پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آرامگاه شاعران پارسی گو در شیراز،میعادگاه میهمانان نوروزی فرهنگي

آرامگاه شاعران پارسی گو در شیراز،میعادگاه میهمانان نوروزی

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- آرامگاه های حافظ و سعدی ازجمله یادمان های تاریخی وفرهنگی شیراز به شمارمی آیند که میعادگاه و الهام بخش میهمانان و مسافران نوروزی هستند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، گردشگرانی که حتی برای یکبار به شیرازآمده باشند ویژگی ها و یگانگی زیبایی های این خطه از سرزمین فرهنگ وادب وهنر را که در آرامگاه شاعران پارسی گو حافظ و سعدی جلوه گر شده است می ستایند.
زیبایی های استان فارس به ویژه در شیراز تنها در بوی بهار نارنج و گل های زیبای این شهر خلاصه نمی شود، بلکه یادمان های تاریخی و فرهنگی بسیاری دراین شهر وجود دارد که درکنار باغ های زیبا وسایر اماکن تاریخی وگردشگری ، منظره های بسیاردیدنی را ازهرجهت پیش روی بینندگان قرارمی دهد.
نوروز 98 هم آرامگاه های حافظ و آرامگاه سعدی میزبان هزاران نفر از گردشگران ودوستداران فرهنگ وادب هستند که ازجای جای ایران زمین برای دیدن این دویادمان تاریخی وفرهنگی به شیرازمی آیند.
** همنشین با ادبیات
آرامگاه حافظ همراه با فضای دلنشین وسرسبز وسقف مسی خود بین چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات شیراز واقع شده است. مستندات موجود نشان می دهد که نقشه بنای ساختمان آرامگاه حافظ درسال 1315شمسی توسط یک باستان شناس فرانسوی پیشنهاد شد و در سال 1317 به سبک ساختمان های دوره زندیه بنا شد.
سقف مسی آرامگاه حافظ که به شکل کلاه قلندران ودرویشان است ازدرون با کاشی های معرق توسط استاد عزیز صرافت کاشیکار معروف تزیین شده وبرروی هشت ستون سنگی قرارگرفته است.
بیست ستون موجود در محوطه آرامگاه لسان الغیب نیز بوسیله استاد محمد حجار و سید محمد سنگتراش تهیه ونصب شده اند.
در بخشی ازسقف معرق آرامگاه حافظ مطلعی ازشعر خواجه شیراز با عنوان ' حجاب چهره جان می شود غبارتنم ،خوشا دمی که از این چهره پرده بر فکنم ' باخط ثلث نگاشته شده ونظرهربیننده را به خودجلب می کند.
** نزدیک باغ دلگشا
آرامگاه سعدی نزدیک باغ دلگشا نیز با حوض ماهی و فضای بسیار زیبا و پر از گل و درختان خود ده ها هزاران نفراز گردشگران را در این روزها در آغوش خویش دارد.
آرامگاه سخن سرای نامی شیخ اجل سعدی شیرازی نیز در شیرازجایگاه ویژه ای در میان یادمان های فرهنگی و دیدنی استان فارس دارد و هر سال در تعطیلات نوروزی میزبان دهها هزارنفراز میهمانان ومسافران است.
این بنای تاریخی در میان انبوهی از گلهای زیبا ودرختان سرو ناز شیرازی و کاج احاطه شده است.
گفته می شود در محل فعلی آرامگاه سعدی خانقاهی قرارداشته که سعدی بخشی ازعمرخویش را در آن گذرانده است.
درنگاه اول ، گنبد فیروزه ای رنگ آرامگاه سعدی که توسط کارشناسان باستان شناسی طراحی و اجرا شده است نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند قنات شمالی آرامگاه سعدی نیز از دیدنی های این آرامگاه است ، بطوریکه این رشته قنات پس از عبور از محوطه آرامگاه حوض ماهی را دراین محل مشروب می سازد.
حوض ماهی که در سالهای اخیر به علت تداوم خشکسالی خالی از آب است ، پیشتر باحرکت ماهی های آن جلوه ای زیبا به محوطه آرامگاه سعدی می داد و نظر میهمانان را به خود جلب می کرد و اقداماتی برای بازسازی آن شده است.
در چهار گوشه آرامگاه سعدی اشعاری از گلستان و بوستان نگاشته شده و بر سنگ قبر شیخ نیز اشعاری در مدح حضرت پیامبر(ص ) به چشم می خورد.
' خوش است عمر دریغا که جاودانی نیست ' مطلعی ازشعر معروف سعدی است که در محوطه درونی آرامگاه چشم نواز بینندگان است.
درانتهای ضلع غربی ایوان آرامگاه سعدی نیز شاعر معروف شیراز محمدتقی فصیح الملک معروف به شوریده شیرازی افتخار همجواری با تربت شیخ را دارد.
ازدیگر دیدنی های آرامگاه سعدی هفت رواق حاشیه آرامگاه است که هرکدام از آنها مرتبه ای از سیروسلوک عارفانه را در ذهن تداعی می کند.
همچنین مجسمه سنگی سعدی که همچنان استوار و بلند مرتبه در ابتدای ورودی خیابان منتهی به آرامگاه قراردارد نظر میهمانان را بخود جلب می کند.
** آرامگاه های حافظ و سعدی و نیازهای مسافران
ورودی نامناسب و ازدحام جمعیت مشتاق هنگام ورود و خروج از آرامگاه حافظ از جمله مناظر ناخوشایندی است که در روزهای تعطیل و نوروز از زیبایی های حافظیه می کاهد.
