پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

اتوبوس‌های شهر صدرا در انتظار نصب کارتخوان اجتماعي

اتوبوس‌های شهر صدرا در  انتظار نصب کارتخوان

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- شهردار صدرای شیراز می گوید: زیرساخت نصب دستگاه کارتخوان در اتوبوس های درون شهری این شهر جدید فراهم شده اما مجوز نصب این دستگاه از طرف فرمانداری شیراز هنوز صادر نشده است.

ساکنان شهر جدید صدرا می گویند: به دلیل نبود دستگاه کارتخوان در اتوبوس‌های شهری و کمبود پول خرد، روزانه هزینه‌های اضافه‌ای را متحمل می‌شویم.
شهر جدید صدرای شیراز اکنون با مشکلات دیگری در حوزه حمل و نقل از جمله نبود سیستم تاکسیرانی مستقل، عدم وجود ناوگان اتوبوسرانی کافی و فرسوده بودن اتوبوس ها مواجه است که نبود دستگاه کارتخوان در اتوبوس‌ها و مینی بوس های شهری این مشکلات را تشدید کرده بگونه ای که شهروندان این شهر جدید روزانه بعضاً دو تا سه برابر نرخ معمول برای استفاده از این ناوگان پرداخت می‌کنند.
** طرح معطل مانده
شهردار صدرا گفت که زیرساخت نصب تجهیزات الکترونیکی پرداخت کرایه اتوبوس‌های این شهر فراهم شده اما سه ماه است که تایید نهایی این طرح برای اجرا معطل تصمیم گیری فرمانداری شیراز مانده است.
عباس ملک زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با هدف اینکه اهالی شهر جدید صدرا بتوانند با یک کارت اتوبوس و مینی بوس در این شهر و همچنین کلانشهر شیراز نقل مکان کنند تفاهم نامه‌ای با شهرداری شیراز در این زمینه منعقد شد.
شهردار صدرا ادامه داد: براساس این تفاهم نامه مقرر شده که شرکت طرف قرارداد شهرداری شیراز با شهرداری صدرا نیز قراردادی منعقد کند که این کار مستلزم اخذ مصوبه شورای شهر صدرا و اجازه ترک تشریفات است.
وی با بیان اینکه طرح مذکور به تصویب شورای شهر صدرا رسیده است گفت: این مصوبه سه ماه پیش برای تائید نهایی به فرمانداری شیراز ارجاع شده اما طی این مدت در این نهاد بلاتکلیف مانده است.
شهردار صدرا با بیان اینکه دلیل عدم تائید این مصوبه که برای رفاه مردم است مشخص نیست؟ افزود: شهرداری صدرا زیرساخت مورد نیاز برای نصب کارتخوان در ناوگان اتوبوسرانی این شهر را ایجاد کرده اما تاکنون مجوز قانونی از سوی فرمانداری شیراز برای نصب این تجهیزات داده نشده است.
وی با اشاره به سختی‌هایی که مردم و اهالی شهر جدید صدرا به دلیل عدم نصب دستگاه کارتخوان در ناوگان حمل و نقل عمومی با آن مواجه اند و همچنین مطالبه مکرر آنها اظهار داشت: در حال حاضر 30 دستگاه اتوبوس و 20 دستگاه مینی بوس ویژه حمل و نقل درون شهری و برون شهری در صدرا وجود دارد که در ماه‌های گذشته زیرساخت مورد نیاز برای نصب دستگاه کارتخوان در این ناوگان فراهم شده است.
ملک زاده ادامه داد: طی سه ماه گذشته دو بار مصوبه شورای شهر صدرا برای نصب دستگاه کارتخوان روی ناوگان حمل و نقل عمومی این شهر به فرمانداری شیراز ارجاع شده بگونه ای که در مرحله اول فرمانداری ایرادی مبنی بر مشخص نبودن ردیف بودجه‌ای این طرح وارد دانست که این نقیصه اصلاح و ردیف بودجه آن مشخص شد.
وی در ادامه عنوان کرد: در مرحله بعد فرمانداری شیراز دلیل ترک تشریفات در این طرح را جویا شد که مستندات لازم برای اینکه این طرح در اختیار یک شرکت انحصاری است و باید مشترکا با شهرداری شیراز اجرا شود به این نهاد ارائه شده است.
شهردار صدرا بیان کرد: با زمان بر شدن این کار تنها مردم و ساکنین شهر جدید صدرا متضرر خواهند شد زیرا در حال حاضر به دلیل عدم وجود دستگاه کارتخوان و همچنین کمبود پول خرد مردم به ناچار باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.
وی اظهار داشت: مبلغ قرارداد با شرکت خصوصی برای نصب دستگاه‌های کارتخوان در اتوبوس و مینی بوس های شهر صدرا برای مدت ده سال 280 میلیون تومان است.
** مشاجره راننده و مسافر
نواز نجفی یکی از شهروندان ساکن صدرا به خبرنگار ایرنا گفت: نصب نشدن دستگاه کارتخوان در اتوبوس‌های شهری فشار روانی و مالی به اهالی صدرا وارد کرده بگونه ای که این روند باعث شده درگیری و مشاجره بین مردم و راننده‌ها بر سر پول خرد افزایش پیدا کند و در نهایت مردم باید به دلیل نبود پول خرد و یا گذر از جدل از حق خود گذشت کنند.
وی ادامه داد: این شهر حالت خوابگاهی دارد و اغلب ساکنین صدرا در شیراز شاغل هستند و روزانه حداقل یکبار این مسیر را می‌پیمایند.
این شهروند صدرا افزود: این شهر در حال حاضر تنها یک راه دسترسی به سمت شیراز دارد و به همین دلیل شهروندان در اغلب مواقع روز ترافیک سنگینی را در این مسیر مشاهده می‌کنند که در حال حاضر تنها راه موجود برای کاهش این ترافیک استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی است.
**سیستم فرسوده شهر جدید
وی ادامه داد: شهر جدید صدرا از سیستم ناوگان عمومی حمل و نقل مدرنی برخوردا نیست و تنها چند دستگاه اتوبوس که اغلب آنها نیز فرسوده است کار حمل و نقل مردم را انجام می‌دهند که در این اتوبوس‌ها نیز تجهیزات الکترونیکی پرداخت کرایه نصب نشده است.
نجفی اضافه کرد: به دلیل عدم نصب دستگاه‌های کارتخوان در اتوبوس‌های صدرا و نبود کافی پول خرد، مردم این شهر در اغلب موارد برای استفاده از اتوبوس بین هزار تا دو هزار تومان کرایه پرداخت می‌کنند و این در حالی است که شهروندان شیرازی برای استفاده از اتوبوس شهری مبلغ 368 تومان با کارت پرداخت می‌کنند.
خبرنگار ایرنا بارها برای اطلاع از دلیل معطل ماندن طرح نصب دستگاه کارتخوان در اتوبوس‌های شهر جدید صدرا در فرمانداری شیراز با فرماندار این شهرستان تماس گرفت اما پاسخی به این درخواست داده نشد.
شهر جدید صدرا در سال 1372 با هدف اسکان سرریز جمعیت شیراز در فاصله حدود 20 کیلومتری شمال غرب این کلانشهر ایجاد شد و اکنون حدود 150 هزار نفر جمعیت دارد.
9873 /1876
از: محمدامین افشارپور

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معدوم کردن 500 قلیان در شیراز

توقیف پراید حامل 146 کیلو حشیش در"کازرون"

