پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

معاون وزیر علوم: 260 میلیون دلار محصول دانش بنیان از کشور صادر شد فرهنگي

معاون وزیر علوم: 260 میلیون دلار محصول دانش بنیان از کشور صادر شد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 260 میلیون دلار از محصولات تولیدی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری کشور، ظرف یک سال گذشته به خارج صادر شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا مسعود برومند، سه شنبه در نشست با فعالان علم و فناوری و شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس در شیراز بیان داشت: کیفیت محصولات، اصل مهمی است که باید مد نظر شرکت های دانش بنیان و فناور قرار گیرد تا مشتری از کالاهای تولیدی این شرکت ها رضایت کامل داشته باشد.
وی، با تاکید بر عزم راسخ دولت در حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور اظهار داشت: دولت با هدف پشتیبانی از پارک های علم و فناوری، اقدامات بی نظیری در سال 98 انجام داده که یکی از آنها افزایش 74 درصدی بودجه این پارک هاست و بیشترین افزایش بودجه امسال را این حوزه داشته و این بیانگر اهمیت حوزه فناوری برای دولت است.
برومند ادامه داد: هم اینک 62هزار نفر در پارک های علم و فناوری کشور شاغل هستند و 17سال است که از عمر فعالیت این پارک ها سپری می شود.
وی افزود: در حال حاضر 42 پارک علم و فناوری و 196مرکز رشد در ایران وجود دارد و شمار واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری کشور بیش از شش هزار شرکت است که حدود یک سوم از آنها دانش بنیان است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: توسعه کسب و کارهای دانش بنیان کار دشواری است و بسیاری از کشورها در این مساله ناموفق عمل کرده اند.
برومند، به پاره ای از موانع فراروی شرکت های دانش بنیان در کشورمان اشاره کرد و گفت: یکی از موانع اصلی این است که این شرکت ها نمی توانند از تسهیلات بانکی استفاده کنند و منابع مالی پارک های علم و فناوری هم بسیار اندک است و قادر به حمایت کافی از این شرکت ها نیستند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان و فناور اگر مشکلی در حوزه اخذ تسهیلات بانکی دارند می توانند این موارد را مطرح و نسبت به طرح شکایت اقدام کنند تا سریعا به این موارد رسیدگی شود.
وی، موضوع تجاری‌سازی محصولات را یکی دیگر از مشکلات شرکت های دانش بنیان و فناور برشمرد و اظهار داشت: بعضی از شرکت های بزرگ در کشور ما به شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری به چشم رقیب می نگرند در صورتی که شرکت های بزرگ و کوچک می توانند با هم‌ افزایی فناورانه، نقش مکمل یکدیگر را بازی کنند و این مساله ای است که در کشورهای پیشرفته در حوزه فناوری نهادینه شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از نداشتن شجاعت تصمیم گیری در برخی از مدیران، به عنوان یکی از موانع پیش روی شرکت های دانش بینان یاد کرد و گفت: محدودیت های ناخواسته و خود خواسته ای در حوزه فناوری وجود دارد که باید حل شود تا مسیر پیشرفت شرکت های دانش بنیان هموار و توسعه اقتصادی در کشور محقق شود.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات شرکت های دانش بنیان در حوزه تولید دارو، اخذ مجوزهاست که این مساله در کشورهای دیگر هم وجود دارد و باید نگرش بدبینانه در این باره کنار گذاشته شود.
برومند، همچنین به برخی از اظهارات مطرح شده در مورد ایجاد پارک های علم و فناوری تخصصی در حوزه پزشکی در کشور اشاره و بیان کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نه می تواند و نه منطقی است که زنجیره ای جداگانه مانند پارک های علم و فناوری که اکنون در کشور فعال هستند، ایجاد کند و تنها راه حل موجود در این زمینه افزایش هم افزایی و همکاری با پارک های علم و فناوری است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: ارتباط گیری وزارت بهداشت با پارک‌های علم و فناوری باید افزایش یابد تا شرکت های تخصصی و دانش بنیان بخش درمان و بهداشت نیز در این محیطی که اکنون وجود دارد، فعالیت خود را گسترش دهند.
وی اظهار داشت: یکی از سیاست های وزارت علوم مبتنی بر این است که ارتباط پارک های علم و فناوری با دانشگاه های علوم پزشکی و سایر دانشگاه ها افزایش یابد و حتی اگر این امکان وجود داشته باشد باید محل برخی از پارک های علم و فناوری را به کنار دانشگاه ها انتقال داد.
برومند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیشترین شکایت های شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در پارک های علم و فناوری در سال 97 مربوط به حوزه شناسایی و دانش بنیان بودن شرکت ها و همچنین مشکلات گمرکی بود.
او بیان کرد: حوزه دانش بنیان، نیازمند صبوری است و باید ارتباطات شرکت های فعال در این حوزه نیز تقویت شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین بیان کرد: این وزارتخانه در حال کوتاه کردن فرآیندها در حوزه فناوری است و حتی اختیارات و کارهای اجرایی در این زمینه به استانها واگذار خواهد شد.
**لزوم توجه به تحقیق و پژوهش در تولیدات دانش بنیان
رئیس پارک علم و فناوری استان فارس نیز این نشست اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان نیاز دارند که رابطه بین دانشگاه ها و پارک علم و فناوری به ویژه در حوزه تحقیق و پژوهش افزایش یابد.
فرید مُر افزود: برخی از موانعی که در حوزه فناوری وجود دارد باید با انجام کارهای فرهنگی برطرف شود تا هم‌افزایی فناورانه به ویژه در بین فعالان این عرصه افزایش یابد.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه، اخذ مجوز برای ساخت دارو، نیازمند دریافت 19مجوز است در صورتی که وارد کننده به راحتی اقدام به واردات حجم زیادی از همان دارو می کند.
رئیس پارک علم و فناوری استان فارس اضافه کرد: تا زمانی که این گونه تعارضات در کشور ما وجود دارد نمی توان انتظار داشت که شرکت های دانش بنیان به راحتی بتوانند کار و پیشرفت کنند و امیدواریم که دولت مسیر پیش روی شرکت های دانش بنیان را هموار کند.
**شرکت ها ماموریت گرا شوند
رئیس پارک علم و فناوری استان فارس همچنین بر لزوم توجه به ماموریت گرا کردن فعالیت اینگونه پارک‌ها تاکید کرد و افزود: اکنون شرکت های مستقر در این پارک ها، عرضه گرا هستند و محصولاتی را تولید می کنند که بعد به مرحله تجاری سازی رسانده و در نهایت روانه بازار کنند در صورتی که می توان با سفارش محصولات و ماموریت گرا کردن فعالیت این شرکت ها گام موثری در موفقیت آنها و در نتیجه توسعه اقتصادی کشور برداشت.
مُر بیان کرد: هم اینک 321 شرکت فناور در پارک علم و فناوری استان فارس مستقر است که از این تعداد 57 شرکت دانش بنیان است و در مجموع این شرکت ها موجب ایجاد اشتغال برای یک هزار و 626 نفر شده و در سال 97 نیز شش میلیون و 850 هزار دلار صادرات داشتند.
9873 /6118

