پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

در نبود مدیریت واحد شهری؛

گذرحافظ دربن بست رندان فال فروش است/ تعقیب وگریز دستفروش وگردشگر مقالات

گذرحافظ دربن بست رندان فال فروش است/ تعقیب وگریز دستفروش وگردشگر

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- گذر حافظ در نبود مدیریت واحد شهری محلی برای تجمع دستفروشان و بساطی‌ها شده است.
 کافیست در یکی از شب‌های بهاری زیبای شیراز برای دیدن آرامگاه حافظ قصد کنید به این مکان گردشگری بروید و هنوز چند گامی به ورودی نمانده، سیلی از دستفروشان و فال فروشانی که با صدای رسا به تبلیغ فال گرفتن مشغول هستند به سوی شما روانه می‌شوند که گویی تعقیب و گریزی که دستفروش با نگاهی ملتمسانه خواستار کسب روزی و گردشگر در اندیشه فرار از مخمصه است.
با وجودی که سال هاست گفته می‌شود با مدیریت واحد شهری می‌توان بسیاری از ناهنجاری‌ها و مشکلات را از چهره شیراز زدود، اما همچنان نبود این رویه موجب شده بسیاری شغل‌های کاذب چهره جاذبه‌های گردشگری این شهر را نازیبا کند.
فراموش شدن تجارت خاطره در شهرراز
تجارت خاطره یکی از مهم‌ترین مبناهای تولید ثروت است که در ایران مغفول واقع شده و به آن توجه نمی‌شود؛ یکی از اقسام تجارت خاطره نوستالژی است که می‌شود با یادآوری خاطرات چه در قالب مکان، اشیا و حتی میراث ناملموس آن را در راستای پویایی اقتصاد یک اقلیم قرار داد، کاری که مردمان روستای تاریخی ابیانه با پوشاک محلی ضمن حفظ سنت‌های خویش گردشگران را در ازای گرفتن بهایی قابل توجه اجازه عکس گرفتن می‌دهند و این چنین تجارت خاطره می‌کنند.
به باور رئیس « ایکوم » ایران، در اروپا هتل‌های قدیمی که کسانی نظیر ویکتور هوگو در آن اقامت داشته‌اند اکنون به عنوان گران‌ترین هتل‌های دنیا به شمار می‌روند که با تجارت خاطره به تولید ثروت دست یافته‌اند در حالی که ما در ایران محملی برای تجارت خاطره نداریم.
احمد محیط طباطبایی با تاکید بر اینکه پویایی اقتصاد فارس مدیون میراث فرهنگی است، بیان می‌کند: این پدیده فرهنگی درآمدی دارد که براساس اقتصاد خاطره شکل گرفته که تجارت خاطره را شکل می‌دهد.

البته تجارت خاطره الزاماتی هم دارد تا در مسیر درست منجر به پویایی اقتصاد شود، نه اینکه اقتصادهای کاذب را به همراه داشته باشد؛ یکی از نمونه‌هایی که می‌شود برای اقتصاد خاطره آسیب برشمرد، شغل‌هایی است که چندی از حاشیه به متن آمده‌اند و به مرور خود را جایگزین تجارت رسمی می‌کنند.
در سال‌های دور اگر در اطراف آرامگاه حافظ افرادی مشاهده می‌شدند که در یک دست جعبه‌ای حاوی برگه‌های کوچکی بنام فال حافظ در دست و دستی دیگر پرنده‌ای که معمولاً مرغ عشق بود که گردشگران را به گرفتن فال دعوت می‌کردند، امروز با وجود افزایش گردشگران داخلی و خارجی به ویژه در بازه‌های زمانی پربیننده، این افراد تعدادشان روبه فزونی گذاشته به حدی که موجب آزرده خاطر شدن گردشگران هم به خاطر سماجت در فروش فال می‌شوند و هم به دلیل چهره ناخوشایندی که به ورودی این جاذبه گردشگری داده‌اند.
ذرت، بسته‌های بهارنارنج و دستفروشی در پیاده راه حافظیه
مشاغلی مانند فروش ذرت روی ذغال، بسته‌های بهارنارنج و دستفروشی در پیاده راه حافظیه به ویژه هنگام غروب و تاریک شدن هوا چهره ناخوشایندی به این منظر میراثی داده است و گاه به «گذر رندان» که در کوی جنب آرامگاه حافظ قرار دارد کشیده می‌شود.
در پیوند با این موضوع، رئیس کمیسیون گردشگری و زیارتی شورای شهر شیراز به خبرنگار مهر می‌گوید: متولی جمع آوری دستفروشان خدمات شهری شهرداری است، منتها نمی دانم که چرا سخت گیری در این رابطه انجام نمی‌شود؟
سولماز دهقانی با این حال ادامه داد: ما البته با آنها گوشزد کردیم به دلیل شرایط اقتصادی که الان داریم در دیگر محورهای شهر از جمله بلوار رحمت اقدام به مقابله نکنند و خیلی سخت گیری نداشته باشند گرچه با آن هم مخالفیم، اما در محور حافظیه قطعاً قابل برخورد است.
وی همچنین با تاکید بر اینکه برخورد با دستفروشان در آرامگاه حافظ را موضوعی خارج از عهده شهرداری دانست و می‌گوید: من منتقد برپایی غرفه‌های ابتدای کوی رندان هستم زیرا اشتباهی است که روی داده است و باید جمع آوری شود که قرار شد طرحی در قالب فضاسازی برای این کوچه انجام شود که شاهد فعالیت‌های غیرقانونی نباشیم.

