پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

امام جمعه شیراز:

باید در جنگ اقتصادی از تمام توان بهره برد/ بستر روزه‌داری و بهره‌گیری از ماه رمضان فراهم شود سياسي

باید در جنگ اقتصادی از تمام توان بهره برد/ بستر روزه‌داری و بهره‌گیری از ماه رمضان فراهم شود

  بزرگنمايي:

پیام فارس - امام جمعه شیراز تاکید کرد که در راستای تحقق شعار سال نیازمند مدیران جهادی است که در عرصه جنگ اقتصادی تمام توان و نیروهای توانمند خود را برای انجام اقداماتی تاثیرگذار بسیج کرده و به کار گیرند.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه 13 اردیبهشت شیراز با یادآوری اینکه در روزهای اول سال به دلیل وقوع سیل، در باب شعار سال کمتر اقدام عملی انجام و صحبتی گفته شد، گفت: برای تحقق شعار سال اقدام عملی لازم است و چندان نیازی به گفتن نیست، آنچه هم امروز گفته می شود، یادآوری برای لزوم برنامه‌ریزی در مسیر تحقق شعار سال است.
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری از ما کارهایی خواسته و هر کس بر حسب مسئولیتش وظیفه‌ای عهده دار است، گفت: اگر می‌خواهیم تولید را رونق دهیم، باید بپذیریم که موانعی در کار است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه نسبت به دو مسئله در استان فارس حساسیت دارد، گفت: مجموعه‌ای از کارخانه‌های صنایع غذایی در شمال فارس داریم که باید مورد حمایت قرار گیرند، نکنیم کاری که جوان فکر کند صنعتی که می‌تواند صد نفر مثل او را سر کار ببرد، به دلیل حمایت نشدن از سوی ما زمین بخورد.
وی با تصریح اینکه باید در زمان تحریم از سوی آمریکا و زمانیکه به مردم تضمین می‌دهیم که کار برای آنان ایجاد کنیم، مسائل تسهیل شود و گیرهای دولتی‌ها به مردم حل شود، گفت: نباید بگوییم مقررات این را می‌گوید؛ مقررات برای دوره غیر جنگ کارآیی دارد، امروز در دوران جنگ اقتصادی با تمام استکبار هستیم، چرا بعضی آقایان حواسشان نیست.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه جهاد و لزوم حضور مدیران جهادی امروز به خوبی نمود دارد، گفت: امروز باید مدیر جهادی راس کار باشد، کسی که بتواند مشکلات را موضعی رسیدگی و حل کند نه اینکه بگوید مقررات است؛ زمان جنگ باید نیروهای توانمند و توانمندی افراد مشخص شود.
او با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در خصوص جنگ بنی اسرائیل و جالوت، تاکید کرد: مدیر جهادی کسی است که در عرصه سختی بگوید کار مردم را راه انداخته‌ام و انجام داده‌ام. ما از مدیران انتظار داریم در این عرصه جنگ اقتصادی توان خود را کاملا برای حضور در این عرصه نشان بدهند.
امام جمعه شیراز در یادآوری اقداماتی که باید از سوی مدیران انجام شود، تذکراتی داد و گفت: برای راه‌اندازی چهار پتروشیمی در جنوب فارس، پول نقدی آماده شده، اینکه بگوییم این کار در جای دیگر اقدام شود یعنی استان و شهر خود را محروم کرده‌ایم.
آیت‌الله دژکام از مدیران مرتبط خواست که با جذب اعتبارات مربوط به احداث چهار پتروشیمی مصوب در فارس، نسبت به هزینه کرد درست و راه‌اندازی این واحدهای تولیدی و بسترسازی برای ایجاد و توسعه صنایع پایین دستی اقدام کنند.
