پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

تمهیدات و اقداماتی که سیل شیراز را فاجعه بار نکرد اجتماعي

تمهیدات و اقداماتی که سیل شیراز را فاجعه بار نکرد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- سیل ناگهانی پنجم فروردین و سیل ششم فروردین 98 شیراز رخداد تلخی بود که اگر دو سال پیش رخ داده بود و تمهیدات و اقداماتی صورت نگرفته بود، به فاجعه ای هولناک و عظیم تبدیل می شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سیل پنجم فروردین 98 شیراز رخدادی بود که براساس بررسی ها طی 20 سال گذشته در این کلانشهر سابقه نداشت و هرچند که صحنه هایی تلخ از خود به جای گذاشت اما جلوه ای از هم دلی و هم افزایی را به تصویر کشید که اندکی از درد و رنج ناشی از این حادثه را کاست.
این حادثه اگر دوسال پیش در شیراز رخ می داد با توجه به جمعیت دو میلیونی این شهر و صدها هزار مسافر نوروزی که در این ایام در شیراز به سر می برند می توانست به فاجعه ای هولناک تبدیل شود.
اگر ایام نوروز دو سال قبل به شیراز سفر کرده باشید قطعا در خاطر دارید که ده ها هزار چادر مسافرتی روزانه در معابر عمومی این کلانشهر برپاشده بود و اگر جلو این اقدام طی ایام نوروز دو سال گذشته گرفته نشده بود اکنون در هر گذر این شهر ده ها چادر غلتان در میان سیل مشاهده می شد که مسافران نوروزی را با خود می برد.
طی دو روز گذشته صحنه های دردناکی از غلتیدن خودروها در میان سیل و سرازیر شدن آب به خانه های مردم شیراز در فضای مجازی دست به دست می چرخد اما تصاویر دیگری نیز بین کاربران فضای مجازی نظیر در اختیار گذاشتن منازل و اسکان رایگان و همچنین تامین مایحتاج مسافران نوروزی به اشتراک گذاشته می شود که تجلی حس نوع دوستی شهروندان شیرازی را به رخ می کشد.
تخلیه اطراف رودخانه خشک شیراز از اولین ساعات سه شنبه و مسارکت سریع همه دستگاه های امداد رسان برای نجات و پاکسازی آبگرفتگی ها و جلوگیری از ترددهای غیرضروری،جملگی اقداماتی بود که آثار و خسارات جانی و مالی سیل را کاهش داد.
**چادرهای مسافری و سیل
سخنگوی شورای شهر شیراز شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از نوروز سال گذشته برپایی چادرهای مسافرتی در معابر و پارک های شیراز ممنوع اعلام که این مساله در نوروز 98 با جدیت بیشتری دنبال شد و اگر این اقدام صورت نگرفته بود قطعا سیل دیروز و امروز شیراز تلفات انسانی بیشماری از خود به جای می گذاشت.
نواب قائدی افزود: مسافرین نوروزی امسال در مکان های مشخص اسکان داده شدند و از شب گذشته نیز با تشدید بارش و ایجاد سیل مسافران در محیط های سرپوشیده نظیر مساجد، بقاع متبرکه و سالن های سرپوشیده مستقر شدند.
وی با اشاره به رایگان شدن خدمات پارکینگ بین الحرمین از دوشنبه گفت: در پی تشدید بارش های امروز روستاهای ماه‌ فیروزان، اقبال آباد و کوشک شیراز نیز بطور کامل تخلیه شدند.
**مدیریت رودخانه خشک و پل های آن
وی عنوان کرد: از ساعات اولیه امروز مسیرهای منتهی به رودخانه خشک تخلیه شد و از ترددهای غیرضروری در این محل ها نیز جلوگیری به عمل آمد و همچنین مدیریت پل های این رودخانه با تعدادی مامور مستقر انجام شد تا آب وارد معابر شهری نشود و در صورت بروز این مساله سریعا مدیریت و از ادامه این روند جلوگیری شود.
**وعده پاکسازی کامل طی دو روز
عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران،حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز با بیان اینکه در حال حاضر از شدت بارش ها در شیراز کاسته و در پی آن سیل در این شهر نیز فروکش کرده افزود: قطعا ظرف دو روز آینده پاکسازی کامل شیراز انجام خواهد شد و این شهر دوباره برای پذیرایی بهتر از میهمانان نوروزی آماده خواهد شد.
قائدی عنوان کرد: در پی پیش بینی افزایش بارش های امروز در شیراز،شب گذشته مسیرهای پرخطر نظیر زیرگذرها و تقاطع های غیرهمسطح مسدود شد.