همچنین تا مسافت طولانی مانده به حافظیه توقف گاه و پارکینگ خودروها وجود ندارد و میهمانانی که به شوق دیدار از حافظیه به این مکان می آیند باید کیلومترها دورتر خودرو خود را متوقف کنند.
تقریبا در سی سال گذشته تغییر محسوسی در فضای حافظیه مشاهده نشده است و به رغم آنکه این مکان تاریخی درآمد میلیاردی از دیدار میهمانان نوروزی دارد فضای سبز و اماکن تاریخی و یادمان های کهن آن چندان از این درآمدها نصیب و بهره ندارد.
ترافیک شکننده و پر ازدحام خیابان های منتهی به آرامگاه حافظ گاه موجب می شود بازدید کنندگان و گردشگران عطای دیدن رخ یار را به لقایش ببخشند ، اما مگر می شود به شیراز آمد و به زیارت حضرت حافظ نرفت.
سنگفرش روبروی حافظیه نیز چون سوهان روح و آیینه دق روح و روان گردشگران و میهمانان را می آزارد ، هر چند سنگفرش این گذرگاه با هدف سنتی تر شدن خیابان و حرکت آهسته خودروها طراحی و اجرا شده است اما این مسیر آنقدر ناهموار و خشن است که نمی توان جلوه ای از سنگ فرش های سنتی معمول در آن یافت.
ازدحام تنها خیابان منتهی به آرامگاه سعدی و ترافیک شدید خودروها و همچنین ورودی نامناسب برای آرامگاه سعدی و معطل ماندن بیش از حد مسافران و میهمانان از جمله مناظری است که از زیبایی های کم نظیر آرامگاه سعدی می کاهد.
کمبود توقف گاه و پارکینگ خودروها ، ازدحام دست فروشان ، نابسامانی در ورود و خروج گردشگران از جمله دیگر مسایلی است که خاطرات خوش دیدار از آرامگاه شیخ اجل را دستخوش خاطرات ناخوش می کند.
** آیین سال نو ، آرامگاه ها و یادمان های میراث
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس از اتخاذ تمهیداتی برای بهبود بازدید گردشگران از یادمان های فرهنگی و میراثی در این استان سخن گفت و بیان داشت : در سال‌های اخیر به دلیل ازدحامی که در طول نوروز برای تهیه بلیت ورودی اماکن و جاذبه‌های گردشگری روی می‌داد گردشگران دچار مشکلاتی می شدند ، امسال از یکی دوماه قبل فروش بلیت به شیوه الکترونیکی در اماکن گردشگری آغاز شده که تا پایان نوروز این سامانه تکمیل می‌شود.
مصیب امیری افزود: در مجموعه و محور زندیه شیراز حدفاصل ارگ کریم خانی، موزه پارس و حمام وکیل ایستگاهی قرار دارد که بلیت مجموعه زندیه را مسافران می‌توانند از آنجا تهیه کنند ضمن اینکه در کنار گیشه‌ها مسافران و گردشگران نوروزی می‌توانند بلیت موزه‌ها و فضاهای گردشگری را به شیوه اینترنتی خریداری کنند که قاعدتاً دیگر نیازی به حضور در صف‌های طویل نیست.
امیری ادامه داد: تمام تلاش ما این بوده در مجموعه‌های اصلی پاسارگاد، تخت جمشید، نقش رستم، آرامگاه سعدی، حافظ، مجموعه زندیه و حتی برخی شهرها مانند بیشاپور از این روش استفاده کنیم؛ تلاشمان بر این بوده که حداقل برنامه ریزی به شکلی انجام شود مردم در نوروز بتوانند بلیت‌هایشان را تهیه کنند.
وی گفت: برنامه ریزی شده که با اتوبوس‌های تدارک دیده شده توسط شهرداری شیراز ، مهمانان با همکاری میراث فرهنگی به صورت گروهی از اماکن تاریخی بازدید کنند؛ همراه این اتوبوس‌ها راهنمایان گردشگری حضور دارند که جاذبه‌های گردشگری و تاریخی را برای مسافران توضیح می‌دهند.
** حافظیه در صدر بازدید های نوروزی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس همچنین با ارائه آماری از بازدید های نوروزی در نوروز 97 گفت: حافظیه و تخت‌جمشید در میان آثار تاریخی و فرهنگی فارس بیشترین بازدید را به خود اختصاص دادند ، نوروز 98 نیز پیش بینی می شود این یادمان های تاریخی و فرهنگی آمارهای قابل توجه داشته باشند.
امیری گفت: حافظیه، تخت جمشید، سعدیه، پاسارگاد و ارگ کریم‌خان به ترتیب با 497 هزار و 509 نفر 416 هزار و 475 نفر 336 هزار و 640نفر 215 هزار و 992 نفر و 172 هزار و 177 بازدید کننده در صدر اماکن پر بازدید فرهنگی، تاریخی و گردشگری استان در نوروز 97 قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه از 25 اسفند 96 تا 13 فروردین 97 یک میلیون و 860 هزار و 831 نفر از مجموعه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و گردشگری استان فارس بازدید کردند، گفت: این میزان بازدید در حالی با افزایش 21 درصدی نسبت به سال 96 رو به رو شد که در مدت مشابه سال 96 یک میلیون و 535 هزار و 156 نفر از اماکن تحت پوشش در ایام تعطیلات بازدید کرده بودند.
6113 / 1876
گزارش از : نیکنام خشنودی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سپاه پاسداران یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد

