پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام خبر داد:

برگزاری اجلاس بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در شیراز علمي

برگزاری اجلاس بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در شیراز

  بزرگنمايي:

پیام فارس - رئیس مرکز منطقه ‌ ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام، ضمن تشریح برنامه‌های امسال این مرکز، گفت: اجلاس ملی و بین‌المللی ارزیابی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی، از مهمترین برنامه‌های امسال است که خرداد ماه برگزار خواهد شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس دکتر محمدجواد دهقانی یکشنبه 15 اردی‌بهشت در یک کنفرانس خبری گفت: امسال در خردادماه و براساس برنامه‌ریزی انجام شده، دومین اجلاس بین المللی و سیزدهمین کنفرانس ملی ارزیابی کیفیت در نظام‌های دانشگاهی با همکاری وزارت علوم در شیراز برگزار خواهد شد.
دهقانی با بیان اینکه برنامه ‌ های امسال، با نگاه و رویکرد بین المللی و عملکردی بومی تدوین شده است، گفت: یکی از مسائل مهم مد نظر وزارت علوم که در قالب یک آیین نامه نیز تدوین و ابلاغ شد، سر و سامان دادن به برگزاری همایش‌های علمی در سراسر کشور است .

وی این اقدام را برای ارتقاء کیفی همایش‌ها و کنفرانس‌ها و رویدادهای علمی برگزار شده توسط دانشگاه‌ها، بسیار مهم و تاثیرگذار ارزیابی و اضافه کرد: براساس همین دستورالعمل، از امسال تنها همایش‌هایی در سامانه این مرکز نمایه خواهد شد که دارای شرایط مناسب علمی و شاخص‌های مد نظر باشند.
دهقان خاطرنشان کرد که در این ارتباط دانشگاه ‌ ها و انجمن‌های برگزار کننده، سوابق علمی گروه برگزار کننده و .... مد نظر است، گفت: آیین نامه ارزیابی نشریات با دوره‌های انتشار مختلف نیز تصویب و اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، این تولیدات علمی را ارزیابی خواهد کرد.
سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام ( ISC ) همچنین با اشاره به برگزاری نشست دبیران آیسسکو در سال گذشته، آن رویداد را اجلاسی موفق ارزیابی کرد که در تصویر کشیدن امکانات و فضای کالبدی این مرکز به اعضا بسیار موثر بود.

او ادامه داد: یکی از برنامه‌های مهم امسال، نشت اعضای کمیته اجرایی ISC در شیراز خواهد بود که طی روزهای بیست و یکم و بیست و دوم خردادماه با حضور نمایندگان وزرای علوم کشورهای پاکستان، ترکیه، مالزی، نیجریه، عراق و عمان، حضور خواهند داشت.
سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام خاطرنشان کرد که این نشست با هدف تبیین و تعریف سیاست‌های سالانه ISC برگزار خواهد شد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی همچنین برگزاری بیست و دومین کنگره همکاری دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی را از دیگر برنامه‌های این مرکز اعلام و اضافه کرد: این کنگره قرار است در دیماه امسال و با همکاری دانشگاه‌های استان فارس و انجمن ایرانی پیشبرد همکاری دانشگاه و صنعت برگزار شود.
دهقانی با یادآوری اینکه برگزاری چنین رویدادهایی، شیراز را بیش از گذشته مرکز توجه اندیشمندان، اساتید و دانش‌پژوهان ایران و جهان قرار خواهد داد، گفت: در این اجلاس سعی خواهد شد تا از تمام نخبگان حوزه‌های صنعت و دانشگاه دعوت شود و خروجی مناسبی را شاهد باشیم.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی علوم و فناوری در ادامه از برگزاری نشست سردبیران نشریات علمی سراسر کشور در شیراز خبر داد و با یادآوری اینکه این برنامه نیمه دوم امسال برگزار خواهد شد، گفت: هدف اصلی این نشست، برنامه ریزی و تلاش برای کیفی سازی نشریات در راستای تحقق سیاست‌های وزارت علوم است.
دهقانی با بیان اینکه هم اینک بالغ بر 2 هزار نشریه علمی در بخش‌های مختلف در کشور منتشر می‌شود، گفت: این فضا نیاز به ساماندهی دارد و امیدواریم با برگزاری نشست سردبیران، براساس اهداف آیین نامه وزارت علوم، نشریات علمی ارزیابی و ساماندهی شود.
وی یکی از برنامه‌های مرکز اطلاع رسانی علوم و فناوری و همچنین پایگاه استنادی جهان اسلام را ایجاد شاخه‌ها و شعبه‌های مختلف در دانشگاه‌های معتبر سایر کشورهای منطقه و جهان با هدف ارائه خدمات پایگاه داده‌ای موجود، اعلام کرد.
دهقانی با یادآوری اینکه امروز در دانشگاه‌های معتبر جهان بالغ بر 300 کرسی زبان فارسی وجود دارد، گفت: ایجاد شعب و شاخه‌های این مرکز و پایگاه در دانشگاه‌هایی که دارای کرسی زبان فارسی است، اولویت دارد تا بتوانیم زمینه هدف ترویج و توسعه و معرفی ادبیات و زبان فارسی در کشورهایی که در دانشگاه‌ها کرسی زبان فارسی دارند .

