پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

گزارش مهر

ثبت 27 هزار ازدواج در فارس/ متاهلان سازگاری اجتماعی بیشتری دارند فرهنگي

ثبت 27 هزار ازدواج در فارس/ متاهلان سازگاری اجتماعی بیشتری دارند

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- آمارها نشان می دهد که در استان فارس طی 9 ماهه سال جاری بالغ بر 27 هزار ازدواج ثبت شده و میانگین سنی زوجین نیز 5.7 سال است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: ازدواج به عنوان یک امر مهم و اساسی در جامعه تلقی می‌شود، اما این امر نیازمند اطلاعات و دانشی است که برای شروع سالم و موفق و همچنین پایدار باید کسب شود.
آمارها این چنین نشان می‌دهد که در جامعه ازدواج رخ می‌دهد ولی در مقایسه با آمار طلاق ازدواج سالم و مناسب کمتر انجام می‌شود.
مدیرکل ثبت احوال استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در 9 ماهه سال جاری، 27 هزار و 139 مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده است.
علیرضا انصاری افزود: آمار ازدواج‌های ثبت شده نشان می‌دهد در هر شبانه روز 98و در هر ساعت 4 ازدواج ثبت شده است.
انصاری با بیان اینکه بیشترین ازدواج مردان در گروه سنی 29-25 سال بوده است، اظهار داشت: در زنان نیز ازدواج‌ها در گروه سنی 24-20 سال انجام شده که بیشترین ترکیب سنی ازدواج را تشکیل می‌دهد.

