پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور:

دخالت بی رویه انسان درطبیعت، دلیل اصلی سیل شیراز است اجتماعي

دخالت بی رویه انسان درطبیعت، دلیل اصلی سیل شیراز است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) گفت: علیرغم وجود دلایل طبیعی اما دخالت بی رویه انسان در طبیعت بیش از 70 درصد در بروز سیل ویرانگر شیراز دخیل بوده است.
طهمورث یوسفی شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور، گزارشی تحلیلی از سیل پنجم فروردین 98 دروازه قرآن شیراز تهیه کرده که نشان می دهد عوامل مختلفی در این سیل و همچنین سیل 6 فروردین در محله سعدی و رودخانه خشک نقش داشته اند.
وی ادامه داد: عوامل بروز سیل شیراز به دو بخش طبیعی و عوامل موثر ناشی از دخالت بی رویه انسان تقسیم بندی شده که سهم عوامل انسانی در بروز سیل پنجم و ششم فروردین 98 در شیراز بیش از 70 درصد بوده است.
یوسفی اظهار داشت: از جمله عوامل طبیعی که می توان در این رخداد به آن اشاره کرد، شدت بارش و حجم رواناب ایجاد شده است که بسیار زیاد و زمان تمرکز آن کم بود و در پی آن سیالاب ناگهانی ایجاد شده است.
وی پوشش گیاهی کم را از دیگر عوامل طبیعی در این منطقه دانست که سبب تشدید رواناب سطحی شده و گفت: از لحاظ زمین شناسی،پوشش دامنه های این منطقه را لایه های مارنی، واحد زمین شناسی رازک و گچساران تشکیل می دهد که لایه های مارنی نفوذ ناپذیر هستند و پوشش دشت‌های منطقه نیز رسوبات آبرفتی ریز دانه تا درشت دانه است که نفوذپذیری کم تا متوسط دارند.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) ادامه داد: بنابراین وسعت زیادی از بستر حوضه آبریز را رسوبات سست و حساس تشکیل می دهد و در نتیجه شرایط مناسبی برای وقوع سیلاب ایجاد می‌کنند و بدلیل سست بودن،حمل آن توسط رواناب‌ها زیاد خواهد بود و وجود گل و لای بسیار زیاد همراه با سیلاب اخیر شیراز نیز گویای این مهم است.
یوسفی گفت:شیب زیاد زیر حوضه دروازه قرآن و محله سعدی شیراز که به ترتیب نزدیک به 30 و 14 درصد بوده سبب سرعت بخشیدن جریان رواناب‌ها در این مناطق بود.
وی اظهار داشت: زیرحوضه رودخانه خشک، وسعت بسیار زیادی (904 کیلومتر مربع) دارد و لازم به ذکر است که زیر حوضه های دروازه قرآن و سعدی جزئی از این زیر حوضه است و اگر زیر حوضه پیربنو – بیدزرد را که از زیر حوضه های دشت شیراز محسوب می شود از زیر حوضه های شهر شیراز کم کنیم می توان گفت نزدیک به 77 درصد رواناب های سطحی و زیر سطحی هدایت شده توسط لوله های زیر زمینی در شهر شیراز، توسط رودخانه خشک از شهر خارج می شود که یکی از عوامل طغیانی شدن این رودخانه در بارندگی های شدید است.
وی گفت: تغییر کاربری اراضی یکی از مهمترین عوامل ایجاد تشدید رواناب است،بگونه ای که در دامنه های شرقی و غربی پیرامون مسیل دروازه قرآن، ساخت و سازهای تجاری،تفریحی و مسکونی انجام شده است، و رواناب های بالا دست این مناطق همراه با رواناب های حاصل از پوشش های نفوذ ناپذیر در مناطق ساخت و ساز شده در مسیرهای جدید و یکپارچه شده به دهانه خروجی دروازه قرآن هجوم آورده و سبب افزایش حجم سیلاب سرریز شده در دروازه قرآن شده است.
