پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور:

دخالت بی رویه انسان درطبیعت، دلیل اصلی سیل شیراز است اجتماعي

دخالت بی رویه انسان درطبیعت، دلیل اصلی سیل شیراز است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) گفت: علیرغم وجود دلایل طبیعی اما دخالت بی رویه انسان در طبیعت بیش از 70 درصد در بروز سیل ویرانگر شیراز دخیل بوده است.
طهمورث یوسفی شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور، گزارشی تحلیلی از سیل پنجم فروردین 98 دروازه قرآن شیراز تهیه کرده که نشان می دهد عوامل مختلفی در این سیل و همچنین سیل 6 فروردین در محله سعدی و رودخانه خشک نقش داشته اند.
وی ادامه داد: عوامل بروز سیل شیراز به دو بخش طبیعی و عوامل موثر ناشی از دخالت بی رویه انسان تقسیم بندی شده که سهم عوامل انسانی در بروز سیل پنجم و ششم فروردین 98 در شیراز بیش از 70 درصد بوده است.
یوسفی اظهار داشت: از جمله عوامل طبیعی که می توان در این رخداد به آن اشاره کرد، شدت بارش و حجم رواناب ایجاد شده است که بسیار زیاد و زمان تمرکز آن کم بود و در پی آن سیالاب ناگهانی ایجاد شده است.
وی پوشش گیاهی کم را از دیگر عوامل طبیعی در این منطقه دانست که سبب تشدید رواناب سطحی شده و گفت: از لحاظ زمین شناسی،پوشش دامنه های این منطقه را لایه های مارنی، واحد زمین شناسی رازک و گچساران تشکیل می دهد که لایه های مارنی نفوذ ناپذیر هستند و پوشش دشت‌های منطقه نیز رسوبات آبرفتی ریز دانه تا درشت دانه است که نفوذپذیری کم تا متوسط دارند.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) ادامه داد: بنابراین وسعت زیادی از بستر حوضه آبریز را رسوبات سست و حساس تشکیل می دهد و در نتیجه شرایط مناسبی برای وقوع سیلاب ایجاد می‌کنند و بدلیل سست بودن،حمل آن توسط رواناب‌ها زیاد خواهد بود و وجود گل و لای بسیار زیاد همراه با سیلاب اخیر شیراز نیز گویای این مهم است.
یوسفی گفت:شیب زیاد زیر حوضه دروازه قرآن و محله سعدی شیراز که به ترتیب نزدیک به 30 و 14 درصد بوده سبب سرعت بخشیدن جریان رواناب‌ها در این مناطق بود.
وی اظهار داشت: زیرحوضه رودخانه خشک، وسعت بسیار زیادی (904 کیلومتر مربع) دارد و لازم به ذکر است که زیر حوضه های دروازه قرآن و سعدی جزئی از این زیر حوضه است و اگر زیر حوضه پیربنو – بیدزرد را که از زیر حوضه های دشت شیراز محسوب می شود از زیر حوضه های شهر شیراز کم کنیم می توان گفت نزدیک به 77 درصد رواناب های سطحی و زیر سطحی هدایت شده توسط لوله های زیر زمینی در شهر شیراز، توسط رودخانه خشک از شهر خارج می شود که یکی از عوامل طغیانی شدن این رودخانه در بارندگی های شدید است.
وی گفت: تغییر کاربری اراضی یکی از مهمترین عوامل ایجاد تشدید رواناب است،بگونه ای که در دامنه های شرقی و غربی پیرامون مسیل دروازه قرآن، ساخت و سازهای تجاری،تفریحی و مسکونی انجام شده است، و رواناب های بالا دست این مناطق همراه با رواناب های حاصل از پوشش های نفوذ ناپذیر در مناطق ساخت و ساز شده در مسیرهای جدید و یکپارچه شده به دهانه خروجی دروازه قرآن هجوم آورده و سبب افزایش حجم سیلاب سرریز شده در دروازه قرآن شده است.
