پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

روزهای پرفروغ تئاتر در شهرستان جهرم فرهنگي

روزهای پرفروغ  تئاتر در شهرستان جهرم

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- هفتم فروردین 1398 برابر با27 مارس که روز تشکیل " تئاتر ملل" در فرانسه است، به عنوان روز جهانی تئاتر برگزیده شده است. این روز در ایران نیز گرامی داشته می‌شود ودر شهرستان جهرم نیز چراغ تئاتر روشن و پرفروغ است.
به گزارش ایرنا ، چراغ تئاتر در دیار جهرم، قبل از انقلاب 57 هم رونقی درخور داشت با هنرمندانی چون جلال کارگر، آقای شهرزاد و نادر افسر ، هنرمندان بسیاری که به خاطره‌ها پیوسته‌اند، چراغ تئاتر جهرم را روشن نگه داشتند و به نسل‌های پس از خود منتقل کردند.
اجرای این تئاترها قبل از انقلاب در دهه 30 اغلب در سالن‌های دبیرستان‌های جهرم بود و بازیگران هم از زنان و هم از مردان بودند. در اغلب جشن‌های ملی نیز نمایش‌های مختلفی در جهرم برگزار می‌شد.
پس از انقلاب اسلامی برپایی تئاتر اندکی با وقفه مواجه شد، تا اینکه در دهه 70 نخست تئاتر دانش‌آموزی در مدارس و سپس جشنواره‌هایی چون: اولین جشنواره تئاتر آفتاب و تئاترهایی چون "حال خونین دلان" و "دلم با تو خوش بود" و... اجرا شد. گروه‌های نمایش جهرم شروع به کار کردند و نخستین نویسندگان تئاتر پس از انقلاب در جهرم دست به نوشتن بردند و حائز مقام‌های کشوری نیز شدند.
در حال حاضر نیز جهرمی‌های فعال در عرصه تئاتر و هنرهای نمایشی در کشور کم نیستند؛ مثلاً وحید رضا قناعتیان، دانش‌آموخته‌ رشته‌ کارگردانی و کارشناس فیلم و هنرهای نمایشی اداره‌ کل ادبی هنری وزارت آموزش و پرورش، داور جشنواره‌های گوناگونی در کشور بوده است.
نمایش‌نامه‌هایی اجراشده در آن زمان، مثل؛ آی با کلاه، آی‌ بی‌کلاه، گربه روی شیروانی داغ، از کورش تا ابدیت، گاو، ماجرای سقیفه پس از رحلت پیامبر اکرم، نمرود و... . هنر تئاتر در گذشته در جهرم به اندازه‌ای رونق داشت که بسیاری از نمایش‌نامه‌های که در تهران اجرا می‌شد، همزمان در جهرم نیز به روی صحنه می‌رفت.
به عنوان مثال تئاتر "آی‌ با کلاه، آی بی‌کلاه" را غلامحسین ساعدی در سال1346 نوشت و اندکی پس از نگارش، در سالن تئاتر دبیرستان قدیم اسلامی جهرم اجرا شد.
امروز هم هنرمندان بزرگی برای پایداری و تداوم این هنر مردمی تلاش دارند تا بر فروزانی و ماناییش بیفزایند. تلاشی ستودنی که سال 97 با اجرای نمایش‌های خوب و ماندگار، یکی از سال‌های پرکار دست‌اندرکاران تئاتر در شهرستان جهرم بود.
امسال دومین دوره جشنواره تئاتر گهرم در جهرم برگزار شد، اثر حمید قاسمزادگان، هنرمند تئاتر جهرمی به جشنواره‌ دانشجویی و مردمی ثمر راه یافت، کلاس‌های بازیگری تئاتر به همت سازمان های مردمی جهرمی برگزار شد.
گروه تئاتر صحنه جهرم پس از موفقیت در جشنواره فسا به چهاردهمین جشنواره‌ ملی تئاتر مهر کاشان راه یافت، جشنواره‌ نمایش استانی قرآن و عترت به میزبانی جهرم برگزار شد و... . هم‌اکنون نیز گروه‌های تئاتر مختلفی چون: صحنه، افق، جوان و... در شهرستان جهرم فعالیت می‌کنند.
جلال کارگر، بازیگر پیشکسوت جهرم در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در زمینه تئاتر قدیم جهرم گفت: نمایش جهرم در روزگار گذشته بسیار فعال بود، به طوری که این شهر یکی از شهرهای فعال کشور از نظر تئاتر و نمایش به شمار می‌رفت و هرسال چندین نمایش معروف به روی صحنه می‌رفت.
وی افزود: بسیاری از نمایش‌نامه‌های که در جهرم اجرا می‌شد، همزمان در تهران نیز به روی صحنه می‌رفت. به مثال تئاتر " آی‌ با کلاه، آی بی‌کلاه " را غلامحسین ساعدی در سال1346 نوشت و اندکی پس از نگارش در جهرم اجرا شد.
کارگر با بیان فعالیت‌های فرهنگی جهرم و به خصوص هنر تئاتر در این شهر کهن و تاریخی اظهار کرد: از جمله نمایش‌هایی که در دهه‌ چهل در جهرم قرار بود به روی صحنه برود یکی هم نمایش "نمرود" بود که پس از شش‌ماه تمرین سخت توسط ساوک تعطیل شد و ما به اتفاق مرحوم حقدان، مدیر وقت مدرسه‌ خواجه نصیر، به ساوک احضار شدیم.
