پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

طبیعت گردی در فارس

لذت نظاره آبشاری با چهار نوع آب/ نقاشی طبیعت را در مارگون ببینید فرهنگي

لذت نظاره آبشاری با چهار نوع آب/ نقاشی طبیعت را در مارگون ببینید

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- طبیعت گردی در استان فارس وقتی به دل گردشگران می نشیند که آبشاری با چهار نوع آب را دیده یا زیباترین آبشار خاورمیانه را به نظاره بنشینند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: طبیعت فارس بسیار منحصر به فرد است، آنجایی که آبشارش در گرم‌ترین فصل سال دمایی زیر 10 درجه دارد و یا آبشاری که همزمان چهار نوع آب سرد و گرم، شور و شیرین را در یکجا جمع می‌کند.
مارگون، زیباترین آبشار خاورمیانه
آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در مجاورت شهر سپیدان و در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. بعد از جاده ماشین رو، تا آبشار چند دقیقه پیاده روی لازم است که این راه هموارسازی و سیمانی شده است. اطراف این آبشار در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی است.
مسیر این آبشار و روستاهای اطراف در فصل زمستان برف گیر بوده و گاهی راه‌های ارتباطی کاملاً قطع می‌شود. این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته می‌شود. از این حیث این آبشار هم بزرگترین و هم مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای در جهان است.

همچنین در ادامه مسیر رودخانه انبوه درختان، باغات سیب و … به چشم می‌خورد. رودخانه حاصل از این چشمه‌ها بسیار پر آب بوده و تا سپیدان امتداد دارد.
هیچ رودخانه‌ای در بالای این آبشار وجود ندارد. ارتفاع آبشار نزدیک بیش از 120 متر و عرض آن حدود 400 متر تخمین زده می‌شود. هر چند آبشار چشمه، ابعاد مشخصی ندارد زیرا هر روز چشمه‌ای جدید در حاشیه آبشار ایجاد شده و گاه نیز چشمه‌ای آبش کم یا قطع می‌شود.
آب این آبشار در گرم‌ترین فصل سال بسیار خنک و زیر 10 درجه است، اما به علت جوشان بودن این آب، مانند آب چشمه، رفتن در آن یا نوشیدنش هیچ‌گونه عارضه‌ای مانند پا درد یا سرماخوردگی به دنبال ندارد.
منطقه حفاظت شده آبشار مارگون که شرایط و زیبایی خود آبشار را دارد در سال 78 با مصوبه شورای حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی اعلام شد. خرس قهوه‌ای، بز و پازن ، خارپشت، کفتار، رودک ، شغال ، گرگ، روباه معمولی و… از گونه‌های جانوری مشاهده شده در این منطقه به شمار می‌رود.
این آبشار را زیباترین آبشار خاورمیانه می‌دانند و جزو پنج منطقه نمونه گردشگری است.
درتمامی ایام هفته به خصوص روزهای تعطیل بالغ بر یک هزار خودرو سواری از اقصی نقاط کشور و به ویژه استان فارس به این منطقه سفر می‌کنند.
آبشار مارگون یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبا در خاورمیانه و استان فارس به شمار می‌رود.
آبشاری با چهار نوع آب
آبشارهای فدامی از زیباترین آبشارهای کشور است. فاصله این آبشارها از مرکز استان فارس 380 کیلومتر است که در منطقه گرم و خشک بخش فرگ داراب و در آخرین نقطه جنوب شرقی فارس در مسیر بندر عباس واقع شده است.
آبشارهای شور و شیرین فدامی در هشت کیلومتری شمال غربی شهر فدامی و در فاصله 135 کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب واقع شده است.
عرض آبشار شیرین فدامی در گذشته به 800 متر می‌رسید و عریض‌ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می‌شد به دلیل خشکسالی و استفاده بی رویه کشاورزان بالادست اکنون به 200 متر رسیده است.

