پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیرکل سیاسی،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس:

قانون، فصل الخطاب تقسیمات کشوری است سياسي

قانون، فصل الخطاب تقسیمات کشوری است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیر کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس عنوان کرد: در زمینه تقسیمات کشوری شان قانون باید رعایت شود و قانون، فصل الخطاب است.
به گزارش خبرنگار ایرنا،ابراهیم استوارمیمندی پنجشنبه در چهاردهمین اجلاس شورای اسلامی استان فارس در شیراز افزود: پرچالش ترین و بغرنج ترین مساله که دامن دولت را گرفته مساله تقسیمات کشوری است و گاه در دولت های گذشته بدون استاندارد و کارشناسی، شهر و شهرستان تعریف شده در صورتی که روند ارتقای شهرها و روستاها در قانون مشخص است.
وی بیان کرد:در دولت های قبل گاهی تقسیمات کشوری سلیقه‌ای شکل می گرفت و حتی در سفرهای استانی از سوی مقام عالی دولت وعده داده و انجام می شد.
استوار میمندی گفت: اهالی و مسئولان بسیاری از روستاها،بخش ها و شهرهای استان فارس درخواست ارتقای سطح تقسیمات کشوری را دارند اما این کار باید براساس قانون و یکسری شاخص ها که جمعیت یکی از این موارد است انجام شود.
وی به جلسه چهارشنبه 22 اسفند 97 دولت و تائید سه تغییر نام و دو ارتقای تقسیمات کشوری در استان فارس اشاره کرد و گفت: نباید با مصوبات دولت در زمینه تغییر در تقسیمات کشوری مخالفت کرد.
استوار میمندی به وجود برخی اختلافات مرزی و جغرافیایی با استان های همجوار فارس اشاره کرد و گفت: ملاک عمل در این خصوص مصوبات هیئت دولت است.
وی ادامه داد: بسیاری از اختلافات مرزی داخل استانی اصلاح شده اما جاهایی که اختلاف مرزی بین فارس و استان های همجوار بوده مساله در سطح مرکز در حال پیگیری است و ملاک عمل در خصوص مرزبندی جغرافیایی، تقسیمات کشوری و مصوبات خطی است.
نماینده شورای اسلامی شهر جهرم در شورای عالی استان فارس در این نشست گفت: اخبار ضد و نقیض جدایی یک بخش از شهرستان ها به گوش می رسد اما کمتر این موارد از طریق مراجع رسمی خبری می شود و این نقیصه در مواردی باعث شده شایعات در این باره زیاد باشد.
عبدالله اسماعیلی افزود: انجام برخی از این اصلاحات در تقسیمات کشوری شاید به سود شهرستان و استان ها هم باشد اما چون مراجع رسمی زیاد در این باره اظهار نظر نمی کنند شایعات افزایش می یابد و در بعضی موارد از کنترل نیز خارج می شود و فضای سیاسی استان را متشنج می کند.
نماینده شورای شهر کارزون در شورای عالی استان فارس گفت: تقسیمات کشوری به یکی از دغده های اصلی اعضای شورای عالی استان فارس تبدیل شده است.
محمدامین مهرورزافزود: تلخ ‌ترین اتفاقات در کازرون درخصوص تقسیمات کشوری ایجاد شد و چهار تن از جوانان این شهر کشته شدند و این مساله ریشه در پنهان کاری بعضی مسئولان داشت.
وی حفظ یکپارچگی کارزون را راه حل مشکلات این شهرستان دانست و گفت: اگر قرار است تقسیماتی در این شهرستان انجام شود باید طبق قانون عمل شود.
نماینده شورای شهر ارسنجان در شورای عالی استان فارس نیز در این نشست گفت: ارسنجان مظلوم‌ترین شهرستان فارس است زیرا ارسنجان بعد از گذشت 21 سال از شهرستان شدن تنها یک بخش دارد.
علی قاسمی افزود: شهر ارسنجان پنج ماه است که بخشدار ندارد.