یوسفی اضافه کرد: دستکاری در مسیر آبراهه‌ها و یا مسدود کردن کامل این آبگذرها که در زیر حوضه دروازه قرآن (جاده احداث شده از زیبا شهر به طرف سعدی) و در ساخت سازه های پیرامون مسیل دروازه قرآن، به وفور قابل رویت است که این مورد از شمار عوامل مهم در هجوم سیلاب دروازه قرآن بوده است.
وی اظهار داشت: مسدود کردن مسیل در تنگه دروازه قرآن که وظیفه خروج رواناب های این مسیل را به عهده‌ لوله ای با قطر یک متر گذاشته اند که در سیلاب مرگبار دروازه قرآن یکی از دلایل مهم عدم توانایی انتقال و خروج به موقع رواناب ها توسط این لوله بوده است.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) افزود: هجوم رواناب های مسیرهای دستکاری شده در بالا دست و رواناب هایی که خارج از مسیر مسیل و از منطقه های حاشیه ای و دامنه ای پیرامون و نزدیک به خروجی دروازه قرآن توسط کوچه‌های آسفالته هدایت شده، نیز به رواناب های سرریز شده در دروازه قرآن پیوسته و سبب افزایش حجم رواناب شده است.
یوسفی ساخت و ساز در حریم مسیل ها را یکی از عوامل بروز سیل اخیر شیراز دانست و گفت: در تمام حوضه های آبریز ساخت و ساز در حریم مسیل ها به وفور مشاهده شده است.
وی عنوان کرد: احداث پل‌های ارتباطی بر روی مسیل‌ها و تنگ کردن مسیر گذر آب بدون در نظر گرفتن حداکثر دبی محتمل از جمله پل‌های ورودی مسیل سعدی و غالب پل های ارتباطی رودخانه خشک،از جمله مواردی است که در سرریز رواناب ها و ایجاد خسارت نقش داشته است.
یوسفی به تنگ شدن مسیل ها در پی حمل رسوبات اشاره و عنوان کرد: لایروبی منظم مسیل ها از جمله اقداماتی است که می تواند در کاهش خسارات ناشی از سیل تاثیرگذار باشد و عدم توجه به این مهم یکی دیگر از عوامل سرریز رواناب ها از مسیر گذر آب در سیلاب اخیر محله سعدی و دروازه قرآن بوده است.
یوسفی گفت: تهیه نقشه پهنه بندی خطر سیل در شهر شیراز و شناسایی نقاط پر خطر و حادثه خیز در سطح شهر،تحت نظر گرفتن یا مانیتورینگ نقاط پر خطر و حادثه خیز در سطح شهر در مواقع بارندگی شدید،لایروبی منظم در مسیر گذر مسیل ها بویژه در محدوده پل ها و مسیرهای سرپوشیده و زیرزمینی از پیشنهادهای موثر برای مهار سیل است.
مدیرمرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور افزود: ایجاد سازه های تاخیری سیل در سرشاخه ها،تقویت پوشش گیاهی و حفاظت خاک در بالا دست حوضه های آبریز، جلوگیری از ایجاد منابع در حریم مسیل ها و آزاد سازی و برداشتن موانع در حریم ها و بویژه مسیر گذر مسیل ها از جمله مواردی است که می تواند در کاهش خسارات ناشی از سیل موثر واقع شود.
یوسفی اضافه کرد: عدم تغییر کاربری اراضی،ایجاد مسیری های کمکی جهت زهکش مسیل دروازه قرآن و محله سعدی،هدایت سیلاب ها به مناطق کمتر آسیب پذیر، بویژه در بخش های که ساخت وسازها در مناطق مرتفع واقع است ،اجرا و تکمیل سیستم جمع آوری فاضلاب و پیش بینی و هشدارهای دقیق هواشناسی نیز از جمله موارد ضروری دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
سیل پنجم فروردین 98 دروازه قرآن شیراز موجب کشته شدن 21 نفر و زیان رساندن به صدها دستگاه خودرو شد.
همچنین سیل ششم فروردین 98 باعث آبگرفتگی منازل مردم به ویژه در شهرک سعدی شیراز شد.
9873 /1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معدوم‌سازی 40 هزار کیلوگرم ترشی غیربهداشتی در مرودشت