وی میانگین اختلاف سن زوجین هنگام ازدواج را 5.7 سال عنوان کرد.
انصاری با اشاره به اینکه میانگین سن ازدواج مردان در اولین ازدواج در استان 28.6 و زنان 23.8 است، ادامه داد: در 78.5 درصد ازدواج‌ها زوج بزرگ‌تر از زوجه بوده است.
مدیر کل ثبت احوال فارس همچنین گفت: در 10.5 درصد زوجه بزرگ‌تر و در 10.9 درصد زوجین کمتر از یکسال تفاوت سنی داشته‌اند.
مشاور مرکز بهارنکو شیراز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ، ازوداج را به عنوان یکی از مباحث مهم در رشد تمام انسان‌ها معرفی کرد.
احمد طرماح با بیان اینکه ازدواج عامل رشد شخصیت، بهبودی و سازگاری انسان‌ها است، گفت: آمارها نشان می‌دهد کسانی که ازدواج می‌کنند ناهنجاری رفتاری کمتر دارند، از نظر سلامت روانی بهتر از مجردین هستند و قدرت سازگاری اجتماعی بالاتر است.
وی ادامه داد: برای سن ازدواج یک حد میانه برای شروع زندگی باید رعایت شود.
وی با اشاره با آمارهای ازدواج گفت: آمار ازدواج‌ها نشان می‌دهد که در سطح جامعه امر ازدواج انجام شده ولی در مقایسه با آمار طلاق در جامعه ازدواج خوب کم رخ انجام می‌شود.
طرماح شخصیت فردی، خانواده‌های طرفین، سطح تعاملی، انتظارات زوجین از یکدیگر، اهداف، تناسب در ازدواج و غیره را به عنوان عوامل ازدواج خوب معرفی کرد.
مشاور مرکز بهارنکو شیراز در خصوص شخصیت فردی اظهار داشت: فردی که شخصیت آن آمادگی برای ازدواج، زندگی مشترک یا همزیستی با یک گزینه دیگر را نداشته و فقط از طریق احساسات می‌خواهد وارد جریان و پروسه طولانی مدت به نام ازدواج شود، این توانمدی را ندارد که یک زندگی را مدیریت کند.
وی تاکید کرد: گاهی مشاهده می‌شود که گزینه دختر و پسر گزینه نامطلوب و نامناسبی نیستند، اما خانواده‌های طرفین بعد از ازدواج کارها و رفتارهایی را انجام می‌دهند که منجر به اختلافات شدید بین آنها می‌شوند.
طرماح ادامه داد: آمارها نشان دهده این این است که دخالت والدین و خانواده‌های اطراف می‌تواند نرخ بالایی از طلاق‌ها را به خود اختصاص دهد.
او با ذکر این مثال که زمانی خانواده‌ها دارای فرزند تک پسر یا تک دختر بوده که این فرزند در محیط کار با شخص دیگری آشنا شده یا معرفی می‌شود، آنها به هم علاقه مند شده و همدیگر را انتخاب می‌کنند، اظهار داشت: اما خانواده پسر یا دختر به جهت آنکه فرزندشان تک فرزند بوده این موضوع را قبول نمی‌کنند.
طرماح ادامه داد: یا اینکه در یک خانواده پرجمعیت برادران و خواهرانی که قبلاً ازدواج کرده‌اند، ازدواجی متفاوت با فرزند دیگر دارند، که قبول این امر برای خانواده‌ها مشکل یا بعضاً غیر قابل قبول است.
وی تاکید کرد: عوامل دخالت خانواده‌ها بسیار متکثر و متفاوت است، گاهی اوقات احساسات و تجربه آنها از جمله عوامل دخالت آنها بوده است.
این کارشناس خانواده تصریح کرد: امروزه باتوجه به تغییرفرهنگ ها و دنیای امروزتوصیه جدی مشاورین این است که توصیه‌ای که در حیطه زندگی زوج جوان مطرح می‌شود به طور کلی و 100 در صد از دیدرس وتیرس خانواده درجه یک دور باشد.
طرماح اظهار داشت: واحدهای مشاوره در همه جای دنیا، دارای افراد مجرب و متخصص هستند که اشراف بر توانایی‌های انسان‌ها دارند، زوج به جای پرداختن و طرح به موضوع به خانواده به هر شکلی، یک مشاوره به عنوان پزشک خانواده برای طرح موضوع و حل مسائل و مشکلات خود داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه مشاور فردی صاحب نظر و در عین حال بی نظر است و احساسات خود را در حل مسائل دخالت نمی‌دهد، گفت: اما خانواده‌ها ممکن است که صاحب نظر باشند اما بی قرض نیستند چراکه احساساتشان به آنها اجازه این کار را نمی‌دهد.
او ادامه داد: اگر خانواده‌ها فرض کنند که فرزندشان بزرگ شده باید اجازه دهند که خودشان فکر کنند و تصمیم بگیرند حتی اگر زوج‌های جوان تصمیمات اشتباه بگیرند بهتر است این است که تصمیمات درستی از طرف خانواده‌هایشان برای آنها گرفته شود، چراکه این امر به رشد آنها کمک می‌کند.
وی فهم از یک موضوع را به عنوان یکدیگر از عوامل مهم در یک ازدواج خوب معرفی و بیان کرد: گاهاً زوجینی که دارای تحصیلات عالیه هستند یا نه، اما بخاطر مسئله دیگری همدیگر را انتخاب می‌کنند سطح فهم آنها از یک موضوع متفاوت یا متعارض است.
این مشاور خانواده این امر را به شدت خطرناک دانست و گفت: در تفاوت ما نرم‌تر می‌توانیم واکنش نشان دهیم اما تعارض سخت خواهد شد.
طرماح افزود: گاهی اوقات زوجین تصورات ذهنی دارند که با تصدیقات واقعی همخوانی ندارد.
وی هدف از ازدواج را به عنوان یک از رکن‌های مهم در امر ازدواج دانست و اظهار داشت: گاهی اوقات فرد ازدواج را راهی برای رسیدن از وضعیت وجود به وضعیت مطلوب می‌داند، اما در ازدواج‌های اشتباه به دلیل خطای شناختی شخص بجای رسیدن به وضعیت مطلوب چاله درآمده و به درون چاه سقوط می‌کند.
طرماح اظهار داشت: اگر دختر و یا پسری شخصاً انتخاب کنند احتمال اینکه زندگی آنها با مشکل مواجه شود زیاد است، اما اگر تمام فرآیند ازدواج را طی کنند ممکن است این انتخاب به عنوان یک انتخاب خوب و تاثیرگذار برای آنها باشد.

وی مسیر ازدواج را شامل فهم خوب از ازدواج، نیاز به ازدواج، مشورت با دیگران، انتخاب‌های سالم، دارا بودن شرایط ازدواج وغیره معرفی و عنوان کرد: این مراحل با درگیر شدن احساسات منافات داشته ودر ازدواج سالم درگیر شدن احساسات در آخرین حد قرا دارد.
طرماح گفت: اگر شناخت مثبتی از ازدواج داشته باشیم گام‌هایی که به این امر منتهی می‌شود گام‌های موثر برای زوجین خواهد بود.
مشاور مرکز بهارنکو گفت: ازدواج زمانی باید رخ دهد که فرد به یک پختگی کامل و انتخاب درست برسد ازدواج یک انتخاب است.
وی با تاکید براینکه حمایت با دخالت فرق دارد، تصریح کرد: حمایت خانواده‌ها می‌تواند تاثیرات مثبتی در زندگی زوجین داشته باشد.
طرماح در خصوص وجود مشکلات اقتصادی در جامعه که دامن گیر جوانان شده است، گفت: زوجین شخصاً باید زندگی را بسازند نه اینکه به یک زندگی تصنعی ساخته شده وارد شوند.
وی ادامه داد: اگر زن و شوهر با همدیگر شروع به ساختن زندگی کنند، سختی‌ها، زندگی ساز می‌شود.
این کارشناس خانواده با تاکید بر اینکه زندگی تصنعی زندگی سوز است، بیان کرد: انسان‌ها زندگی را می‌سازند و زندگی انسان‌ها را، اقتصاد زندگی را نمی‌سازد نیازهای اقتصادی مثل خوراک، پوشاک و شغل به عنوان یک نیاز اصلی مطرح می‌شود اما این فرهنگ باید آرام آرام در بین زن و شوهر و خانواده‌های آنها تزریق شود که زوجین در ابتدا به حمایت‌های جانبی نیاز دارند اما آنها باید خود زندگی شأن را بسازند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روزنامه خبرجنوب در ایام نوروز منتشر می شود

