پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

فرماندار: وضعیت مناطق سیل زده شیراز عادی شد اجتماعي

فرماندار: وضعیت مناطق سیل زده شیراز عادی شد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- فرماندار شیراز گفت: هم اکنون در تمام مناطق شهرستان شیراز اعم از روستایی و شهری وضعیت عادی است و از حالت بحران خارج و مشکل آبگرفتگی معابر و منازل رفع شده است.
محمدرضا امیری سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به تلاش ها برای مدیریت سیل و کاهش آسیب های ناشی از آن افزود: تاکنون 6 جلسه رسمی شورای هماهنگی مدیریت بحران در پی سیل اخیر در فرمانداری شیراز و همچنین بیش از 20 جلسه غیررسمی با حضور مدیران دستگاه های مختلف در محلات آسیب دیده برگزار شده است.
وی اظهار داشت: شهروندان خسارات مربوط به افزون بر یک هزار و 300 واحد مسکونی را اعلام کرده بودند که کارشناسان بنیاد مسکن از این منازل بازدید کردند.
فرماندار شهرستان شیراز گفت: در این بررسی ها محرز شد که حدود 300 واحد مسکونی در شیراز و حدود 450 واحد دیگر در سایر نقاط شهرستان از جمله روستاها و شهرهای اطراف دچار آسیب دیدگی جزئی و یا کلی از سیل شده اند.
**کمک های بلاعوض و وام کم بهره دولت به آسیب دیدگان سیل شیراز
امیری با بیان اینکه ارزیابی خسارت ها از سوی دفاتر بنیاد مسکن انجام می شود گفت: شهروندانی که منازل آنها دچار آسیب دیدگی و به اثاثیه منزل آنها خسارت وارد شده مبلغ پنج میلیون کمک بلاعوض و 15 میلیون وام کم بهره برای تامین وسایل منزل تحت عنوان مساعدت معیشتی اعطا می شود.
وی ادامه داد: در مواردی هم که منازل شهروندان در پی این سیل خسارت سنگین و آسیب اساسی دیده و نیاز به بازسازی کلی سازه باشد دولت در قالب مساعدت احداثی برای روستا مبلغ 40 میلیون وام کم بهره با کارمزد چهار درصد و 10 میلیون کمک بلاعوض و در مجموع 50 میلیون تومان اعطا خواهد کرد.
فرماندار شیراز اظهار داشت: برای سازه های شهری که در پی سیل اخیر نیاز به بازسازی کامل دارند نیز دولت مبلغ 50 میلیون تسهیلات کم بهره با کارمزد چهار درصد و 12 میلیون تومان کمک بلاعوض و در مجموع 62 میلیون تومان اعطا خواهد کرد.
** نیازی به مراجعه آسیب دیدگان سیل به فرمانداری و ... نیست
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر منازل آسیب دیدگان سیل اخیر شهروندان شیرازی نظیر ساکنین شهرک سعدی ،ارزیابی خسارت شده و آماده ارسال برای پرداخت کمک بلاعوض و مراحل اخذ وام است،افزود: نیازی نیست شهروندان شیرازی به فرمانداری و بنیاد مسکن این شهر مراجعه کنند زیرا شعبات آن در سطح شهر و به ویژه مناطق آسیب دیده مستقر شده است.
امیری در بخش دیگری از این گفت و گو به خسارت وارده به خودروها در سیل شیراز اشاره کرد و گفت: در این خصوص افزون بر 270 دستگاه خودرو برآورد خسارت شده که این خودروها در پارکینگ های تحت نظارت نیروی انتظامی حمل شده بود.
