پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

تالاسمی ، دخمه دردها اجتماعي

تالاسمی ، دخمه دردها

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - هر چند بیماران تالاسمی در دخمه جانکاه این بیماری با مشکلات زیادی مانند کمبود دارو، هزینه سرسام آور درمان ، عدم همکاری بیمه‌ها و انبوهی از مشکلات روبرو هستند اما همه رویکردها به سمت کاهش مشکلات این بیماران در مراکز بهداشتی و درمانی برنامه ریزی شده است.
بیماران تالاسمی در صورت عدم دسترسی به دارو باید درد‌های طاقت فرسایی را تحمل کنند و برای تسکین درد‌هایشان باید از مسکن‌های اعتیادآوری مانن، مورفین و پتیدین استفاده کنند که در دراز مدت باعث اعتیاد آنان می‌شود.
این بیماری یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مزمن ارثی است و بر اساس آمارهای منتشر شده حدود 20هزار بیمار تالاسمی در کشور وجود دارد که بیشترین تعداد را به ترتیب استان های سیستان و بلوچستان، مازندران، هرمزگان، فارس، خوزستان و گیلان به خود اختصاص دادند.
در این بیماری، به دلیل تزریق مکرر خون و تجمع آهن در بدن، عوارض متعددی ایجاد می‌شود که با انجام درمان منظم و مرتب می‌توان آن‌ها را تا حدود زیادی کاهش داد.
نتایج مطالعات پزشکی بیانگر آن است که مشکلات روحی، اجتماعی و اقتصادی بیماران تالاسمی ماژور بسیار جای نگرانی دارد. طبق نتایج پژوهش ها ، مشکلات روحی نسبت به مشکلات اجتماعی و اقتصادی از اهمیت بیشتری در پیگیری نامنظم درمان برخوردار است.
برای کمک به دفع آهن اضافی در بیماران تالاسمی ، بیمار تحت درمان سخت و دردناک با دارویی به نام دسفرال (Desferal) قرار می‌گیرد. دارو از طریق یک سوزن متصل به پمپ و زیر پوست ناحیه معده یا پاها تزریق می‌شود.
تزریق این دارو پنج تا هفت بار در هفته و هر بار 12 ساعت به طول می‌انجامد. دسفرال از طریق فرایندی به نام Chelation به آهن متصل می‌شود و با دفع آهن متصل به دسفرال میزان آهن ذخیره در بدن کاهش می‌یابد.
**پیشگیری از بیماری تالاسمی
در حال حاضر موثرترین راه پیشگیری از بیماری تالاسمی، غربالگری این بیماری در سطح جمعیتی و سپس بررسی ملکولی افرادی است که در غربالگری در زمره افراد تحت خطر طبقه‌بندی شده‌اند. برای این منظور در ایران برنامه کشوری غربالگری تالاسمی توسط وزرات بهداشت در حال انجام است.
در استان فارس اجرای سه استراتژی برای پیشگیری ازبروز تالاسمی ماژور در طی سالیان متمادی دنبال شده است ، به گفته کارشناسان در حال حاضر میزان بروز تالاسمی ماژور در استان فارس به کمترین میزان رسیده است.
مدیرگروه بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز دراین زمینه گفت: برنامه کنترل و پیشگیری از بروز تالاسمی، یکی از موفق ترین برنامه های غیرواگیر و اهداف اختصاصی آن شامل شناسایی و مراقبت از زوج های ناقل و ارجاع آنان برای آزمایش های تشخیص قبل از تولد در راستای پیشگیری از بروز تالاسمی ماژور با تکیه بر سه استراتژی برنامه است.
دکتر فریبا مرادی افزود: استراتژی نخست غربالگری زوجین مراجعه کننده به مراکز ازدواجی، شناسایی، مراقبت و انجام آزمایش های قبل از تولد است، هدف استراتژی دوم نیز شناسایی خانواده بیماران، مراقبت و انجام آزمایش های قبل از تولد در آنان است.
