پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

امام جمعه شیراز: به قاضی در صحنه نیاز داریم اجتماعي

امام جمعه شیراز: به قاضی در صحنه نیاز داریم

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به وقوع برخی جرائم در فضای مجازی گفت: امروز ما به قاضی در صحنه نیاز داریم، یعنی شرایطی فراهم شود تا قاضی سریع ورود کند و از خلاف و گسترش آن جلوگیری کند.
به گزارش ایرنا به نقل از گزارش روز دوشنبه روابط عمومی نهاد نمایندگی ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، ‌ آیت‌الله لطف‌الله دژکام در دیدار با رئیس کل دادگستری و اعضای شورای قضایی استان افزود: وقتی قضیه‌ای بخواهد بررسی شود تا پرونده تشکیل شود و قاضی داوری کند، فضای مجازی کار خودش را کرده است و از این رو، نیازمند ورود سریع قضات برای جلوگیری از امر خلاف هستیم.
** پیام رهبری به این معنا است که شیراز آبروی ایران است
نماینده ولی فقیه در استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مدیریت شهری یکی از بحث‌هایی است که در چند روز گذشته پس از وقوع سیل مطرح شده است.
وی با اشاره به سیل پنجم فروردین ماه دروازه قرآن شیراز که منجر به فوت 21 نفر از هموطنان و خسارات جانی و مالی بسیاری شد، افزود: روزی که مسیر کنار دروازه قرآن را ساختند، به زیبایی ظاهری آن دقت کردند؛ مسیر عبور آب را گرفتند و در سیل اخیر، پیامدهای آن متوجه شهر و جامعه شد.
آیت الله دژکام با اشاره به سخنان خود در خطبه‌های نماز جمعه نهم فروردین ماه شیراز گفت: من داور نیستم و نمی‌خواهم داوری کنم؛ اما کسی باید پاسخگو باشد و قضات دادگستری در مقام پاسخگویی هستند.
وی همچنین به پیام مقام معظم رهبری برای حادثه سیل شیراز اشاره کرد و گفت: ارسال سریع این پیام بدان معناست که شیراز آبروی ایران است. دروازه قرآن در این 40 سال برای توریست ها جهانی بوده است و نمی‌توان از این قضایا چشم پوشی کرد؛ باید به دقت پیگیری کنیم که آیا آبراهه‌های شهر مشکل داشته است یا خیر.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به بررسی ابعاد حقوقی سیل دروازه قرآن شیراز در دستگاه قضایی تاکید کرد: در این زمینه، وظیفه و امتحانی الهی برای دستگاه قضایی ما پیش آمده است که ان‌شاءالله به شکل مطلوب و دقیق انجام می دهد و از خطاها چشم پوشی نمی کند.
** به کمک استان های سیل زده بشتابیم
امام جمعه شیراز در ادامه با بیان اینکه وضعیت امروز خوزستان و لرستان بسیار ناگوار است، گفت: خانه‌های بسیاری ویران شده است و کار مدیران آن استان ها به تنهایی نیست و همه باید برای کمک بشتابیم و مدیران به حسب جایگاه و نقش اجتماعی خود باید هر چه می توانند کمک کنند.
** ملزومات حرکت تمدن ساز در راستای گام دوم انقلاب
نماینده ولی فقیه در استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود وقوع سیل در برخی استان های کشور از جمله فارس در نوروز را یادآور شد و گفت: سال جدید با یک شوک برای همه شروع شد؛ با این حال، گاهی اوقات این شوک‌ها زمینه‌ساز رشد است.
وی ادامه داد: در سال‌های اول انقلاب شوک جنگ را به ما وارد کردند و در کنار آن سختی عظیم، بسیار رشد کردیم و ملت ما کارهای زیبایی انجام داد و اگر امروز حرکت نکنیم و رشد نکنیم، باید در انتظار مشکلات باشیم.