باید توجه داشت که پیاده راه مقابل آرامگاه حافظ که از چهارراه حافظیه تا چهارراه ادبیات قرار دارد با این ایده سنگفرش شد که بتواند به مناسبت‌های مختلف محلی برای ارائه فعالیت‌های مرتبط با گردشگری، فرهنگی، هنری و آئینی باشد، اما هر از چندی به دلیل اختلاف میان متولیان شهری و نهادهای فرهنگی این گذر دستخوش تحولاتی می‌شود که دود آن به چشم اقتصاد شهر شیراز می‌رود.
به گزارش خبرنگار مهر ، با رسیدن به دقایق پایانی بازدید از آرامگاه حافظ که فضایی عرفانی همراه با موسیقی سنتی هر گردشگری را دعوت می‌کند تا دقایقی بیشتر در زیارتگه رندان جهان بماند؛ ورودی‌ها گرچه بسته می‌شوند تا شبی دیگر خرابات مغان تکمیل شود انگار دستفروش ها و فالفروشان بر سر تربت لسان الغیب این غزل را زمزمه می‌کنند: «حلقه پیر مغان از ازلم در گوش است / بر همانیم که بودیم و همان خواهد بود».

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سنگی که شکست، سکوتی که نشکست

هتل آسمان از تهدید تا فرصت

شهر جدید با مشکلات قدیمی

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

رد پای بیوه سیاه در مُهر

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود

پرداختن به توسعه گردشگری از شعار تا عمل

رها شده در «قندیل»

حساسیت جامعه نسبت به موادمخدر زیاد نیست/ حرکت الگوی مصرف به سمت موادمخدر تلفیقی

بی آبی و گرما به هم سازند تا آسایش مردم شیراز براندازند

نیروهای جهادی سعدی نشینان راتنها نگذاشتند/ سیل توجه همه راجلب کرد

صنایع دستی جهرم در پستوی یادها و خاطره ها

کودکانی که مردانه کار می کنند

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

ارائه الگوی عشق بیمار در برخی نمایش های شبکه خانگی

یادگار آیت الله شب زنده دار

آتش سوزی سینما بهمن شیراز، عمدی یا غیرعمدی

اصلاح رژیم غذایی در کنترل پرفشاری خون موثر است

دست‌هایی که از آن سوی میله‌ها دراز شده‌اند...

خط دوم آبرسانی به شیراز امسال به بهره برداری می رسد

گذرحافظ دربن بست رندان فال فروش است/ تعقیب وگریز دستفروش وگردشگر

نگاه عملگرایانه به اصل بهره‌ وری

سفرهای ارزان؛ تجربه‌ای دشوار اما دست یافتنی است

جایگاه مغفول حکمت در «شهرحکمت»/ شیرازی ها از ملاصدرا چه می دانند؟

هویت

نوید دوباره اداره هیات امنایی تخت جمشید