امام جمعه شیراز همچنین لزوم توجه به توسعه صادرات را یادآور شد و گفت: اگر جنسی تولید شد و مصرف بازار داخل را نداشت، باید صادر شود، این موضوع را باید مدیران عرصه بازرگانی، اعم از سازمان مربوطه، گمرک، اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و سایر مدیران استانی مرتبط متوجه باشند و مشکلات آن راحل کرده و برای صادر کننده ظرفیت ایجاد کنند.
وی یکی از مسائل ضروری در این دوران را فعال کردن بخش خصوصی دانست و گفت: قطعا سرمایه و امکانات دولتی برای رفع تمام نیازها پاسخگو و کافی نیست، مدیر کسی که سرمایه گذار آورده و از او حمایت کند تا پشیمان بازنگردد، این موضوع خیلی همت می خواهد و مسئولان حتما راه را بلد هستند.
امام جمعه شیراز همچنین اصلاح و تقویت نظام بانکی را از ضرورت‌های رونق تولید برشمرد و گفت: نگاهی که امروز وجود دارد و این موضوع ربای مرکب را باید حذف کرد؛ ضمن تشکر از دادگستری فارس، امیدواریم رئیس کل جدید پیگیر این موضوع که قبلا هم مباحث آن مطرح شده است، باشند.
نماینده ولی فقیه در فارس با یادآوری اینکه از نظر مراجع تقلید، گرفتن ربح مرکب، حرام است، گفت: نمی دانم چرا بانک‌ها اینطور سر مردم می آورند، خدا راضی نیست و مراجع هم تاکید کرده‌اند که گرفتن جریمه و ربح مرکب حرام است.
آیت‌الله دژکام همچنین بر لزوم توجه جدی به تجارت دانش بنیان تاکید و خاطرنشان کرد که تفکرات و توانمندی‌هایی در این زمینه در فارس وجود داشته و امروز هم باید با حمایت مدیریت ارشد و سایر مدیران، زمینه رشد و بالندگی آنها فراهم شود.
امام جمعه شیراز در خطبه اول نماز هم با اشاره به حدیثی از پیامبر مکرم اسلام(ص)، پیرامون اهمیت ماه مبارک رمضان، تاکید کرد که باید عظمت این ماه که برترین ایام سال است را به خوبی درک کرد و از آن بهره برد.
آیت الله دژکام در خطبه‌ی اول نماز جمعه شیراز با بیان اینکه گاهی از عظمت الهی غافل شده و متوجه تاکیدات پیامبر(ص) نیستیم، گفت: زمانیکه میهمان یک شخصیت مهم شهر هستیم چقدر برایش برنامه ریزی می کنیم، در ماه رمضان، خداوند برای میهمانی دعوت کرده است.
وی با بیان اینکه در ماه رمضان خداوند انسان را گرامی داشته، گفت: کرامت برای انسان آن درجه است که اگر از پروردگار چیزی مطالبه کند، خداوند دستش را بر نمی گرداند و دعاها مستجاب خواهد شد.
امام جمعه شیراز با تاکید براینکه با توجه به روایات مختلف، تمام کارهای فرد روزه‌دار، عبادت محسوب شده و به حسابش نوشته می شود، به توصیه‌های پیامبر مکرم اسلام(ص) در خصوص ماه رمضان اشاره و اضافه کرد: پیامبر می‌فرماید با نیت صادق و قلب طاهر از خداوند بخواهیم که برای روزه‌داری به ما صبر و توفیق عطا فرماید.
او با بیان اینکه به گفته بزرگان اگر دل انسان متوجه غیر از خدا بود، طاهر نیست، گفت: آنکه فکر می‌کند امکانات یا فردی را دارد و می تواند کاری را انجام دهد، به غیر خدا متوجه شده است؛ کسی که قلبش با خدا هست، می‌داند که هیچ کس کاره ای نیست و کار دست خداوند است.
