پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

دبیر محترم با سلام, متن نماینده وزیر جهت بهره برداری جداگانه با هماهنگی رئیس مرکز ارسال شد.

دومین کنفرانس بین المللی ارزیابی کیفیت در نظامهای دانشگاهی آغاز به کار کرد فرهنگي

دومین کنفرانس بین المللی ارزیابی کیفیت در نظامهای دانشگاهی آغاز به کار کرد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- دومین کنفرانس بین المللی و سیزدهمین کنفرانس ملی ارزیابی کیفیت در نظام های دانشگاهی چهارشنبه 22 خردادماه در مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)آغاز به کار کرد که تا فردا ادامه خواهد داشت.

محمدجواد دهقانی، رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، برگزاری این همایش را همکاری مشترکی با دانشگاه شیراز عنوان کرد و افزود: تلاش شورای سیاستگذاری همایش بر برگزاری مناسب آن بوده است و امید است دستاوردهای آن به صورت مستقیم در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌سازی نظام آموزشی به‌کار گرفته شود.
رئیس دانشگاه شیراز نیز در این نشست بیان داشت: نظام آموزش عالی ایران بعد از چند دهه توسعه کمی نیازمند توجه جدی و پایدار به کیفیت است.
حمید نادگران با بیان اینکه درزمینه توسعه کمی راه‌های سعی و خطا کم نرفته‌ایم، افزود: گرچه در این سال‌ها پوشش عادلانه آموزش عالی از اهداف نظام آموزش عالی ایران بوده است، بی‌توجهی به بعضی حداقل‌ها ما را با چالش‌های بزرگی مواجه کرده است که باعث شده آمایش آموزش عالی همزمان با آمایش سرزمینی مورد توجه قرار گیرد.
گفتمان کیفیت نیازمند همه‌جانبه‌نگری، برنامه‌محوری و سیاست‌گذاری است
وی بیان کرد: گفتمان کیفیت در آغاز راه نیست؛ اما نیازمند همه‌جانبه‌نگری، برنامه‌محوری و سیاست‌گذاری مدون، پویا و پایدار است.
نادگران با بیان اینکه در این راه شناخت و ایجاد کیفیت توسعه، بهبود ارتقای کیفیت، ارزیابی و پایداری و نیز تضمین کیفیت اهمیت دارد، گفت: در این میان، ارزیابی و پایداری مستمر کیفیت از دیگر شاخصه‌ها بااهمیت‌تر است که باید از مسیر درست علمی و مبتنی بر شاخص‌های خرد و کلان صورت گیرد.
رئیس دانشگاه شیراز اضافه کرد: این ارزیابی در مقوله‌های آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی شاخص‌های خود را می‌طلبد و باید شامل توان رصد فارغ‌التحصیلان، مسئولیت درحوزه آموزشی، پژوهشی و چگونگی مهارت‌آفرینی باشد.
وی با اشاره به اینکه خطاهای گذشته در توسعه کمی مراکز آموزش عالی نباید تکرار شود، گفت: فرصت سعی و خطا از دست رفته است و انتخاب مسیر درست مبتنی بر برنامه ارزیابی باید مورد توجه قرار گیرد.
رئیس داشنگاه شیراز: حوادث اقتصادی و اجتماعی نباید پایداری کیفی دانشگاه‌ها را خدشه‌دار سازد و باید مبتنی بر استانداردهایی قابل قبول، همیشه رصد، بررسی و اصلاح شود
نادگران عنوان کرد: حوادث اقتصادی و اجتماعی نباید پایداری کیفی دانشگاه‌ها را خدشه‌دار سازد و باید مبتنی بر استانداردهایی قابل قبول، همیشه رصد، بررسی و اصلاح شود.
وی با بیان اینکه هر واحد دانشگاهی باید از حداقل پایداری کیفی برخوردار باشد، گفت: پایدار کیفی و تضمین کیفیت نیز دو مقوله جداست و در این میان، ضمانت کیفیت می‌تواند در اغلب مواقع قابل وصول باشد؛ اما اینکه همیشگی و قابل رصد هم باشد، موضوعی است که باید به آن پرداخته شود.
دبیر کمیته دائمی کنفرانس ارزیابی کیفیت در نظام‌های دانشگاهی نیز در این نشست با بیان اینکه همایش ارزیابی کیفیت از سال 1373 آغاز شده است، گفت: این همایش امروز پس از گذشت 25 سال به درخت تناوری بدل شده است.
عباس بازرگان با اشاره به پیشینه برگزاری این همایش عنوان کرد: از سال 1375 تا سال 1398 رویکردهایی را در این همایش‌ها به کار بردیم؛ اما از برنامه‌ریزی تا اجرا فاصله بسیاری داریم و اگر توان انجام آن را نداریم باید کنار بکشیم.