یوسفی اضافه کرد: دستکاری در مسیر آبراهه‌ها و یا مسدود کردن کامل این آبگذرها که در زیر حوضه دروازه قرآن (جاده احداث شده از زیبا شهر به طرف سعدی) و در ساخت سازه های پیرامون مسیل دروازه قرآن، به وفور قابل رویت است که این مورد از شمار عوامل مهم در هجوم سیلاب دروازه قرآن بوده است.
وی اظهار داشت: مسدود کردن مسیل در تنگه دروازه قرآن که وظیفه خروج رواناب های این مسیل را به عهده‌ لوله ای با قطر یک متر گذاشته اند که در سیلاب مرگبار دروازه قرآن یکی از دلایل مهم عدم توانایی انتقال و خروج به موقع رواناب ها توسط این لوله بوده است.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) افزود: هجوم رواناب های مسیرهای دستکاری شده در بالا دست و رواناب هایی که خارج از مسیر مسیل و از منطقه های حاشیه ای و دامنه ای پیرامون و نزدیک به خروجی دروازه قرآن توسط کوچه‌های آسفالته هدایت شده، نیز به رواناب های سرریز شده در دروازه قرآن پیوسته و سبب افزایش حجم رواناب شده است.
یوسفی ساخت و ساز در حریم مسیل ها را یکی از عوامل بروز سیل اخیر شیراز دانست و گفت: در تمام حوضه های آبریز ساخت و ساز در حریم مسیل ها به وفور مشاهده شده است.
وی عنوان کرد: احداث پل‌های ارتباطی بر روی مسیل‌ها و تنگ کردن مسیر گذر آب بدون در نظر گرفتن حداکثر دبی محتمل از جمله پل‌های ورودی مسیل سعدی و غالب پل های ارتباطی رودخانه خشک،از جمله مواردی است که در سرریز رواناب ها و ایجاد خسارت نقش داشته است.
یوسفی به تنگ شدن مسیل ها در پی حمل رسوبات اشاره و عنوان کرد: لایروبی منظم مسیل ها از جمله اقداماتی است که می تواند در کاهش خسارات ناشی از سیل تاثیرگذار باشد و عدم توجه به این مهم یکی دیگر از عوامل سرریز رواناب ها از مسیر گذر آب در سیلاب اخیر محله سعدی و دروازه قرآن بوده است.
یوسفی گفت: تهیه نقشه پهنه بندی خطر سیل در شهر شیراز و شناسایی نقاط پر خطر و حادثه خیز در سطح شهر،تحت نظر گرفتن یا مانیتورینگ نقاط پر خطر و حادثه خیز در سطح شهر در مواقع بارندگی شدید،لایروبی منظم در مسیر گذر مسیل ها بویژه در محدوده پل ها و مسیرهای سرپوشیده و زیرزمینی از پیشنهادهای موثر برای مهار سیل است.
مدیرمرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور افزود: ایجاد سازه های تاخیری سیل در سرشاخه ها،تقویت پوشش گیاهی و حفاظت خاک در بالا دست حوضه های آبریز، جلوگیری از ایجاد منابع در حریم مسیل ها و آزاد سازی و برداشتن موانع در حریم ها و بویژه مسیر گذر مسیل ها از جمله مواردی است که می تواند در کاهش خسارات ناشی از سیل موثر واقع شود.
یوسفی اضافه کرد: عدم تغییر کاربری اراضی،ایجاد مسیری های کمکی جهت زهکش مسیل دروازه قرآن و محله سعدی،هدایت سیلاب ها به مناطق کمتر آسیب پذیر، بویژه در بخش های که ساخت وسازها در مناطق مرتفع واقع است ،اجرا و تکمیل سیستم جمع آوری فاضلاب و پیش بینی و هشدارهای دقیق هواشناسی نیز از جمله موارد ضروری دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
سیل پنجم فروردین 98 دروازه قرآن شیراز موجب کشته شدن 21 نفر و زیان رساندن به صدها دستگاه خودرو شد.
همچنین سیل ششم فروردین 98 باعث آبگرفتگی منازل مردم به ویژه در شهرک سعدی شیراز شد.
9873 /1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نخستین جلسه دادگاه مدیران وقت نفت و گاز زاگرس جنوبی برگزار شد