او تاکید کرد که هر کس نگاهش به غیر از خدا بود، به هیچ موفقیتی دست نمی یابد، شاه که به آمریکا تکیه داشت و برخی از سیاسیون که مدعی بودند حمایت کامل مردم را دارند، از این نمونه ها دانست که به واسطه چشم داشتن به غیرخدا، موفقیتی نداشته و شکست خورده اند.
امام جمعه شیراز گفت: خداوند به عزت و جلال خودش قسم خورده که اگر کسی به در خانه غیر از او برود، امیدش را نا امید خواهد کرد.
نماینده ولی فقیه در فارس با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان، باید به فقرا صدقه داد و متوجه کارتن خوابها بود، لزوم توجه بیشتر به همسایگان، احترام به بزرگترها و رحم به کوچکترها، بازداشتن زبان و گوش و چشم از گناه و ... را هم مورد تاکید قرار داد.
امام جمعه شیراز همچنین از مدیران و دستگاه‌های مسئول خواست که زمینه و مقدمات را برای روزه‌داری مومنان فراهم کنند و گفت: مدیران، بالاخص نیروی انتظامی که خیلی زحمت می کشند، به صورت ویژه توجه داشته و دارند و قطعا تذکراتی را مطرح خواهند کرد.
آیت الله دژکام با بیان اینکه دادگستری و دادستانی و نیروی انتظامی و امر به معروف و نهی از منکر از دستگاه های درگیر این مسائل هستند، لزوم برنامه ریزی برای ماه مبارک رمضان و برگزاری جلساتی برای توجیه و هماهنگی اصناف و گروه‌های مختلف با هدف رعایت دقیق چارچوب‌های شرعی و قانونی را متذکر شد.
امام جمعه شیراز تاکید کرد که قرار بر سخت گیری غیر منطقی نیست و در این مسیر باید حرف اصناف و گروه‌های مختلف اگر خارج از چارچوب قانون و شرع نیست شنیده شده و مورد توجه قرار گیرد زیرا هدف رعایت احترام ماه مبارک رمضان و فراهم شدن بستر مناسب برای روزه‌داری تمام مومنان است.
نماینده ولی فقیه در همچنین با اشاره به اینکه گفتن و انتشار هر حرف و مطلبی در فضای مجاز صحیح نیست، کنترل‌های پلیس فتا و قوه قضائیه در این زمینه را ضروری دانست که باید تداوم یابد.
او گفت: زمانیکه این تکنولوژی و ابزارها توسط کشورهای رقیب، به عنوان ابزار قدرت وارد کشور و جامعه شد، کار به جایی رسید که گفتیم شبیخون فرهنگی است و درست هم بود، اما امروز ما از موضع دفاعی به موضع آفندی تغییر وضعیت داده ایم و در این عرصه سربازان قوی به میدان آمده‌اند، علامت اینکه دشمن شکست خورده آنست که برخی را حذف و سانسور می کنند.
نماینده ولی فقیه در فارس اضافه کرد: دشمن مدعی بود که فضا آزاد است، هر که هرچه می خواهد بگوید، اما امروز می بینیم که سانسور و حذف می شود؛ دشمن خیلی نامرد هست، تا زمانی مدعی آزادی فضا بود که فکر می کرد زور دست خودشان هست، وقتی کار برعکس شد، حاضر به میدان دادن نیستند.
امام جمعه شیراز با تصریح اینکه درهای بیان مسائل بر روی ما بسته نیست، گفت: این روزها لحظات آخر عمر استکبار است و آنان حرکت‌های مذبوحانه‌ای انجام می دهند. ما امیدواریم که به زودی علائم شکست کامل استکبار به شکلی واضح و جبران ناپذیر، مشاهده شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساخت و سازها اصولی و برمبنای الگویی واحد نیست

