پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

هویت مقالات

هویت

  بزرگنمايي:

پیام فارس - روزنامه افسانه در شماره روز سه شنبه در نوشتاری با عنوان "هویت" به بررسی نقاط قوت و ضعف فضای کسب و کار دراستان فارس پرداخت و حل مسایل توسعه را در گرو حل مسایل هویت اقتصادی فارس دانست.
در این نوشتار به قلم حمید مقدس فرد آمده است: آمارهای نرخ اشتغال و بیکاری در استان همواره با کمی شک و ناباوری روبه روست؛ به علت توانایی ها و داشته ها درحالی که به علت های بیکاری نمی پردازند.
ازسوی دیگر علت بیکاری از خود آن مهمتر است و علت را نمی توان انکارکرد که گمگشتگی هویتی در اقتصاد استان، آشفتگی دامنه دار در فرایندهای مهاجرت نیروی کار و سرمایه و فرهنگ عمومی و عادت های تاریخی و مدیریت بد و ناتوانی یا نداشتن اراده برای جذب سرمایه است.
هویت سردرگم اقتصاد استان در درجه اول به دلیل نبود سیاست های آمایش سرزمین در ایران است. اگر چنین نبود فارس از جهت داشتن پتانسیل های سرزمینی به عنوان استان شاخص درکشاورزی و ترانزیت کالا، می توانست منابع و سرمایه های داخلی و خارجی را جذب کند.
فرار سرمایه و نیروی کار از استان پیش از هر چیز به علت ناتوانی مدیریت اقتصادی است که مهمترین علت آن همان نبود تعریف شاخص ها و شناسه ها برای پایه راهبردی اقتصاد استان درکشاورزی و ترانزیت است که هردو می توانند در ایجاد فرصت های اشتغال نسبی، بیشترین نقش را داشته باشند.
روشن است که دولت باید این فرصت ها را ایجاد کند. یک شبکه از تعاونی های تولید کشاورزی با بهره گیری از آخرین تکنولوژی ها می تواند نتیجه سرمایه گذاری اولیه ناشی از سرمایه گذاری مستقیم خارجی و داخلی باشد.
یک شبکه آزادراهی و ریلی هم می تواند راهرو ترانزیتی کشور از داخل استان باشد که خیلی دیر به آن پرداختند و هنوز برنامه ای راهبردی برای جذب سرمایه گذاری برای این دو ندارند.
از دست رفتن فرصت ها برای پاسخ دادن به نیازهای توسعه در دو بخش کشاورزی و ترانزیت به دلیل باورهای غلطی بوده که در مورد تجاری بودن و یا داشتن پتانسیل های تجاری استان سال های زیادی را از استان گرفت.
درحالی که ساختارهای تجاری و سوداگری فارس نسبت به استان همسایه، بسیار ضعیف ترند. کار وکسب در فارس به این دلیل ضعیف و کم رمق است که ساختارهای تجاری آن رشد و توسعه کافی نیافته اند.
تجارت فقط هنگامی رشد می کند که یک صنعت، پشتوانه آن باشد. بسته به اینکه آن صنعت تا چه اندازه استراتژیک باشد تجارت نیز رشد و دامنه بیشتری می یابد؛ چیزی که در اصفهان روی داده.
اشتباه بعدی که هنوز هم به آن دچارند این است که فکر می کنند همه استان ها باید در رشته های همانند هم به صنعتی شدن بپردازند؛ چیزی که نه ممکن و نه منطقی است.
درحالی که ظرفیت های استان برای کشاوزی صنعتی و ترانزیت، به شرط برنامه های راهبردی کلان و تدوین سیاست های آمایش سرزمین، آماده تراست اصرار بر صنعتی شدن آن در مقیاس انبوه، بی نتیجه بوده به خصوص به این خاطر که گذشته از آن عوامل اصلی اولیه، زیرساخت های چنین کاری در استان آماده نیست و در این مورد هم سال های طولانی از استان هایی مانند اصفهان و تهران و مرکزی و آذربایجان شرقی عقب تراست.
درحالی که آن استان ها از آن دو جهت کلیدی یعنی کشاورزی و ترانزیت به حد فارس نمی رسند. شرط توسعه فارس و فراهم شدن فرصت های اشتغال و کاهش بیکاری این است که کلید توسعه فارس درآن دو رشته جست وجو شود به ویژه با این تمهید که ماهیت فعالیت های کشاورزی و ترانزیت در آن به روشنی مشخص شوند.
توسعه کشاورزی در فارس باید به سوی گونه تجاری آن باشد. تعریف این نوع از کشاورزی براساس شرایط خاص استان و پتانسیل های آن در توسعه روستایی، تحقق پذیر است به شرط آنکه توسعه روستایی در اولویت گذاشته شود.
کلید توسعه در فارس در دست بخش کشاورزی تجاری و ترانزیت است. توسعه در این دو رشته که می تواند از جهت ماهیت و هدف با هم شکل بگیرند در بلند مدت مهاجرت نیروی کار در فارس را برنامه پذیرمی کنند و همزمان توسعه ترانزیتی را هم ازجهت اقتصادی معنی دار و سرمایه گذاری برای آن را ممکن می سازند.
ولی هنوز هم جای یک گونه مهم از سرمایه یعنی سرمایه اجتماعی خالی است که تا پر نشود فارس فعلی هم بدون داشته ها و نیازهای اصلی توسعه عمومی باز می ماند.
حل مسئله توسعه در گرو حل مسئله هویت اقتصاد استان است.
منبع : روزنامه افسانه
6113

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارگ کریم‌خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت‌ها شد

نشست های «الف» در شیراز آغاز شد/ جلسات نقد و اجرای موسیقی نوگرا

تن تشنه زمین، فروریخت

کمبود نیرو و فراخوان فرهنگیان بازنشسته فارس برای تدریس

انسان در عرفان اسلامی بنیان هنر خداوند است

آتش، پرونده ارگ کریم‌خان را بازگشود

هیس، اینجا بیمارستان است

خبرنگاری به‌روایت زنان

شیراز و انتظار برای گرفتن نشان جهانی صنایع‌دستی

کرانه‌هایی که پا پس می‌کشند

تالاسمی، درد بی‌پایان

مصوبه درمانی حال بختگان راخوب نکرد/کشت بالادست آبی باقی نمی گذارد

مصائب بوعلی‌سینای صدرا

نرگس باید از شیراز برود

وحشت در جاده های فارس سایه انداخت/ «رخ به رخ» با مرگ

هپاتیت، بیماری تباه کننده کبد

قلب درمان جنوب کشور، سنگین می‌تپد

محور دروازه قرآن مخاطره‌ای برای شیراز

بازارچه‌هایی بافرجام ورشکستگی

موسیقی پاپ ازنوع بدش درایران رایج شده است/آموزشگاه ها کیفی نیستند

کوک ساز عندلیبی ها برای پیوند نوای موسیقی و عرفان

سنگی که شکست، سکوتی که نشکست

هتل آسمان از تهدید تا فرصت

شهر جدید با مشکلات قدیمی

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

رد پای بیوه سیاه در مُهر

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود