

موج اندوه و شکوه مهربانی در سیل شیراز

کازرون، نمادی از تاریخی کهن و طبیعتی چهار فصل

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم