پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

سیل شیراز و ابعاد مدیریتی آن اجتماعي

سیل شیراز و ابعاد مدیریتی آن

  بزرگنمايي:

پیام فارس- از طرفی ابعاد حادثه سیل در شیراز و استان فارس به نحوی متفاوت (هم از ابعاد مثبت و هم از ابعاد منفی) نسبت به حوادث ناشی از سیل در سایر استان‌ها و شهرهای کشور باید مورد توجه قرار گیرد. در این راستا به نظرم توجه به موارد زیر می تواند مهم باشد.

1. جزئیات کارشناسی ابعاد سیل در استان فارس و خصوصاً سیل شیراز توسط متخصصان متعددی تاکنون ارائه شده است (با تشکر از همه خصوصا سازمان زمین شناسی، دکتر رئیسی و دکتر حسنلی اساتید دانشگاه و سایر عزیزان) و جلسات متعددی نیز برای بررسی ابعاد تشکیل شده است. ولی به نظرم نیاز است تا یک تیم از شهرداری و استانداری و دانشگاه با استفاده از گزارش‌ها و داده های موجود بررسی‌های بیشتر مورد نیاز را به طور رسمی و در زمان مناسب و بدون تعجیل ناشی از فشارهای سیاسی انجام دهند و برای عموم مردم منتشر نمایند . البته در فرصت مناسب و به دور از تسویه حسابهای سیاسی و تبلیغاتی، مناظره توسط متخصصان تراز اول استان جهت پاسخگویی به سوالات نیز می‌تواند مفید باشد.

2. حوادثی چون سیل و زلزله و آتش‌سوزی که عمدتا محور بحث سازمان‌های مدیریت بحران هست، سالها و قرنها است در جهان سابقه دارد و در تمام کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه نیز به دفعات و حتی در همین دو دهه اخیر رخ داده است و متاسفانه باید گفت به دفعات بیشتر هم (به دلیل تغییرات اقلیمی و شرایط کره زمین) رخ خواهد داد که البته انشالله هر چه تعداد و شدت آن کمتر باشد. این را به این دلیل گفتم که همه یادمان باشد دائم این موارد بوده و خواهد بود و لذا باید همه ابعاد مختلف این اتفاقات به طور کاملا عالمانه و دقیق‌ بررسی و تحلیل شود. همچنین باید از درس های مربوطه در ایران و جهان به صورت علمی راهکارهایی بهتر و جدیدتر برای کاهش صدمات تهیه و عملیاتی کرد. در همه کشورهای جهان این روند معمول است . لذا باید به دو نکته توجه کرد.

الف- اول آنکه همه کسانی که بلافاصله پس از وقوع حادثه تأسف‌بار سیل خصوصاً در مورد دروازه قرآن اظهارنظرهای تنبیهی یا محکومیت مدیران فعلی یا قبلی را سرلوحه اظهار نظرها شان قرار دادند برداشت از ضعف درک و کارشناسی خودشان ممکن است بشود و یا اغراض سیاسی و جناحی ممکن است در میان بوده باشد. البته برخی هم به دلیل فشار و حجم فشارهای ناصواب طرف‌های مقابل او ممکن است گفتارهای عکس العملی داشته اند.
ب‌- دوم آنکه حتی در زمان وقوع سیل هیچ کس حق ندارد با سوء استفاده از شرایط ایجاد شده به جای همکاری با مسئولان جهت کاهش صدمات و تعلمات مردم به تسویه حساب‌های سیاسی بپردازد و یا حقوق اولیه و مسلم شخصی و خانوادگی هر کدام از مسئولین را زیر سوال ببرد. بدیهی است که ممکن است مدیر یا مسئولی در زمان یک حادثه پیش بینی نشده در دفتر یا شهر خود نباشد یا در تعطیلات با خانواده خود باشد. متاسفانه بی حیایی و بی اخلاقی های زیادی در این مورد در کشور و صدا و سیما و استان مشاهده کردم .مهم آن است که آیا مدیر یا مسئول با آگاهی قبلی از محدوده کار خود خارج شده است؟ یا پس از اطلاع با سرعت عمل کافی به محل کار خود نیامده است؟ یا جانشینان وی وظایف خود را به جا عمل نکرده اند؟ در تمام دنیا مشابه این حوادث و حتی بدتر از اینها رخ داده است لیکن رفتارها و عکس العمل ها غالبا منطقی بوده است.