** احزاب و شعبه ها
مدیر کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس یکی از وظایف این اداره کل را ایجاد مقدمات تشکیل شعب احزاب و تاسیس دفاتر احزاب عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر 56 حزب در شیراز مستقر است و در هر یک از شهرستان‌های این استان نیز دهها دفتر احزاب فعال دایر شده است که در مناسبت‌های مختلف فعالیت می کنند.
وی با اشاره به اینکه در سالهای نخست دهه 90 دفاتر احزاب در بسیاری از شهرستان‌های این استان فعال نبوده گفت: فعال بودن احزاب زمینه مشارکت مردم را افزایش می دهد و ضریب جولان سوء استفاده گران را نیز کاهش خواهد داد.
وی نظارت بر امور دانشجوها را یکی دیگر از وظایف اداره کل سیاسی ،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس دانست و افزود: فرآیندهای رفاهی و صنفی دانشجویان در این اداره کل پیگیری می شود و اکنون 183 واحد دانشگاهی، 210 هزار دانشجو و 102 تشکل دانشجویی در فارس وجود دارد که 54 مورد آن سیاسی است.
استوار میمندی ادامه داد: 326 برنامه سیاسی در دانشگاه های سراسر این استان در ایام 16آذر 97 و روز دانشجو برگزار شد که در این مراسم از شخصیت های تند سیاسی از دو حزب اصلاحات و اصولگرایان سخنرانی کردند که این اقدامات با هدف افزایش روحیه و نشاط دانشجویی و روحیه مطالبه گری در این قشر بوده است.
**فعالیت فرق ضاله زیر پوست شهر
وی در بخش دیگری از صحبت های خود نظارت بر فعالیت های سیاسی و حزبی فرق ضاله در این استان را مهم توصیف کرد و گفت: فرق ضاله زیر پوست شهرهای استان فارس فعالیت می کند که غالبا تمام این فعالیت ها نیز ریشه در خارج کشور دارند و از سوی معاندین نظام رهبری می شوند.
مدیرکل سیاسی،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس اضافه کرد: پیروان فرقه ضاله بهائیت در شهرستان های فارس فعال هستند و عمدتا نیز سیاستگذاری فعالیت آنها از اسرائیل راهبری می شود و نظارت و پایش این فعالیت ها و پیشگیری از بسیاری از اقدامات اینچنینی به عهده دفتر سیاسی استانداری است.
**مطالبات کارگری پیگیری می‌شود
وی اظهار داشت: در میان شهرداری‌های سراسر این استان بطور میانگین عدم پرداخت مطالبات کارکنان از دو تا 9 ماه وجود دارد.
استوار میمندی با بیان اینکه در هشت ماه گذشته حتی یک مورد تجمع کارگری در مقابل استانداری فارس انجام نشده گفت: وضعیت عدم پرداخت مطالبات کارگری در کارخانه های روغن نباتی نرگس و کاشی حافظ بسیار وخیم است اما در ماه های گذشته به دلیل همکاری کارگران و مدیران دستگاه ها تاکنون مشکلات با تعامل حل شده است اما باید کارفرمایان به فکر پرداخت مطالبات کارکنان و کارگران خود باشند.
**معایب و مزایای استانی شدن انتخابات
استوار میمندی به طرح استانی شدن انتخابات مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: استانی شدن انتخابات مزایا و معایبی دارد که از جمله ویژگی خوب این طرح این است که نمایندگان به وظیفه ذاتی خودشان می‌پردازند و درگیر مسایل حاشیه ای نظیر جاده سازی و سدسازی نمی شوند؛ در حالی که بزرگترین مشکل کشور فقر و تعارض قانون است اما زیاد به این مسایل در مجلس توجه نمی شود که استانی شدن انتخابات از این جهت مزیت های زیادی دارد.
مدیرکل سیاسی،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس گفت: در صورت برگزاری انتخابات مجلس بصورت استانی این نگرانی وجود دارد که رابطه مردم و مدیران کشور قطع شود و نمایندگان دیگر برای حوزه انتخابیه تلاش نکنند.
9873 / 1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خبرجنوب در تعطیلات نوروز منتشر می‌شود.