وی با اشاره به وضعیت خودروهایی که توسط شهروندان بعد از خسارت در پی سیل به منازل آنها منتقل شده بود، گفت: با وجود اینکه دستوری نسبت به پرداخت خسارت به این خودروها نبود اما کارشناسی خودرو این افراد نیز انجام شد که مشخص شود اثری از خسارت در پی سیل اخیر شیراز در این اتومبیل‌ها وجود دارد و اگر اینگونه باشد گزارشی برای تامین اعتبار لازم این گروه به سازمان برنامه و بودجه ارائه خواهد شد.
** اطلاعات سیل زدگان در سامانه واحد وارد شد
فرماندار شیراز در بخش دیگری از این گفت و گو، موازی کاری دستگاه‌های دولتی،غیردولتی و سازمان های مردم نهاد برای خدمات رسانی به سیل زدگان شیراز را زمینه ساز توزیع ناعادلانه خدمات در این مناطق دانست و بر ضرورت پیشبرد رویه هماهنگ تاکید کرد.
وی با اشاره به بازدید اخیر خود از شهرک سیل زده سعدی شیراز گفت: به عنوان مثال، افراد مختلف و بعضا غیردولتی و تشکل های خودجوش مردمی و ... برای جمع آوری اطلاعات به درب منازل آسیب دیدگان مراجعه می کنند که بعضا شاید بسیاری از این اقدامات با جهت کمک رسانی به آسیب دیدگان باشد اما ممکن است سوء استفاده‌هایی نیز صورت بگیرد و همچنین موجب توزیع ناعادلانه خدمات رسانی نیز می شود.
وی اقدامات جزیره ای دستگاه های مختلف و تشکل های مردم نهاد در کمک رسانی‌ها به سیل زدگان شیرازی را یکی از مشکلات کنونی عنوان کرد و گفت: موازی کاری و اقدامات جزیره ای باعث می شود که بعضا چند دستگاه و نهاد ،خدماتی که بعضا مشابه نیز هست را به منطقه ای ارائه کنند در حالی که محل آسیب دیده دیگر حتی یک مورد از این خدمت را هم دریافت نکرده باشد.
امیری اظهار داشت: برای جلوگیری از موازی کاری دستگاه های مختلف برای جمع آوری اطلاعات آسیب دیدگان سیل شیراز و همچنین عدم جمع آوری اطلاعات خانوار توسط افراد غیرمسئول ،اعلام شد که سامانه واحدی با مدیریت شهرداری شیراز آماده و همه دستگاه های دولتی نظیر بهزیستی،بنیاد مسکن ،بهداشت و درمان،هلا احمر و ... که اطلاعاتی را جمع آوری کرده اند وارد این سامانه کنند تا دیگر تنها یک نهاد اطلاعات را دریافت کند تا ارائه خدمت و امکانات نیز عادلانه تر باشد.
** اعطای کمک ها از طریق جمعیت هلال احمر
این مقام مسئول اضافه کرد: مردم ،تشکل های مردم نهاد و نیک اندیشانی که قصد کمک و ارائه خدماتی به آسیب دیدگان و سیل زدگان شیراز را دارند می توانند کمک های نقدی و غیرنقدی خود را تنها از طریق جمعیت هلال احمر انجام دهند.
فرماندار شیراز با تاکید بر این مساله که دیگر نیاز نیست کسی برای جمع آوری اطلاعات و توزیع خدمات به درب منازل شهروندان آسیب دیده مراجعه کند،گفت: دستگاه ها و تشکل های مردم نهاد چنانچه قصد ارائه خدمتی خاص به آسیب دیدگان شیراز را دارند می توانند با مراجعه به خانه محله واقع در محله سعدی و جنب کتابخانه عمومی از اطلاعات مورد نظر بهره مند و خدمات شان را نیز با روشی عادلانه تر ارائه کنند.
** شهروندان فریب سودجویان را نخورند
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود تاکید کرد: بعضی از افراد سودجو به درب منازل شهروندان شیرازی مراجعه کرده و اعلام می کنند که سیل زده هستند و نیاز به کمک دارند در صورتی که اغلب این افراد سودجو هستند زیرا آسیب دیدگان شیرازی عزت نفس داشته و هرگز به انجام اینگونه اقدامات روی نمی آورند.
