پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

باقری لنکرانی در گفتگو با مهر:

«نگذاشتند کار کنیم» پذیرفته نیست گفتگو

«نگذاشتند کار کنیم» پذیرفته نیست

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- کامران باقری لنکرانی وزیر اسبق بهداشت با بیان اینکه اکنون وقت بررسی کارنامه هاست، گفت: فرافکنی و عنوان کردن موضوعاتی نظیر اینکه «نگذاشتند کار کنیم» پذیرفته نیست.

باقری لنکرانی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به سوالی پیرامون فضای انتخابات پیش روی و دغدغه‌های موجود در این بخش گفت: متأسفانه با یک رویکرد قدرت طلبی در بین برخی از فعالان سیاسی رو به رو هستیم یعنی بر خلاف سال‌های اول انقلاب اسلامی که اگر کسی در صحنه می‌آمد از سر تکلیف و با اصرار دیگران بود، اکنون شاهد هستیم خیلی‌ها برای اینکه به قدرتی برسند و از آن منافعی ببرند در صحنه‌های مختلف خودشان را جلو می‌اندازند.
وی بیان کرد: این افراد گاهی وقت‌ها بدون صلاحیت و گاهی وقت‌ها با وجود افرادی که صلاحیتشان از آنها بیشتر است این اتفاق را رقمی می‌زنند و یا گاهی وقت‌ها نیز صلاحیت لازم را دارند اما وقتی چنین انگیزه‌ای داشته باشند خروجی آن نیز مناسب نخواهد بود.
دغدغه داریم افرادی در انتخابات خودشان را به مردم تحمیل کنند که دغدغه رفع مشکلات نداشته باشند
وزیر کابینه دولت نهم ادامه داد: نگرانی ما در همه انتخابات به خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی این است که افرادی خودشان را به مردم تحمیل کنند که دغدغه رفع مشکلات مردم و انجام وظیفه مهم نمایندگی مجلس شورای اسلامی را نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه کسی که وارد مجلس شورای اسلامی می‌شود باید بداند که نماینده همه 82 میلیون ایرانی است و وظیفه دارد برای گره گشایی از مشکلات کشور اقدام کند و نگاه کلان داشته باشد، گفت: چنین فردی باید بفهمد مشکل چیست و برای آن راه حل داشته باشد. متأسفانه در این دوره اخیر مجلس شورای اسلامی، ما اقداماتی که بتوان اسمش را یک جهش در سیاست گزاری و یا تقنین بگذاریم یا کم می‌بینیم یا اصلاً دیده نمی‌شود.
باقری لنکرانی ادامه داد: این موضوع برمی گردد به اینکه ما چه کسی را به مجلس شورای اسلامی فرستادیم، بالاخره مجلس با آرای مردم شکل می‌گیرد و اگر این نگاه غالب نباشد که کسی که وارد این عرصه می‌شود باید در مجلس مفید باشد، وضعیت تقنین تضعیف می‌شود و وظیفه دوم که نظارت هست نیز تضعیف می‌شود و کارکرد خودش را نمی‌تواند انجام دهد.
وی بیان کرد: خیلی از کسانی که دنبال قدرت هستند اینقدر متوجه هستند که این موضوع را پرچم کار خودشان نکنند. این افراد در واقع در گروه‌های سیاسی خودشان را جا می‌گذارند. اگر خدای متعال کمک کند و انتخابات آینده فضا به جای این پرچم‌های بعضاً دروغین تبدیل بشود به انتخاب بین مدافعان انقلاب اسلامی و کسانی که به کارآمدی نظام باور دارند و تلاش دارند که این نظام را کارآمدتر کنند و کسانی که این را قبول ندارند و نا امید هستند و اگر اسم امید را روی خودشان می‌گذارند کارنامه شأن بسط نا امیدی بوده است، و بر همین مبنا چنین رقابتی پیش بیاید اتفاق بزرگی رخ خواهد داد و گرنه مجلس کماکان در پینگ پنگ های سیاسی بین جناح‌ها، سرنوشتش به نفع قدرت طلب‌ها رقم می‌خورد.
کارنامه منتخبان و مسئولان باید بررسی شود
وی در عین حال توضیح داد: شاید مهم‌ترین کاری که رسانه‌ها باید انجام دهند این است که ضمن اینکه به بررسی کارنامه نماینده‌های موجود بپردازند به تراز نمایندگی در دهه پنجم انقلاب اسلامی توجه کنند که در این دهه نمی‌توان شاهد حرف‌های تکرای ، شعارهای بی ثمر، ایجاد نا امیدی، حرکت‌های سلیقه‌ای، عدم پاسخگویی و شفاف نبودن باشیم بلکه این دهه باید با استواری شروع شود و این سرمایه‌ای که از بیانیه گام دوم رهبر انقلاب اسلامی می‌توانیم ارتزاق کنیم اینکه این دهه را محکم‌تر از دهه‌های قبل آغاز کنیم و یکی از صحنه‌های مهمش همین انتخابات پیش رو است.