3. اگر به مجموعه اتفاقات ناشی از بارش ها و سیلاب های شدید اخیر در سراسر کشور نگاه کنیم و ضمن احترام به همه عزیزان در همه استانهای کشور و تلاش های آنها، به نظرم به خوبی می توان دید که موفق ترین و پر افتخارترین مدیریت های استانی و شهرداری و فرمانداری در استان فارس و شیراز رقم خورد . از نظر رفتار اجتماعی خوب و مسئولانه هم شیراز همان روحیه واقعی یک ایرانی اصیل را همراه با لطافت و زیبایی و مهر شیرازی به رخ جهانیان کشید. گرچه برای همه این موضوعات نیز می‌توان در آینده بررسی دقیق‌تری توسط کارشناسان انجام گیرد. ولی تشخیص اولیه و کلیات موضوع را هر فرد عاقل و منصفی از بین اخبار و اطلاعات مشهود شده می تواند دریافت کند. شیراز و استان فارس در عین اینکه میزبان یکی از بالاترین آمارهای میهمانان نوروزی بودند و یکی از شهر ها و استان‌هایی بودند که زودتر مورد تهاجم سیل و صدمات قرار گرفت و به جز حادثه دروازه قرآن که پیچیدگی‌های زیادی داشت و بسیار سریع رخ داد در تمام شهر شیراز و استان فارس علیرغم شدت مشکلات، مدیریت ها و همدلی ها و فداکاری ها کم نظیر بود و بهترین نتایج گرفته شد.هم اکنون نیز در جبران آثار و صدمات نیزاز پیشگام ترین شهرها و استان های کشور هستیم که این جای تشکر ویژه از استاندار محترم و همکاران، شهردار محترم، فرماندار محترم و همه همکاران ایشان و همه مسئولان دیگر استان و شهر و خصوصاً مردم فهیم و مهربان و سرافراز شیراز و استان فارس دارد. لذا درک کنیم و منصف باشیم و قدردان باشیم تا خدا هم برکاتش را تقدیم نماید.

4. مورد دیگری که باید مورد توجه همه مردم عزیز در استان فارس و شیراز قرار گیرد آن است که با موج بسیار مثبتی که نسبت به مدیریت خوب در استان و شهر حاصل شد و سرافرازی بی نظیری که مردم شیراز آفریدند همه باید فضا را برای اردیبهشت شیراز و تابستان پیش رو بهتر و آماده تر کنیم. همه باید با ایجاد فضای قدردانی ، توانمندی و مهمانپذیری به همه گردشگران داخلی و خارجی موج مثبت منتقل کنیم. این هم موجب شادی و بهره‌مندی و آرامش آنها می‌گردد و هم سبب رونق بهتر اقتصادی در شهر و دیارمان خواهد شد انشاالله.

در مجموع می توان گفت، از یک طرف حجم حادثه و اقدامات مدیریتی شهر و کشور در ارتباط سیل شیراز از نظر جهانیان عمدتا خوب بوده و از طرف دیگر روحیه انساندوستی و مسئولانه شهروندان ایران و خصوصاً شیراز بسیار افتخار آفرین بود و موجب تحسین همگان گردید. امید است با درک شرایط و برنامه‌ریزی بهتر بتوانیم شرایط مناسب‌تری را برای همه مردم عزیزمان رقم زنیم.
هرکجا عشق آید و ساکن شود
هر چه ناممکن بود ممکن شود
در جهان هر کار خوب و ماندنی است
ردپای عشق در آن دیدنی است





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نخستین جلسه دادگاه مدیران وقت نفت و گاز زاگرس جنوبی برگزار شد