**محله سعدی، قربانی خسارت روز دوم سیل شیراز
سخنگوی شورای شهر شیراز بیشترین آبگرفتگی منازل شهروندان شیرازی را در روز دوم سیل این شهر متعلق به ساکنین محله سعدی شیراز دانست و گفت: آب از ارتفاعات اطراف شیراز و با گذر از تونل سعدی وارد منازل مردم در این محدوده و خصوصا محله سعدی و بلوار سرداران شد اما کارکنان دستگاه های امدادرسان سریعا به تخلیه آبگرفتگی منازل شهروندان پرداختند.
وی وظیفه دستگاه های مختلف را بعد از بروز سیل سنگین تر عنوان کرد و گفت: آبگرفتگی منازل و مجتمع های مسکونی و تجاری سریعا باید انجام شود.
**خانه های تاریخی شیراز نجات یافت
قائدی افزود: در پی بروز سیل امروز سه آواربرداری در منطقه تاریخی و فرهنگی و بافت فرسوده شیراز انجام شده و همچنین با پوشش پلاستیک از تخریب خانه های تاریخی در معرض خطر در این مناطق نیز جلوگیری شد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص علل حادثه ناگوار سیل دیروز و انتشار فیلم ها و شایعاتی در فضای مجازی در خصوص بروز عوامل انسانی در این حادثه گفت: تصاویر دوربین های مدار بسته در دروازه قرآن بازبینی و مشخص شده که سیلاب به یکباره در این منطقه رخ داده است اما بررسی های دقیق تر در این باره باید در آینده صورت پذیرد.
**تشکیل کمیته ویژه بررسی حادثه دروازه قرآن
وی عنوان کرد: شورای شهر شیراز کمیته ای ویژه برای بررسی علل حادثه دیروز دروازه قرآن تشکیل داده که نتایج بررسی های آن در آینده به اطلاع مردم خواهد رسید.
عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون عمران،حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز بیان کرد: لوله گذاری آبهای سطحی شیراز طرحی است که به جد دنبال و در سال 98 بطور کامل انجام خواهد شد.
**انجام بیش از 80 عملیات آتش نشانی طی دو ساعت
عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: انجام بیش از 80 عملیات آتش نشانی طی مدت زمان دو ساعت در زمان وقوع سیل یک خدمت بی نظیر است.
سیروس پاک فطرت سه شنبه در حاشیه بازدید از سطح شهر شیراز افزود: پس از وقوع سیل تمام ستادهای خدمات رسان شهر شیراز اعم از شهرداری و سایر دستگاه ها با بسیج امکانات توانستند در زمانی کمتر از دو ساعت بحران را مدیریت کنند و این قابل تقدیر است.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر اضافه کرد: ضروری است شهروندان و مسافران از خطرات پس از وقوع بحران غافل نشوند و از ترددهای غیرضروی در سطح شهر به ویژه اطراف رودخانه خشک خودداری کنند.
پاک فطرت با بیان اینکه در شرایط فعلی مدیریت بحران و تسهیل شرایط شهر در اولویت اقدامات قرار دارد، افزود: در فرصت مناسب باید علت حادثه توسط کارشناسان ، متخصصان و متولیان امر مشخص شود و چرایی رویداد این حادثه با رویکرد آینده نگری و پیشگیری از حوادث آتی بررسی شود.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به خانواده‌های مصیبت‌ دیده و مصدومین را یک التیام برای مردم شیراز و ایران دانست و اضافه کرد: حضور وزرای اطلاعات و بهداشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که به نمایندگی از رییس جمهوری برای بررسی وضعیت حادثه سیل، عازم شیراز شده اند، نشان از توجه ویژه مسئولین به شهر شیراز دارد.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بازدید و سرکشی به مراکز اسکان مسافران همچون بوستان جنت، مرکز اسکان شهرداری منطقه 4 و 5 اعلام کرد: هم اکنون مشکلی در اسکان مسافران وجود ندارد و امکانات لازم نیز در مراکز اسکان موجود است.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر شیراز گفت:ارائه منزل رایگان برای سیل زدگان توسط شهروندان مشخص کننده روح عظیم مهمان نوازی شیرازی ها است و نشان می دهد که مردم در شرایط سخت کنار یکدیگر هستند.
9873 / 1876
از :محمدامین افشارپور

