پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

تالاسمی ، دخمه دردها اجتماعي

تالاسمی ، دخمه دردها

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - هر چند بیماران تالاسمی در دخمه جانکاه این بیماری با مشکلات زیادی مانند کمبود دارو، هزینه سرسام آور درمان ، عدم همکاری بیمه‌ها و انبوهی از مشکلات روبرو هستند اما همه رویکردها به سمت کاهش مشکلات این بیماران در مراکز بهداشتی و درمانی برنامه ریزی شده است.
بیماران تالاسمی در صورت عدم دسترسی به دارو باید درد‌های طاقت فرسایی را تحمل کنند و برای تسکین درد‌هایشان باید از مسکن‌های اعتیادآوری مانن، مورفین و پتیدین استفاده کنند که در دراز مدت باعث اعتیاد آنان می‌شود.
این بیماری یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مزمن ارثی است و بر اساس آمارهای منتشر شده حدود 20هزار بیمار تالاسمی در کشور وجود دارد که بیشترین تعداد را به ترتیب استان های سیستان و بلوچستان، مازندران، هرمزگان، فارس، خوزستان و گیلان به خود اختصاص دادند.
در این بیماری، به دلیل تزریق مکرر خون و تجمع آهن در بدن، عوارض متعددی ایجاد می‌شود که با انجام درمان منظم و مرتب می‌توان آن‌ها را تا حدود زیادی کاهش داد.
نتایج مطالعات پزشکی بیانگر آن است که مشکلات روحی، اجتماعی و اقتصادی بیماران تالاسمی ماژور بسیار جای نگرانی دارد. طبق نتایج پژوهش ها ، مشکلات روحی نسبت به مشکلات اجتماعی و اقتصادی از اهمیت بیشتری در پیگیری نامنظم درمان برخوردار است.
برای کمک به دفع آهن اضافی در بیماران تالاسمی ، بیمار تحت درمان سخت و دردناک با دارویی به نام دسفرال (Desferal) قرار می‌گیرد. دارو از طریق یک سوزن متصل به پمپ و زیر پوست ناحیه معده یا پاها تزریق می‌شود.
تزریق این دارو پنج تا هفت بار در هفته و هر بار 12 ساعت به طول می‌انجامد. دسفرال از طریق فرایندی به نام Chelation به آهن متصل می‌شود و با دفع آهن متصل به دسفرال میزان آهن ذخیره در بدن کاهش می‌یابد.
**پیشگیری از بیماری تالاسمی
در حال حاضر موثرترین راه پیشگیری از بیماری تالاسمی، غربالگری این بیماری در سطح جمعیتی و سپس بررسی ملکولی افرادی است که در غربالگری در زمره افراد تحت خطر طبقه‌بندی شده‌اند. برای این منظور در ایران برنامه کشوری غربالگری تالاسمی توسط وزرات بهداشت در حال انجام است.
در استان فارس اجرای سه استراتژی برای پیشگیری ازبروز تالاسمی ماژور در طی سالیان متمادی دنبال شده است ، به گفته کارشناسان در حال حاضر میزان بروز تالاسمی ماژور در استان فارس به کمترین میزان رسیده است.
مدیرگروه بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز دراین زمینه گفت: برنامه کنترل و پیشگیری از بروز تالاسمی، یکی از موفق ترین برنامه های غیرواگیر و اهداف اختصاصی آن شامل شناسایی و مراقبت از زوج های ناقل و ارجاع آنان برای آزمایش های تشخیص قبل از تولد در راستای پیشگیری از بروز تالاسمی ماژور با تکیه بر سه استراتژی برنامه است.
دکتر فریبا مرادی افزود: استراتژی نخست غربالگری زوجین مراجعه کننده به مراکز ازدواجی، شناسایی، مراقبت و انجام آزمایش های قبل از تولد است، هدف استراتژی دوم نیز شناسایی خانواده بیماران، مراقبت و انجام آزمایش های قبل از تولد در آنان است.