رئیس پزشکی قانونی: نزاع در کشور 6 درصد رشد داشت

کودکان شهرستان جهرم آموزه های سلامت را نقاشی کردند

فوت 76 نفر در حوادث سیل کشور/ کاهش 2.7درصدی سقط جنین در سال 97

ارائه سه میلیون خدمات پزشکی قانونی در سال گذشته

اجرای آیین­ نامه مراقبت از معتادان منوط به همکاری همه جانبه است

کشاورزان ارسنجان از درناهای مهاجر میزبانی کردند

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز: خوردن ملخ بهداشتی نیست

فردی خود را در دفتر مشاور املاک در شهر جدید صدرا آتش زد

اعضای بدن نونهال جهرمی به بیماران نیازمند پیوند عضو اهدا شد

فارس به پوشش صد درصدی دسترسی آسان به خدمات سلامت نزدیک شده است

مبادله تفاهمنامه بین جهاددانشگاهی و دستگاه‌های اجرایی و علمی در فارس

رگبار و رعد و برق برای جنوب فارس پیش بینی می شود

زنان باردار بی بضاعت در سپیدان سبد غذایی هدیه گرفتند

اجرای بیش از 20 طرح در حوزه آسیب‌های اجتماعی دانش آموزی

تکذیب خرید و فروش ملخ در فارس از سوی معاون علوم پزشکی شیراز

توقیف 245 میلیارد کالای قاچاق طی یکماه در فارس/ افزایش 71 درصدی کشفیات

غرق شدن یک چوپان در فسا

اولین محموله کمک‌های فرهنگیان و دانش‌آموزان فارس برای سیلزدگان ارسال شد

مدیریت 27 مرکز رشد و پارک توسط جهاددانشگاهی در کشور

مراسم سالگرد ارتحال مرحوم آیت الله ایمانی در شیراز برگزار می شود

کمک های فرهنگیان فارس به مناطق سیل زده خوزستان ارسال شد

مردم آباده 20میلیارد ریال به سیل زدگان کشور کمک کردند

تصادف در فارس یک کشته و 16 مصدوم بر جای گذاشت

دادستان جهرم:متصرفین منابع طبیعی منتظر مجازات سخت باشند

هفته سلامت، فرصتی برای تثبیت مراقبت های اولیه بهداشتی است

مهربانی مردم در سیل شیراز به تصویر کشیده شد

عشایر فارس 50 هزار قرص نان محلی برای سیل زدگان پختند

گام چهارم اورژانس بیمارستان شهید فقیهی شیراز به بهره برداری رسید

مدیر کل کمیته امداد فارس:اعتبار اشتغالزایی این نهاد صد درصد افزایش یافته است

سیلاب در شهرستان فسا یک قربانی گرفت

رئیس دادگستری فارس: با سود مرکب بانکی برخورد می کنیم

امنیت حاکم بر کشور حاصل از خودگذشتگی سربازان گمنام امام زمان (عج) است

پرداخت باقیمانده بودجه سال 97 دانشگاه‌ها

افتتاح فاز چهارم بیمارستان شهید فقیهی شیراز

کشف 3 تن و 500 کیلو مواد افیونی در فارس

فاز چهارم بیمارستان شهید فقیهی شیراز افتتاح شد

بازنگری محدوده ترافیک شیراز در شورای شهر

انبوه مهربانی، اندوه سیل را برد

هنرمندان فارس از آسیب دیدگان سیل سعدی دلجویی کردند

کارگاه دندانپزشک و دندانساز غیر مجاز در فسا تعطیل شد

اهالی روستای احمدآباد فسا خدمات پزشکی رایگان دریافت کردند

روزانه 12 هزار نفر در استان فارس آزمایش خون می دهند

رونق تولید همراه با حفظ محیط زیست اولویت دارد

امام جمعه شیراز: مراکز فناوری ارتش در فارس توسعه یابد

3هزارنفر از خدمات بیمارستان صحرایی در جهرم بهره‌مند شدند

روزانه 12 هزار نمونه خون در فارس گرفته می‌شود

حوادث رانندگی در فارس چهار نفر را به کام مرگ کشید

ارائه خدمات به 782 بیمار مبتلا به اختلال انعقادی در شیراز

شیراز، اردیبهشت 98 میزبان دومین دوره انتخاب مادر نمونه است