پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیرکل سیاسی،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس:

قانون، فصل الخطاب تقسیمات کشوری است سياسي

قانون، فصل الخطاب تقسیمات کشوری است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیر کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس عنوان کرد: در زمینه تقسیمات کشوری شان قانون باید رعایت شود و قانون، فصل الخطاب است.
به گزارش خبرنگار ایرنا،ابراهیم استوارمیمندی پنجشنبه در چهاردهمین اجلاس شورای اسلامی استان فارس در شیراز افزود: پرچالش ترین و بغرنج ترین مساله که دامن دولت را گرفته مساله تقسیمات کشوری است و گاه در دولت های گذشته بدون استاندارد و کارشناسی، شهر و شهرستان تعریف شده در صورتی که روند ارتقای شهرها و روستاها در قانون مشخص است.
وی بیان کرد:در دولت های قبل گاهی تقسیمات کشوری سلیقه‌ای شکل می گرفت و حتی در سفرهای استانی از سوی مقام عالی دولت وعده داده و انجام می شد.
استوار میمندی گفت: اهالی و مسئولان بسیاری از روستاها،بخش ها و شهرهای استان فارس درخواست ارتقای سطح تقسیمات کشوری را دارند اما این کار باید براساس قانون و یکسری شاخص ها که جمعیت یکی از این موارد است انجام شود.
وی به جلسه چهارشنبه 22 اسفند 97 دولت و تائید سه تغییر نام و دو ارتقای تقسیمات کشوری در استان فارس اشاره کرد و گفت: نباید با مصوبات دولت در زمینه تغییر در تقسیمات کشوری مخالفت کرد.
استوار میمندی به وجود برخی اختلافات مرزی و جغرافیایی با استان های همجوار فارس اشاره کرد و گفت: ملاک عمل در این خصوص مصوبات هیئت دولت است.
وی ادامه داد: بسیاری از اختلافات مرزی داخل استانی اصلاح شده اما جاهایی که اختلاف مرزی بین فارس و استان های همجوار بوده مساله در سطح مرکز در حال پیگیری است و ملاک عمل در خصوص مرزبندی جغرافیایی، تقسیمات کشوری و مصوبات خطی است.
نماینده شورای اسلامی شهر جهرم در شورای عالی استان فارس در این نشست گفت: اخبار ضد و نقیض جدایی یک بخش از شهرستان ها به گوش می رسد اما کمتر این موارد از طریق مراجع رسمی خبری می شود و این نقیصه در مواردی باعث شده شایعات در این باره زیاد باشد.
عبدالله اسماعیلی افزود: انجام برخی از این اصلاحات در تقسیمات کشوری شاید به سود شهرستان و استان ها هم باشد اما چون مراجع رسمی زیاد در این باره اظهار نظر نمی کنند شایعات افزایش می یابد و در بعضی موارد از کنترل نیز خارج می شود و فضای سیاسی استان را متشنج می کند.
نماینده شورای شهر کارزون در شورای عالی استان فارس گفت: تقسیمات کشوری به یکی از دغده های اصلی اعضای شورای عالی استان فارس تبدیل شده است.
محمدامین مهرورزافزود: تلخ ‌ترین اتفاقات در کازرون درخصوص تقسیمات کشوری ایجاد شد و چهار تن از جوانان این شهر کشته شدند و این مساله ریشه در پنهان کاری بعضی مسئولان داشت.
وی حفظ یکپارچگی کارزون را راه حل مشکلات این شهرستان دانست و گفت: اگر قرار است تقسیماتی در این شهرستان انجام شود باید طبق قانون عمل شود.
نماینده شورای شهر ارسنجان در شورای عالی استان فارس نیز در این نشست گفت: ارسنجان مظلوم‌ترین شهرستان فارس است زیرا ارسنجان بعد از گذشت 21 سال از شهرستان شدن تنها یک بخش دارد.
علی قاسمی افزود: شهر ارسنجان پنج ماه است که بخشدار ندارد.