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معرفی فرمانداران برتر فارس

معاون بنیاد مسکن فارس:27 میلیارد ریال خسارت سیل پرداخت شد

اجرای پروژه گردشگری سایت زندیه در سال 98 سرعت می‌گیرد

انسان محوری به معنای تعطیلی فعالیت‌های عمرانی نیست

اعلام مسیرهای راهپیمایی نیمه شعبان در شیراز

تولیت آستان شاهچراغ (ع) از حضور مردم در راهپیمایی حمایت از سپاه قدردانی کرد

بخشی از ساختمان دانشگاه علوم پزشکی جهرم آتش گرفت

آماده باش علوم پزشکی شیراز برای برپایی بیمارستان صحرایی درخوزستان

آب سد سلمان فارسی فردا رهاسازی می شود/ مردم در کنار رودخانه نروند

200 نفر در شیراز، فریب یک پیام مجازی را خوردند

بارندگی ها مشکلی در فارس ایجاد نکرد/ خروج سامانه از استان

سد دروزن سالم و پایدار است

فارس ، وضعیت برق منطقه سیل زده شوش خوزستان را ارزیابی کرد

بیشترین میزان بارش فارس در جهرم ثبت شد

قرارگاه هلال احمر فارس در شوش و شوشتر دایر شد

پنجشنبه کمک‌های مردم شیراز به لرستان و خوزستان ارسال می‌شود

نقاط پُر خطر و در معرض آبگرفتگی شیراز لوله‌گذاری می‌شود

50 جهادگر لارستانی به مناطق سیل زده استان لرستان اعزام شدند

بهسازی شهرک سعدی نیازمند اعتبارات ملی است

نماینده مقام معظم رهبری از مصیبت دیدگان سیل شیراز دلجویی کرد

آمریکا از پیروزی های سپاه بر تروریست ها عصبانی است

موکب داران فارس آماده استقرار در مناطق سیل زده کشور هستند

سیل و مرد‌‌‌م میهمان نواز

بارش تگرگ و رگبار تا پنجشنبه برای فارس پیش بینی شده است

دانشگاه آزاد شیراز: موضوع مصرف مواد در این دانشگاه صحت ندارد

باند سارقان مسلح در شهر جدید صدرا متلاشی شد

فرهنگیان فارس برای کمک به سیل زدگان آستین همت بالا زدند

اطلاعیه آموزش و پرورش فارس برای جمع آوری کمک به سیلزدگان

بازنگری طرح جامع آب‌های سطحی شیراز ضروری است

دستگیری سارقان مسلح در شیراز

بازسازی آسیب‌های سیل به سایت گوزن زرد ارسنجان

فعالیت 10 موکب از فارس در مناطق سیل زده کشور

آغاز کوچ بهاری عشایر فارس

بهسازی شهرک سعدی نیازمند اعتبارات ویژه ملی است

ایجاد 9 هزار طرح اشتغال کمیته امداد فارس در سال 97

امنیت قضایی فعالان اقتصادی موجب رونق تولید می شود

2 کودک در سیل دروازه قرآن توسط اورژانس فارس در صحنه احیا شدند

یک نفر در کانال انتقال آب سلطان آباد شیراز سقوط کرد

تلفات تصادفات رانندگی نوروز 98 در فارس کاهش داشت

پاسدار انقلاب اسلامی در علم و دینداری باید سرآمد جامعه باشد

بارندگی، چشمه تاریخی ساسان کازرون را پرآب کرد

امام جمعه شیراز: به قاضی در صحنه نیاز داریم

کدر بودن آب شیراز به منزله آلوده بودن آن نیست

علوم پزشکی شیراز: برای اعزام پزشک به مناطق سیل زده آماده ایم

26دقیقه برای جلوگیری از تلفات سیل دروازه قرآن زمان بوده است

ذخیره دارویی فارس برای بیش از چهار ماه تامین شده است

گاز منوکسید کربن جان هشت نفر را در فارس گرفت

دولت 150 میلیارد تومان به دهیاری های فارس اختصاص داد

کمک های اتاق بازرگانی فارس به مناطق سیل زده لرستان ارسال شد

برخی در سیل شیراز به دنبال کاشتن بذر ناامیدی در جامعه بودند