امیری تصریح کرد: برخی افراد در فضای مجازی و حقیقی شماره حساب هایی را برای جمع آوری کمک به آسیب دیدگان منتشر و اعلام می کنند که با توجه به احتمال سوءاستفاده شیادان این اقدام خلاف قانون است و این افراد از جانب دستگاه قضایی نیز مورد پیگرد قرار خواهند گرفت.
وی ادامه داد: برخی افراد دیگر نیز در خصوص خسارت دیدگی منزل و مغازه به فرمانداری شیراز مراجعه می کنند که در این خصوص مکررا اطلاع رسانی شده که نیازی به مراجعه به این فرمانداری نیست و برای پیگیری این موارد در محلات آسیب دیده دفاتری از بنیاد مسکن مستقر شده است و ارزیابی خسارت ساختمان ها از سوی این دفاتر انجام شود.
فرماندار شیراز در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار داشت: برخی افراد از سر کم لطفی کرده به دنبال این هستند که خدمات زیاد دولت به آسیب دیدگان سیل که در سالیان گذشته کم سابقه بوده است را زیرسوال ببرند.
وی گفت: پرونده افرادی که با انتشار فیلم در فضای مجازی و یا با حضور در مقابل فرمانداری اعلام می کردند که خسارتی به آنها وارد شده است، مورد بررسی قرار گرفت و بنا به نظر کارشناسان، هیچ خسارتی از سیل به آنها وارد نشده است.
امیری افزود: پرونده این افراد که به دنبال سوء استفاده از وضعیت کنونی هستند قابلیت پیگرد قضایی دارد.
وی با اعلام اینکه ما به دنبال مچ گیری از افراد نیستیم، گفت: اظهارات خلاف واقع برخی افراد درباره خسارت دیدن در سیل در روند رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان حقیقی اختلال ایجاد می کند و باعت کندی پیشرفت کار در این باره می شود.
** پرداخت خسارت خودروهای آسیب دیده
امیری در ادامه تاکید کرد: خودروهایی که در حادثه سیل دروازه قرآن و در روز پنج فروردین دچار خسارت شده بودند نیز تا سقف 10 میلیون تومان به صورت کمک های بلاعوض به مالکین این اتومبیل ها پرداخت خواهد شد و اگر خسارت بیش از این رقم باشد مابه تفاوت آن تا سقف 30 میلیون تومان نیز تسهیلات بانکی پرداخت می شود.
وی در پاسخ به این سوال که پرداخت خسارت بیش از 40 میلیون تومان به خودروهای که در سیل شیراز دچار خسارت می شوند چگونه خواهد بود؟ گفت: کمک بلاعوض و تسهیلات اعطایی دولت در نوع خود بی نظیر است و تاکنون سابقه نداشته است و تاکنون نیز خسارتی بیش از این رقم نیز تعیین تکلیف نشده است و این وضعیت در حالی است که مالکین خودروها باید پیش بینی حوادث را کرده و خودرو خود را بیمه می کردند.
پنجم فروردین ماه، سیل دروازه قرآن 19 کشته ، 107 مصدوم و خسارات مادی بسیاری به خودروهای در حال عبور برجای گذاشت.ششم فروردین ماه نیز مناطق پایین دست رودخانه خشک شیراز و مجاور این رودخانه از جمله منطقه سعدی و روستای کرونی با مشکل آبگرفتگی منازل و معابر روبه رو شدند.
9873 / 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معرفی فرمانداران برتر فارس