وی ابراز کرد: من افسوس آن رونق وشکوفایی را می‌خورم، زمانی که جهرم هرسال چند تئاتر را با امکانات خیلی کم به روی صحنه می‌برد و در سطح کشور یکی از شهرهای فعال بود و دوستان بنده به این مدعا گواهی می‌دهند.
کارگر با نام‌بردن از نمایش‌نامه‌هایی اجراشده در آن زمان، مثل؛ آی با کلاه، آی‌ بی‌کلاه، گربه روی شیروانی داغ، از کورش تا ابدیت، گاو، ماجرای سقیفه پس از رحلت پیامبر اکرم، نمرود و... یادآور شد: من با وجود کم‌سنی در اکثر آنها نقش اول را داشتم و تصاویر متعددی هم از اجرای این نمایش‌ها در جهرم موجود است.
این بازیگر پیشکسوت با ابراز تاسف از رخت‌بستن یکباره‌ این هنر از جهرم تصریح کرد: بعد از انقلاب، با حضور قناعتیان، مدیر محترم وقت اداره‌ فرهنگ و ارشاد جهرم، جرقه کوچکی روشن شد و وی از قدیمی‌های این هنر، از جمله من دعوت کرد و جلساتی هم گذاشتند، اما متأسفانه این جرقه هم خاموش شد و دیگر کسی از این مقوله حرفی نزد.
کارگر در پایان با بیان خاطره‌ای از اجرای نمایش در جهرم قدیم گفت: سال 1349، نمایشی در جهرم در حال اجرا بود که من نقش اول را داشتم و کلاس پنجم طبیعی بودم.
نمایش حدود یک ماه هرشب اجرا می‌شد تا اینکه یک شب اجرا مخصوص رؤسا و خانواده‌هایشان بود و برنامه‌ریزی مفصلی هم برای آن شده بود. اما از طرفی من در جایزه‌ای ادبی هم در استان اول شده بودم و همان روز اجرا من برای دریافت جایزه می‌بایست به شیراز می‌رفتم و احتمال داشت که نتوانم به موقع برگردم.
رئیس اداره هم به خاطر اینکه نمایش تعطیل و شرمنده نشود، گفته بود کسی دیگری را جای ایشان به شیراز بفرستید. اما مرحوم فروغی گفته بود نه حق ایشان است و باید خودش برود. همان روز من به شیراز رفتم و عصر جایزه را گرفتم و سوار اتوبوس جهرم شدم. اتوبوس برای استراحت در روستای علی‌آباد ایستاد و من نگران بودم که دارد دیر می‌شود. ناگهان ماشین اداره‌ آموزش و پرورش جهرم هم از راه رسید و مسئول هنری اداره‌ جهرم هم با آن بود. گفتم: شیراز می‌روید؟ گفت نه، آمده‌ایم تو را ‌برای نمایش زودتر ببریم و آقای فروغی شام هم برایت فرستاده که برای شام منزل نروی! خیلی تعجب کردم و بالاخره با کمی تأخیر به جهرم رسیدیم و نمایش آن شب به خوبی اجرا شد.
**خانه تئاتر جهرم
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جهرم در گفت‌گو با خبرنگار ایرنا گفت: خانه تئاتر جهرم یا سالن بلک‌باکس با مساحت ٢٤٠ مترمربع در پارک جهاندیدگان یا پارک کودک سابق با اعتبار یک‌میلیارد ریال در حال ساخت است.
محسن نعمت‌اللهی افزود: این ساختمان به ابعاد 20 متر و عرض 12 متر با مساحت کل این خانه 240 مترمربع است.
وی بابیان اینکه این نمایشگاه چندمنظوره شامل نمایشگاه و نگارخانه، اتاق فرمان، اتاق گریم، سن نمایش و... است، افزود: ظرفیت این سالن تئاتر 80 نفر است.
وی اظهار کرد: این مکان با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر جهرم در پارک جهان‌دیدگان مقابل خانه فرهنگ جهرم راه‌اندازی می‌شود.
وی تصریح کرد: بر اساس توافق صورت گرفته با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و جهرم با اتمام ساخت ساختمان تجهیزات داخلی آن توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود.
وی با تأکید بر ضرورت وجود خانه تئاتر در جهرم، گفت: برخی مواقع هنرمندان ما حتی جایی برای تمرین نیز نداشتند که امید است با افتتاح این مکان علاوه‌ بر رفع این مشکل زمینه ارتقا فرهنگ شهری نیز ایجاد شود.
امید است که با توجهی که شهرداری و شورای شهر در ساخت سالن تخصصی تئاتر در جهرم دارند، شاهد رونق روزافزون این هنر ارزشمند در سطح شهرستان و کشور باشیم.
به هر حال امسال خانه‌ تئاتر جهرم میزبان میهمانان واقعی خود خواهد بود. اتاق تاریک تئاتری که سال‌هاست قول افتتاحش را داده‌اند، خانه‌ی تئاتری که تا به حال جز آجر و خشت و گچ، هیچ میهمان ویژه‌ای به خود ندیده است؛ به امید یاری مسئولان دوباره پرفروغ می شود.
شهرستان جهرم در فاصله 193 کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.
9910/6113

