پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

توصیه هایی برای طبیعت گردی در سیزدهمین روز بهار اجتماعي

توصیه هایی برای طبیعت گردی در سیزدهمین روز بهار

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس با صدور اطلاعیه ای توصیه هایی برای طبیعت گردی به شهروندان ارائه داد و اعلام کرد: با رعایت نکات مهم و کوچک می توان از طبیعت گردی درسیزدهمین روز بهار لذت برد بدون آنکه به طبیعت لطمه ای وارد شود.
به گزارش ایرنا ، در این اطلاعیه تاکید شده است: طبیعت گردی پایدار نوعی از گردشگری است که در عین استفاده از مواهب طبیعی به طبیعت آسیبی نمی رساند.
محیط زیست استان فارس از شهروندان خواست تا در روز طبیعت از افروختن آتش در جنگل خودداری کنند و در صورت استفاده از اجاق های صحرایی با اطمینان از خاموش شدن آن محل را ترک نمایند.
در این اطلاعیه تاکید شده است : از برداشت محصولات جنگلی و گیاهان دارویی خودداری کنیم ، در ورود به جنگل ها با ایجاد سروصدای اندک مثلا سوت زدن حضور خود را اعلام کنیم. این مساله به ویژه در مناطق شمال استان که زیستگاه خرس قهوه ای است حائز اهمیت است. ایجاد سر و صدا موجب بوجود نیامدن برخورد مستقیم با حیات وحش می شود.
روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس تاکید کرد: با توجه به بارندگی های اخیر و بیرون آمدن بندپایان و خزندگان از زمین قبل از اتراق در یک محل و یا نشستن بر روی صخره ها اطراف را بررسی کنیم. از رهاسازی ماهی های گلی سفره هفت سین در رودخانه ها و دریاچه ها به شدت پرهیز کنیم.
این اطلاعیه می افزاید: زباله ها را در طبیعت رها نکنیم رها سازی زباله در طبیعت موجب خدشه دار شدن چرخه زیستی و آسیب جدی به مواهب طبیعی می شود.
** شیرینی روز طبیعت را با نادیده گرفتن نکات ایمنی تلخ نکنیم
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز نیز بر رعایت نکات ایمنی در روز طبیعت تاکید کرد و گفت: مردم با نادیده گرفتن نکات کوچک و ساده شیرینی روز سیزده به در را تلخ نکنند.
به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان آتش نشانی، محمد هادی قانع درخصوص اقدامات صورت گرفته برای سیزدهم ‌فروردین، روز طبیعت، بیان کرد: 21 ایستگاه عملیاتی سازمان آتش نشانی در آمادگی کامل به سر می برند؛ همچنین 10‌ تیم امدادرسانی و 5 تیم موتور سوار در نقاط مختلف شهر مستقر شده اند.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 56 عملیات، 19 حریق و 17 امداد در این روز صورت گرفته است، از تمامی شهروندان و مسافران درخواست کرد نکات ایمنی را همواره مدنظر داشته باشند.
قانع افزود: افراد باید ته سیگار روشن و چوب نیم سوخته و سوختن زغال داخل اجاق ها را پس از اتمام، کاملاً خاموش و با اطمینان کامل آن را زیر خاک مدفون کنند.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز افزود: توصیه می شود افراد هنگام ترک جنگل، ضایعات و زباله ها را داخل کیسه مخصوص ریخته و در محل مناسب در خارج از جنگل بریزند.
وی با اشاره به احتمال بالای آتش سوزی در جنگل ها و مراتع بیان داشت: لازم است افراد محل اطراف خود را حداقل تا فاصله 10 متری از شاخ و برگ درختان خشک و خش و خاشاک پاکسازی کنند؛ زیرا چون بر اثر گرما و کوچکترین حرارت و جرقه، سریعاً آتش سوزی به وجود می‏ آید.
قانع تاکید کرد: با توجه به وضعیت بارندگی های اخیر مردم باید از برپایی چادر در مسیل ها و یا کنار رودخانه ها پرهیز کنند؛ افزون بر این برای گرمایش خود در درون چادر به هیچ عنوان از پیک نیک یا ذغال استفاده نکنند.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با بیان اینکه به همراه داشتن یک دستگاه خاموش کننده آتش نشانی و کیف محتوی لوازم کمک های اولیه در روز طبیعت ضروری است، گفت: کسانی که قصد گردش در طبیعت را دارند، باید از حضور در زمین هایی که پوشش گیاهی انبوهی دارد و شناخت کافی نسبت به آن ندارند، خودداری کنند؛ زیرا احتمال وجود حیوانات وحشی و چاه و گودال و سقوط در آن وجود دارد.
