پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری فارس:

حضور به موقع نمایندگان دولت در مدیریت سیل شیراز موثر بود اجتماعي

حضور به موقع نمایندگان دولت در مدیریت سیل شیراز موثر بود

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس گفت: تلاش مجموعه دست اندرکار این استان در سیل اخیر به پشتوانه مصوباتی به ثمر نشست و همچنین حضور به موقع نمایندگان دولت در مدیریت سیل و کاهش درد و آلام صدمه دیدگان از این رویداد، بسیار موثر واقع شد.
به گزارش ایرنا سیدعلی نقی طیب لقمانی، یکشنبه در نشست جمع بندی مسایل سیل پنجم فروردین ماه 98 شیراز با بیان اینکه این سیل همه ما را در غمی بزرگ فرو برد، بیان کرد: از رهبر معظم انقلاب که با دقت و حوصله پیامی به موقع صادر کردند و از ریاست جمهوری که لحظه به لحظه کار را به صورت ویدیو کنفرانس دنبال می‌کردند، قدردانی می‌کنیم.
وی افزود: همچنین شماری از وزرایی که در کوتاه ترین زمان ممکن در این مساله ورود کردند و نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز که از زمان وقوع این حادثه با دلسوزی حضور داشت، همه اینها در حل سریع بحران سیل موثر بود.
مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس، ضمن قدردانی از مردم شیراز، بیان کرد: باور داریم هیچ بحرانی به درستی مدیریت نمی‌شود، مگر اینکه مشارکت آحاد مختلف جامعه را همراه داشته باشد‌ از همین رو پیش از هر کس باید از مردم فهیمی تشکر کرد که همه جا همراه بودند.
** اعلام نتایج گزارش دستگاه ها در مورد سیل شیراز تا 2 هفته دیگر
طیب لقمانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای کشف واقعیت حادثه سیل شیراز، خود را موظف دانستیم تیمی متشکل از کارشناسان زبده را از دستگاه‌های مختلف جمع آوری کنیم تا با بحث علمی، فنی و کارشناسانه ابعاد مختلف حادثه را بررسی کنند.
مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس اضافه کرد: نتایج اولیه تحقیق در باره دلایل بروز سیل شیراز احصا شده است و گزارش تکمیلی آن با جمع بندی سایر گزارش‌هایی که دستگاه قضا، سازمان بازرسی، شورای اسلامی شهر و سازمان‌های مردم ‌نهاد ارایه خواهند کرد، در کمتر از 2 هفته آینده در قالب نتیجه‌گیری بی طرفانه اعلام خواهد شد.
وی، با اشاره به تمهیدات پیش از وقوع سیل گفت: قبل از حادثه برخی اقدامات همچون تشکیل نشست ها، الزام به حضور و اعلام هوشیاری همه دستگاه‌ها صورت گرفت.
طیب لقمانی افزود: سیل دروازه قرآن حدود ساعت 12 روز پنجم فروردین‌ماه جاری رخ داد‌ با این حال در ساعت 30: 17
دقیقه، با همت امدادرسانان جمعیت هلال احمر، شهرداری، نیرو‌های سپاه و ارتش، اوضاع به حالت عادی برگشت و عبور و مرور برقرار شد.
این مقام مسئول بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز موضوع درمان مصدومان را به صورت تمام و کمال بر عهده گرفت و همچنان پنج نفر از مصدومان سیل این شهر در بیمارستان بستری هستند که تا درمان و مداوای کامل تحت رسیدگی خواهند بود.
وی افزود: انتقال پیکر جان باختگان این سیل نیز از شیراز به شهرهای دیگر انجام شد، مساعدت به آسیب دیدگان، کمک هزینه سفر به در راه ماندگان و کمک به خودروهای آسیب‌دیده تا سقف 100 میلیون ریال و تخصیص خدمات نیز در گام بعدی صورت گرفت.
