پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

تمهیدات و اقداماتی که سیل شیراز را فاجعه بار نکرد اجتماعي

تمهیدات و اقداماتی که سیل شیراز را فاجعه بار نکرد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- سیل ناگهانی پنجم فروردین و سیل ششم فروردین 98 شیراز رخداد تلخی بود که اگر دو سال پیش رخ داده بود و تمهیدات و اقداماتی صورت نگرفته بود، به فاجعه ای هولناک و عظیم تبدیل می شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سیل پنجم فروردین 98 شیراز رخدادی بود که براساس بررسی ها طی 20 سال گذشته در این کلانشهر سابقه نداشت و هرچند که صحنه هایی تلخ از خود به جای گذاشت اما جلوه ای از هم دلی و هم افزایی را به تصویر کشید که اندکی از درد و رنج ناشی از این حادثه را کاست.
این حادثه اگر دوسال پیش در شیراز رخ می داد با توجه به جمعیت دو میلیونی این شهر و صدها هزار مسافر نوروزی که در این ایام در شیراز به سر می برند می توانست به فاجعه ای هولناک تبدیل شود.
اگر ایام نوروز دو سال قبل به شیراز سفر کرده باشید قطعا در خاطر دارید که ده ها هزار چادر مسافرتی روزانه در معابر عمومی این کلانشهر برپاشده بود و اگر جلو این اقدام طی ایام نوروز دو سال گذشته گرفته نشده بود اکنون در هر گذر این شهر ده ها چادر غلتان در میان سیل مشاهده می شد که مسافران نوروزی را با خود می برد.
طی دو روز گذشته صحنه های دردناکی از غلتیدن خودروها در میان سیل و سرازیر شدن آب به خانه های مردم شیراز در فضای مجازی دست به دست می چرخد اما تصاویر دیگری نیز بین کاربران فضای مجازی نظیر در اختیار گذاشتن منازل و اسکان رایگان و همچنین تامین مایحتاج مسافران نوروزی به اشتراک گذاشته می شود که تجلی حس نوع دوستی شهروندان شیرازی را به رخ می کشد.
تخلیه اطراف رودخانه خشک شیراز از اولین ساعات سه شنبه و مسارکت سریع همه دستگاه های امداد رسان برای نجات و پاکسازی آبگرفتگی ها و جلوگیری از ترددهای غیرضروری،جملگی اقداماتی بود که آثار و خسارات جانی و مالی سیل را کاهش داد.
**چادرهای مسافری و سیل
سخنگوی شورای شهر شیراز شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از نوروز سال گذشته برپایی چادرهای مسافرتی در معابر و پارک های شیراز ممنوع اعلام که این مساله در نوروز 98 با جدیت بیشتری دنبال شد و اگر این اقدام صورت نگرفته بود قطعا سیل دیروز و امروز شیراز تلفات انسانی بیشماری از خود به جای می گذاشت.
نواب قائدی افزود: مسافرین نوروزی امسال در مکان های مشخص اسکان داده شدند و از شب گذشته نیز با تشدید بارش و ایجاد سیل مسافران در محیط های سرپوشیده نظیر مساجد، بقاع متبرکه و سالن های سرپوشیده مستقر شدند.
وی با اشاره به رایگان شدن خدمات پارکینگ بین الحرمین از دوشنبه گفت: در پی تشدید بارش های امروز روستاهای ماه‌ فیروزان، اقبال آباد و کوشک شیراز نیز بطور کامل تخلیه شدند.
**مدیریت رودخانه خشک و پل های آن
وی عنوان کرد: از ساعات اولیه امروز مسیرهای منتهی به رودخانه خشک تخلیه شد و از ترددهای غیرضروری در این محل ها نیز جلوگیری به عمل آمد و همچنین مدیریت پل های این رودخانه با تعدادی مامور مستقر انجام شد تا آب وارد معابر شهری نشود و در صورت بروز این مساله سریعا مدیریت و از ادامه این روند جلوگیری شود.
**وعده پاکسازی کامل طی دو روز
عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران،حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز با بیان اینکه در حال حاضر از شدت بارش ها در شیراز کاسته و در پی آن سیل در این شهر نیز فروکش کرده افزود: قطعا ظرف دو روز آینده پاکسازی کامل شیراز انجام خواهد شد و این شهر دوباره برای پذیرایی بهتر از میهمانان نوروزی آماده خواهد شد.
قائدی عنوان کرد: در پی پیش بینی افزایش بارش های امروز در شیراز،شب گذشته مسیرهای پرخطر نظیر زیرگذرها و تقاطع های غیرهمسطح مسدود شد.