وی ادامه داد: در استراتژی سوم، غربالگری، شناسایی و مراقبت زوج های ناقلی که به دلایلی نظیر آغاز غربالگری تالاسمی در آن منطقه، عقد غیر ثبتی برخی گروه های اجتماعی خاص، افراد مهاجر، افراد خارجی مقیم در کشور، در زمان ازدواج آزمایش انجام نداده اند، در دستور کار مجریان برنامه است.
مدیر گروه بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: با اجرای این سه استراتژی طی سالیان متمادی، میزان بروز تالاسمی ماژور در استان فارس به کمترین میزان رسیده است.
**یک هزار و 369 بیمار تالاسمی تحت خدمات بهداشت و درمان فارس
رئیس اداره بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یک هزار و 369 بیمار تالاسمی را در 24 مرکز تحت پوشش قرار داده و به آنها خدمات رسانی می کند، همچنین شهرستان های شیراز، داراب، کازرون، نورآباد و مرودشت بیشترین آمار بیمار تالاسمی را به خود اختصاص داده اند.
دکتر داوود حدادی افزود: بخش تالاسمی مرکز آموزشی درمانی شهید آیت الله دستغیب شیراز با 730 بیمار تالاسمی، به عنوان مرکز جامع تالاسمی، پذیرای بیماران است.
وی انواع خدمات در حال ارایه به این بیماران را شامل ویزیت تخصصی و فوق تخصصی، تأمین داروهای آهن زدا، تزریق خون، مشاوره روانشناسی و روانپزشکی، انجام خدمات تصویر برداری ، سنجش تراکم استخوان، ارائه خدمات دندانپزشکی، انجام آزمایش و تأمین پمپ تزریق دسفرال اعلام کرد.
رئیس اداره بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی شیراز یاد آور شد: بیماران خاص به دلیل ماهیت بیماری مزمن خود، طبق معمول با مشکلات متعددی مواجه می شوند که این مسأله ضرورت توجه به مسایل روحی، روانی در این بیماران را دو چندان می کند.
وی افزود: در همین راستا راه اندازی واحد مشاوره روانشناسی و روانپزشکی در بیمارستان شهید آیت الله دستغیب و پنج مرکز قطب شهرستانی، کمک شایانی به ارتقای خدمات درمانی به این بیماران کرده است.
وی همچنین اظهار کرد: در حال حاضر برای تمامی مراجعان به واحدهای روانشناسی، پرونده الکترونیکی تشکیل و اطلاعات بیماران برای پیگیری درمان، در سامانه مربوطه ثبت می شود.
دکتر حدادی راه اندازی بخش تالاسمی بیمارستان های قمر بنی هاشم(ع) بیضاء و امام حسن عسکری(ع) زرقان را از اقدامات اخیر این اداره در راستای توسعه خدمات درمانی به بیماران خاص عنوان کرد.
**پیشگیری مقدم بر درمان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز بر لزوم اتخاذ رویکردهای پیشگیرانه برای کنترل تالاسمی تاکید کرد و گفت: بیماری تالاسمی یکی از بیماری های مزمن غیرواگیر و نوعی بیماری ارثی است و بیمار تالاسمی نیاز به مراقبت های خاص در طول زندگی دارد؛ به دلیل قرار گرفتن ایران در کمربند تالاسمی، بیماری تالاسمی در کشور از شیوع بالایی برخوردار است.
دکتر عبدالخالق کشاورزی درمان و کنترل بیماری تالاسمی را نیازمند آگاهی تمامی گروه های مرتبط با امر درمان این بیماران از جمله پزشکان، پرستاران، مدیران نظام سلامت و خانواده بیمار مبتلا دانست.
8 ماه می‌مصادف با 18 اردیبهشت ماه روز جهانی تالاسمی است.
6113