وی عنوان کرد: امروز بیش از گذشته به ارزیابی کیفیت دانشگاه‌ها نیازمندیم؛ چراکه باید اطمینان یابیم انسان‌هایی توانمند و آگاه توسط آموزش عالی تربیت می‌شوند.
در عملکرد آموزش عالی تناقض وجود دارد
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران فراهم کردن آموزش با کیفیت برای همه و ایجاد فرصت برابر را یکی از نکات مهم در این عرصه دانست و گفت: در این میان، تناقضی در آموزش عالی ما وجود دارد و آن اینکه همه باید از عدالت آموزشی برخوردار شوند؛ اما کنکور برگزار می‌کنیم و می‌گوییم صندلی خالی داریم.
بازرگان ضافه کرد: اگر مدیران و مسئولان به کیفیت اهمیت دهند، می‌توان برگزاری این همایش‌ها را بااهمیت دانست.
وی با بیان اینکه هنوز برای نهادینه‌کردن ارزیابی و بهبود کیفیت فرصت داریم، اضافه کرد: نیمی از جمعیت 18 تا 24 ساله ما در دانشگاه‌ها هستند؛ درحالیکه اطلاعی از کیفیت یادگیری آن‌ها نداریم؛ همچنین از عملکرد دانش‌آموختگان دانشگاهی نیز بی اطلاع هستیم و دستاوردهای یادگیری آن‌ها را در مقایسه با دیگر کشورها نمی‌دانیم.
استاد دانشگاه تهران: اینکه در المپیادها چه مقام‌هایی کسب می‌کنیم دال بر کیفیت آموزش عالی نیست
این استاد دانشگاه اظهار کرد: اینکه در المپیادها چه مقام‌هایی کسب می‌کنیم دال بر کیفیت آموزش عالی نیست.
دبیر کمیته دائمی این کنفرانس رویکردهای ارزیابی کیفیت را در سه زمینه تدریس، ارزیابی درونی و ارزیابی بیرونی دانست و گفت: وزارت علوم سطح بندی دانشگاه‌هارا آغاز کرده است که قدم اول بهبود کیفیت است و باعث می‌شود آرمان‌ها، مأموریت‌ها و رسالت دانشگاه‌های مختلف روشن شود.
وی ادامه داد: این رویکردها باید به اقدام برای بهبودی بینجامد.
مسیر واقعی توسعه در دانشگاه منفعل طی نخواهد شد
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس نیز در این نشست با بیان اینکه دانشگاه و دانشگاهیان باید بر آرمان‌های خود تکیه کنند، گفت: باید برای پیشرفت و توسعه دانشگاه ارزش قائل شد و آن‌ها را کیفی و بالنده و پویا کرد.
عبدالرضا قاسم‌پور ادامه داد: مسیر واقعی توسعه در دانشگاه منفعل طی نخواهد شد. امید ما برای بالندگی و افتخار و توسعه به مفهوم واقعی به دانشگاه و مراکز علمی و تحقیقاتی است. دولت نیز از صدای رسای آن‌ها استقبال می‌کند و با گوش باز پذیرای سخنان آنان است.
معاون استاندار فارس اضافه کرد: دانشجویان می‌توانند درراستای رونق تولید که سیاست اولیه نظام و دولت تدبیر و امید است، گام‌های مناسبی بردارند.
وی افزود: دوران کمیت گرایی تمام شده و امروز باید کیفیت دانشگاه‌ها را از طریق آمایش آموزش عالی و مأموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها پیگیری کنیم؛ همچنین بازنگری در سرفصل‌ها و برنامه‌های آموزشی در این حوزه ضروری است.
قاسم‌پور با بیان اینکه راه‌اندازی نهادهای مستقل ارزیابی کیفیت دانشگاه‌ها اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: شکل‌گیری نهادهای مستقلی که کیفیت آموزش را رصد کنند، برای بهبود وضعیت دانشگاه‌ها امری مهم تلقی می‌شود.
این رویداد بین المللی علمی با هدف آشنایی با آخرین دستاوردهای پژوهشی داخلی و خارجی با همکاری مشترک دانشگاه شیراز و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برگزار شده است که به چهار محور اصلی مبانی و دیدگاه‌های نظری در ارتباط با ارزیابی و بهبود کیفیت در نظام آموزش عالی، نقش سیاستگذاری و مدیریت آموزش عالی در ارزیابی و بهبود کیفیت در نظام آموزش عالی، دنیای مجازی و فناوری‌های نوین و نقش آن در ارزیابی و بهبود کیفیت در نظام آموزش عالی و ارزیابی و بهبود کیفیت در نظام پژوهش و فناوری می‌پردازد.
به گفته قاسم سلیمی دبیر علمی این کنفرانس، 130 چکیده مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که پس از بررسی کمیته علمی سرانجام 75 مقاله مورد پذیرش نهایی قرار گرفت.
9885 /‏1876‬