**محله سعدی، قربانی خسارت روز دوم سیل شیراز
سخنگوی شورای شهر شیراز بیشترین آبگرفتگی منازل شهروندان شیرازی را در روز دوم سیل این شهر متعلق به ساکنین محله سعدی شیراز دانست و گفت: آب از ارتفاعات اطراف شیراز و با گذر از تونل سعدی وارد منازل مردم در این محدوده و خصوصا محله سعدی و بلوار سرداران شد اما کارکنان دستگاه های امدادرسان سریعا به تخلیه آبگرفتگی منازل شهروندان پرداختند.
وی وظیفه دستگاه های مختلف را بعد از بروز سیل سنگین تر عنوان کرد و گفت: آبگرفتگی منازل و مجتمع های مسکونی و تجاری سریعا باید انجام شود.
**خانه های تاریخی شیراز نجات یافت
قائدی افزود: در پی بروز سیل امروز سه آواربرداری در منطقه تاریخی و فرهنگی و بافت فرسوده شیراز انجام شده و همچنین با پوشش پلاستیک از تخریب خانه های تاریخی در معرض خطر در این مناطق نیز جلوگیری شد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص علل حادثه ناگوار سیل دیروز و انتشار فیلم ها و شایعاتی در فضای مجازی در خصوص بروز عوامل انسانی در این حادثه گفت: تصاویر دوربین های مدار بسته در دروازه قرآن بازبینی و مشخص شده که سیلاب به یکباره در این منطقه رخ داده است اما بررسی های دقیق تر در این باره باید در آینده صورت پذیرد.
**تشکیل کمیته ویژه بررسی حادثه دروازه قرآن
وی عنوان کرد: شورای شهر شیراز کمیته ای ویژه برای بررسی علل حادثه دیروز دروازه قرآن تشکیل داده که نتایج بررسی های آن در آینده به اطلاع مردم خواهد رسید.
عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون عمران،حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز بیان کرد: لوله گذاری آبهای سطحی شیراز طرحی است که به جد دنبال و در سال 98 بطور کامل انجام خواهد شد.
**انجام بیش از 80 عملیات آتش نشانی طی دو ساعت
عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: انجام بیش از 80 عملیات آتش نشانی طی مدت زمان دو ساعت در زمان وقوع سیل یک خدمت بی نظیر است.
سیروس پاک فطرت سه شنبه در حاشیه بازدید از سطح شهر شیراز افزود: پس از وقوع سیل تمام ستادهای خدمات رسان شهر شیراز اعم از شهرداری و سایر دستگاه ها با بسیج امکانات توانستند در زمانی کمتر از دو ساعت بحران را مدیریت کنند و این قابل تقدیر است.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر اضافه کرد: ضروری است شهروندان و مسافران از خطرات پس از وقوع بحران غافل نشوند و از ترددهای غیرضروی در سطح شهر به ویژه اطراف رودخانه خشک خودداری کنند.
پاک فطرت با بیان اینکه در شرایط فعلی مدیریت بحران و تسهیل شرایط شهر در اولویت اقدامات قرار دارد، افزود: در فرصت مناسب باید علت حادثه توسط کارشناسان ، متخصصان و متولیان امر مشخص شود و چرایی رویداد این حادثه با رویکرد آینده نگری و پیشگیری از حوادث آتی بررسی شود.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به خانواده‌های مصیبت‌ دیده و مصدومین را یک التیام برای مردم شیراز و ایران دانست و اضافه کرد: حضور وزرای اطلاعات و بهداشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که به نمایندگی از رییس جمهوری برای بررسی وضعیت حادثه سیل، عازم شیراز شده اند، نشان از توجه ویژه مسئولین به شهر شیراز دارد.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بازدید و سرکشی به مراکز اسکان مسافران همچون بوستان جنت، مرکز اسکان شهرداری منطقه 4 و 5 اعلام کرد: هم اکنون مشکلی در اسکان مسافران وجود ندارد و امکانات لازم نیز در مراکز اسکان موجود است.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر شیراز گفت:ارائه منزل رایگان برای سیل زدگان توسط شهروندان مشخص کننده روح عظیم مهمان نوازی شیرازی ها است و نشان می دهد که مردم در شرایط سخت کنار یکدیگر هستند.
9873 / 1876
از :محمدامین افشارپور