راه دسترسی آبشار خاکی است که در سالهای اخیر تسطیح و موجب شده در فصل بهار و به ویژه ایام نوروز مشتاقان زیادی را از سراسر کشور به سمت خود بکشاند. ارتفاع آبشار شیرین بین 12 تا 20 متر و ارتفاع آن از سطح دریا 900 متر است.
بارش نزولات الهی در این منطقه به صورت باران و حداکثر 220 میلیمتر در سال است. رودخانه دائمی ایجاد شده ازآبشارهای فدامی حدود دو هزار هکتار از نخیلات پایین دست را آبیاری می‌کند.
یکی از وی‌ژگیهای آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است که در فاصله 20 متری آبشار شیرین با هم مخلوط می‌شوند و استخر طبیعی زیبایی با آب زلال و شفاف برای بازدیدکنندگان پدید می‌آورند.
ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده 10 تا 15 متر است و برای بازدید از آن باید حدود یک کیلومتر راه را طی کرد. سرچشمه آبشار شور فدامی در 500 متری آن است و وجود نخل‌های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی آن افزوده است.
سرآسیاب سیدان زیباترین نقش‌های نقاش طبیعت
بخش سیدان در شهرستان مرودشت از استان فارس واقع شده است و دارای تفرج گاه‌های طبیعی متعدی است که در هر زمان و هر فصل با جلوه‌های منحصر به فرد، طبیعت دوستان را به خود جذب می‌کند.
سر آسیاب یکی از زیباترین تفرج گاه‌های بخش سیدان می‌باشد که در شمال شهر سیدان و در جوار باغ‌های انار سیدان قرار گرفت است.
اشراف سر آسیاب سیدان بر شهر و باغ‌های زیبای سیدان، وجود یک چشمه و همچنین وجود یادمان شهدای گمنام در این محوطه بر زیبایی این تفرچگاه افزوده است.

بهشت گمشده در امتداد جنوبی-شمالی به سمت دشت کامفیروز قرار گرفته و یکی از زیباترین جلوهگاههای طبیعی استان فارس به شمار می‌رود.
وجود چشمه سارهای زیبا، آبشارهای کم ارتفاع طبیعی و انواع درختان جنگلی (بلوط، کیکم، بنه و بادام) سبب شده است تا در سال 1371 این منطقه که گستره‌ای بیش از 20 هزار هکتار را دربرمیگیرد ، به عنوان اثر طبیعی-ملی در زمره مناطق حفاظتی قرار گیرد. بهشت گمشده با طبیعت بسیار زیبای خود همواره مورد توجه گردشگران بوده است.
دریاچه سد درودزن
طبیعت بکر و چشمنواز پیرامون سد، وجود جنگل‌های طبیعی، امکانات رفاهی مانند هتل و مجموعه اقامتی آن و امکانات دریاچهگردی از ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌رود. این گردشگاه طبیعی در فاصله حدود 90 کیلومتری شمال غربی مرودشت قرار دارد.
همچنین در کنار روستای آسپاس چشمه‌ای قراردارد که نقل شده بهرام گور درهنگام شکار در آن فرو رفته‌است. بیشه زارهای سرسبز وقلعه بهرام گور و کوه شکارگاه و…. از جمله جاهای دیدنی مجاور این چشمه‌است.
دریاچه مهارلو
این دریاچه با ابعاد 10×6 در 23 کیلومتری و وسعت 25 هزار هکتاری جنوب شرقی شهر شیراز و در باختر دریاچه بختگان قرار گرفته‌است. دریاچه مهارلو خاوری‌ترین بخش جلگه شیراز است.
مهارلو دارای آبی بسیار شور است و در فصل‌های خشکی یکی از کانسارهای بزرگ نمک ایران به‌شمار می‌آید. دو رودخانه فصلی «سلطان‌آباد» و رودخانه خشک دریاچه مهارلو را تغذیه می‌کنند. آب چند چشمه نیز عمدتاً از قسمت‌های غربی و شمالی وارد این دریاچه می‌شوند. مهمترین گونه پرنده این دریاچه فلامینگو است.
تنگ براق
تنگ زیبای براق در نزدیکی سد اقلید است که در 200 کیلومتری شیراز و در جاده اقلید به یاسوج قرار دارد.
این مکان دیدنی در پایین دست سد ملاصدرا و در بالادست سد درود زن قرار گرفته و یکی از سرچشمه‌های مهم رود کر می‌باشد.