فعالیت‌های فرهنگی هنری بنیادین ماندگار است

چهارشنبه‌سوری یک سنت دیرینه است/ تلاش برای میزبانی خوب از مسافران نوروزی

فرماندار جدید استهبان معرفی شد

فرماندار جدید استهبان معرفی شد

باید روش جهانی شدن را یاد گرفت/ تبیین حقوق اساسی جمهوری اسلامی

امام جمعه شیراز: باید با حفظ ارزش ها با دیگران تعامل کنیم

رفع مشکلات صادرات در سطح ملی پیگیری می‌شود

فرمانداران بیانیه گام دوم را به برنامه اجرایی تبدیل کنند

تخصیص 82 درصدی بودجه سال 97 فارس

برنامه‌های نوروزی ترغیب کننده برای تکرار سفر به فارس است

فرمانداران 4 شهرستان فارس در نشست با استاندار چه گفتند

انهدام باند تبانی و ارتشا در فارس

تبعیت از ولی امر تنها راه انجام درست امور است

قانون، فصل الخطاب تقسیمات کشوری است

سایه بی‌سکنه شدن بر سر 2 هزار روستای فارس/ ایجاد معاونت آموزش کاربردی حوزه در فارس

گام دوم انقلاب به برنامه عملیاتی در دستگاه‌های اجرایی تبدیل شود

جزئیات مصوبه دولت درباره تقسیمات کشوری در فارس اعلام شد

همدلی بین مسئولان سپیدان، کارنامه قابل قبولی ارائه داد

بیانیه گام دوم انقلاب منشور فعالیت‌های هفته هنر انقلاب اسلامی باشد

جوانان با تکیه بر بیانیه گام دوم انقلاب به‌کارگیری شوند

خود تحریمی بخشی از مشکلات اقتصادی کشور است

تنها اقدام دولت در بخش خصوصی سیاستگزاری کلان باشد

بازدید آیت‌الله دژکام از نمایشگاه جهاددانشگاهی فارس

استاندار فارس: برخی به اسم نقد، دولت را تخریب می کنند

دانش‌آموزان شاهد طلایه‌دار ترویج نماز باشند

رفع مشکلات مردم متاثر از میزان جذب سرمایه‌گذار است

تخریب دولت و مسئولان نظام خدمت نیست

ادارات در حوزه پدافند غیرعامل با دانشگاه شیراز همکاری کنند

موسسات عمومی به مسئولیت اجتماعی خود در قبال معلولان عمل کنند

نماینده ولی فقیه درفارس:دفاع از انقلاب ازحالت خطابه‌ خارج شود

حفظ کتب و اسناد تاریخی بر همه لازم است

ملتی که ایثار را سعادت می‌داند از تحریم نمی‌هراسد

افزایش ظرفیت استفاده از کنتورهای هوشمند در فارس

استاندار فارس: نسبت دادن تمام مشکلات به دولت، منصفانه نیست

انتقال پیام شهدا وظیفه همگانی است

نماینده مجلس: ذات پلید استکبار عوض شدنی نیست

امام جمعه شیراز: امور کشور به افراد شایسته واگذار شود

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در شیراز

برگزاری 40 برنامه به مناسبت روز بزرگداشت شهدا در فارس

ملاک درستی کار باید قرآن باشد/ باید شبکه مساجد را ایجاد کرد

پیکر خلبان امدادگر شهید در شیراز تشییع شد

شیراز توان تامین بخشی از تجهیزات مخابراتی را دارد/ تقویت پوشش تلفن همراه در جاده‌های فارس

استفاده صحیح از منابع طبیعی باید فرهنگ شود

مبنای توسعه توان طبیعت سرزمینی باشد

تقویت حوزه‌های عملیه و طلاب در شهرستان جهرم

ساماندهی بازار کاذب توریسم سلامت در فارس

نصف جمعیت ایران قبل از انقلاب زیر خط فقر بودند

نتیجه فعالیت سازمان بازرسی تقویت اعتماد عمومی است

سهم کالاهای دانش‌بنیان از تولید ناخالص ویژگی‌ اقتصاد مقاومتی است