وی ادامه داد: در استراتژی سوم، غربالگری، شناسایی و مراقبت زوج های ناقلی که به دلایلی نظیر آغاز غربالگری تالاسمی در آن منطقه، عقد غیر ثبتی برخی گروه های اجتماعی خاص، افراد مهاجر، افراد خارجی مقیم در کشور، در زمان ازدواج آزمایش انجام نداده اند، در دستور کار مجریان برنامه است.
مدیر گروه بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: با اجرای این سه استراتژی طی سالیان متمادی، میزان بروز تالاسمی ماژور در استان فارس به کمترین میزان رسیده است.
**یک هزار و 369 بیمار تالاسمی تحت خدمات بهداشت و درمان فارس
رئیس اداره بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یک هزار و 369 بیمار تالاسمی را در 24 مرکز تحت پوشش قرار داده و به آنها خدمات رسانی می کند، همچنین شهرستان های شیراز، داراب، کازرون، نورآباد و مرودشت بیشترین آمار بیمار تالاسمی را به خود اختصاص داده اند.
دکتر داوود حدادی افزود: بخش تالاسمی مرکز آموزشی درمانی شهید آیت الله دستغیب شیراز با 730 بیمار تالاسمی، به عنوان مرکز جامع تالاسمی، پذیرای بیماران است.
وی انواع خدمات در حال ارایه به این بیماران را شامل ویزیت تخصصی و فوق تخصصی، تأمین داروهای آهن زدا، تزریق خون، مشاوره روانشناسی و روانپزشکی، انجام خدمات تصویر برداری ، سنجش تراکم استخوان، ارائه خدمات دندانپزشکی، انجام آزمایش و تأمین پمپ تزریق دسفرال اعلام کرد.
رئیس اداره بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی شیراز یاد آور شد: بیماران خاص به دلیل ماهیت بیماری مزمن خود، طبق معمول با مشکلات متعددی مواجه می شوند که این مسأله ضرورت توجه به مسایل روحی، روانی در این بیماران را دو چندان می کند.
وی افزود: در همین راستا راه اندازی واحد مشاوره روانشناسی و روانپزشکی در بیمارستان شهید آیت الله دستغیب و پنج مرکز قطب شهرستانی، کمک شایانی به ارتقای خدمات درمانی به این بیماران کرده است.
وی همچنین اظهار کرد: در حال حاضر برای تمامی مراجعان به واحدهای روانشناسی، پرونده الکترونیکی تشکیل و اطلاعات بیماران برای پیگیری درمان، در سامانه مربوطه ثبت می شود.
دکتر حدادی راه اندازی بخش تالاسمی بیمارستان های قمر بنی هاشم(ع) بیضاء و امام حسن عسکری(ع) زرقان را از اقدامات اخیر این اداره در راستای توسعه خدمات درمانی به بیماران خاص عنوان کرد.
**پیشگیری مقدم بر درمان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز بر لزوم اتخاذ رویکردهای پیشگیرانه برای کنترل تالاسمی تاکید کرد و گفت: بیماری تالاسمی یکی از بیماری های مزمن غیرواگیر و نوعی بیماری ارثی است و بیمار تالاسمی نیاز به مراقبت های خاص در طول زندگی دارد؛ به دلیل قرار گرفتن ایران در کمربند تالاسمی، بیماری تالاسمی در کشور از شیوع بالایی برخوردار است.
دکتر عبدالخالق کشاورزی درمان و کنترل بیماری تالاسمی را نیازمند آگاهی تمامی گروه های مرتبط با امر درمان این بیماران از جمله پزشکان، پرستاران، مدیران نظام سلامت و خانواده بیمار مبتلا دانست.
8 ماه می‌مصادف با 18 اردیبهشت ماه روز جهانی تالاسمی است.
6113