3 هزار هکتار از اراضی قیر و کارزین از ملخ پاکسازی شد

زنجره انگور به تاکستان های استهبان هجوم آورد

پراید حامل 146 کیلوگرم حشیش در کازرون توقیف شد

افعی یک و نیم متری از خانه ای در شیراز زنده گیری شد

رتبه یک مؤسسه ایثار فارس در کشور

پلیس: بررسی اولیه نشانگر نقص فنی ترمز تریلر درحادثه «کولی کش» فارس است

واژگونی پژو 405 در فارس سه کشته و هفت مصدوم داشت

برگزاری مراسم استقبال و تشییع 10 شهید در شیراز

آتش سوزی انبار ضایعات در شیراز

تصادف زنجیره ای در خرم‌بید 3 کشته برجا گذاشت/ مصدومیت 13 نفر

عامل آتش سوزی عرصه های منابع طبیعی کازرون شناسایی شد

تصادف زنجیره ای خرمبید 3 نفر کشته برجای گذاشت

انبار ورودی شهرک صنعتی شیراز آتش گرفت

تشریح تصادف زنجیره‌ای شمال فارس از سوی پلیس/ کشته شدن یک سرباز و یک امدادگر

امدادگر جوان هلال احمر فارس در راه امدادرسانی جان باخت

70 درصد طلب بیمارستان‌های دولتی بابت فروردین 98 پرداخت شد

حادثه رانندگی در شمال فارس سه کشته و 15 مصدوم در پی داشت

تابستان امسال شیرازبا کمبود 890 لیترآب در ثانیه روبرو است

هفته صرفه جویی در مصرف آب و سکوت رسانه ای

فارس میزبان 10 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم خواهد بود

علوم پزشکی شیراز 763 میلیارد از بیمه‌ها طلبکار است

بهره‌برداری از فاز دوم بوستان نماز تا پایان پائیز امسال

بهزیستی: مراقب نسخه اعتیادآور برخی عطاری ها برای ترک اعتیاد باشید

تسهیل در ارائه خدمات، اولویت سازمان همیاری شهرداری های فارس اعلام شد

مدیرکل بهزیستی فارس: سن گرایش به اعتیاد کاهش یافته است

پرهیز از سهل انگاری در انجام وظایف و کم کاری ادارات

اهدای 228 فقره کارت هدیه دانش‌آموزان جهرمی به سیل زدگان

زنانه شدن اعتیاد خطری جدیست/ اعتیاد 5 درصد ایرانیان

هویت شهید مفقودالاثر استهبان پس از 33 سال مشخص شد

ایجاد 175 طرح اشتغال برای زنان مددجو در فارس

آیین نامه ساماندهی دکل‌های مخابراتی تدوین شده است

استاندارد سازی تقاطع‌های همسطح در شیراز

هویت 3 شهید تازه تفحص‌ شده جهرمی شناسایی شد

مصالحه در 236 پرونده قصاص طی 8 سال

تصادف 3 خودرو با 6 کشته و 4 مجروح

کور شدن یک فرد به دلیل مصرف مشروب الکلی دست ساز

پزشکی قانونی فارس، سلامت روان قاتل امام جمعه کازرون را تایید کرد

محکومیت عضو شورای شهر شیراز مربوط به توئیت نگاری او نیست

تنها دستگاه مقصر سیل شهرداری است/ اعتصاب غذای سپنتا تکذیب می‌شود

تکمیل گورستان جدید شیراز تا یکماه دیگر/ شیراز شب‌های روشن ندارد

بیمه ایرانیان از رایگان به نفری 294 هزار تومان رسید

30 سری جهیزیه به مددجویان بهزیستی فسا اهدا شد

رئیس علوم پزشکی شیراز: پزشکان در مطب خود کارتخوان بگذارند

موضوع حوزه سلامت که دادستان شیراز به آن ورود کرد

خیران فارس متعهد به ساخت 60 مدرسه شدند

افزایش تعداد مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس در پاسارگاد

واژگونی اتوبوس در شهرستان پاسارگاد/ حداقل بیست نفر مصدوم شدند

نجات جوجه فلامینگوهای حاشیه بختگان