** احزاب و شعبه ها
مدیر کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس یکی از وظایف این اداره کل را ایجاد مقدمات تشکیل شعب احزاب و تاسیس دفاتر احزاب عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر 56 حزب در شیراز مستقر است و در هر یک از شهرستان‌های این استان نیز دهها دفتر احزاب فعال دایر شده است که در مناسبت‌های مختلف فعالیت می کنند.
وی با اشاره به اینکه در سالهای نخست دهه 90 دفاتر احزاب در بسیاری از شهرستان‌های این استان فعال نبوده گفت: فعال بودن احزاب زمینه مشارکت مردم را افزایش می دهد و ضریب جولان سوء استفاده گران را نیز کاهش خواهد داد.
وی نظارت بر امور دانشجوها را یکی دیگر از وظایف اداره کل سیاسی ،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس دانست و افزود: فرآیندهای رفاهی و صنفی دانشجویان در این اداره کل پیگیری می شود و اکنون 183 واحد دانشگاهی، 210 هزار دانشجو و 102 تشکل دانشجویی در فارس وجود دارد که 54 مورد آن سیاسی است.
استوار میمندی ادامه داد: 326 برنامه سیاسی در دانشگاه های سراسر این استان در ایام 16آذر 97 و روز دانشجو برگزار شد که در این مراسم از شخصیت های تند سیاسی از دو حزب اصلاحات و اصولگرایان سخنرانی کردند که این اقدامات با هدف افزایش روحیه و نشاط دانشجویی و روحیه مطالبه گری در این قشر بوده است.
**فعالیت فرق ضاله زیر پوست شهر
وی در بخش دیگری از صحبت های خود نظارت بر فعالیت های سیاسی و حزبی فرق ضاله در این استان را مهم توصیف کرد و گفت: فرق ضاله زیر پوست شهرهای استان فارس فعالیت می کند که غالبا تمام این فعالیت ها نیز ریشه در خارج کشور دارند و از سوی معاندین نظام رهبری می شوند.
مدیرکل سیاسی،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس اضافه کرد: پیروان فرقه ضاله بهائیت در شهرستان های فارس فعال هستند و عمدتا نیز سیاستگذاری فعالیت آنها از اسرائیل راهبری می شود و نظارت و پایش این فعالیت ها و پیشگیری از بسیاری از اقدامات اینچنینی به عهده دفتر سیاسی استانداری است.
**مطالبات کارگری پیگیری می‌شود
وی اظهار داشت: در میان شهرداری‌های سراسر این استان بطور میانگین عدم پرداخت مطالبات کارکنان از دو تا 9 ماه وجود دارد.
استوار میمندی با بیان اینکه در هشت ماه گذشته حتی یک مورد تجمع کارگری در مقابل استانداری فارس انجام نشده گفت: وضعیت عدم پرداخت مطالبات کارگری در کارخانه های روغن نباتی نرگس و کاشی حافظ بسیار وخیم است اما در ماه های گذشته به دلیل همکاری کارگران و مدیران دستگاه ها تاکنون مشکلات با تعامل حل شده است اما باید کارفرمایان به فکر پرداخت مطالبات کارکنان و کارگران خود باشند.
**معایب و مزایای استانی شدن انتخابات
استوار میمندی به طرح استانی شدن انتخابات مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: استانی شدن انتخابات مزایا و معایبی دارد که از جمله ویژگی خوب این طرح این است که نمایندگان به وظیفه ذاتی خودشان می‌پردازند و درگیر مسایل حاشیه ای نظیر جاده سازی و سدسازی نمی شوند؛ در حالی که بزرگترین مشکل کشور فقر و تعارض قانون است اما زیاد به این مسایل در مجلس توجه نمی شود که استانی شدن انتخابات از این جهت مزیت های زیادی دارد.
مدیرکل سیاسی،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس گفت: در صورت برگزاری انتخابات مجلس بصورت استانی این نگرانی وجود دارد که رابطه مردم و مدیران کشور قطع شود و نمایندگان دیگر برای حوزه انتخابیه تلاش نکنند.
9873 / 1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قطر برای بازرگانان فارس مشوق‌های انبارداری درنظر گرفت