تخلف یک میلیارد و 300 میلیون ریالی هفت انبار کالا در شیراز

ورودی زباله به سایت دفن برمشور 6 درصد کاهش دارد

کاهش ٤ درصدی فوت براثر تصادف در فارس/ فارس استان اول حوادث ترافیکی نیست

تمام شهرهای فارس دارای سایت دفن زباله است/ حذف پلاستیک از زندگی مردم جایگزن نیاز داد

سن ازدواج در جوانان شاغل بالاتر است

بزرگترین مرکز اورژانس کشور در شیراز افتتاح می شود

عدم توجه شهرداری شیراز به مناسب سازی معابر برای معلولان

واژگونی اتوبوس در فارس 18 مصدوم به دنبال داشت

حفظ چارچوب بافت تاریخی در روند بهسازی مناطق فرسوده

دزدیدن تابلوهای راهنمایی و رانندگی جاده ها ، بازی با جان مردم

کمبود پزشک نداریم؛ توزیع عادلانه نیست

مصونیت قضایی اعضای شوراها با هدف افزایش سرمایه اجتماعی

توقیف خودروی 5 میلیارد تومانی در جهرم

انفجار کپسول گاز در جهرم 3 مصدوم بر جا گذاشت

جاساز 19 کیلو شیشه در باک سمند لو رفت

واژگونی پژو با 2 کشته و یک مجروح در فارس

برداشت اینترنتی غیرمجاز بیشترین جرم فضای مجازی است

قطعی آب و گاز در برخی مناطق شیراز

تنگ براق اقلید جذاب اما غرق کننده

بندی که حق انشعاب بر گردن درمانگاه سپیدان افکنده است

نصب و راه‌اندازی 68 دستگاه دوربین نظارت تصویری در تقاطعات و معابر

دستگیری کلاهبردار مامورنما در شیراز

اجرای طرح ساماندهی درختان کهنسال جنگلی استهبان

تصادفی دیگر در فسا، علت بیان نشد

بهره‌برداری از فاز نخست خط ٢ قطارشهری تا دهه فجر99

فضای چرخش رشوه در شهرداری ناامن می‌شود

برخورد قاطع تعزیرات حکومتی با کم فروشی نان در شیراز

تعطیلی 4 مرکز غیرمجاز طب سنتی در شیراز

محرومیت‌های مناطق عشایری استان فارس برطرف شود

تقویت ارزش‌های ملی و مذهبی دانش آموزان ضامن توسعه جامعه است

مادر شهید مسعود اصلاحی به فرزند شهیدش پیوست

اعضای شوراهای فارس: توزیع اعتبارات کاهش تصادف، در جاده تبعیض نباشد

توانمندسازی بدون مرز نابینایان در شیراز

افزایش 35 درصدی سهم دهیاری‌ها از اعتبارات عوارض سوخت

کشف بیش از 750 کیلوگرم فرآورده‎های گوشتی تاریخ گذشته در شیراز

اولین مدرسه غواصی فارس در شیراز راه‌اندازی می‌شود

معرفی هویت تاریخی شیراز با اجرای طرح زندیه

عملیات اجرایی پست 230 کیلوولت حسن آباد اقلید آغاز شد

اواخر تیر ثبت‌نام سرویس مدارس شیراز آغاز می‌شود

رفع مشکلات راه‌های فارس باید تسریع شود

شیراز برای مهاجرت معتادان متجاهر ناامن شود

قاچاقچی سوخت در جهرم سه میلیارد ریال جریمه شد

اوقات فراغت شیرازی‌ها با برنامه‌های فرهنگی پر می‌شود

زندگی زنان زندانی فارس زیر ذره‌بین معاون رئیس جمهور

دستگیری یک زن رمال در ممسنی

طرح باغ کتاب در دستور کار شورای شیراز

مسمومیت 3 نفر در استهبان بر اثر مصرف مشروبات الکلی

بدهی 60 میلیارد تومانی پل کابلی شیراز!

تب آب شیرین کن گرفته‌ایم