آیت الله دژکام با اشاره به آغاز گام دوم انقلاب ابراز داشت: کشور در این برهه زمانی می‌خواهد حرکتی تمدن‌سازانه را پیش ببرد. امروز تمدن غرب دیگر در اوج نیست؛ اما سالیانی پیش با دوران اوج این تمدن مواجه بودیم و اروپاییان نقاط قوت تمدن خود را در همه دنیا مطرح کردند، بدون اینکه نقاط ضعف را نشان دهند و امروز که ما می خواهیم تمدن بسازیم باید نقاط قوت داشته باشیم و آن را به درستی تبلیغ کنیم.
امام جمعه شیراز گفت: برای نشان دادن این تمدن چند نهاد باید به‌درستی به میدان بیایندکه یکی از آنها حوزه مدیریت کلان شهری است، بخش دیگر دستگاه پزشکی و طبابت است و دیگری عالم و فقیه است که باید نقش خود را به‌درستی ایفا کنند تا تمدن جلوه‌گر شود.
وی ادامه داد: نقش قوه قضاییه در این تمدن نظارت بر عملکرد این نهادها است، دادستان به عنوان مدعی العموم می‌تواند هر فرمانداری را بازخواست کند و در حوزه پزشکی باید بر عملکرد دستگاه پزشکی ناظر باشد تا حقی از مردم تضییع نشود.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه رفتار درست این نهاد‌ها تمدن اسلامی ایرانی را به خوبی می ‌سازد، اظهار داشت: لازمه همه این موارد این است که دستگاه قضا نظارتی ویژه بر همه امور داشته باشد.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت توسعه دانش‌های فردی برای پیشبرد اهداف گام دوم انقلاب، بیان داشت: رشد توانایی‌های فردی در حوزه وظایف،‌ ضمن شرکت در آموزش‌های متداول ضمن خدمت متداول در این باره ضروری است.
** دستگاه قضا دست دلالان را کوتاه کند
آیت الله دژکام همچنین با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان "رونق اقتصادی" اظهار داشت: دستگاه قضایی در این زمینه نیز بسیار تاثیرگذار است. در قسمت های مختلف استان بحث سر این است که حتی در واگذاری ها و خصوصی سازی گاهی کارخانه‌ای را به کسی واگذار کرده‌ایم که تولید کننده نبوده است و دلال است و پس از تملک با تعدیل زیاد نیرو مواجه هستیم و تولید کم شده است.
وی افزود: اگر ظرفیتی در استان وجود دارد که می تواند اشتغال ایجاد کند باید از آن درراستای اشتغال حمایت کنیم؛ نه اینکه آن را در مسیر کار دلالان پیش بریم و جلوگیری از این امر وظیفه دستگاه قضایی است.
** بنگاه‌داری بانک‌ها اشتباه است
نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره بانک ها، افزود: اینکه بانک‌ها بنگاه داری می‌کنند، اشتباه است؛‌ چراکه بسیاری از مراکز تولیدی که بانک ها تملک می کنند، تعطیل شده است.
آیت الله دژکام از مسئولان قضایی استان خواست که تدابیری پیشگیرانه برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی داشته باشند و اظهار داشت: تعطیلی کارخانجات و بنگاه داری صرف و دلالی به اقتصاد کشور آسیب می رساند.
وی اهتمام به حفظ امنیت تامین معیشت مردم از سوی قضات را خواستار شد و خطاب به آنها گفت: سوای داوری حقوقی نگاهی کلان باید به این قضیه شود و حسن سلیقه شما می تواند راهگشا باشد.
امام جمعه شیراز در ادامه اظهار داشت: قاچاق همان گونه که رهبری فرمودند، رونق تولید را می گیرد؛ بنابراین باید کاری کنیم تا از ورود کالای قاچاق جلوگیری شود.
وی همچنین درباره پیشگیری از جرم گفت: در این زمینه آگاهی در پیشگیری از وقوع جرم بسیار تاثیرگذار است و همکاری بین حوزه های علمیه و مرکز پیشگیری از وقوع جرم این امر را آسان می کند.
7375 / 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معدوم کردن 500 قلیان در شیراز

توقیف پراید حامل 146 کیلو حشیش در"کازرون"

