پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

تزکیه انبساط فطری انسان را به‌دنبال دارد علمي

تزکیه انبساط فطری انسان را به‌دنبال دارد

  بزرگنمايي:

پیام فارس- دکتر حسن ملکی، در نشست تخصصی " جهانی شدن، هویت و تربیت" در تبیین جایگاه تزكیه در انسان شناسی اسلامی گفت: تزكیه باعث می‌شود كه انقباض فطری انسان به انبساط فطری منجر شود؛ بنابراین تربیت، فرآیند به فعلیت رسیدن گرایش‌های بالقوه فطری در پرتو تزكیه است.

ملكی که در خصوص مبحث تخصصی تربیت اسلامی و چالش‌های پیش رو سخن می‌گفت، در نقد "اصالت دادن به تغییر" خاطر نشان كرد: هر كهنه ای باطل نیست و هر نویی حق نیست. در تحول علوم انسانی، لزوماً نو بودن ملاك نیست. بر همین اساس بنا به تعبیر آیت الله جوادی آملی سقراط اولین شهید راه حق است .

وی در جمع بندی سه چالش پیش روی تربیت اسلامی گفت: اولین چالش، چالش حق بودن نو و باطل بودن كهنه است در حالی كه در تربیت اسلامی شاید یك حدیث بار معنایی داشته باشد كه صد تا كتاب هم آن را نداشته باشد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دومین چالش اصالت دادن به تغییر و سومین چالش واقعیت های پیچیده دنیای امروز است كه در آن بحث مسئله های بی صاحب و اساتید بی دغدغه مطرح می‌شود. این چالش در بحث هویت خسران های زیادی ایجاد می كند و از این رو تربیت اسلامی باید به متن بپردازد و نسخه امروزی برای مسئله های روز بنویسید .

ملکی در ادامه و در بیان راهکارهایی برای تحقق تربیت اسلامی، راهبردهایی نظیر نقد بی رحمانه نظریه های غربی با معیارهای علمی و فروكاستن ابهت علمی آن ها و در نتیجه باز شدن راه برای تولید نظریه های اسلامی تربیتی، رویكرد و برنامه هجومی به تربیت مدرن از طریق فضای مجازی ، توجه به نهادها خصوصاٌ نهاد خانواده كه می تواند سد مقاومی در برابر آسیب های فضای مجازی باشد و لزوم پرورش تفكر نقاد و نهادینه شدن تربیت اسلامی در قول و فعل مسئولان كلان كشور كه الگویی عملی برای جامعه است، را مطرح کرد.

در ادامه این نشست تخصصی، دكتر بابك شمشیری، دانشیار دانشگاه شیراز و رئیس دانشكده علوم تربیتی و روانشناسی، بحث خود را با عنوان "چالش های نظام تعلیم و تربیت ایران در عصر جهانی شدن" ارائه داد.

وی با اشاره به دو گانه جهانی شدن به مثابه فرآیند و جهانی شدن به مثابه پروژه، گفت: جهانی شدن از یك طرف فرآیندی از تحولات پی در پی است و از طرف دیگر به دلیل منافع گروه ها و دولت ها نمی شود منكر وجه پروژه بودن آن شد .

در ادامه رئیس دانشكده علوم تربیتی و روانشناسی به شرح نظریه های جهانی شدن یعنی عام گرایی فرهنگی، خاص گرایی فرهنگی و گفت و گو مندی پرداخت .

شمشیری جهانی شدن را مانند ماهیت همه امور دنیا دارای پیامدهای مثبت و منفی دانست كه گسترش تبادلات و ارتباطات، گسترش تحصیلات و وسعت یافتن افق دید انسان ها را از پیامدهای مثبت و بروز بحران های هویتی جدید، بحران های زیست محیطی و بحران های معنوی، اخلاقی، روانی را از پیامدهای منفی آن دانست .

وی در ادامه به تبیین الزامات تعلیم و تربیت از جمله تربیت عقلانی با تاكید بر تفكر تحلیل انتقادی و آینده نگر، تربیت اجتماعی با تاكید بر حقوق شهروندی، تربیت فرهنگی، تربیت اخلاقی با تأكید بر خود كنترلی، تربیت عاطفی ، تربیت هنری، تربیت حرفه ای و ... پرداخت .

دانشیار دانشگاه شیراز جامعه را در حال تغییرات سریع و حجیم دانست و تاكید كرد كه از تغییر گریزی نیست.

شمشیری یكی از مهم ترین مشكلات موفق نبودن در زمینه تربیت را تمركزگرایی دانست و در همین زمینه بیشترین مشكل سند تعلیم و تربیت را دستوری بودن آن دانست .

دكتر رحمت الله مرزوقی، استاد دانشگاه شیراز دیگر سخنران این نشست تخصصی، بحث خود را با عنوان "نسبت جهانی شدن، هویت و تربیت" دنبال کرد.

استاد بخش علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شیراز گفت: هر كدام از این مفاهیم خودش مباحث وسیع و گسترده ای دارد و هركدام می بایست مورد بررسی قرار گیرد .

وی همچنین انقلاب اطلاعاتی و فناوری ارتباطی را از عواملی رشمرد كه آرامش، امنیت و هویت پیشین انسان ها و جوامع را مورد تغییر و تهدید قرار داده است. وی با اشاره به این كه ما در عصر جهانی شدن قرار داریم، جهان را در حال آزمودن یك انتقال پارادایمی یا تحول در یك الگوی كلان دانست و در ادامه به تشریح معانی جهانی شدن از جمله بین المللی شدن، آزادسازی، عالمگیرشدن، سرزمین زادیی و ... پرداخت .

