پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

امام جمعه شیراز:

همدلی شیراز در سیل، الگوی جدیدی برای جهان اسلام است اجتماعي

همدلی شیراز در سیل، الگوی جدیدی برای جهان اسلام است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: سیل اخیر نشان داد که همه شیرازی‌ها مشترکاً همراه هم می‌توانند کار کنند و این همکاری‌ها می‌تواند برای آینده کشور و جهان اسلام الگویی جدید پایه ریزی کند.
به گزارش ایرنا، آیت الله لطف‌الله دژکام یکشنبه در نشست جمع بندی مسائل سیل اخیر شیراز ضمن قدردانی از عملکرد نیروهای خدمات رسان در این حادثه افزود: افتخاری که شیراز آفرید مدیون کسانی است که این فرهنگ را ایجاد کردند، اینکه مردم شیراز نشان دادند که "بنی آدم اعضای یکدیگرند" را بدهکار افرادی هستیم که این فرهنگ را ایجاد کردند و در این راستا باید از مردم تشکر کنیم.
وی افزود: گاه بلایی حادث می‌شود اما مردم خوب با آن برخورد می‌کنند و تبدیل به نعمت می‌شود در این بحران نیز عموم مردم خوب حرکت کردند و رهبری نیز قدرت بسیج شوندگی آنان را ستودند.
** اختصاص کمک های مقام معظم رهبری به 3 روستای سیل زده شیراز
نماینده ولی فقیه در استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مقام معظم رهبری به سه روستای کوشکک، اقبال آباد و ماه‌فیروزان در اطراف شیراز که در سیل اخیر تخلیه شده بود، کمک هایی اهدا کرده‌اند.
وی افزود: برای این روستاها طرح هادی شکل نگرفته بود و بنا شد به صورت موقت طرح هادی این سه نقطه تکمیل شود.
آیت الله دژکام اظهار داشت: استاندار فارس نیز معادل کمکی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به این روستا‌ها اختصاص دادند، برای این روستاها در نظر گرفته است.
** اهتمام هیات دولت برای گره گشایی از مشکلات شیراز
امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به رخدادهای سیل پنجم و ششم فروردین ماه این شهر اظهار داشت: وسعت مسیل روان‌آب‌هایی که از خارج از شهر به سمت رودخانه خشک جاری می‌شود، بیشتر از وسعت آن در داخل شهر است.
آیت‌الله دژکام ادامه داد: درباره تنگ الله اکبر (دروازه قرآن) نظریه این بود که این کانال گنجایش این حجم آب را ندارد و باید محاسبه دقیق تری صورت می‌گرفت که متاسفانه بررسی کافی صورت نگرفته بود.
امام جمعه شیراز تاکید کرد: برخی کارها نیاز به حمایت در سطحی ملی دارد وقتی می‌خواهیم مسیلی را باز کنیم یا ببندیم به امکاناتی نیاز داریم که به صورت ویژه باید در دستور کار دولت قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه در سیل گذشته، موضوع روان آب‌ها منحصر به تنگ قرآن نبوده است، افزود: روان‌آب‌ها در شهرک سعدی و جوادیه نیز به راه افتادند که نشان می‌دهد باید طرحی جامع برای شهر در نظر گرفته شود.
آیت‌الله دژکام همچنین افزود: مسیر رودخانه خشک نیز مشکلاتی دارد که نیاز به بررسی دارد؛ البته خوشبختانه در این سیل مشکلی در آن نقطه نداشتیم اما در سیل قبل سرریز رودخانه موجب بروز مشکل شد.
** سیل شیراز تلنگری برای پیشگیری از خطرات آینده بود
نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه گفت: سیل اخیر در شیراز تلنگری بود که می‌تواند در صورت اقدام همه دستگاه های مسئول جلوی خطرات سنگین‌تر را در آینده بگیرد.