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

علامرودشت در استان فارس لرزید

ثبت 2 اثر تاریخی فرهنگی در شیراز

بازسازی خوابگاه‌های بین الملل دانشگاه شیرازتا مرداد پایان می یابد

تبیین بیانیه گام دوم انقلاب مهمترین وظیفه انجمن‌های اسلامی

رقابت برای طراحی لباس پرچمدار المپیک 2020 در جشنواره مد شیراز

برگزاری نشست مقایسه موسیقایی شعر حافظ و ترجمه آن در شیراز

برگزاری نمایشگاه گروهی گرافیک «حیات ذهن» در شیراز

برگزاری جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند-کودک در شیراز

بیانیه گام دوم انقلاب نقشه راه نخبگان جامعه است

افزایش 12 درصدی گردشگران خارجی در فارس

میزان مطالعه از شاخص‌های اصلی توسعه فرهنگی است

نشست «مقایسه موسیقایی شعر حافظ و ترجمه‌های انگلیسی آن»

اجرای طرح «مهربانی در مهر» در آستانه آغاز سال تحصیلی

همایش تکریم انسانی در ادیان ابراهیمی در شیراز برگزار می شود

راهیابی آثار گرافیست فارسی به فینال مسابقات پُستر اروپا

آیین معارفه مدیران کل بنیاد حفظ آثار فارس برگزار شد

پرداخت بخشی از مطالبات پزشکان و کارکنان علوم پزشکی شیراز

آمادگی اکیپ ویژه«امداد طبیعت منابع طبیعی فارس»تا پایان فصل گرما

رسیدگی به موزه دفاع مقدس فارس، ماموریت مدیرکل جدید حفظ آثار استان

نگاه یک جامعه‌شناس به زادگاهش در کتاب «جامعه و فرهنگ شهر استهبان»

مجوز موزه آیت‌اللهی لار در هاله‌ای از ابهام

آغاز به کار دبیرخانه جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در کانون فارس

تنباکوی هکان جهرم، تلخ اما شیرین

نقش نماز جمعه در تمدن نوین اسلامی بررسی شود/ توجه به محلات قدیمی

ائمه جمعه توصیه های لازم را جهت انسجام در جامعه انجام دهند

موزه مجموعه جهانی تخت جمشید دو هفته تعطیل است

کلاهبردار معافیت سربازی در شیراز دستگیر شد

ناصر امامی شعر تعلیمی پس از نهضت مشروطه را زنده کرد

افزایش اقامتگاه‌های بوم‌گردی فارس تا پایان امسال

کالبد شکافی شعرهای طنز انقلابی از دیدگاه نویسنده اهل فارس

برگزاری سومین جشنواره مد و لباس فجر فارس

درسگفتاری از حکایات سعدی برای کودکان کار در شیراز

مدیران به دنبال ترویج سبک زندگی اسلامی باشند/ شکست تمدن آمریکایی

رونمایی از "صد و ده سال؛ از شعاعیه تا شاهپور و ابوذر" در شیراز

شیراز میزبان جشنواره سراسری "کوثر" نیروی زمینی سپاه

آثار حجت الاسلام انصاری نژاد در شیراز رونمایی شد

کارگشایی و رفع تمامی مشکلات توسط دولت به تنهایی ممکن نیست

خرس قهوه ای مسموم اطراف منطقه کامفیروز به زیستگاه خود منتقل شد

برخورد قاطع تعزیرات حکومتی استان فارس با کم فروشان نان

برگزاری دیدار تیم فوتسال کودکان کار شیراز با تیم فوتسال خرامه

هفدهمین جشنواره ملی شعر رضوی با تجلیل از 15 شاعر ملی پایان یافت

فضای چرخش رشوه در شهرداری شیراز نا امن می شود

2 اثر حجت الاسلام محمدحسین انصاری نژاد در شیراز رونمایی می شود

نکوداشت طاهره ایبد نویسنده و مرتضی خسرونژاد برگزار شد

شب ادبیات کودک شیراز با تقدیر از پیشگامان برگزار شد

پروژه های بزرگ وزارت نیرو در استان فارس در حال اجرا است

هزینه های دستگاه های استان فارس 20 درصد کاهش یابد

آمریکایی ها دشمن توسعه و پیشرفت ما هستند/ ایجاد فضای آرام در کشور

3500 میلیارد تومان طرح بزرگ در استان فارس افتتاح شد

اتمام پروژه های نیمه تمام تاپایان دولت/ توسعه صنایع پتروشیمی