استاد دانشگاه شیراز با اشاره به دوگانه جهانی سازی به مثابه پروژه و پروسه اذعان داشت كه هر دو رویكرد باید مد نظر قرار گیرد .

براساس این گزارش، "جهانی شدن، هویت و تربیت" نخستین نشست تخصصی كمیته "تعلیم و تربیت و هویت" از سلسله نشست های "پروژه هویت ایرانیان" بود که به همت دانشكده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شیراز و با همكاری "مركز تبیین اندیشه های آیت الله خامنه ای" انجمن علمی علوم تربیتی و انجمن علمی مدیریت و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد .

در ابتدای این نشست تخصصی، دكتر شكرالله خاكرند، دبیر پروژه هویت ایرانیان به معرفی مركز، پروژه و اقدامات انجام شده پرداخت.

دانشیار بخش تاریخ دانشگاه شیراز در تشریح رویكرد این پروژه گفت: به جای فراخوان های صوری همایش ها، كار را بصورت پروژه شامل حمایت از تحصیلات تكمیلی، برگزاری نشست ها و ...تعریف كرده ایم .

دبیر پروژه هویت ایرانیان گفت: كمیته های دین و هویت، تاریخ و هویت، سیاست و هویت، زبان و هویت، هنر و هویت، جامعه شناسی و هویت، جغرافیا و هویت، ادبیات فارسی و هویت ، گردشگری و هویت برای تبیین مسائل گوناگون درخصوص مسئله هویت در دانشگاه شیراز شكل گرفت و انتظار این است كه هر كمیته در سال تحصیلی جاری خود 5 سخنرانی و 2 نشست برگزار كند .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام تبریک رئیس جهاددانشگاهی فارس به مناسبت نوروز 98

سرگیجه ها را جدی بگیرید

مراکز درمانی فارس آماده ارائه خدمت در ایام نوروز است

جایزه ادبی داستان کوتاه پانصد واژه‌ای «نویسندگان پارس»

گربه سان کمیاب در جهرم از مرگ نجات یافت

برگزاری دومین رویداد استارتاپی کارآفرینی جهاددانشگاهی فارس

بیش از 94 درصد افراد 10 تا 49 سال کشور باسواد هستند

آغاز به کار درمانگاه فوق تخصصی پروین دالکی در شیراز

تزکیه انبساط فطری انسان را به‌دنبال دارد

درخشش دانشجویان ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کشور

هنگام خرید محصول به برچسب آن دقت کنید

تهیه بانک اطلاعاتی فارغ‌‎التحصیلان فنی و حرفه‌ای برای اشتغال

اضمحلال پوسته قدیمی آموزش و پژوهش در دانشگاه شیراز

جوهر نمک و مواد سفید کننده را مخلوط نکنید

مفاخر فارس که در سال 97 چشم بر جهان بستند

افتتاح اورژانس بیمارستان اعصاب و روان شیراز به مناسبت روز شهدا

یکی از مراکز حفاظت از شبکه مجازی در جهرم فعالیت دارد

برگزاری آزمون فراگیر استخدامی توسط جهاددانشگاهی در فارس

مراکز بهداشتی بر روی هزار روز نخست زندگی در سلامت فرد بیشتر تمرکز کنند

کم شنوایی را جدی بگیریم!

برگزاری آزمون استخدامی فراگیر در یازده شهرستان فارس

آغاز به کار هشتمین کنگره افق‌های نوین توانبخشی در شیراز

افتتاح ساختمان جدید بیمارستان مسلمین در شیراز

ایران رتبه اول پیوند مغزاستخوان را در منطقه دارد

ایده های دانشجویی در کسب و کار شهری باعث کسب درآمد می شود

نمایش آثار برگزیده جشنواره سیما و منظر شهری از 17 اسفند در شیراز

شرکت های دانش بنیان به جای حمایت مالی نیازمندمحیط کسب وکارهستند

محصولات سلول های بنیادی وارد چرخه تولید شدند

استان فارس پیش نیازهای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان را دارد

خام فروشی، به نادیده گرفتن نیروی انسانی می انجامد

رویکرد دانشگاه شیراز، خروج از پوسته سنتی و قدیمی است

زیرساخت‌های حوره فناوری در علوم پزشکی فراهم است

تمرکز دانشگاه شیراز بر توسعه علوم انسانی

فعالیت 4200 شرکت دانش بنیان در کشور

سهم فارس از شرکت‌های دانش‌بنیان اقناع کننده نیست

خام فروشی نابودی زیرساخت‌ها را به دنبال دارد

افتتاح شتابدهنده تخصصی پرسیس ژن در شیراز

جوانان درقالب شرکت های دانش بنیان،تولید ثروت و اشتغال کنند

بخش کشاورزی باید علمی شود

معدوم سازی 9 تُن آب انار فاسد در شیراز

سفر سورنا ستاری به شیراز

ساخت اتاق تمیز سلول‌های بنیادی در شیراز

معاون رئیس جمهوری وارد شیراز شد

علوم پزشکی شیراز رتبه برتر وزارت بهداشت را کسب کرد

جهاددانشگاهی مبدع حرکت‌های خلاقانه خصوصا در زمینه قرآنی است

هنر شیواترین ابزار بیان غیرمستقیم حقایق است

مطالعات علمی یا سرپوشی برای تصمیم های دورهمی

شیراز میزبان "بازی بعد از 7.3"

منطقه اوراسیای غربی کریدوری برای ویروس تب برفکی است

آغاز به کار هشتمین نشست منطقه‌ای نقشه راه تب برفکی اوراسیا در شیراز