معاون بنیاد مسکن فارس:27 میلیارد ریال خسارت سیل پرداخت شد

اجرای پروژه گردشگری سایت زندیه در سال 98 سرعت می‌گیرد

انسان محوری به معنای تعطیلی فعالیت‌های عمرانی نیست

اعلام مسیرهای راهپیمایی نیمه شعبان در شیراز

تولیت آستان شاهچراغ (ع) از حضور مردم در راهپیمایی حمایت از سپاه قدردانی کرد

بخشی از ساختمان دانشگاه علوم پزشکی جهرم آتش گرفت

آماده باش علوم پزشکی شیراز برای برپایی بیمارستان صحرایی درخوزستان

آب سد سلمان فارسی فردا رهاسازی می شود/ مردم در کنار رودخانه نروند

200 نفر در شیراز، فریب یک پیام مجازی را خوردند

بارندگی ها مشکلی در فارس ایجاد نکرد/ خروج سامانه از استان

سد دروزن سالم و پایدار است

فارس ، وضعیت برق منطقه سیل زده شوش خوزستان را ارزیابی کرد

بیشترین میزان بارش فارس در جهرم ثبت شد

قرارگاه هلال احمر فارس در شوش و شوشتر دایر شد

پنجشنبه کمک‌های مردم شیراز به لرستان و خوزستان ارسال می‌شود

نقاط پُر خطر و در معرض آبگرفتگی شیراز لوله‌گذاری می‌شود

50 جهادگر لارستانی به مناطق سیل زده استان لرستان اعزام شدند

بهسازی شهرک سعدی نیازمند اعتبارات ملی است

نماینده مقام معظم رهبری از مصیبت دیدگان سیل شیراز دلجویی کرد

آمریکا از پیروزی های سپاه بر تروریست ها عصبانی است

موکب داران فارس آماده استقرار در مناطق سیل زده کشور هستند

سیل و مرد‌‌‌م میهمان نواز

بارش تگرگ و رگبار تا پنجشنبه برای فارس پیش بینی شده است

دانشگاه آزاد شیراز: موضوع مصرف مواد در این دانشگاه صحت ندارد

باند سارقان مسلح در شهر جدید صدرا متلاشی شد

فرهنگیان فارس برای کمک به سیل زدگان آستین همت بالا زدند

اطلاعیه آموزش و پرورش فارس برای جمع آوری کمک به سیلزدگان

بازنگری طرح جامع آب‌های سطحی شیراز ضروری است

دستگیری سارقان مسلح در شیراز

بازسازی آسیب‌های سیل به سایت گوزن زرد ارسنجان

فعالیت 10 موکب از فارس در مناطق سیل زده کشور

آغاز کوچ بهاری عشایر فارس

بهسازی شهرک سعدی نیازمند اعتبارات ویژه ملی است

ایجاد 9 هزار طرح اشتغال کمیته امداد فارس در سال 97

امنیت قضایی فعالان اقتصادی موجب رونق تولید می شود

2 کودک در سیل دروازه قرآن توسط اورژانس فارس در صحنه احیا شدند

یک نفر در کانال انتقال آب سلطان آباد شیراز سقوط کرد

تلفات تصادفات رانندگی نوروز 98 در فارس کاهش داشت

پاسدار انقلاب اسلامی در علم و دینداری باید سرآمد جامعه باشد

بارندگی، چشمه تاریخی ساسان کازرون را پرآب کرد

امام جمعه شیراز: به قاضی در صحنه نیاز داریم

کدر بودن آب شیراز به منزله آلوده بودن آن نیست

علوم پزشکی شیراز: برای اعزام پزشک به مناطق سیل زده آماده ایم

26دقیقه برای جلوگیری از تلفات سیل دروازه قرآن زمان بوده است

ذخیره دارویی فارس برای بیش از چهار ماه تامین شده است

گاز منوکسید کربن جان هشت نفر را در فارس گرفت

دولت 150 میلیارد تومان به دهیاری های فارس اختصاص داد

کمک های اتاق بازرگانی فارس به مناطق سیل زده لرستان ارسال شد

برخی در سیل شیراز به دنبال کاشتن بذر ناامیدی در جامعه بودند