پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام خبر داد:

برگزاری اجلاس بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در شیراز علمي

برگزاری اجلاس بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در شیراز

  بزرگنمايي:

پیام فارس - رئیس مرکز منطقه ‌ ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام، ضمن تشریح برنامه‌های امسال این مرکز، گفت: اجلاس ملی و بین‌المللی ارزیابی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی، از مهمترین برنامه‌های امسال است که خرداد ماه برگزار خواهد شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس دکتر محمدجواد دهقانی یکشنبه 15 اردی‌بهشت در یک کنفرانس خبری گفت: امسال در خردادماه و براساس برنامه‌ریزی انجام شده، دومین اجلاس بین المللی و سیزدهمین کنفرانس ملی ارزیابی کیفیت در نظام‌های دانشگاهی با همکاری وزارت علوم در شیراز برگزار خواهد شد.
دهقانی با بیان اینکه برنامه ‌ های امسال، با نگاه و رویکرد بین المللی و عملکردی بومی تدوین شده است، گفت: یکی از مسائل مهم مد نظر وزارت علوم که در قالب یک آیین نامه نیز تدوین و ابلاغ شد، سر و سامان دادن به برگزاری همایش‌های علمی در سراسر کشور است .

وی این اقدام را برای ارتقاء کیفی همایش‌ها و کنفرانس‌ها و رویدادهای علمی برگزار شده توسط دانشگاه‌ها، بسیار مهم و تاثیرگذار ارزیابی و اضافه کرد: براساس همین دستورالعمل، از امسال تنها همایش‌هایی در سامانه این مرکز نمایه خواهد شد که دارای شرایط مناسب علمی و شاخص‌های مد نظر باشند.
دهقان خاطرنشان کرد که در این ارتباط دانشگاه ‌ ها و انجمن‌های برگزار کننده، سوابق علمی گروه برگزار کننده و .... مد نظر است، گفت: آیین نامه ارزیابی نشریات با دوره‌های انتشار مختلف نیز تصویب و اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، این تولیدات علمی را ارزیابی خواهد کرد.
سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام ( ISC ) همچنین با اشاره به برگزاری نشست دبیران آیسسکو در سال گذشته، آن رویداد را اجلاسی موفق ارزیابی کرد که در تصویر کشیدن امکانات و فضای کالبدی این مرکز به اعضا بسیار موثر بود.

او ادامه داد: یکی از برنامه‌های مهم امسال، نشت اعضای کمیته اجرایی ISC در شیراز خواهد بود که طی روزهای بیست و یکم و بیست و دوم خردادماه با حضور نمایندگان وزرای علوم کشورهای پاکستان، ترکیه، مالزی، نیجریه، عراق و عمان، حضور خواهند داشت.
سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام خاطرنشان کرد که این نشست با هدف تبیین و تعریف سیاست‌های سالانه ISC برگزار خواهد شد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی همچنین برگزاری بیست و دومین کنگره همکاری دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی را از دیگر برنامه‌های این مرکز اعلام و اضافه کرد: این کنگره قرار است در دیماه امسال و با همکاری دانشگاه‌های استان فارس و انجمن ایرانی پیشبرد همکاری دانشگاه و صنعت برگزار شود.
دهقانی با یادآوری اینکه برگزاری چنین رویدادهایی، شیراز را بیش از گذشته مرکز توجه اندیشمندان، اساتید و دانش‌پژوهان ایران و جهان قرار خواهد داد، گفت: در این اجلاس سعی خواهد شد تا از تمام نخبگان حوزه‌های صنعت و دانشگاه دعوت شود و خروجی مناسبی را شاهد باشیم.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی علوم و فناوری در ادامه از برگزاری نشست سردبیران نشریات علمی سراسر کشور در شیراز خبر داد و با یادآوری اینکه این برنامه نیمه دوم امسال برگزار خواهد شد، گفت: هدف اصلی این نشست، برنامه ریزی و تلاش برای کیفی سازی نشریات در راستای تحقق سیاست‌های وزارت علوم است.
دهقانی با بیان اینکه هم اینک بالغ بر 2 هزار نشریه علمی در بخش‌های مختلف در کشور منتشر می‌شود، گفت: این فضا نیاز به ساماندهی دارد و امیدواریم با برگزاری نشست سردبیران، براساس اهداف آیین نامه وزارت علوم، نشریات علمی ارزیابی و ساماندهی شود.
وی یکی از برنامه‌های مرکز اطلاع رسانی علوم و فناوری و همچنین پایگاه استنادی جهان اسلام را ایجاد شاخه‌ها و شعبه‌های مختلف در دانشگاه‌های معتبر سایر کشورهای منطقه و جهان با هدف ارائه خدمات پایگاه داده‌ای موجود، اعلام کرد.
دهقانی با یادآوری اینکه امروز در دانشگاه‌های معتبر جهان بالغ بر 300 کرسی زبان فارسی وجود دارد، گفت: ایجاد شعب و شاخه‌های این مرکز و پایگاه در دانشگاه‌هایی که دارای کرسی زبان فارسی است، اولویت دارد تا بتوانیم زمینه هدف ترویج و توسعه و معرفی ادبیات و زبان فارسی در کشورهایی که در دانشگاه‌ها کرسی زبان فارسی دارند .