طیب لقمانی اظهار داشت: در روز پنجم فروردین‌ماه افزون بر دروازه قرآن در شهرک جوادیه و بلوار امیرکبیر نیز با آبگرفتگی شدید مواجه شدیم و حتی حجم آب موجود در این مناطق بیش از دروازه قرآن بود.
او گفت: بارش 76 و نیم میلی متر باران در ساعت که در حوزه بالادست دروازه قرآن بارید و نیز آلوده ‌شدن آن به گل و لایی که به دلیل خشکسالی های مستمر سست شده بود، روان آبی سنگین ایجاد کرد و این باران هنگامی که به شیب 16 درصدی دروازه قرآن رسید، سیل را رقم زد.
مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس بیان کرد: بر اثر این سیل، پنج دستگاه خودرو در بالادست دروازه قرآن و محوطه مجموعه طلاییه سقوط کردند زیرا در این مسیر 2 موج به حرکت درآمده بود که یکی از آنها ناشی از روان آب های اطراف درواه قرآن و دیگری از دامنه های بمو تا حوزه آبریز پشت مسیر آب سنگی شکل گرفته بود.
طیب لقمانی با اشاره به سیل محله سعدی در روز ششم فروردین‌ ماه جاری، اظهار داشت: در این منطقه به دلیل توپوگرافی خاص و شیب و ارتفاعاتش، روان ‌آب بسیاری جمع شد اما وجود تونل سعدی کمک کرد بخش عمده ای از این آب تخلیه و به محلات پایین دست روانه شود.
وی ادامه داد: 800 واحد مسکونی در محله سعدی دچار آب‌ گرفتگی شدند که گروه‌های مختلف ظرف 2 روز این واحدها را از گل و لای تخلیه کردند.
مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس عنوان کرد: شهرداری نیز مسیل ها را باز کرد اما حجم رسوب موجود در مسیل‌ها تا حدی بود که حتی سنگ یک تن و نیمی در کانال‌ها وجود داشت و لودرها به سختی می‌توانستند آن را جا به جا کنند و این موضوع بیانگر روان آبی سنگین در حوزه بالا دست بود.
وی، با اشاره به اینکه بر اثر این سیل 280 واحد مسکونی شیراز به باسازی نیاز دارند، گفت: برای هر واحد 500 میلیون ریال با کارمزد پنج درصد و 120میلیون ریال به صورت بلاعوض در نظر گرفته شده است.
به گفته طیب لقمانی، همچنین کمک معیشتی 100 میلیون ریالی در قالب تسهیلات و کمک 50 میلیون ریالی به صورت بلاعوض به ساکنان واحدهای مسکونی آسیب دیده تعلق می گیرد.
مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس افزود: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز یک هزار بسته مساعدت اسباب و اثاثیه به اضافه نوشت افزار دانش آموزان آسیب دیده را تقبل کرده است‌ همچنین کمک به سه روستای حاشیه شیراز در دستور کار قرار گرفته است.
مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس با اشاره تداوم بارش‌ها و وقوع سیل در دیگر استان‌ها گفت: استان فارس معین 2 استان خوزستان و لرستان است از همین رو نیرو‌های خدمات‌رسان از فارس آماده کمک به این استان‌ها هستند.
وی ادامه داد: هفدهم فروردین ماه جاری، 40 تن از محموله کمک های استان فارس توسط نیرو‌ی هوایی ارتش به مناطق سیل‌ زده استان های خوزستان و لرستان ارسال شد.
طیب لقمانی بیان کرد: خوزستان متعلق به کل ایران است، سرزمینی است که فرزندان ما در آن شهید شده‌اند به همین سبب از مردم سخاوتمند فارس درخواست می‌کنیم تا به هموطنان خود در استان‌های خوزستان و لرستان یاری رسانند.
بر اثر وقوع سیل پنجم فروردین 98 در دروازه قرآن شیراز، 21 نفر جان باختند، 164 نفر مصدوم شدند و خسارت های بسیاری به خودروهای در حال عبور وارد آمد.
7375 /6118