رئیس پزشکی قانونی: نزاع در کشور 6 درصد رشد داشت

کودکان شهرستان جهرم آموزه های سلامت را نقاشی کردند

فوت 76 نفر در حوادث سیل کشور/ کاهش 2.7درصدی سقط جنین در سال 97

ارائه سه میلیون خدمات پزشکی قانونی در سال گذشته

اجرای آیین­ نامه مراقبت از معتادان منوط به همکاری همه جانبه است

کشاورزان ارسنجان از درناهای مهاجر میزبانی کردند

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز: خوردن ملخ بهداشتی نیست

فردی خود را در دفتر مشاور املاک در شهر جدید صدرا آتش زد

اعضای بدن نونهال جهرمی به بیماران نیازمند پیوند عضو اهدا شد

فارس به پوشش صد درصدی دسترسی آسان به خدمات سلامت نزدیک شده است

مبادله تفاهمنامه بین جهاددانشگاهی و دستگاه‌های اجرایی و علمی در فارس

رگبار و رعد و برق برای جنوب فارس پیش بینی می شود

زنان باردار بی بضاعت در سپیدان سبد غذایی هدیه گرفتند

اجرای بیش از 20 طرح در حوزه آسیب‌های اجتماعی دانش آموزی

تکذیب خرید و فروش ملخ در فارس از سوی معاون علوم پزشکی شیراز

توقیف 245 میلیارد کالای قاچاق طی یکماه در فارس/ افزایش 71 درصدی کشفیات

غرق شدن یک چوپان در فسا

اولین محموله کمک‌های فرهنگیان و دانش‌آموزان فارس برای سیلزدگان ارسال شد

مدیریت 27 مرکز رشد و پارک توسط جهاددانشگاهی در کشور

مراسم سالگرد ارتحال مرحوم آیت الله ایمانی در شیراز برگزار می شود

کمک های فرهنگیان فارس به مناطق سیل زده خوزستان ارسال شد

مردم آباده 20میلیارد ریال به سیل زدگان کشور کمک کردند

تصادف در فارس یک کشته و 16 مصدوم بر جای گذاشت

دادستان جهرم:متصرفین منابع طبیعی منتظر مجازات سخت باشند

هفته سلامت، فرصتی برای تثبیت مراقبت های اولیه بهداشتی است

مهربانی مردم در سیل شیراز به تصویر کشیده شد

عشایر فارس 50 هزار قرص نان محلی برای سیل زدگان پختند

گام چهارم اورژانس بیمارستان شهید فقیهی شیراز به بهره برداری رسید

مدیر کل کمیته امداد فارس:اعتبار اشتغالزایی این نهاد صد درصد افزایش یافته است

سیلاب در شهرستان فسا یک قربانی گرفت

رئیس دادگستری فارس: با سود مرکب بانکی برخورد می کنیم

امنیت حاکم بر کشور حاصل از خودگذشتگی سربازان گمنام امام زمان (عج) است

پرداخت باقیمانده بودجه سال 97 دانشگاه‌ها

افتتاح فاز چهارم بیمارستان شهید فقیهی شیراز

کشف 3 تن و 500 کیلو مواد افیونی در فارس

فاز چهارم بیمارستان شهید فقیهی شیراز افتتاح شد

بازنگری محدوده ترافیک شیراز در شورای شهر

انبوه مهربانی، اندوه سیل را برد

هنرمندان فارس از آسیب دیدگان سیل سعدی دلجویی کردند

کارگاه دندانپزشک و دندانساز غیر مجاز در فسا تعطیل شد

اهالی روستای احمدآباد فسا خدمات پزشکی رایگان دریافت کردند

روزانه 12 هزار نفر در استان فارس آزمایش خون می دهند

رونق تولید همراه با حفظ محیط زیست اولویت دارد

امام جمعه شیراز: مراکز فناوری ارتش در فارس توسعه یابد

3هزارنفر از خدمات بیمارستان صحرایی در جهرم بهره‌مند شدند

روزانه 12 هزار نمونه خون در فارس گرفته می‌شود

حوادث رانندگی در فارس چهار نفر را به کام مرگ کشید

ارائه خدمات به 782 بیمار مبتلا به اختلال انعقادی در شیراز

شیراز، اردیبهشت 98 میزبان دومین دوره انتخاب مادر نمونه است