پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

معاون وزیر علوم: 260 میلیون دلار محصول دانش بنیان از کشور صادر شد فرهنگي

معاون وزیر علوم: 260 میلیون دلار محصول دانش بنیان از کشور صادر شد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 260 میلیون دلار از محصولات تولیدی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری کشور، ظرف یک سال گذشته به خارج صادر شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا مسعود برومند، سه شنبه در نشست با فعالان علم و فناوری و شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس در شیراز بیان داشت: کیفیت محصولات، اصل مهمی است که باید مد نظر شرکت های دانش بنیان و فناور قرار گیرد تا مشتری از کالاهای تولیدی این شرکت ها رضایت کامل داشته باشد.
وی، با تاکید بر عزم راسخ دولت در حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور اظهار داشت: دولت با هدف پشتیبانی از پارک های علم و فناوری، اقدامات بی نظیری در سال 98 انجام داده که یکی از آنها افزایش 74 درصدی بودجه این پارک هاست و بیشترین افزایش بودجه امسال را این حوزه داشته و این بیانگر اهمیت حوزه فناوری برای دولت است.
برومند ادامه داد: هم اینک 62هزار نفر در پارک های علم و فناوری کشور شاغل هستند و 17سال است که از عمر فعالیت این پارک ها سپری می شود.
وی افزود: در حال حاضر 42 پارک علم و فناوری و 196مرکز رشد در ایران وجود دارد و شمار واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری کشور بیش از شش هزار شرکت است که حدود یک سوم از آنها دانش بنیان است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: توسعه کسب و کارهای دانش بنیان کار دشواری است و بسیاری از کشورها در این مساله ناموفق عمل کرده اند.
برومند، به پاره ای از موانع فراروی شرکت های دانش بنیان در کشورمان اشاره کرد و گفت: یکی از موانع اصلی این است که این شرکت ها نمی توانند از تسهیلات بانکی استفاده کنند و منابع مالی پارک های علم و فناوری هم بسیار اندک است و قادر به حمایت کافی از این شرکت ها نیستند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان و فناور اگر مشکلی در حوزه اخذ تسهیلات بانکی دارند می توانند این موارد را مطرح و نسبت به طرح شکایت اقدام کنند تا سریعا به این موارد رسیدگی شود.
وی، موضوع تجاری‌سازی محصولات را یکی دیگر از مشکلات شرکت های دانش بنیان و فناور برشمرد و اظهار داشت: بعضی از شرکت های بزرگ در کشور ما به شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری به چشم رقیب می نگرند در صورتی که شرکت های بزرگ و کوچک می توانند با هم‌ افزایی فناورانه، نقش مکمل یکدیگر را بازی کنند و این مساله ای است که در کشورهای پیشرفته در حوزه فناوری نهادینه شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از نداشتن شجاعت تصمیم گیری در برخی از مدیران، به عنوان یکی از موانع پیش روی شرکت های دانش بینان یاد کرد و گفت: محدودیت های ناخواسته و خود خواسته ای در حوزه فناوری وجود دارد که باید حل شود تا مسیر پیشرفت شرکت های دانش بنیان هموار و توسعه اقتصادی در کشور محقق شود.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات شرکت های دانش بنیان در حوزه تولید دارو، اخذ مجوزهاست که این مساله در کشورهای دیگر هم وجود دارد و باید نگرش بدبینانه در این باره کنار گذاشته شود.
برومند، همچنین به برخی از اظهارات مطرح شده در مورد ایجاد پارک های علم و فناوری تخصصی در حوزه پزشکی در کشور اشاره و بیان کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نه می تواند و نه منطقی است که زنجیره ای جداگانه مانند پارک های علم و فناوری که اکنون در کشور فعال هستند، ایجاد کند و تنها راه حل موجود در این زمینه افزایش هم افزایی و همکاری با پارک های علم و فناوری است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: ارتباط گیری وزارت بهداشت با پارک‌های علم و فناوری باید افزایش یابد تا شرکت های تخصصی و دانش بنیان بخش درمان و بهداشت نیز در این محیطی که اکنون وجود دارد، فعالیت خود را گسترش دهند.
وی اظهار داشت: یکی از سیاست های وزارت علوم مبتنی بر این است که ارتباط پارک های علم و فناوری با دانشگاه های علوم پزشکی و سایر دانشگاه ها افزایش یابد و حتی اگر این امکان وجود داشته باشد باید محل برخی از پارک های علم و فناوری را به کنار دانشگاه ها انتقال داد.
برومند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیشترین شکایت های شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در پارک های علم و فناوری در سال 97 مربوط به حوزه شناسایی و دانش بنیان بودن شرکت ها و همچنین مشکلات گمرکی بود.
او بیان کرد: حوزه دانش بنیان، نیازمند صبوری است و باید ارتباطات شرکت های فعال در این حوزه نیز تقویت شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین بیان کرد: این وزارتخانه در حال کوتاه کردن فرآیندها در حوزه فناوری است و حتی اختیارات و کارهای اجرایی در این زمینه به استانها واگذار خواهد شد.
**لزوم توجه به تحقیق و پژوهش در تولیدات دانش بنیان
رئیس پارک علم و فناوری استان فارس نیز این نشست اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان نیاز دارند که رابطه بین دانشگاه ها و پارک علم و فناوری به ویژه در حوزه تحقیق و پژوهش افزایش یابد.
فرید مُر افزود: برخی از موانعی که در حوزه فناوری وجود دارد باید با انجام کارهای فرهنگی برطرف شود تا هم‌افزایی فناورانه به ویژه در بین فعالان این عرصه افزایش یابد.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه، اخذ مجوز برای ساخت دارو، نیازمند دریافت 19مجوز است در صورتی که وارد کننده به راحتی اقدام به واردات حجم زیادی از همان دارو می کند.
رئیس پارک علم و فناوری استان فارس اضافه کرد: تا زمانی که این گونه تعارضات در کشور ما وجود دارد نمی توان انتظار داشت که شرکت های دانش بنیان به راحتی بتوانند کار و پیشرفت کنند و امیدواریم که دولت مسیر پیش روی شرکت های دانش بنیان را هموار کند.
**شرکت ها ماموریت گرا شوند
رئیس پارک علم و فناوری استان فارس همچنین بر لزوم توجه به ماموریت گرا کردن فعالیت اینگونه پارک‌ها تاکید کرد و افزود: اکنون شرکت های مستقر در این پارک ها، عرضه گرا هستند و محصولاتی را تولید می کنند که بعد به مرحله تجاری سازی رسانده و در نهایت روانه بازار کنند در صورتی که می توان با سفارش محصولات و ماموریت گرا کردن فعالیت این شرکت ها گام موثری در موفقیت آنها و در نتیجه توسعه اقتصادی کشور برداشت.
مُر بیان کرد: هم اینک 321 شرکت فناور در پارک علم و فناوری استان فارس مستقر است که از این تعداد 57 شرکت دانش بنیان است و در مجموع این شرکت ها موجب ایجاد اشتغال برای یک هزار و 626 نفر شده و در سال 97 نیز شش میلیون و 850 هزار دلار صادرات داشتند.
9873 /6118