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عکس پلنگ، کار دست رئیس محیط زیست فسا داد

اجرای طرح اشتغال خانگی توسط جهاددانشگاهی در 9 استان کشور

توبیخ و برکناری عوامل محیط زیست فسا به دلیل انتشار عکس پلنگ ایرانی

احداث آتش بر ٧٥ کیلومتری در اراضی جنگلی جهرم

رویکرد جهاددانشگاهی ایجاد روحیه خودباوری است

فاز نخست مرکز رشد فناوری سلامت جهاددانشگاهی امسال افتتاح می شود

رئیس هیات مدیره پشم شیشه: فروش ساختمان به کودکان بی اساس است

نیکوکاران جهرمی 86 میلیون ریال به سیل‌زدگان کمک کردند

معاون استانداری: 170 نقطه حادثه خیز عامل حوادث جاده ای در فارس است

تمایل به شهرنشینی در فارس روند افزایشی داشته است

توزیع ٥ هزار بسته غذایی و معیشتی بین اقشار محروم فارس

طرح سنجش سلامت برای 85 هزار نوآموز فارسی اجرا می‌شود

ششم خرداد درمانگاه‌های امام رضا و مطهری تعطیل است

استعفای یک عضو شورای شهر شیراز

شهردار شیراز: نقایص فعلی سامانه شفافیت از بزرگی کار کم نمی کند

عضو شورای شهر شیراز استعفا داد

کمک 680 میلیون تومانی کازرونی‌ها به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

دستگیری شکارچیان گوشت بز کوهی در لامرد

اجرای کمربند حفاظتی 42 کیلومتری در اراضی ملی فارس

اقدامات پلیس امنیت اخلاقی شیراز به صحن غیر علنی شورای شهر رفت

680 میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در کازرون جمع آوری شد

خیران در جشن گلریزان شیراز 30 میلیارد ریال کمک کردند

کلنگ مسجد امام حسن (ع) در منطقه سیل زده سعدی شیرازبه زمین نشست

1.8 میلیارد ریال برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد لار جمع آوری شد

شهردار شیراز: 500 بسته غذایی بین مددجویان فارس توزیع می شود

کشف انبار میلیاردی کاغذ احتکار شده در کازرون

حادثه خونبار رانندگی در فارس 4 کشته برجای گذاشت

نگاهی به اقدامات مقابله با اعتیاد در شهرستان آباده

17میلیارد ریال به بهسازی معابر مسکن مهر ممسنی اختصاص یافت

عضو شورا: مطالبات وصول نشده شهرداری شیراز بیش از 560میلیارد تومان است

اثربخشی دوره‌های آموزشی با نیازسنجی در مراکز آموزشی

تعریف برنامه نظارت و ارزیابی کمی برای پروژه‌های شهرداری شیراز

افزایش سقف برداشت از خودپرداز در تمامی بانک‌ها

نیکوکاران کازرون،پول جهیزیه 114 دختر بی سرپرست را تامین کردند

گلریزانی که آبرو می خرد

سیستم شهرداری نظامی سنتی و با آفت‌های فراوان است

مصرف مکرر مسکن باعث افزایش فشار خون می شود

نیازسنجی، آموزش های فنی و حرفه ای را اثربخش تر می کند

فرماندار آباده:به جای بدگویی، راه حل ارائه کنید

رعایت ایمنی در سرویس کولر آبی را باید جدی گرفت

زندانیان جرائم غیرعمد فارس ٢٠٠ میلیارد تومان بدهکارند

دبیر جامعه روحانیت شیراز: مهریه نباید به ابزار تجارت تبدیل شود

بازسازی 207 واحد مسکونی آسیب دیده از سیل در شیراز پایان یافت

رئیس کل دادگستری: 100 میلیارد تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد فارس نیاز است

نمایشگاه خود اشتغالی در فسا برپا شد

درمان نادرست فشار خون، عوارض جبران ناپذیری در پی دارد

توسعه ورزش مصداق احقاق حقوق عامه است

51 زندانی جرائم غیر عمد جهرم نیازمند حمایت خیران هستند

هشدار استاندارد فارس به مصرف کنندگان پیتزا

صاعقه یک شهروند را در ممسنی کشت