وی افزود: حادثه سیل پنجم و ششم فروردین‌ماه که بیش از دیگر از شهرستان‌های فارس شیراز را درگیر کرد، باید درسی برای آینده باشد تا از این پس دربرابر چنین اتفاقاتی آماده‌تر برخورد کنیم.
وی با بیان اینکه حادثه اخیر به ما یادآور شد در مقابل باران‌های سیل‌آسا هیچ دفاعی نداریم، افزود:این درحالی است که امکان بارش‌های سنگین تر وجود دارد؛ ‌چراکه در ساخت و ساز‌هایی که براثر توسعه شهر شکل گرفته از برخی مسائل شهرسازی غفلت کرده‌ایم که یکی از آن‌ها موضوع دفع آب‌های سطحی است.
امام جمعه شیراز ادامه داد: وقتی حتی گمان رخ‌دادن حادثه‌ای همچون رانش زمین و کوه می‌رود، هرچند وقوع آن در لحظه دور از ذهن باشد، باید رسیدگی به آن با جدیت در دستور کار مجموعه مدیریت‌های مسئول قرار گیرد.
آیت‌الله دژکام با تاکید بر ضرورت آمادگی دستگاه های مختلف برای مقابله با مشکلات احتمالی افزود: پیش از آنکه فاجعه‌ای رخ دهد باید مسائل را مدیریت کنیم.
وی ادامه داد: تجربه سیل اخیر نشان داد که برخی دستگاه‌ها باید به صورت مشترک برای مدیریت و کاهش آسیب های سیل اقدام کنند و ارتباط میان مدیران این دستگاه ها نزدیک باشد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: گاه احساس می‌شود در ستاد بحران آن هماهنگی‌ها و اقداماتی که باید سریعاً انجام شود، رخ نمی‌دهد و این مهم نشانگر آن است که باید مانورهای مواجهه با بحران طراحی کنیم، مانور‌هایی که جنبه نمایشی نداشته باشد.
وی اظهار داشت: مانور نمایش نیست، تمرین است و نیرو‌ها را درگیر می‌کند و آسیب های ناشی از بحران را کاهش می دهد، از همین رو باید در مساله مدیریت بحران با جدیت وارد شویم و شاخصی برای آن تعیین کنیم.
** همه دستگاه ها برای پیشگیری از خطرات مسیل ها پای کار بیایند
آیت‌الله دژکام با اشاره به پیگیری‌های قضایی برای مشخص‌کردن مقصران احتمالی حادثه سیل شیراز گفت: مباحث حقوقی این موضوع بسیار جدی است. وقتی مسیلی در شهر است نمی‌توان گفت تنها یک اداره تکلیف دارد. گاه در وسط مسیل خانه ساخته می‌شود، در این مواقع همه دستگاه‌ها باید پای کار بیایند و ادای وظیفه کنند و اگر واقعاً احتمال خطر هست، در همان زمان تملک صورت گیرد.
آیت‌الله دژکام افزود: هر دستگاهی که کوتاهی کرده و مالک را به امکانات وسیع رسانده و بار مردم را روی دوش دولت انداخته، باید پاسخگو باشد. مردم امروز بسیار فهیم و عالم هستند و کسی نمی‌تواند بگوید شبانه فروختم و رفتم.
نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس خاطرنشان کرد: دستگاه قضا ممکن است برای هر دستگاه سهمی در نظر بگیرد،همه باید حکم قاضی را بپذیریم. ما در مقام داوری نیستیم؛ اما آن که داور است وظیفه‌ای جدی دارد و باید حقوق هر کسی را ادا کند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس تاکید کرد: نمی‌خواهیم از گذشته شکایت کنیم، می‌خواهیم برای آینده درس بگیریم و امروز که داریم برنامه‌ای 50 ساله می‌نویسیم باید همه جوانب را در نظر داشته باشیم.
به گزارش ایرنا، بارش کم سابقه باران طی مدت زمان کوتاه در روزهای پنجم و ششم فروردین 98 در شیراز موجب کشته شدن 21 نفر و خسارت های مالی فراوان به خانه ها و تاسیسات شهری و اتومبیل ها شد. این سیل هرچند موجب اندوه و خسارات زیادی شد اما جلوه های مهربانی و مهمان نوازی مردم شیراز را باری دیگر در سطح ملی و بین المللی بازتاب داد.
7375 / 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توصیه‌های رئیس پلیس فرودگاه‌های فارس به حجاج