زیباترین و نزدیکترین مسیر از شیراز به تنگ براق از مسیر بهشت گمشده و در امتداد کامفیروز شمالی در کناررود کر، شالیزارهای برنج و جنگل‌های بلوط است که حدود 20 دقیقه راه خاکی دارد.
جوشش آب‌های خنک از دل چله گاه سپیدان
منطقه زیبای چله‌گاه سپیدان یکی از مناطق بکر و دیدنی شهرستان سپیدان است که در فاصله حدود 10 کیلومتری شهر اردکان واقع است.
این منطقه زیبا با عبور از وسط درختان زیبای چنار که قد روی هم خمیده کرده و کوچه باغی زیبا تشکیل داده‌اند آغاز می‌شود.
پس از عبور از این منطقه، اردوگاه‌ها و باغ‌های زیبا مشاهده می‌شود که در اواخر فصل بهار و تابستان هوای خنک و دلچسب آن دل هر رهگذری را می‌نوازد.
با عبور از این مناطق زیبا از دل کوه که رودخانه‌ای پر آب از حاشیه آن می‌گذرد، وارد دره‌ای زیبا می‌شوی که در دل سنگ‌ها حفره‌هایی ایجاد شده و آب خنک و گوارا که محصول برف‌های زمستانی چشمه‌سارها است از آن جاری می‌شود.
تنگ بوان
تنگ بوان در جنوب شرقی شهرستان نورآباد در حاشیه جاده فرعی نورآباد به جاده اصلی شیراز-اردکان واقع شده است. این گردشگاه به علت نزدیکی به جاده اصلی، در محور چهار استان فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته و امکان دسترسی ساکنان شهرهای پر جمعیت این استان‌ها را در فاصله زمانی مناسب فراهم می‌آورد.
زیر حوزه آبخیز وسیع و منطقه جنگلی پر باران بالادست این تنگ، موجب فراوانی آب شیرین و گوارای تنگ بوان شده، به طوری که در طول سال (به ویژه در فصل بهار) از روی اغلب دیواره‌های صخره‌ای تنگ، آبشارهای زیبا سرازیر می‌شوند. این منطقه پر آب، از زمان‌های قدیم محل ییلاقی طوایفی از عشایر ممسنی بوده که به باغ داری و دام داری می پرداخته‌اند.
درختان گردوی تنومند باغ‌های این منطقه، عمری طولانی دارند. بعضی از این درختان تا شعاع 10-15 متری از ورود نور آفتاب به زیر درختان جلوگیری می‌کنند. اختلاف درجه حرارت این تنگه با نورآباد در روزهای گرم تابستان، گاه به بیش از ده درجه سانتی گراد می‌رسد.
منطقه نور آباد ممسنی از مناطق گرمسیر محسوب می‌شود و میانگین درجه حرارت آن در تابستان در حدود 30 درجه سانتی گراد بالای صفر است. با این وجود تنگ بوان با دمای حدود 20 درجه سانتی گراد از توانمندی گردشگاهی قابل توجه در جذب گردشگران برخوردار است. از دیگر مزایای این تنگ، راه ارتباطی آسفالته آن است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زلزله حوالی علامرودشت فارس را لرزاند

تعویق جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان «سروناز»/تمدیدمهلت ارسال آثار

غربالگری رایگان فشار خون بالای بیش از 222 هزار نفر در شیراز

فارس میزبان 10 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم می شود

اسماعیل قزل سفلی معاون اجتماعی سپاه فجر فارس شد

یادواره شهدای دفاع مقدس محله سلطان آباد و شهدای مدافع حرم

لامرد نامزد پایتختی کتاب ایران شد

خیز شهرهای فارس برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران

شیراز هیچ سالن استاندارد و مناسبی برای اجرای نمایش کودک ندارد

اجرای 120 سخنرانی و نشست تخصصی در هفته حقوق بشر آمریکایی

زیرساخت های کهنه شهر جدید/ صدرا درگیر مشکلات اولیه است

سپربلاوخط مقدم مبارزه باموادمخدر هستیم/فروش روان گردان درعطاری ها

فرماندار آباده : کارگروه تخصصی پایتخت کتاب ایران در شهرستان تشکیل می شود

ارسال 12 پرونده آثار تاریخی فارس برای ثبت در میراث ملی

گام بلند فارس برای کسب پایتختی کتاب ایران در سال جاری

اعزام هواپیمای سم پاش از فارس برای مبارزه با ملخ ها به ایلام

ترجمه آثار شاخص رهیافتی به اندیشه‎های بزرگان عرصه ادبیات

بیانیه گام دوم انقلاب زمینه‌ای برای تمدن‌سازی

رویکرد شهرداری فراهم کردن بستر توسعه گردشگری است

جذب گردشگران زیارتی فرصتی برای تقویت دیپلماسی است

آغاز رقابت کسب عنوان واحد نمونه استاندارد در استان فارس

طرح سنجش سلامت از دوشنبه در مدارس استان فارس آغاز می شود

شیراز مهد هنر و شعر غدیر باشد/گوش های مردم امانت است

جشنواره استانی شعر غدیر برگزار شد

یک راس بزغاله وحشی در پارک ملی بمو از چنگال صیاد نجات یافت

اتحاد تولیدکنندگان صنایع دستی کشور زمینه ساز رونق تولید است

اکران‌های داغ در تابستان سینمایی شیراز

دوره آموزش مداحی در لامرد برگزار شد

وقوع آتش سوزی در کوههای سپیدان/ حریق مهار شد

دانشگاه علوم پزشکی شیرازپیشتاز است/ هیچ مدیرتوانمندی تغییرنمی کند

دانش آموزان فارس در تابستان مهارت های خبرنگاری را می آموزند

دادستان شیراز: فیلم‌های اروپایی در شیراز حاوی صحنه‌های منافی عفت عمومی بود

نقاشی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست کتاب می شود

داربستهای مرمت درپیاده راه حافظیه برپاشد/ترمیم دانه به دانه آجرها

مدیرعامل خانه هنر شیراز: رونق اقتصاد هنر نیازمند سلیقه پروری مخاطب است

همکاری سپاه فجر و نیروی انتظامی برای مقابله با اخلالگران در فارس

هدف حیات و ممات شهید چمران اعتلای فرهنگ ایرانی ـ اسلامی بود

7 مدرسه قرآنی در زندان های فارس فعالیت دارد

توسعه زیرساخت های فرهنگی در شهرک های جدید شیراز لحاظ نمی شود

خانه های تاریخی فارس منزلگاه صنایع دستی می شود

یادمان استاد «هاشم جاوید» در شیراز برگزار شد

عارضه زوال مرکبات قابل کنترل است

شماره 39 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

یادمان هاشم جاوید برگزار شد

واژگونی اتوبوس شیراز به تهران 17 مصدوم به همراه داشت

17 تیرماه اولین گروه زائرین ایرانی عازم خانه خدا می شوند

بقاع متبرکه کشور باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند

کاهش جرائم مالی در استان فارس/ توجه به زندگی خانواده زندانیان

نگاه جدید در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز گام دوم انقلاب است

مجازات شدگان باید به زندگی عادی خود بازگردند