وی در ادامه از مردم در خواست کرد که در صورت بروز هر گونه مشکل با سامانه 125 تماس بگیرند.
** آیا قصه پرغصه مردم سپیدان در سیزده نوروز امسال هم تکرار خواهد شد
مسمومیت و مشکلات گوارشی ناشی از مصرف آب آلوده قصه پر غصه ای است که سال گذشته و سالهای پیشتر در سیزدهمین روز بهار در شهرستان سپیدان رخ داد، امسال نیز بیم آن می رود که با حضور دسته جمعی مردم در این شهرستان در روز سیزده بدر این دست حوادث تکرار شود.
شهرستان سپیدان در فاصله 100 کیلومتری شمال شیراز به لحاظ برخورداری از جاذبه های گردشگری و تفرج گاههای طبیعی یکی از مقاصد اصلی شهروندان در روز سیزده بدر است.
حضور دسته جمعی مردم در سپیدان و پهن کردن بساط تفرج در حاشیه رودها و چشمه ها در این شهرستان و به دنبال آن ورود فاضلابها و آلودگی ها به درون آبها در سال گذشته و سالهای پیش از آن به مسمومیت دست کم 700 شهروند سپیدانی منجر شد.
منابع تامین آب آشامیدنی مردم سپیدان همین چشمه ها و آبهای جاری در شهرستان است که با مقداری فراوری و کلرزنی در اختیار مردم قرار میگیرد، آلوده شدن آبها به فضولات انسانی و ورود فاضلابها به این آبها خطر مسمومیت و بیماری های گوارشی دراین شهرستان را تشدید میکند.
دکتر عبدالرسول همتی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت : توصیه هایی برای عدم مصرف آب چشمه ها و رودخانه ها به مردم در روز سیزده بدر شده و در این زمینه اطلاع رسانی گردیده است ، امید است شهروندان با رعایت موازین بهداشتی از آلوده سازی آبها نیز خودداری نمایند.
مهندس محمد علی قلندری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس هم بر لزوم رعایت موازین بهداشتی برای عدم آلودگی آبها تاکید کرد و گفت: فرمانداری سپیدان نیز در رابطه با لزوم رعایت موازین بهداشتی به مردم توصیه هایی کرده است.
کارشناسان بهداشتی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز معتقدند ، راه اندازی مجموعه های گردشگری در کنار سرچشمه ها و رودخانه در شهرستان سپیدان کار خطرناک و حادثه آفرینی است که در سالهای گذشته انجام شده است ، ارائه مجوز این ساخت و سازها باید با هماهنگی و بررسی علوم پزشکی همراه باشد زیرا آب سرچشمه به طور مستقیم با زندگی و سلامت مردم ارتباط دارد.
سال گذشته با مراجعه دسته جمعی شماری از شهروندان سپیدانی از شامگاه 15 فروردین به مراکز درمانی این شهرستان نشانه های مسمومیت دسته جمعی هویدا شد ، افرادی با علائم مشابه اسهال و استفراغ و داشتن حالت های تهوع و سرگیجه به مراکزدرمانی آمدند و از همان ابتدا علائم اپیدمی نوعی مسمومیت و بیماری شبهه برانگیز دراین شهرستان دنبال گردید.
سرانجام مدیران و مسئولان بهداشتی به میدان آمدند و راهکارهای اولیه مهار این مسمومیت آغاز شد، بیماران و افراد مراجعه کننده به مراکز درمانی اغلب با گرفتن دستورات اولیه بهداشتی و با تجویز های دارویی ترخیص می شدند و بهبودی نسبی می یافتند اما هر لحظه و هر روز بر شمار مراجعان بیشتر می شد طوری که آمارهای اولیه حکایت از 20 مراجعه در هر ساعت داشت.
این رویداد در سال 94 نیز در این شهرستان رخ داد و بیش از 2 هزار نفر از شهروندان را در چنین روزهایی درگیر مسمومیت کرد .
سپیدان به مرکزیت اردکان در فاصله 100 کیلومتری شمال غربی شیراز است.
6113 / 7375/ 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معرفی فرمانداران برتر فارس