افتخار به شهادت مانع از زیر بار ظلم و ستم رفتن است

نخستین «پیچینگ» شورای استانی تولید فیلم کوتاه کشور برگزار شد

گشایش تماشاخانه درب شازده در بافت تاریخی شیراز

صندوق ذخیره فرهنگیان دارای 16 هزار میلیارد تومان املاک است

طرح سند تحول بنیادی آموزش و پرورش اجرایی می شود/ توجه به رفاهیات

نماز جمعه متناسب با نیازهای جامعه اسلامی حرکت کند/اقامه دین اسلام

یادواره 1200 شهید یگان ویژه کشور برگزار می شود/ ترویج فرهنگ شهادت

فعالیت های حمایتی با مباحث سیاسی همراه نشود

پیاده روی اربعین نماد دلدادگی به آرمان های عاشورا است

بیش از 420 پروژه نوسازی در آموزش و پرورش فارس فعال است

سرپرست وزارت آموزش و پرورش وارد فارس شد

استان فارس رتبه اول نوزدهمین پرسش مهر ریاست جمهوری را کسب کرد

نقد و رونمایی کتاب «و توی دروازه» در شیراز

مشکلات اقتصادی استان فارس با برنامه ریزی قابل رفع است

کشف 7 انبار متخلف در استان فارس

23 کاروان زیارتی از فارس راهی سرزمین وحی می‌شوند

بناهای تاریخی پس ازثبت ملی رهامی شوند/سیلو؛ تالار نشد، ثبت ملی شد

مشتاقان حج برخی داروها را با خود به عربستان نبرند

علامرودشت در استان فارس لرزید

ثبت 2 اثر تاریخی فرهنگی در شیراز

بازسازی خوابگاه‌های بین الملل دانشگاه شیرازتا مرداد پایان می یابد

تبیین بیانیه گام دوم انقلاب مهمترین وظیفه انجمن‌های اسلامی

رقابت برای طراحی لباس پرچمدار المپیک 2020 در جشنواره مد شیراز

برگزاری نشست مقایسه موسیقایی شعر حافظ و ترجمه آن در شیراز

برگزاری نمایشگاه گروهی گرافیک «حیات ذهن» در شیراز

برگزاری جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند-کودک در شیراز

بیانیه گام دوم انقلاب نقشه راه نخبگان جامعه است

افزایش 12 درصدی گردشگران خارجی در فارس

میزان مطالعه از شاخص‌های اصلی توسعه فرهنگی است

نشست «مقایسه موسیقایی شعر حافظ و ترجمه‌های انگلیسی آن»

اجرای طرح «مهربانی در مهر» در آستانه آغاز سال تحصیلی

همایش تکریم انسانی در ادیان ابراهیمی در شیراز برگزار می شود

راهیابی آثار گرافیست فارسی به فینال مسابقات پُستر اروپا

آیین معارفه مدیران کل بنیاد حفظ آثار فارس برگزار شد

پرداخت بخشی از مطالبات پزشکان و کارکنان علوم پزشکی شیراز

آمادگی اکیپ ویژه«امداد طبیعت منابع طبیعی فارس»تا پایان فصل گرما

رسیدگی به موزه دفاع مقدس فارس، ماموریت مدیرکل جدید حفظ آثار استان

نگاه یک جامعه‌شناس به زادگاهش در کتاب «جامعه و فرهنگ شهر استهبان»

مجوز موزه آیت‌اللهی لار در هاله‌ای از ابهام

آغاز به کار دبیرخانه جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در کانون فارس

تنباکوی هکان جهرم، تلخ اما شیرین

نقش نماز جمعه در تمدن نوین اسلامی بررسی شود/ توجه به محلات قدیمی

ائمه جمعه توصیه های لازم را جهت انسجام در جامعه انجام دهند

موزه مجموعه جهانی تخت جمشید دو هفته تعطیل است

کلاهبردار معافیت سربازی در شیراز دستگیر شد

ناصر امامی شعر تعلیمی پس از نهضت مشروطه را زنده کرد

افزایش اقامتگاه‌های بوم‌گردی فارس تا پایان امسال

کالبد شکافی شعرهای طنز انقلابی از دیدگاه نویسنده اهل فارس

برگزاری سومین جشنواره مد و لباس فجر فارس