3 هزار هکتار از اراضی قیر و کارزین از ملخ پاکسازی شد

زنجره انگور به تاکستان های استهبان هجوم آورد

پراید حامل 146 کیلوگرم حشیش در کازرون توقیف شد

افعی یک و نیم متری از خانه ای در شیراز زنده گیری شد

رتبه یک مؤسسه ایثار فارس در کشور

پلیس: بررسی اولیه نشانگر نقص فنی ترمز تریلر درحادثه «کولی کش» فارس است

واژگونی پژو 405 در فارس سه کشته و هفت مصدوم داشت

برگزاری مراسم استقبال و تشییع 10 شهید در شیراز

آتش سوزی انبار ضایعات در شیراز

تصادف زنجیره ای در خرم‌بید 3 کشته برجا گذاشت/ مصدومیت 13 نفر

عامل آتش سوزی عرصه های منابع طبیعی کازرون شناسایی شد

تصادف زنجیره ای خرمبید 3 نفر کشته برجای گذاشت

انبار ورودی شهرک صنعتی شیراز آتش گرفت

تشریح تصادف زنجیره‌ای شمال فارس از سوی پلیس/ کشته شدن یک سرباز و یک امدادگر

امدادگر جوان هلال احمر فارس در راه امدادرسانی جان باخت

70 درصد طلب بیمارستان‌های دولتی بابت فروردین 98 پرداخت شد

حادثه رانندگی در شمال فارس سه کشته و 15 مصدوم در پی داشت

تابستان امسال شیرازبا کمبود 890 لیترآب در ثانیه روبرو است

هفته صرفه جویی در مصرف آب و سکوت رسانه ای

فارس میزبان 10 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم خواهد بود

علوم پزشکی شیراز 763 میلیارد از بیمه‌ها طلبکار است

بهره‌برداری از فاز دوم بوستان نماز تا پایان پائیز امسال

بهزیستی: مراقب نسخه اعتیادآور برخی عطاری ها برای ترک اعتیاد باشید

تسهیل در ارائه خدمات، اولویت سازمان همیاری شهرداری های فارس اعلام شد

مدیرکل بهزیستی فارس: سن گرایش به اعتیاد کاهش یافته است

پرهیز از سهل انگاری در انجام وظایف و کم کاری ادارات

اهدای 228 فقره کارت هدیه دانش‌آموزان جهرمی به سیل زدگان

زنانه شدن اعتیاد خطری جدیست/ اعتیاد 5 درصد ایرانیان

هویت شهید مفقودالاثر استهبان پس از 33 سال مشخص شد

ایجاد 175 طرح اشتغال برای زنان مددجو در فارس

آیین نامه ساماندهی دکل‌های مخابراتی تدوین شده است

استاندارد سازی تقاطع‌های همسطح در شیراز

هویت 3 شهید تازه تفحص‌ شده جهرمی شناسایی شد

مصالحه در 236 پرونده قصاص طی 8 سال

تصادف 3 خودرو با 6 کشته و 4 مجروح

کور شدن یک فرد به دلیل مصرف مشروب الکلی دست ساز

پزشکی قانونی فارس، سلامت روان قاتل امام جمعه کازرون را تایید کرد

محکومیت عضو شورای شهر شیراز مربوط به توئیت نگاری او نیست

تنها دستگاه مقصر سیل شهرداری است/ اعتصاب غذای سپنتا تکذیب می‌شود

تکمیل گورستان جدید شیراز تا یکماه دیگر/ شیراز شب‌های روشن ندارد

بیمه ایرانیان از رایگان به نفری 294 هزار تومان رسید

30 سری جهیزیه به مددجویان بهزیستی فسا اهدا شد

رئیس علوم پزشکی شیراز: پزشکان در مطب خود کارتخوان بگذارند

موضوع حوزه سلامت که دادستان شیراز به آن ورود کرد

خیران فارس متعهد به ساخت 60 مدرسه شدند

افزایش تعداد مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس در پاسارگاد

واژگونی اتوبوس در شهرستان پاسارگاد/ حداقل بیست نفر مصدوم شدند

نجات جوجه فلامینگوهای حاشیه بختگان