این استاد دانشگاه یادآور شد که این موضوع محدود به دانشگاه‌های منطقه یا کشورهای اسلامی نیست و درخواست‌هایی نیز از طرف دانشگاه‌های اروپایی وجود دارد.
دهقانی با اشاره به تلاش‌های برنامه‌ریزی و اجرا شده برای ایجاد ارتباط و گسترش فعالیت‌ها در کشورهای غیر اسلامی خصوصا کشورهای واقع در جنوب شرق آسیا، از آغاز تعاملات با اجلایی آهایی، که 24 کشور عضو دارد، خبر داد و ابراز امیدواری کرد که به زودی تفاهمنامه‌ای در این رابطه مبادله شود.
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و فناوری در ادامه از آغاز همکاری را کشورهای عضو دی هشت، براساس تفاهمنامه مبادله شده در نشست استانبول، خبر داد و گفت: کشورهای دی هشت شامل ایران، ترکیه، مالزی، اندونزی، پاکستان، بنگلادش، نیجریه و مصر، بالغ بر 70 درصد تولیدات علمی جهان اسلام را به خود اختصاص داده اند.
دهقان هدف از این همکاری را نمایه سازی فعالیت‌ها، تولیدات علمی و پژوهشی کشورهای عضو دی هشت در مرکز اطلاع رسانی و فناوری و پایگاه استنادی جهان اسلام عنوان کرد.
|
سرپرست ISC با بیان اینکه در سال 2018 اولین نظام رتبه بندی دانشگاه‌های دنیا در این مرکز کلید زده شد و امسال کار دنبال می شود، گفت: این اقدام با هدف رصد جایگاه دانشگاه‌های کشورهای اسلامی خصوصا ایران و کاهش نیاز به نظام‌های رتبه بندی جهانی در این زمینه، انجام شده است.
دهقانی با تصریح اینکه توانایی این مهم در پایگاه استنادی جهان اسلام وجود دارد، گفت: مهمترین دستاورد این حوزه، تجمع اطلاعات تمام دانشگاه‌ها در پایگاه و رصد جایگاه امروز و پیش بینی آینده است.
سرپرست ISC ابراز امیدواری کرد که رتبه بندی بین‌المللی ISC به جهان معرفی شده و معروف شود، گفت: از رسوب دانشی که با این اقدام ایجاد می شود می توان برای بین المللی کردن دستاوردهای کشورهای جهان اسلامی بهره برد.
|
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حبوبات و تخم مرغ به جای گوشت آری یا نه؟