معاون بنیاد مسکن فارس:27 میلیارد ریال خسارت سیل پرداخت شد

اجرای پروژه گردشگری سایت زندیه در سال 98 سرعت می‌گیرد

انسان محوری به معنای تعطیلی فعالیت‌های عمرانی نیست

اعلام مسیرهای راهپیمایی نیمه شعبان در شیراز

تولیت آستان شاهچراغ (ع) از حضور مردم در راهپیمایی حمایت از سپاه قدردانی کرد

بخشی از ساختمان دانشگاه علوم پزشکی جهرم آتش گرفت

آماده باش علوم پزشکی شیراز برای برپایی بیمارستان صحرایی درخوزستان

آب سد سلمان فارسی فردا رهاسازی می شود/ مردم در کنار رودخانه نروند

200 نفر در شیراز، فریب یک پیام مجازی را خوردند

بارندگی ها مشکلی در فارس ایجاد نکرد/ خروج سامانه از استان

سد دروزن سالم و پایدار است

فارس ، وضعیت برق منطقه سیل زده شوش خوزستان را ارزیابی کرد

بیشترین میزان بارش فارس در جهرم ثبت شد

قرارگاه هلال احمر فارس در شوش و شوشتر دایر شد

پنجشنبه کمک‌های مردم شیراز به لرستان و خوزستان ارسال می‌شود

نقاط پُر خطر و در معرض آبگرفتگی شیراز لوله‌گذاری می‌شود

50 جهادگر لارستانی به مناطق سیل زده استان لرستان اعزام شدند

بهسازی شهرک سعدی نیازمند اعتبارات ملی است

نماینده مقام معظم رهبری از مصیبت دیدگان سیل شیراز دلجویی کرد

آمریکا از پیروزی های سپاه بر تروریست ها عصبانی است

موکب داران فارس آماده استقرار در مناطق سیل زده کشور هستند

سیل و مرد‌‌‌م میهمان نواز

بارش تگرگ و رگبار تا پنجشنبه برای فارس پیش بینی شده است

دانشگاه آزاد شیراز: موضوع مصرف مواد در این دانشگاه صحت ندارد

باند سارقان مسلح در شهر جدید صدرا متلاشی شد

فرهنگیان فارس برای کمک به سیل زدگان آستین همت بالا زدند

اطلاعیه آموزش و پرورش فارس برای جمع آوری کمک به سیلزدگان

بازنگری طرح جامع آب‌های سطحی شیراز ضروری است

دستگیری سارقان مسلح در شیراز

بازسازی آسیب‌های سیل به سایت گوزن زرد ارسنجان

فعالیت 10 موکب از فارس در مناطق سیل زده کشور

آغاز کوچ بهاری عشایر فارس

بهسازی شهرک سعدی نیازمند اعتبارات ویژه ملی است

ایجاد 9 هزار طرح اشتغال کمیته امداد فارس در سال 97

امنیت قضایی فعالان اقتصادی موجب رونق تولید می شود

2 کودک در سیل دروازه قرآن توسط اورژانس فارس در صحنه احیا شدند

یک نفر در کانال انتقال آب سلطان آباد شیراز سقوط کرد

تلفات تصادفات رانندگی نوروز 98 در فارس کاهش داشت

پاسدار انقلاب اسلامی در علم و دینداری باید سرآمد جامعه باشد

بارندگی، چشمه تاریخی ساسان کازرون را پرآب کرد

امام جمعه شیراز: به قاضی در صحنه نیاز داریم

کدر بودن آب شیراز به منزله آلوده بودن آن نیست

علوم پزشکی شیراز: برای اعزام پزشک به مناطق سیل زده آماده ایم

26دقیقه برای جلوگیری از تلفات سیل دروازه قرآن زمان بوده است

ذخیره دارویی فارس برای بیش از چهار ماه تامین شده است

گاز منوکسید کربن جان هشت نفر را در فارس گرفت

دولت 150 میلیارد تومان به دهیاری های فارس اختصاص داد

کمک های اتاق بازرگانی فارس به مناطق سیل زده لرستان ارسال شد

برخی در سیل شیراز به دنبال کاشتن بذر ناامیدی در جامعه بودند