وزیر اسبق بهداشت در پاسخ به این سوال که «در انتخابات شورای شهر و مجلس شورای اسلامی فضایی احساسی شکل گرفت و نتیجه آن پیروزی لیست‌هایی شد که رفته رفته در بسیاری از نقاط کشور ازجمله شیراز کارکرد خوبی نداشتند که نمود آن سیل شیراز بود، در چنین شرایطی چه باید کرد که تعقل جای انتخاب احساسی را بگیرد» پاسخ داد: به هر حال انتخابات با آرای مردم شکل می‌گیرد و همه باید به رأی مردم احترام بگذاریم و باید فصل الخطاب باشد، بنابر این به خاطر اینکه این انتخابات آگاهانه‌تر باشد یکی از مهمترین کارهایی که رسانه‌ها می‌توانند انجام دهند نوعی بررسی کارنامه منتخبان و مسئولان است.
وی اضافه کرد: بالاخره اگر آن فضای احساساتی در انتخابات به وجود می‌آید بعد از آن فرصت تعقل نیز هست و الان صرف نظر از بد یا خوب بودن لیست‌هایی که پیروز انتخابات شدند، کارنامه شأن را باید در معرض بررسی قرار بدهیم، کارنامه افرادی که در مجلس شورای اسلامی نمایندگی استان پر افتخار فارس یا شهر مقدس شیراز را بر عهده داشتند و یا در شورای شهر بودند یا به عنوان شهردار یا برای سایر ارگان‌های مدیریت شهری انتخاب شدند باید در فضای دوستانه ارائه شود و البته بدون پیش داوری باشد که اگر این قائده را قرار بدهیم که هر کسی گزارش عملکرد خودش را داشته باشد شاهد پیشرفت خواهیم بود.
وعده گزارش صد روزه رئیس جمهور فقط یک بار انجام شد
باقری لنکرانی ادامه داد: اقای روحانی در دوره اول ریاست جمهوریشان حرفی زدند مبنی بر اینکه من هر صد روز گزارش می‌دهم، صد روز اول را دیدیم و بعد از آن هیچ گزارش صد روزه‌ای را ندیدیم. این امر کار را خیلی دچار اشکال می‌کند و بایدگفت اگر هر مسئولی و یا منتخب مردم با مردم حرف بزند و گزارش کار بدهد بعد از مدتی معلوم می‌شود که این دست‌ها پر یا خالی است.