شیعه علی شدن نیازمند هدایت و جذبه الهی و همراهی فرد است

هنرمندان تئاتر خیابانی کودک از 11 استان کشور مهمان شیراز می‌شوند

دبیرخانه جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند کودک در شیراز آغاز به کار کرد

نخستین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند کودک شیراز پایان یافت

آرامش امروز مرهون فداکاری پاسداران و جانبازان است

باغ‌موزه دفاع‌مقدس شیراز و 2 دهه انتظار برای بهره‌برداری

انتقاد از آقازاده‌ها و دفترچه درمان در نشست صمیمی آزادگان با استاندار فارس

هزینه 250 میلیون دلاری برای طراحی صندوق پژو 206

غول تجاری سازی، سد راه شرکت های دانش بنیان فارس است

رسانه‌‎ها و خبرنگاران دغدغه‌های رهبری را فراموش نکنند

رای مردم بر نگاه حزبی ارجحیت دارد

دکتر امیر محبیان: «انحصار قدرت» از آفات نظام حزبی است

فجرسپاسی شیراز و فرصت های پیش رو برای بازگشت به لیگ برتر

نگاهی به تیم های فجر و قشقایی شیراز در آغاز لیگ دسته یک فوتبال

تکیه به باور

سامانه ای برای 6 نبرد

اس 300 ایرانی آماده تحویل به نیروهای مسلح شد

قیمت خودروهای پرفروش 98/05/23

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/05/23

زمان خروج و مقصد سالار آقاخان فاش شد

حجتی: ارزش تولیدات کشاورزی ایران بیش از 70 میلیارد دلار است

معاون استاندار فارس:‌ نگاه دولت به توسعه متوازن همه مناطق استان است

طرح‌هایی که وزیر جهادکشاورزی در غیاب خبرنگاران افتتاح کرد

توسعه کشت گلخانه‌ای راه‌حل کاهش مشکلات آبی کشور است

توسعه صنایع کوچک رمز گسترش فعالیت‌های اقتصادی است

انتقام خون شهید صارمی را به فاصله کوتاهی بعد از شهادتش گرفتیم

فرماندار شیراز: هواداران و مخالفان مهدی حاجتی، قانون را مطالبه کنند

تدارک فارس برای انتخابات پرشور در اسفند 98

معاون وزارت صمت بر توسعه صنایع مبتنی بر شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد

زنگ انتخابات در استان فارس به صدا درآمد

تمهیدات مسئولان فارس برای تضمین سلامت انتخابات آینده

استاندار فارس: صنایع کوچک رمز پیشرفت اقتصاد آینده است

ضرورت توسعه صنایع مبتنی بر شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های بومی

استاندار فارس: توسعه صنایع کوچک رمز گسترش فعالیت‌های اقتصادی در دهه‌های آینده است

استاندار فارس: خروجی فعالیت دستگاه‌ها تسهیل کار مردم باشد؛ نه گستردگی تشکیلات

مکان های تاریخی فارس افزون بر 1.8 میلیون بازدیدکننده داشت

ورود گردشگران خارجی به فارس 12 درصد افزایش یافت

افزایش بازدید گردشگران خارجی از اماکن تاریخی فارس

کمترین تورم مسکن در 5 منطقه‌ی جنوبی تهران

ارتش در استان فارس برای ساخت صحن مطهر امام حسین(ع) مشارکت می کند

استاندار فارس: ترویج فرهنگ غدیر، حرکت در مسیر تکامل جامعه است

ارتش جمهوری اسلامی در آمادگی صد درصدی قرار دارد

باید از ظرفیت خیران برای حل معضلات اجتماعی بهره گیریم

مدیرکل ورزش و جوانان فارس: دولت متولی ورزش حر فه ای نیست

مدیرکل ورزش وجوانان فارس: به تیم های فجر و قشقایی شیراز کمک مالی شد

هواداران تیم فجرنگران نباشند خبرهای خوشی در راه است

کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی مهمترین اولویت دولت دوازدهم است/اختصاص 180 میلیارد ریال برای بهسازی مناطق حاشیه نشین قم

پنهان نکردن آسیب های اجتماعی رویکرد دولت تدبیر و امید است

معاون استاندار فارس:مشکلات حوزه اجتماعی با پنهان‌کاری حل نمی‌شود