پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آخرین وضعیت محله‌های سیل زده شیراز/ پاکسازی و امداد ادامه دارد اجتماعي

آخرین وضعیت محله‌های سیل زده شیراز/ پاکسازی و امداد ادامه دارد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - علی رغم گذشت چهارروز از سیل ویرانگر پنج فروردین و سه روز از سیل ششم فروردین در محله سعدی شیراز و با وجود تداوم شبانه روزی امدادرسانی از سوی مردم، شهرداری، ارتش و بسیج سپاه، هنوز وضعیت شهرک سعدی و برخی بخش‌های شمال شرق شیراز به حالت عادی باز نگشته است.
به استناد بازدید میدانی خبرنگار ایسنا منطقه فارس، شهروندان بسیاری در بخشی از محله دلگشا، خیابان نیستان، خیابان شهید وفایی و به خصوص گود گل کنان در محدوده سعدی و برخی از ساکنان محدوده بلوار نصر، اطراف بوستان نماز و مسیر منتهی به چهارراه دلگشا، فضیلت و .... شاهد حجم زیادی از گل و لای هستند.
این درحالیست که مجموعه شهرداری شیراز با بسیج امکانات خود از مناطق مختلف شهر، در حال تلاش برای پاکسازی کامل این منطقه و منازل شهروندان هستند.
فعالیت گروه‌های مردم نهاد و مجموعه‌های مختلف مردمی که طی سه روز گذشته در بخش های پاکسازی منازل و معابر، تخلیه آب و گل و لای منازل، اسکان شهروندان سیلزده، تامین غذا، آب و سایر مایحتاج شهروندان ساکن این مناطق، تداوم داشته و کاسته نشده است.
در این بین حضور گروه‌هایی از محیط بانان، تشکل‌های دوستدار میراث فرهنگی و محیط زیست، کسبه و ورزشکاران و سازمان‌های مردم نهاد جوانان بسیار چشمگیر و تاثیرگذار بوده است.
گزارش ایسنا حاکی از تبدیل گروه‌های فعال در فضای مجازی اعم از واتس آپ و اینستاگرام به محلی برای اعلام وضعیت، طرح درخواست‌ها، اعلام همکاری و اطلاع رسانی پیرامون مسائل و نیازها و مشکلات شده است.

شهروندان شیرازی که در روزهای اول جاری شدن سیل با بسیج تمام امکانات مردمی، اعم از مالی و جانی، نقدی و غیرنقدی، به کمک میهمانان نوروزی شتافته و در زمینه تامین نیازهای غذایی، پوشاک و حتی تعمیر تلفن های همراه و خودروها و اسکان مسافران، از هیچ کمکی مضایغه نکردند، طی دو روز اخیر، عزم جزم کرده و به کمک آسیب دیدگان سیل در سعدی و سایر محله‌ها شتافتند.
عصر روز گذشته شهردار شیراز ضمن بازدید از محله سعدی و سایر محله‌های از حادثه سیل گفت: با همکاری 3 هزار نفر از نیروهای شهرداری در حال پاکسازی کوچه ها و خیابان های مناطق 7 و 11 و 3 هستیم و تلاش داریم پس از اتمام پاکسازی اقدام به گلکاری و زیباسازی این بلوارها و خیابان ها کنیم .
حیدر اسکندرپور با اشاره به حادثه دوشنبه 5 فروردین ماه سیل دروازه قرآن و خسارت های جانی و مالی این حادثه اضافه کرد: در روز سه شنبه 6 فروردین ماه نیز سیلی سنگین در محله سعدی داشتیم که این سیل از طریق تونل فضیلت به قسمت شرقی شیراز و بلوارهای نصر، سرداران و ... منتقل شد اما به دلیل هماهنگی با راهنمایی و رانندگی مسیرهای منتهی به این بلوارها را مسدود کردیم و این سیلاب را توانستیم مدیریت کنیم تا آسیب جانی در پی نداشته باشد .
شهردار شیراز با اشاره به آب گرفتگی منازل برخی از شهروندان این منطقه افزود: هم اکنون بخشی از نیروهای شهرداری مشغول تخلیه آب منازل شهروندان هستند .
وی خاطرنشان کرد: تلاش داریم طی روزهای آینده شرایط در بخش شرقی شهر شیراز به حالت عادی بازگردد و شهروندان و مسافران شاهد زیبایی و تمیزی این قسمت از شهر باشند .