وی عنوان کرد: ما الان نمی‌خواهیم قضاوت کنیم که دست‌ها در این مسندها پر یا خالی است ولی هرچه که هست باید مردم در جریان قرار بگیرند، فرافکنی و اینکه نگذاشتند ما کار کنیم یا اینکه می‌خواستیم کار کنیم امکاناتش را نداشتیم اینها مقبول نیست.
آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری قسم جلاله خوردند که اگر می‌دانستم مشکلات مملکت راه حل ندارد به میدان نمی‌آمدم، خوب الان اگر کسی بگوید نگذاشتند کار کنم این پذیرفته نیست وی ادامه داد: به عنوان مثال خود آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری قسم جلاله خوردند که اگر می‌دانستم مشکلات مملکت راه حل ندارد به میدان نمی‌آمدم، خوب الان اگر کسی بگوید نگذاشتند کار کنم این پذیرفته نیست و این پاسخ را می‌شنود که شما یا می‌دانستید که چه ظرفیت‌هایی در اختیارت هست یا نمی‌دانستید؟ و وقتی می‌دانستید چه ظرفیت‌هایی دارید چرا وعده‌های دادید که نمی‌توانستید انجام دهید.
وزیر اسبق بهداشت اضافه کرد: الان موقعیت خوبی است که وعده‌ها را پیگیری کنیم. هر فهرستی با یکسری وعده‌هایی به میدان آمده که مثلاً در شورای شهر وعده مطرح شده موضوع «شفایت» بوده خوب الان باید پرسید که در حوزه شفافیت چه اقدامی شده و مردم در حوزه مدیریت شهری چگونه می‌توانند اطلاعات بگیرند.
باقری لنگرانی ادامه داد: در انتخابات مجلس خود افراد با شعارهای خاصی رفتند و اینکه گفتید شیراز را چه می‌کنم یا چه نمی‌کنم چه قدمی برداشته شده؟ و این سوالات باعث می‌شود انتخابات از حالت احساسی صرف خارج شود و مبتنی بر عملکرد و توانمندی‌ها انجام شود. افراد منتخب هم بدانند که بایدپاسخگوی افکار عمومی باشند و این امر چه در سطح شهرستان، استان یا و در سطح کلان ملی قابل پیگیری و قابل ارائه به مردم است و بر همین اساس انتخابات در مسیر درست و صحیحش قرار می‌گیرد.
وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است دوم اسفند انجام شود و نگرانی ما در این انتخابات این است که از خیلی زودتر فضای کشور انتخاباتی شود که یک آفت برای کشور محسوب می‌شود و یا اینکه به جای اینکه مسئولان به فضای کاری خودشان بپردازند تلاش کنند فلان نماینده رأی آورد یا نه که این یکی از آفات مهم است که رسانه‌ها باید در این زمینه مثل چشمان بصیر مردم عمل کنند و آنچه فعالیت انتخاباتی است از کارهایی که انجام وظیفه است را جدا کرده و نگذارند مسیر کشور از مسیر کارآمدی خارج و در مسیر رأی آوردن این و آن شود.
ناجوانمردی است که در شرایط اقتصادی کشور بودجه در فضای رفع مشکلات خرج نشود
وزیر دولت نهم تاکید کرد: ما الان در جنگ اقتصادی اعلام نشده هستیم و در این شرایط، خیلی ناجوانمردی می‌خواهد در شرایطی که کشور تحت فشار اقتصادی است بودجه به جای رفع مشکلات، خرج چیزهای دیگر شود، توجه به اینکه مخارج درست هزینه و وقت‌ها درست صرف شود و صرف وظایف بشود نه اینکه صرف آرزومندی‌های سیاسی، خیلی مهم است و کسانی که در هر مسئولیتی هستند خیلی آزمون سختی جلویشان قرار دارد.

وی متذکر شد: خیلی سخت است در این شرایط، افراد به جای اینکه به وظایفشان بپردازند و افراد تحت مدیریتشان را برای انجام وظایف شأن به خط کنند شاهد کارهای تشریفاتی، تصنعی و به خیال رأی آوردن باشند و البته مردم نیز خیلی هوشیار تر از گذشته شدند و این مسائل را فراموش نخواهند کرد.
وی گفت: به عنوان نمونه در شب قبل از سیل شیراز، در دروازه قرآن برنامه نور و صدا داشتیم، نمی دانم چقدر برای این برنامه هزینه شده اما می دانم برای برگزاری آن مدت‌ها برنامه ریزی شده بود اما ای کاش نیمی از این برنامه ریزی برای سیلی که از 20 اسفند هشدارش را سازمان هواشناسی داد، شده بود.
باقری لنکرانی ادامه داد: الان برنامه نور و صدا گذشت و شاید بعضی از حضار آن مراسم جزو افرادی بودند که فردایش در سیل آسیب دیدند، ممکن است یک خوشحالی آنی چند لحظه‌ای داشت اما خاطره تلخی که ماند این است که سیلی در شهر ما و کل کشور به وقوع پیوست و مرگ 73 نفر را در پی داشت که 23 نفر از آنها مربوط به سیل استان ما بود در حالی که میزان بارش استان ما در مقایسه با خیلی از استان‌ها قابل مقایسه نبود.
وی گفت: من چون طبابت می‌کنم بیمارانی زیادی از هرمزگان دارم اما بیماران هرمزگانی می‌گفتند ما از مدیریت استان و شهر بندرعباس با وجودیکه تلاطم دریا می‌توانست خطرساز باشد راضی هستیم چون همه چیز پیش بینی شده بود. این کارنامه برای کسانی که مسئولیت داشتند در اذهان خواهد ماند و این مقایسه صورت خواهد گرفت.