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راه‎اندازی سامانه جامع آموزش خبرنگاری ویژه دانش آموزان در فارس

هیئت رئیسه را شورا انتخاب کرد

پدافند غیرعامل در ساخت هتل آسمان شیراز نادیده انگاشته‌ شد

صاعقه در گراش 15 نفر را راهی بیمارستان کرد

دستگیری معتادی که مادرش را کشت

راه‌اندازی مرکز داوری خانه صنعت و معدن فارس

حواشی پر رنگ جلسه شماره 100 شورای شهر شیراز

بابت رفتار رئیس شورا از مردم شیراز عذر می‌خواهم

تابع پدرخوانده ها و مادرخوانده ها نمی شوم

رئیس شورای اسلامی فارس: از پس هزینه ها برنمی‌آییم ‌

مدیریت غیرعلمی عامل اصلی مشکلات است

کاهش بعد خانوار در استان فارس/ فارس پائینترین نرخ بیکاری را دارد

تنش آبی در 4 شهر فارس مهار شد

اعلام حمایت بسیج رسانه فارس از گروه های جهادی

وقوع حریق در بیمارستان تامین اجتماعی شیراز

باند جاعلان اسناد قضائی در مرودشت متلاشی شد

دستگیری اعضای باند سرقت خودرو در شیراز

یک قدم تا نابودی کامل باغ تاریخی صفا

رسانه ها در جریان پیشرفت شهرستان خرامه باید دیده شوند

مسمومیت چهار جوان با الکل در شیراز/ یک نفر نابینا شد

اختلاف بر سر کرسی سیزدهم شورای شیراز

خارج شدن معارفه جایگزین حاجتی از دستور کار شورای شیراز/ انتخابات هیئت رئیسه جدید هفته آینده

تعطیلی سه مرکز تفریحی و پذیرایی در زرقان

تعیین تکلیف رانندگان دارای گواهینامه پایه 3 در سرویس مدارس

تعیین تکلیف رانندگان دارای گواهینامه پایه 3 در سرویس مدارس

دیدگاه فرمانداران فارس:تقویت نظام اسلامی در گرو مشارکت مردم در انتخابات

دستگیری اخاذ مامورنما قبل از ارتکاب جرم در مرودشت

تصویب نرخ جدید سرویس مدارس در شیراز/ افزایش 25 درصدی نرخ‌ها

بازسازی واقعه غدیر در 124 نقطه کشور برگزار می شود

نرخ دریافتی سرویس مدارس شیراز عادلانه باشد

شهرداری شیراز تنها متولی ساماندهی حریم شهر نیست

پرهیز از هزینه‌های غیرضرور در کنار فروش کتب درسی دانش آموزان

مدیر اداره آموزش جهاددانشگاهی فارس جهادگر برتر کشوری شد

120 گروه نظارتی دامپزشکی استان فارس در محل های ذبح حضور دارند

معاون وزیر بهداشت با آیت الله ملک حسینی دیدار کرد

ارائه 2 میلیون نظر کارشناسی پزشکی قانونی در سال گذشته

فراخوان عمومی انتخاب مادران نمونه ایران اعلام شد

باران برای فارس فقط در فضای مجازی مطرح است

پاراکلینیک‌های فیزیوتراپی و اپتومتری جهاددانشگاهی فارس افتتاح شد

تکذیب جمع آوری قورباغه برای کباب در مرودشت

برگزاری دومین آزمون استخدامی پلیس در فارس

اثرگذاری جهاددانشگاهی در حوزه مهارت‌افزایی

کسب چهار رتبه برتر در هشتمین جشنواره نوجوان سالم

رتبه نخست دختران فارس در رقابت‌های تیمی شطرنج کشور

شیراز به شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو پیوست

امحاء 10 کوره ذغالی در شهرستان جهرم

دومین نورپـردازی سـه بعـدی شـیراز بر دیواره ارگ کریمخان

نابودی فضاهای خاطره‌انگیز شیراز در گذر زمان

دومین نورپـردازی سـه بعـدی شـیراز بر دیواره ارگ کریمخان

نابودی فضاهای خاطره‌انگیز شیراز در گذر زمان