حضور 6 هزار نفر در مراسم اعتکاف جوانان شیراز

کتابخانه عمومی شهر قطب‌آباد افتتاح شد

آرامگاه حافظ در لحظه سال تحویل 98 باز است

حوادث چهارشنبه آخرسال فارس 72 مصدوم برجا گذاشت

فارس نوروز بارانی در پیش دارد

علی دریای معرفت است

آیین اعتکاف در فارس آغاز شد

برگزاری مراسم سال تحویل در جوار خواجه اهل راز/ اجرای بیش از 50 عنوان برنامه فرهنگی

خاطره بازی با نوروز/ یاد ایامی که کارت پستال هدیه می دادیم

جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان بعد از ٢٢ سال به شیراز رسید

تشکیل تیم بانوان امدادگر هلال احمر فارس برای ایام نوروز

خاطره بازی با نوروز/ یادی ایامی که کارت پستال هدیه می دادیم

عید در عید شیراز در پرتو میلاد علوی

1200 نفر امسال در حوزه فرهنگ و هنر فارس شاغل شدند

همه ابواب خیر بر روز خادمان حرم‌های شریف گشوده می‌شود

شهر راز مهیای میزبانی از میهمانان بهاری

ششمین دوره جشنواره ملی عکس شیراز امروز تابستان 98 برگزار می‌شود

حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) و برنامه های فرهنگی تحویل سال نو

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

سهم 2 درصدی معادن در ارزش افزوده/ ٣٥٠ بسته سرمایه گذاری تعریف شد

تصویربرداری فیلم کوتاه دیوار خالی به پایان رسید

شیراز بی زباله پذیرای میهمانان نوروزی

فعالیت های فرهنگی هنری بنیادین و ماندگار باشد

دستگاه های متولی درعدم آنتن دهی جاده هابه تعهدات خودعمل نکرده اند

نباید بقعه متبرکه جدیدی در فارس بنا شود

طرح آرامش بهاری در 500 بقعه متبرکه فارس اجرا می شود

مسیر دسترسی به شاهچراغ (ع) در شان سومین حرم اهل بیت نیست

بهره‌برداری از ساختمان کتابخانه عمومی قطب‌آباد

زائرسرای آستان احمدی و محمدی(ع) سال آینده راه‌اندازی می‌شود

هیچ ملکی به نام آستان احمدی و محمدی(ع) مصادره نشده است

برگزاری هشتمین سال طرح آرامش نوروزی/400 کمپ اقامتی برای زائران

برگزاری روز طبیعت با حضور مبلغان مذهبی در استان فارس

جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان فارس برگزار می‌شود/انتشار فراخوان

حقوق اساسی جمهوری اسلامی به درستی تبیین نشده است

فعالیت های جهادی جوان انقلابی در محله سنگ سیاه

کمبود خیریه‌های تخصصی در شهرستان خرامه

آمادگی مراکز سلامت فارس برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی

سپیده دم زندگی در روزهای سنگ سیاه/ جوانی که نقش مهربانی می‌زند

دام هایی برای ثروت

درآمد اجرای موسیقی به انجمن بیماران کلیوی جهرم اهدا شد

سه ضلع مثلث فعالیت های فرهنگی ارشاد؛ حساسیت ها و امکانات

صفحات متفاوت فرهنگ فارس در تقویم 97

چهارشنبه سوری و ضرورت نگاه نو

ترقه دست ساز در شیراز کودک دو ساله را مصدوم کرد

رونمایی از اثر 3 نسل از ادبیات فارس در حوزه هنری

جوان انقلابی معرفی می شوند

کتاب«ردپا»رونمایی شد/کشف پستوی ناگفته های سیروس رومی

سقوط تابلوی ورودی یک شهرک بر روی خودرو/ 4 نفر مصدوم شدند

فیلم طنزخوش وبش در فسا درحال ضبط است