بزرگداشت 2 ریاضیدان برجسته کشور در دانشگاه شیراز

جشن 10 هزارمین عمل پیوند عضو در شیراز انجام شد

زیرساخت‌های پیوند عضو در کشور تسهیل می شود

انجام سالانه 600 پیوند کبد در شیراز/صدور دانش پیوند عضو از شیراز

تیم عملیاتی برای جمع آوری مبانی علمی طب سنتی تشکیل شود

سالانه بیش از 500 عمل پیوند کبد در شیراز انجام می شود

پیشتازی شیراز از اروپا و آمریکا در پیوند کبد

ده هزارمین پیوند عضو در شیراز همزمان با سفر وزیر بهداشت

وزیر بهداشت وارد شیراز شد

انتقال دانش پیوند اعضای شیراز به دیگر کشورهای دنیا

آینده‌ای درخشانتر پیش روی پزشکی شیراز و ایران قرار دارد

ده هزارمین پیوند تلاقی 2رویای بزرگ در بیمارستان پیوند اعضای بوعلی سینا است

وزیر بهداشت فردا به فارس سفر می‌کند

توزیع کتاب‌های درسی متوسطه از سوم شهریور آغاز می‌شود

اعلام زمان ثبت نام پذیرفته شدگان مدارس خاص در فارس

هیچ جایی در جهرم، مجوز آموزش طب سنتی و حجامت ندارد

نبود فرهنگ هم‌افزایی چالشی پیش‌روی پارک‌های علم و فناوری است

رونمایی از 10 محصول جدید دانش بنیان در شیراز

برگزاری ١٠ رویداد استارتاپی تا پایان امسال در فارس

جراحی‌های تومور و نخاع به شکل هفتگی مانیتور می‌شود

فرونشست؛ ویران‌گر بی‌هیاهو

تغذیه انحصاری با شیر مادر زیربنای سلامت

رونمایی از محصولات جدید شرکت‌های دانش بنیان علوم پزشکی شیراز

دستفروشی کتاب و حقوقی که نادیده گرفته می شود

بابایی: نادیده گرفتن ظرفیت‌های جهاد ظلم به کل جامعه است.

واکنش‌ها به پزشک متخصص اعصاب که پرستار را در شیراز کتک زد

دانش‌آموز شیرازی بر سکوی دوم المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک ایستاد

راه‌اندازی رشته‌های گردشگری و هتلداری در دانشکده فنی شیراز

راهکارهایی برای جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه

پیام تبریک رییس جهاددانشگاهی فارس به مناسبت "روز خبرنگار"

برگزاری آزمون استخدامی آتش نشانی در 21 حوزه فارس/ اعلام نتایج طی یکماه آینده

ظرفیت جهاددانشگاهی به خوبی دیده نشده است

سه دارنده رتبه تک‌ رقمی کنکور فارس از قلم افتادند

دانشگاه‌های نسل سوم می‌توانند تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند

راهکارهایی برای جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه

جهاددانشگاهی با اتکاء به توان تخصصی پاسخگوی نیازهای امروز جامعه است

راه اندازی دومین بانک شیر مادر کشور در شیراز

طرح نسخه‌نویسی الکترونیک در دو راهی بیم و امید

کارخانه نوآوری، گامی برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان

امضای تفاهمنامه بین مسئولان ارشاد و جهاددانشگاهی فارس

افتتاح مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه شیراز

حذف 5 رشته دانشگاه سلمان فارسی کازرون منتفی شد

نقش مهم دوره پیش‌دبستانی در کاهش افت تحصیلی دانش آموزان

پوچی درون چرایی و راهکارهای پیشگیری

دوره توانمندسازی اعضای هیات علمی دانشگاه فنی کشور برگزار شد

چهارمین همایش ملی مهندسی پزشکی در شیراز برگزار می شود

خطرات درمان دیرهنگام زردی نوزاد

چهارمین همایش ملی مهندسی پزشکی در شیراز برگزار می‌شود

نشست «مقایسه‌ موسیقایی شعر حافظ و ترجمه‌های انگلیسی آن» برگزار شد