اسکندرپور خطاب به شهروندان و مسافران اعلام کرد: تلاش داریم شیراز را برای ادامه تعطیلات آماده کنیم و این شهر را مثل گذشته تمیز و زیبا خواهیم کرد.
همچنین رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز نیز با اشاره به وجود مشکلات ناشی از سیلاب در سطح مناطق 3 و 11 شهر شیراز، تاکید کرد که علاوه بر نیروهای پاکبان آن مناطق، تعداد هشت گروه ویژه در 8 محور نیز تعیین شده و مشغول به فعالیت هستند.
خوشبخت افزود: با توجه به شدت باندگی، پاکسازی معابر از سیلاب از همان لحظات ابتدایی و بصورت 24 ساعته آغاز شد که به صورت شبانه روزی در مناطق یازده گانه شیراز به جز مناطق 3 و 11 که به صورت ویژه این فعالیت در حال انجام است، پاکبانان در حال پاکسازی و شستشوی بقایای حاصل از بارندگی هستند .

این مقام مسئول خاطرنشان کرد که دروازه قرآن، خیابان قرآن قدیم، خیابان نفت، خیابان های معزی، شهریار و قانعی، بلوار چهل مقام، بلوار هفت تنان، رفوژ وسط منطقه سه و یازده، تونل سعدی، پل بلوار وفایی، چهارراه حافظیه، بلوار سرداران، خیابان نارنجستان و پشت آرامگاه سعدی، خیابان گلستان و سفر و انشعابات براثر جاری شدن سیلاب طی روزهای پنجم و ششم فروردین با مشکلاتی خصوصا انباشت گل و لای مواجه بوده است.
به گزارش ایسنا، همکاری مجموعه شهرداری و نواحی مختلف بسیج سپاه برای اسکان شهروندان سیل زده و تامین تجهیزات و امکانات و ماشین آلات و همچنین تامین نیروی انسانی برای کمک به پاکسازی محله‌های آسیب دیده از سیل، بسیار گسترده بوده است.
فرمانده سپاه احمد بن موسی(ع) شیراز نیز از توزیع 30 هزار پرس غذای گرم توسط این سپاه به سیل زدگان خبر داد .

سرهنگ مرتضی خسروانی پنجشنبه در حاشیه بازدید از محله‌های آسیب دیده از سیل در شرق شیراز گفت: تا به حال 3500 مسافر و ساکنین محله‌های سیل زده در سوله‌های ورزشی و حسینیه ‌ ها و مساجد شهر شیراز اسکان داده شده‌اند.
فرمانده سپاه احمد بن موسی(ع) شیراز با اشاره به اینکه 850 واحد منزل مسکونی در شرق شیراز توسط بسیجیان این سپاه تخلیه شده است، گفت: 30 تن آب معدنی، 3800 دست البسه زنانه و وسایل بهداشتی توزیع و آب و گل و لای 80 درصد منازل توسط بسیجیان تخلیه شده است .
خسروانی خاطرنشان کرد که با شناسایی منازل آسیب دیده، بسیج در تلاش برای شست و شوی فرش و سایر لوازم قابل شست و شوی سیلزدگان است.

به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر شاهد اطلاعیه و اعلامیه‌هایی از سوی مردم و کسبه و فعالان اقتصادی در خصوص انجام خدمات مختلف نظیر شست و شوی فرش، تعمیر وسایل و ... سیلزدگان به صورت رایگان، در فضای مجازی و گروه‌های شناخته شده اجتماعی هستیم.
اتاق اصناف شیراز نیز از اعلام آمادگی صنف قالی شویی برای شست و شوی فرش شهروندان سیل زده به شکل رایگان خبر داده است.
همچنین اتاق بازرگانی فارس با راه اندازی کمپینی، اقدام به جمع آوری کمکهای نقدی و غیرنقدی مردم و نیک اندیشان به سیلزدگان سعدی کرده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صدمین سال تاسیس آموزش و پرورش در آباده/ حسینی: انتخاب نام آموزش و پرورش اشتباهی راهبردی است