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شورایی ها دعوت رییس سابق را بی جواب گذاشتند/ جلسه برگزار نشد

دشمن به دنبال از بین بردن ریشه های خانواده است

جبهه هنری انقلاب اسلامی تشکیل شود/ اشتیاق به حوزه هنری

الگوی پیشرفت ما انقلابی است/ موفقیت در دویدن بچه های انقلابی

تردد در محورهای فارس روان است/ 5 کشته در تصادفات اخیر

مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فارس میزبان قصه‌گویان است

ارشاد 2 گزینه پیش روی انجمن عکس شیراز گذاشت/یک اتاق با امکانات

کانون پرورش فکری فارس 41 پویش «فصل گرم کتاب» برگزار کرد

اولویت سازمان تبلیغات اسلامی همراهی و اتحاد با مسئولین است

شاخصه شهیدان رجایی و باهنر ولایت مداری و دین باوری بود

هدف امروز پیروزی و موفقیت در جنگ نرم است

گام دوم انقلاب ادامه مسیر استقلال و مقاومت است

انتخابات هیات رئیسه شورای شهر شیراز درست و قانونی است

ابزار اطلاعاتی جدید باید در راستای تبلیغ دین استفاده شود

تبلیغات دینی محدود به محرم و صفر نیست

نمایش «لـوپـوس» در تئاتر شهر اجرا می شود

جشنواره مالک اشتر نماد تکریم نیروی انسانی در نیروهای مسلح است

احیاء بیش از2600هکتار از عرصه های طبیعی ممسنی

تبلیغات اسلامی رصد فرهنگی را در اختیار جامعه روحانیت قرار می دهد

جامعه روحانیت در مباحث مربوط به شورای حل اختلاف همفکری کنند

تردد در محوهای فارس روان است/ 5 کشته در تصادفات اخیر

ضرورت اختصاص بیشتر بودجه های فرهنگی به تبلیغات اسلامی

هنوز در جامعه حس جنگ نداریم/ دست‌آوردها را تبلیغ کنیم

نماینده ولی فقیه در فارس: ساماندهی مبلغان، بازخوردهای خوبی دارد

جشنواره عشایری و روستایی در شهرستان اقلید برگزار شد

نمایشگاه گروهی«عکا30» برپاشد/بیماری بصری روزی فروکش می کند

صاعقه در گراش 15 تن را راهی بیمارستان کرد

اقتدار ایران ناشی از ولایت است/ جشن های غدیر پرشور برگزار شود

مراسم شادپیمایی غدیر در شیراز برگزار شد

جشنواره وکارگاه احیا بافت تاریخی آغاز بکارکرد/آبادی میدان توپخانه

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور وارد استان فارس شد

برپایی نمایشگاه عکا30 در شیراز/ هنر متعهد عکاسان شیراز بر دیوار نگارخانه وصال

اعمال و فضلیت‌های عید غدیر

اختصاص هزار جهیزیه برای خانواده های تحت پوشش کمیته امدادفارس

تئاتر «آلزایمر» به کارگردانی داریوش ثمر روی صحنه می رود

تدوین سند توسعه فرهنگی هنری استان فارس

دستگیری قاتلی که با چکش مادرش را کشته بود

سخنگوی جدید شورای شهر شیراز معرفی شد

تدارک فارس برای شادپیمایی و خطبه‌خوانی به مناسبت عید غدیر

حواشی پر رنگ جلسه شماره 100 شورای شهر شیراز

رئیس جدید شورای شهر شیراز انتخاب شد

سخنگوی جدید شورای شهر معرفی شد

مرمت بخش‌هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد

مشارکت های مردمی عامل توسعه است

طبخ 14 هزار پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز

هیئت مدیره انجمن هنرهای تجسمی استان فارس مشخص شد

اختتامیه‌ی سومین جشنواره‌ی تئاتر گهرم اول شهریور برگزار می‌شود

تفاهم‌نامه همکاری با سازمان فضای مجازی سراج امضا شد

مردهای عنکبوتی دست ازسر تاریخ برنمی دارند/ صعود به ارگ کریمخان

آغاز جشنواره ملی شعر غدیر