وی در پاسخ به این سوال که «با توجه به شرایط اقتصادی که مردم با آن مواجه هستند ممکن است عده‌ای شعارها و یا وعده‌هایی بدهند که خارج از اختیارات یا عقلانیت باشد و در این خصوص راه حل چیست؟» گفت: یادم هست یک نفر که الان به آمریکا پناهنده و جیره خوار جورج بوش در بنیاد آزادی شده یک زمانی کاندیدای شورای شهر تهران شده بود و شعارش این بود که می‌خواهم با آمریکا رابطه برقرار کنیم و این مربوط به دهه 70 است و همان موقع به او گفته شده بود که شما کاندیدای شورای شهر هستید و کار شما به ارتباط با آمریکا ربطی ندارد.
لنکرانی گفت: این نحوه رفتار منتج به این شد که مردم به او رأی ندادند و الان سرنوشت او حقوق بگیری بنیاد آزادی جورج بوش شده است. بر این اساس باید خاطرات این چنینی را بازخوانی کنیم تا مردم انتخاب هوشمندانه ای داشته باشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

2 جوان جهرمی در دریاچه سد سلمان فارسی غرق شدند

جاده های استان فارس نیازمند علائم هشداری بیشتر است

سال 97 فارس رکورددار کودک آزاری بود

شناسایی 5 مورد مبتلا به تب کریمه کنگو و فوت یک نفر در فارس

اهدای عضو تحت فشار کاری غیراخلاقی است

اجرای طرح شناسایی و ساماندهی درختان کهنسال جنگلی در استهبان

نخستین جشنواره بازی‌های ترافیکی در شیراز برگزار می‌شود

یک باب منزل در جهرم وقف زوج‌های بی‌بضاعت شد

آخرین بار کِی مصاحبه کردی؟ ‌

همایش شیراز در گل نوشته‌های پارسه مرداد ماه برگزار می‌شود

قطعی آب در گرمای سوزان شیراز/ سیل هم اثر نداشت

صرفه جویی درمصرف آب را ازاصلاح کولرهای آبی آغاز کنیم

تلقیح واکسن کودکان شیرازی را به بیمارستان کشاند

100 میلیون تومانی که نه آمد، نه رفت

298 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در فارس پرداخت شده است

مدیرعامل آب منطقه ای فارس:قانون بازدارنده برای کشت شلتوک نداریم

دستگیری اعضای باند حفاران غیرمجاز و قاچاقچیان اشیاء تاریخی در فارس

پایان سال تحصیلی دانشگاه صنعتی شیراز با داستان دنباله دار یک شکایت

سنگ ناایمن دروازه قرآن شیراز، منفجر می شود

قتل زوج میانسال در فال

معاون هلال احمر فارس: مردم استان افزون بر 13 میلیارد ریال به سیل‌ زدگان کمک کردند

فرماندار: کارگروه تخصصی پایتخت کتاب ایران در آباده تشکیل می شود

صدور حکم سلطان هروئین در فارس

سانحه رانندگی در آباده 4 کشته برجا گذاشت

مدیرکل هواشناسی فارس: دمای لامرد فارس بیش از 50 درجه شد

هر شهرستان درگیر با ملخ در فارس، شهرستان پشتیبان دارد

کمیته حقیقت یاب: دستگاه های مختلف در جریان سیلاب شیراز مقصرند

14 شهرستان فارس درگیر مبارزه با ملخ/خسارتی ایجاد نشد

سه قطعه پرنده شکاری در فسا به محیط زیست بازگشت

نکات ایمنی هنگام استفاده از سموم دفع آفات کشاورزی رعایت شود

تکمیل بخشی از بزرگراه شیراز اهواز تا سال 99

ماشین آلات متصرفان اراضی ملی در جهرم توقیف شد

وانت حامل 308 کیلو تریاک درنی ریز توقیف شد

اعضای بدن نوجوان 11 ساله شهرستان فسا به بیماران نیازمند اهدا شد

شرایط ایجاد پارک فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال در فارس فراهم شده است

یک هکتار از اراضی جنگلی چرگ جهرم در آتش سوخت

وحدت و همدلی مدنظر امام خمینی (ره) نیاز امروز جامعه است

رقابت 260 فرهنگی فارس در مسابقات قرآن و عترت

آباده ای ها 51 میلیون تومان در جشن گلریزان کمک کردند

کشاورزان از ظرفیت مشاوره ای دانشگاه شیراز بهره مند می‌شوند

دبیر خانه کشاورز فارس: موافق نصب کنتورهای هوشمند هستیم

برگزاری مراسم شب قدر در 350 بقعه متبرکه فارس

گام بلند اوقاف استان فارس در مسیر توسعه گردشگری مذهبی

تورهای "شهروندی" برای شهروندان کوچک در شیراز برگزار می‎شود

واژگونی پراید در فسا، جان 2 نفر را گرفت

کمک بیش از دو میلیارد تومانی خیرین فارس برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

تلف شدن 55 راس گوسفند بر اثر صاعقه در سروستان

سیل شیراز و امدادهای بهزیستی در این رخداد

زلزله خان زنیان خسارتی نداشت

الزام رعایت همگونی در سازه‌های تجاری مجاور آثار تاریخی