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شیراز، اردیبهشت 98 میزبان دومین دوره انتخاب مادر نمونه است

بنیاد برکت ، لوازم خانگی به سیل زدگان محله سعدی شیراز می دهد

معاون بنیاد مسکن فارس:27 میلیارد ریال خسارت سیل پرداخت شد

مردم سپیدان 7 میلیارد ریال به مناطق سیل زده کمک کردند

بازار، صنعت و آموزش جزیره ای فعالیت می کنند

خسارت سیل به زیربناها و کشاورزی فارس 586 میلیارد تومان برآورد شد

رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر:برخی از شفافیت در شهرداری شیراز هراس دارند

معاون استاندار فارس:دستگاه های اجرایی به بحث انتصاب مدیران حرفه ای توجه کنند

شهرداری شیراز موظف به بازنگری در طرح ساماندهی باغ های قصردشت شد

محدودیت ترافیک روز ارتش در شیراز اعلام شد

فرماندار: تشکل های مردمی و بسیج در سیل شیراز جهادی عمل کردند

31 کارشناس برآورد خسارت سیل از شیراز به خوزستان اعزام شدند

استاندار فارس: ارتش با تکیه بر دانش خود افتخار آفرین بوده است

فرمانده سپاه فجر فارس: هماهنگی ارتش و سپاه موجب خشم آمریکاست

امام جمعه شیراز: ارتش، از پایه های اصلی عظمت و اقتدار ملت است

دبیر جمعیت زنان نواندیش فارس: زنان امدادگران خوبی در سیل بودند

اینستاگرام پیام امام جمعه شیراز در حمایت از سپاه را حذف کرد

چهار مسجد و حسینیه در فارس افتتاح و کلنگ زنی شد

رگبار و وزش باد برای سه روز آینده فارس پیش بینی شده است

معاون استاندار فارس:سالانه 800 هزار متر مکعب آب در مناطق عشایری توزیع می شود

جرثقیل40 میلیارد ریالی در جهرم توقیف شد

امام جمعه شیراز:بزرگداشت سعدی در شان این شاعر بلندآوازه برگزار شود

دادستان جهرم برای رفع تصرف اراضی ملی یک ماه مهلت داد

طاووس دروازه قرآن با گذر از سیلاب و آتش بازگشت

حادثه رانندگی در فارس سه کشته و 6 مصدوم داشت

مرگ سه نفر براثر تصادف در لارستان

علت تصادف محور فسا انحراف به چپ پراید اعلام شد/ پانزده دانش آموز از بیمارستان مرخص شدند

آتش‌سوزی یک آپارتمان در شیراز

تداوم شدت بارش‌ها در نیمه شرقی فارس تا فردا/ آماده باش نیروها

پلیس در شیراز مانع خودکشی دختر جوان شد

وزیر آموزش و پرورش امروز به فارس سفر می‌‎کند

تعریف پروژه‌های ملی با رویکرد استفاده از ظرفیت‌ها برای سال 98

طرح ساماندهی باغ‌های شیراز بازنگری می‌شود

سامانه شفافیت ایجاد شده اما اطلاعاتی در آن نیست

افتتاح مرکز فرهنگیان اندیشه‎‌ورز فارس با حضور بطحایی

سیل در کشور به هزار و پانصد مدرسه آسیب زده است/ مشکل اعتباری برای نوسازی و بازسازی نداریم

تمرکز تصمیم‌گیری نوآوری را از مدارس می‌گیرد/ کلاس‌های درس بدون معلم نمی‌ماند

معرفی فرمانداران برتر فارس

انتصابات در شهرداری باید منطبق بر صلاحیت افراد باشد

محصول معلم نیروی انسانی متخصص است

وزیر آموزش و پرورش وارد شیراز شد

افتتاح همزمان چهار پروژه آموزشی در استان فارس

استراتژی آموزش و پرورش فارس استفاده از ظرفیت های برون سازمانی است

برگزاری آزمون دوره ابتدایی خط قرمز آموزش و پرورش است

اجرای طرح نجات درخت وُهل چندصد ساله در استهبان فارس

آغاز احداث استخر آموزش و پرورش در مرودشت با حضور بطحایی

سند تحول بنیادین بی‌نقص نیست اما کاملترین است

هشدار جهادکشاورزی فارس در خصوص حمله ملخ

عملکرد مسئولان بهترین امر به معروف و نهی از منکر است

معرفی فرمانداران برتر فارس