سوء قصد به مامور پلیس فارس

تصویب نرخ صادراتی برق برای تولید بیت‌کوین

پایش بیماری دیابت با راه‌اندازی اتوبوس سلامت

پرداخت خسارت ناشی از سیل فروردین ماه به کشاورزان

تضمین آینده کشور در گروه نقش‌آفرینی دانشگاهیان است

شهرداری آباده در ساماندهی دستفروشان پیشرو است

شهردار شیراز حادثه آتش سوزی استدیو انیمیشن کیوتوی ژاپن را تسلیت گفت

طرح پایش ارتباطات روستایی در روستاهای بالای 20 خانوار فارس اجرایی می شود

100 میلیون تومانی که نه آمد، نه رفت

فضای مجازی زمین‌خواری در اطراف شیراز را برملا کرد

وجود 45 هزار مبتلا به صرع در فارس

یادواره شهدای عشایر فارس آبان ماه برگزار می‎شود

هرگونه برخورد مغایر و خارج از شان با دستفروشان ممنوع است

تلاش برای رفع مشکل آب صدرا و شیراز تا پایان این هفته

صدمین سال تاسیس آموزش و پرورش در آباده/ حسینی: انتخاب نام آموزش و پرورش اشتباهی راهبردی است

باید هویت دینی و ملی در کتابهای درسی نمود داشته باشد

معدوم‌سازی 40 هزار کیلوگرم ترشی غیربهداشتی در مرودشت

تخلف یک میلیارد و 300 میلیون ریالی هفت انبار کالا در شیراز

ورودی زباله به سایت دفن برمشور 6 درصد کاهش دارد

کاهش ٤ درصدی فوت براثر تصادف در فارس/ فارس استان اول حوادث ترافیکی نیست

تمام شهرهای فارس دارای سایت دفن زباله است/ حذف پلاستیک از زندگی مردم جایگزن نیاز داد

سن ازدواج در جوانان شاغل بالاتر است

بزرگترین مرکز اورژانس کشور در شیراز افتتاح می شود

عدم توجه شهرداری شیراز به مناسب سازی معابر برای معلولان

واژگونی اتوبوس در فارس 18 مصدوم به دنبال داشت

حفظ چارچوب بافت تاریخی در روند بهسازی مناطق فرسوده

دزدیدن تابلوهای راهنمایی و رانندگی جاده ها ، بازی با جان مردم

کمبود پزشک نداریم؛ توزیع عادلانه نیست

مصونیت قضایی اعضای شوراها با هدف افزایش سرمایه اجتماعی

توقیف خودروی 5 میلیارد تومانی در جهرم

انفجار کپسول گاز در جهرم 3 مصدوم بر جا گذاشت

جاساز 19 کیلو شیشه در باک سمند لو رفت

واژگونی پژو با 2 کشته و یک مجروح در فارس

برداشت اینترنتی غیرمجاز بیشترین جرم فضای مجازی است

قطعی آب و گاز در برخی مناطق شیراز

تنگ براق اقلید جذاب اما غرق کننده

بندی که حق انشعاب بر گردن درمانگاه سپیدان افکنده است

نصب و راه‌اندازی 68 دستگاه دوربین نظارت تصویری در تقاطعات و معابر

دستگیری کلاهبردار مامورنما در شیراز

اجرای طرح ساماندهی درختان کهنسال جنگلی استهبان

تصادفی دیگر در فسا، علت بیان نشد

بهره‌برداری از فاز نخست خط ٢ قطارشهری تا دهه فجر99

فضای چرخش رشوه در شهرداری ناامن می‌شود

برخورد قاطع تعزیرات حکومتی با کم فروشی نان در شیراز

تعطیلی 4 مرکز غیرمجاز طب سنتی در شیراز

محرومیت‌های مناطق عشایری استان فارس برطرف شود

تقویت ارزش‌های ملی و مذهبی دانش آموزان ضامن توسعه جامعه است

مادر شهید مسعود اصلاحی به فرزند شهیدش پیوست

اعضای شوراهای فارس: توزیع اعتبارات کاهش تصادف، در جاده تبعیض نباشد