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

علوم پزشکی شیراز 763 میلیارد از بیمه‌ها طلبکار است

بهره‌برداری از فاز دوم بوستان نماز تا پایان پائیز امسال

بهزیستی: مراقب نسخه اعتیادآور برخی عطاری ها برای ترک اعتیاد باشید

تسهیل در ارائه خدمات، اولویت سازمان همیاری شهرداری های فارس اعلام شد

مدیرکل بهزیستی فارس: سن گرایش به اعتیاد کاهش یافته است

پرهیز از سهل انگاری در انجام وظایف و کم کاری ادارات

اهدای 228 فقره کارت هدیه دانش‌آموزان جهرمی به سیل زدگان

زنانه شدن اعتیاد خطری جدیست/ اعتیاد 5 درصد ایرانیان

هویت شهید مفقودالاثر استهبان پس از 33 سال مشخص شد

ایجاد 175 طرح اشتغال برای زنان مددجو در فارس

آیین نامه ساماندهی دکل‌های مخابراتی تدوین شده است

استاندارد سازی تقاطع‌های همسطح در شیراز

هویت 3 شهید تازه تفحص‌ شده جهرمی شناسایی شد

مصالحه در 236 پرونده قصاص طی 8 سال

تصادف 3 خودرو با 6 کشته و 4 مجروح

کور شدن یک فرد به دلیل مصرف مشروب الکلی دست ساز

پزشکی قانونی فارس، سلامت روان قاتل امام جمعه کازرون را تایید کرد

محکومیت عضو شورای شهر شیراز مربوط به توئیت نگاری او نیست

تنها دستگاه مقصر سیل شهرداری است/ اعتصاب غذای سپنتا تکذیب می‌شود

تکمیل گورستان جدید شیراز تا یکماه دیگر/ شیراز شب‌های روشن ندارد

بیمه ایرانیان از رایگان به نفری 294 هزار تومان رسید

30 سری جهیزیه به مددجویان بهزیستی فسا اهدا شد

رئیس علوم پزشکی شیراز: پزشکان در مطب خود کارتخوان بگذارند

موضوع حوزه سلامت که دادستان شیراز به آن ورود کرد

خیران فارس متعهد به ساخت 60 مدرسه شدند

افزایش تعداد مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس در پاسارگاد

واژگونی اتوبوس در شهرستان پاسارگاد/ حداقل بیست نفر مصدوم شدند

نجات جوجه فلامینگوهای حاشیه بختگان

کشف دام قاچاق میلیاردی در ممسنی

انبار 42 میلیاردی احتکار لوازم یدکی و ادوات کشاورزی لو رفت

دستگیری اعضای باند سرقت خودرو در شیراز

امنیت شهروندان خط قرمز نیروی انتظامی است

تنها 21 قلم دارو در کشور با کمبود مواجه است

ایران رتبه اول جراحی زیبایی جهان/رشد تعرفه پزشک برابر افزایش حقوق

تغییر ساعت کار اداره‌ها در 15 شهرستان فارس

رابطه دخانیات و فشار خون

اما و اگر برای استقرار کیوسک های صنایع دستی در شیراز

تقصیر سیل شیراز بر گردن 11 دستگاه/ سهم 54 درصدی برای سه دهه مدیریت شهری

تعطیلی 8 واحد تهیه و توزیع مواد غذایی غیر بهداشتی در شیراز

علوم پزشکی فسا به هدف گذاری پویش ملی کنترل فشارخون رسید

توقف جاده سازی غیر مجاز در اراضی ملی شهرستان خرمبید

وقوع حریق در 10 هکتار منابع طبیعی شهرستان شیراز

علت حادثه مرگبار جاده فیروزآباد اعلام شد

آمار قاچاق کالا به کشور بیش از 12 میلیارد دلار است

گزارش هیئت کارشناسی علل سیل شیراز به شورا رفت

مرگ 5 نفر براثر تصادف در فیروزآباد

پنج سرنشین خودرو سواری در فارس در آتش سوختند

سه قطعه زمین در بخش خفر جهرم وقف شد

تکذیب ارائه خدمات رایگان نازایی در بهداری انتظامی فارس

طرح جامع توسعه حرم شاهچراغ (ع) با جدیت دنبال شود