باید هویت دینی و ملی در کتابهای درسی نمود داشته باشد

معدوم‌سازی 40 هزار کیلوگرم ترشی غیربهداشتی در مرودشت

تخلف یک میلیارد و 300 میلیون ریالی هفت انبار کالا در شیراز

ورودی زباله به سایت دفن برمشور 6 درصد کاهش دارد

کاهش ٤ درصدی فوت براثر تصادف در فارس/ فارس استان اول حوادث ترافیکی نیست

تمام شهرهای فارس دارای سایت دفن زباله است/ حذف پلاستیک از زندگی مردم جایگزن نیاز داد

سن ازدواج در جوانان شاغل بالاتر است

بزرگترین مرکز اورژانس کشور در شیراز افتتاح می شود

عدم توجه شهرداری شیراز به مناسب سازی معابر برای معلولان

واژگونی اتوبوس در فارس 18 مصدوم به دنبال داشت

حفظ چارچوب بافت تاریخی در روند بهسازی مناطق فرسوده

دزدیدن تابلوهای راهنمایی و رانندگی جاده ها ، بازی با جان مردم

کمبود پزشک نداریم؛ توزیع عادلانه نیست

مصونیت قضایی اعضای شوراها با هدف افزایش سرمایه اجتماعی

توقیف خودروی 5 میلیارد تومانی در جهرم

انفجار کپسول گاز در جهرم 3 مصدوم بر جا گذاشت

جاساز 19 کیلو شیشه در باک سمند لو رفت

واژگونی پژو با 2 کشته و یک مجروح در فارس

برداشت اینترنتی غیرمجاز بیشترین جرم فضای مجازی است

قطعی آب و گاز در برخی مناطق شیراز

تنگ براق اقلید جذاب اما غرق کننده

بندی که حق انشعاب بر گردن درمانگاه سپیدان افکنده است

نصب و راه‌اندازی 68 دستگاه دوربین نظارت تصویری در تقاطعات و معابر

دستگیری کلاهبردار مامورنما در شیراز

اجرای طرح ساماندهی درختان کهنسال جنگلی استهبان

تصادفی دیگر در فسا، علت بیان نشد

بهره‌برداری از فاز نخست خط ٢ قطارشهری تا دهه فجر99

فضای چرخش رشوه در شهرداری ناامن می‌شود

برخورد قاطع تعزیرات حکومتی با کم فروشی نان در شیراز

تعطیلی 4 مرکز غیرمجاز طب سنتی در شیراز

محرومیت‌های مناطق عشایری استان فارس برطرف شود

تقویت ارزش‌های ملی و مذهبی دانش آموزان ضامن توسعه جامعه است

مادر شهید مسعود اصلاحی به فرزند شهیدش پیوست

اعضای شوراهای فارس: توزیع اعتبارات کاهش تصادف، در جاده تبعیض نباشد

توانمندسازی بدون مرز نابینایان در شیراز

افزایش 35 درصدی سهم دهیاری‌ها از اعتبارات عوارض سوخت

کشف بیش از 750 کیلوگرم فرآورده‎های گوشتی تاریخ گذشته در شیراز

اولین مدرسه غواصی فارس در شیراز راه‌اندازی می‌شود

معرفی هویت تاریخی شیراز با اجرای طرح زندیه

عملیات اجرایی پست 230 کیلوولت حسن آباد اقلید آغاز شد

اواخر تیر ثبت‌نام سرویس مدارس شیراز آغاز می‌شود

رفع مشکلات راه‌های فارس باید تسریع شود

شیراز برای مهاجرت معتادان متجاهر ناامن شود

قاچاقچی سوخت در جهرم سه میلیارد ریال جریمه شد

اوقات فراغت شیرازی‌ها با برنامه‌های فرهنگی پر می‌شود

زندگی زنان زندانی فارس زیر ذره‌بین معاون رئیس جمهور

دستگیری یک زن رمال در ممسنی

طرح باغ کتاب در دستور کار شورای شیراز

مسمومیت 3 نفر در استهبان بر اثر مصرف مشروبات الکلی