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شورایی ها دعوت رییس سابق را بی جواب گذاشتند/ جلسه برگزار نشد

دشمن به دنبال از بین بردن ریشه های خانواده است

جبهه هنری انقلاب اسلامی تشکیل شود/ اشتیاق به حوزه هنری

الگوی پیشرفت ما انقلابی است/ موفقیت در دویدن بچه های انقلابی

تردد در محورهای فارس روان است/ 5 کشته در تصادفات اخیر

مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فارس میزبان قصه‌گویان است

ارشاد 2 گزینه پیش روی انجمن عکس شیراز گذاشت/یک اتاق با امکانات

کانون پرورش فکری فارس 41 پویش «فصل گرم کتاب» برگزار کرد

اولویت سازمان تبلیغات اسلامی همراهی و اتحاد با مسئولین است

شاخصه شهیدان رجایی و باهنر ولایت مداری و دین باوری بود

هدف امروز پیروزی و موفقیت در جنگ نرم است

گام دوم انقلاب ادامه مسیر استقلال و مقاومت است

انتخابات هیات رئیسه شورای شهر شیراز درست و قانونی است

ابزار اطلاعاتی جدید باید در راستای تبلیغ دین استفاده شود

تبلیغات دینی محدود به محرم و صفر نیست

نمایش «لـوپـوس» در تئاتر شهر اجرا می شود

جشنواره مالک اشتر نماد تکریم نیروی انسانی در نیروهای مسلح است

احیاء بیش از2600هکتار از عرصه های طبیعی ممسنی

تبلیغات اسلامی رصد فرهنگی را در اختیار جامعه روحانیت قرار می دهد

جامعه روحانیت در مباحث مربوط به شورای حل اختلاف همفکری کنند

تردد در محوهای فارس روان است/ 5 کشته در تصادفات اخیر

ضرورت اختصاص بیشتر بودجه های فرهنگی به تبلیغات اسلامی

هنوز در جامعه حس جنگ نداریم/ دست‌آوردها را تبلیغ کنیم

نماینده ولی فقیه در فارس: ساماندهی مبلغان، بازخوردهای خوبی دارد

جشنواره عشایری و روستایی در شهرستان اقلید برگزار شد

نمایشگاه گروهی«عکا30» برپاشد/بیماری بصری روزی فروکش می کند

صاعقه در گراش 15 تن را راهی بیمارستان کرد

اقتدار ایران ناشی از ولایت است/ جشن های غدیر پرشور برگزار شود

مراسم شادپیمایی غدیر در شیراز برگزار شد

جشنواره وکارگاه احیا بافت تاریخی آغاز بکارکرد/آبادی میدان توپخانه

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور وارد استان فارس شد

برپایی نمایشگاه عکا30 در شیراز/ هنر متعهد عکاسان شیراز بر دیوار نگارخانه وصال

اعمال و فضلیت‌های عید غدیر

اختصاص هزار جهیزیه برای خانواده های تحت پوشش کمیته امدادفارس

تئاتر «آلزایمر» به کارگردانی داریوش ثمر روی صحنه می رود

تدوین سند توسعه فرهنگی هنری استان فارس

دستگیری قاتلی که با چکش مادرش را کشته بود

سخنگوی جدید شورای شهر شیراز معرفی شد

تدارک فارس برای شادپیمایی و خطبه‌خوانی به مناسبت عید غدیر

حواشی پر رنگ جلسه شماره 100 شورای شهر شیراز

رئیس جدید شورای شهر شیراز انتخاب شد

سخنگوی جدید شورای شهر معرفی شد

مرمت بخش‌هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد

مشارکت های مردمی عامل توسعه است

طبخ 14 هزار پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز

هیئت مدیره انجمن هنرهای تجسمی استان فارس مشخص شد

اختتامیه‌ی سومین جشنواره‌ی تئاتر گهرم اول شهریور برگزار می‌شود

تفاهم‌نامه همکاری با سازمان فضای مجازی سراج امضا شد

مردهای عنکبوتی دست ازسر تاریخ برنمی دارند/ صعود به ارگ کریمخان

آغاز جشنواره ملی شعر غدیر