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری احیای شب بیست و یکم رمضان در فارس

«سینماکانون» در شهرستان خرامه راه‌اندازی شود

طرح مهندس کارآموز در دانشگاه فنی شیراز برگزار می شود

کتاب «عهد نسیم» منتشر شد

ثبت نام در جشنواره تعاونی های برتر آغاز شد

شب های قدر فرصتی برای تزکیه نفس/ 5هزار مسجد فارس میزبان هستند

«موزه کلمات» با گنجینه‌ای از نامه‌های نویسندگان آغاز بکار کرد

اختصاص موزه‌ای به «سووشون» دانشور/موزه کلمات در پی کشف معانی باشد

رئیس ایکوم ایران: موزه کلمات دریچه‌ای به میراث مکتوب می‌گشاید

ظرفیت جهاد دانشگاهی را برای توسعه استان فارس بکار می گیریم

دستاوردهای مهارتی در استان فارس به جامعه معرفی شود

فراخوان نخستین جشنواره عکس "پارک کوهستانی دراک" شیراز

بررسی نقش عرفان در ذهن زبان ملاصدرا، از زبان محمدرضا خالصی

برگزاری احیای نخستین شب قدر در شیراز

زمین لرزه فراشبند را لرزاند

دشمن در برابر دین ما فعالیت می کند/توان ایجاد 30 هزار شغل در فارس

آثار 40 زن طراح گرافیک نمایش یافت/رونمایی کتاب«ساختن وشکستن گرید»

طرح راهنمای گردشگری نابینایان در شیراز رونمایی شد

لزوم مجازات مقصران احتمالی سیل اخیر شیراز

توقیف 150 قبضه اسلحه غیرمجاز/ برکناری رئیس محیط زیست فسا

توقیف 150 قبضه اسلحه غیرمجاز/مجازات رئیس محیط زیست فسا

مردم ایران دست از مقاومت بر نخواهند داشت/آزادی خرمشهر با جهادگری

75 کیلومتر آتش بر در شهرستان جهرم ایجاد شد

آمادگی نیروهای نظامی در مقابله با تهدیدات/سوم خرداد نماد خودباوری

بخشدار پاسارگاد: موزه ناتمام مجموعه جهانی پاسارگاد نیازمند تامین اعتبار است

روستای گاره جهرم در مسیر و هدف گردشگری

سینما در رمضان؛ از شکست گیشه تا طرح‌های بی‌سروصدا

یک فرهنگی: راز موفقیت بهمن بیگی نظارت بر عملکرد آموزشی بود

چرا د‌‌‌ر مصرف اولیم

استاندار فارس: دانشگاه ها نقش موثری در تبیین دیپلماسی عمومی کشور دارند

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی: آینده متعلق به حکمت متعالیه است

آثار منتخب طراحان زن در شیراز نمایش داده می شود

بزرگداشت ملاصدرا برگزار شد/ آینده اندیشه از آن حکمت متعالیه است

بخش خصوصی به سود کم قانع باشد/ اتحاد راه برون رفت از مشکلات

غربت فیلسوف همیشه در سفر در زادگاهش

500 کیلو موادمخدر در فارس کشف شد

لامرد نامزد پایتختی کتاب ایران شد

طرح سنجش سلامت برای 85 هزار نوآموز دبستانی فارس اجرا می‌شود

فروش سوالات امتحانات نهایی در فضای مجازی دروغ است

35 هکتار از اراضی ملی در شهرستان پاسارگاد رفع تصرف شد

اختصاص 5 هزار بسته غذایی و معیشتی به اقشار محروم فارس

برگزاری نمایشگاه رمضانیه در 2 ایستگاه مترو شیراز

آغاز سنجش سلامت برای 85 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان

کارگاه آشنایی با طرح پایش و سامانه پژوهشیار ویژه

ملاصدرا، احیاگر اندیشه فلسفی

برنامه های دهه کرامت فارس بررسی شد/ آمادگی برای برگزاری باشکوه

همت مردم شیراز در بازسازی 207 خانه شهرک سعدی

حمل و نقل و ترافیک شیراز نیازمند توجه بیشتر است

فروش سئوالات امتحانات نهایی در فضای مجازی دروغ است

42 کیلومتر کمربندی حفاظتی در اراضی ملی فارس ایجاد شد