این استاد دانشگاه یادآور شد که این موضوع محدود به دانشگاه‌های منطقه یا کشورهای اسلامی نیست و درخواست‌هایی نیز از طرف دانشگاه‌های اروپایی وجود دارد.
دهقانی با اشاره به تلاش‌های برنامه‌ریزی و اجرا شده برای ایجاد ارتباط و گسترش فعالیت‌ها در کشورهای غیر اسلامی خصوصا کشورهای واقع در جنوب شرق آسیا، از آغاز تعاملات با اجلایی آهایی، که 24 کشور عضو دارد، خبر داد و ابراز امیدواری کرد که به زودی تفاهمنامه‌ای در این رابطه مبادله شود.
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و فناوری در ادامه از آغاز همکاری را کشورهای عضو دی هشت، براساس تفاهمنامه مبادله شده در نشست استانبول، خبر داد و گفت: کشورهای دی هشت شامل ایران، ترکیه، مالزی، اندونزی، پاکستان، بنگلادش، نیجریه و مصر، بالغ بر 70 درصد تولیدات علمی جهان اسلام را به خود اختصاص داده اند.
دهقان هدف از این همکاری را نمایه سازی فعالیت‌ها، تولیدات علمی و پژوهشی کشورهای عضو دی هشت در مرکز اطلاع رسانی و فناوری و پایگاه استنادی جهان اسلام عنوان کرد.
|
سرپرست ISC با بیان اینکه در سال 2018 اولین نظام رتبه بندی دانشگاه‌های دنیا در این مرکز کلید زده شد و امسال کار دنبال می شود، گفت: این اقدام با هدف رصد جایگاه دانشگاه‌های کشورهای اسلامی خصوصا ایران و کاهش نیاز به نظام‌های رتبه بندی جهانی در این زمینه، انجام شده است.
دهقانی با تصریح اینکه توانایی این مهم در پایگاه استنادی جهان اسلام وجود دارد، گفت: مهمترین دستاورد این حوزه، تجمع اطلاعات تمام دانشگاه‌ها در پایگاه و رصد جایگاه امروز و پیش بینی آینده است.
سرپرست ISC ابراز امیدواری کرد که رتبه بندی بین‌المللی ISC به جهان معرفی شده و معروف شود، گفت: از رسوب دانشی که با این اقدام ایجاد می شود می توان برای بین المللی کردن دستاوردهای کشورهای جهان اسلامی بهره برد.
|
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرکز مانیتورینگ بلندمدت صرع در شیراز راه‌اندازی شد