توانمندسازی افراد راهکار کاهش تعداد مددجویان است

حاشیه‌های شورای شهر شیراز در روزی که تعطیل اعلام شده بود

خدشه‌ای بر انتخاب هیئت رئیسه شورای شیراز وارد نیست

برای تبلیغ الزامی به سخنرانی نیست/ طلاب زبان خارجه فرابگیرند

پلیس: هزار نفر طی یک‌سال در جاده‌های فارس کشته‌ شدند

فرماندار: انتخابات هیات‌رئیسه شورای شهر شیراز بدون اشکال است

تبلیغ دین باید اغنا کننده باشد/ مبلغان امیدآفرین باشند

فعالیت طلاب و مبلغان در فضای مجازی تخصصی شود

لزوم افزایش اعتبارات اشتغال فارس با هدف بهبود وضعیت استان

جشنواره مالک اشتر نماد تکریم نیروی انسانی است

غدیر معرفی خط اسلام ولایت است

دکتر امیر محبیان

لزوم افزایش اعتبارات اشتغالزای فارس با هدف بهبود وضعیت استان

فرماندار: انتخابات هیات رئیسه شورای شهر شیراز بدون اشکال است

طرح‌هایی که هفته دولت در کازرون به بهره‌برداری می‌رسند

وضعیت بازار خودرو هفته آینده تغییر می‌ کند

معاون استاندار فارس:‌ شهرداری‌ها برای حمایت از ورزش به میدان بیایند

حکومت اسلامی ایران جلوه‌ای از حاکمیت ولایی است/ اگر غدیر را پاس می‌داشتیم به عاشورا نمی‌رسیدیم

متن و حاشیه انتخاب هیات رئیسه شورای شهر شیراز

حاشیه‌های انتخاب هیات رئیسه شورای شهر شیراز به روایت متن و تصویر

نقطه نهایی توسعه یافتگی رسیدن به شاخص‌های مد نظر قرآن است

جوانان کشتی فرنگی ایران حریفان جهانی خود را شناختند

کشتی گیر شیرازی مقام سوم جهان کسب کرد

مسئولان: انتخابات هیات رئیسه شورای شیراز طبق قانون برگزار شد

هیات رئیسه موقت شورای پنجم شهر شیراز انتخاب شدند

رئیس و نایب رئیس شورای شهر شیراز در سمت خود ابقا شدند

عبدالرزاق موسوی رئیس شورای شهر شیراز شد

انتخاب موسوی به عنوان رئیس شورای شیراز

جلسه انتخابات هیات رئیسه شورای شهر شیراز بدون رئیس برگزار شد

نشستی که گره از مشکل سمن‌های فارس گشود

لزوم استفاده از توان داخلی برای اجرای طرح هویت‌گذاری دام

اصلاح‌طلبان بهانه‌تراشی می‌کنند

تخلف شوراها کمتر از دیگر دستگاه ها است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور به فارس سفر می کند

جانشین مهدی حاجتی در شورا: از زندانی شدن او «کمی ناراحت» هستم

فعال اصلاح‌طلب: از شورای شهر شیراز نومید نیستیم

آیا فرایند جانشینی «حاجتی» در شورای شهر شیراز قانونی است؟

ساخت و سازها اصولی و برمبنای الگویی واحد نیست

شیعه علی شدن نیازمند هدایت و جذبه الهی و همراهی فرد است

هنرمندان تئاتر خیابانی کودک از 11 استان کشور مهمان شیراز می‌شوند

دبیرخانه جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند کودک در شیراز آغاز به کار کرد

نخستین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند کودک شیراز پایان یافت

آرامش امروز مرهون فداکاری پاسداران و جانبازان است

باغ‌موزه دفاع‌مقدس شیراز و 2 دهه انتظار برای بهره‌برداری

انتقاد از آقازاده‌ها و دفترچه درمان در نشست صمیمی آزادگان با استاندار فارس

هزینه 250 میلیون دلاری برای طراحی صندوق پژو 206

غول تجاری سازی، سد راه شرکت های دانش بنیان فارس است

رسانه‌‎ها و خبرنگاران دغدغه‌های رهبری را فراموش نکنند

رای مردم بر نگاه حزبی ارجحیت دارد