اجرای طرح غربالگری سلامت با 112 پایگاه در شیراز

آموزش بهترین راهکار پیشگیری از اعتیاد است

آغاز طرح پایلوت مهندس کارآموز از ٢٠ خرداد در فارس

تحولی خوب را در جهاددانشگاهی فارس شاهدیم/ آمادگی برای کمک به توسعه مطلوبتر فارس

شیوع سرطان در ایران نگران کنند نیست

آمار سرطان در کشور از میانگین جهانی کمتر است

مراقب کلاهبرداران ارائه دهنده سئوالات امتحانات نهایی باشید

افتتاح 2 آزمایشگاه تحقیقاتی در دانشگاه شیراز

برگزاری نشست تخصصی جشنواره هنر رضوان در دانشگاه شیراز

دعوت از سی ساله‌ها برای خوداظهاری در طرح بسیج کنترل فشارخون

برگزاری نشت تخصصی پروژه‌های شهری در جهاددانشگاهی فارس

دریافت عضو از بیماران مرگ مغزی یا اقوام نزدیک انجام می شود

برپایی برنامه های هفته نجوم در مراکز کانون پرورش فارس

دومین فستیوال “معمار شیراز” 29 اردی‌بهشت آغاز به کار می‌کند

روابط عمومی علمی را دریابیم

45 پیوند مغز استخوان در بیمارستان آنکولوژی امیر شیراز

زوج جهرمی دستگاه کاهنده خطا در آزمایش های شیمی اختراع کردند

محصولات لبنی سالم تضمین کننده سلامت است/ کشک تاثیرگذارترین محصول لبنی

انجام 45 پیوند مغز استخوان سال گذشته در بیمارستان امیر شیراز

آغاز نخستین پویش "دانش آموز ایرانی"ویژه فرهنگیان و دانش آموزان فارسی

ابتلای 22 درصد از جمعیت بالای 30 سال فارس به فشارخون

رویکرد مسئله محوری اتاف پاسخگوی نیازهای سازمان‌ها است

بیماران مبتلا به ام اس از داروی ایرانی استفاده کنند

استاد دانشگاه: رادار هواشناسی شیراز را از حصار امواج رادیویی نجات دهید

بیماران مبتلا به ام اس از داروی ایرانی استفاده کنند

توسعه همکاری‌های دانشگاه پوآتیه فرانسه با دانشگاه علوم پزشکی شیراز

پویش کنترل فشارخون بالا ، نجات بخش خانواده هاست

افزایش 10 تا 60 درصدی جوایز تحصیلی مستعدان برتر

97 درصد از داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود

روایت های متفاوت از تخریب لانه پرندگان در شیراز

لانه دهها پرنده در هرس بی موقع درختان شیراز تخریب شد

افتتاح مجتمع آموزشی فرهنگی غیر دولتی پسرانه هدایت شیراز

نقش کم تحرکی و مصرف فست فود در بیماری آسم/ شیوع 11 درصدی آسم در کودکان و نوجوانان

«هفته حرفه؛ هنرمند» در شیراز برگزار می‌شود

پیشرفت هر کشوری حاصل فکر و اندیشه معلمان است

سرپرست مدیریت روابط عمومی دانشگاه منصوب شد

آغاز ثبت‌نام سنجش هوش پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان

مهمترین مشکلات رایج در روزه داری و راهکارهای رفع آنها

برگزاری اجلاس بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در شیراز

رشد تولید علم در ایران 5.5 برابر متوسط جهانی است

استاد دانشگاه به خاطر 5 دهه فعالیت ادبی در شب شعر شیراز تجلیل شد

اساتید دانشگاه دانشجویان را به سمت نیازهای واقعی جامعه هدایت کنند

معلم تاثیرگذارترین مولفه در توسعه متوازن است

همکاری های دوجانبه بین دانشگاههای ایران و مجارستان قابل توسعه است

کشور از فقدان گفت و گو رنج می‌برد/ باید از تنگ نظری‌ها پرهیز کرد

مراسم اختتامیه پنجمین کارگاه سابقه قوام الدین شیرازی برگزار شد

چگونه از آلرژی‌های فصلی در امان باشیم؟

تاکید بر استفاده از خیران در تامین منابع طرح‌های پژوهشی دانشگاه‌ها

اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواده در ٢٣ استان