پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

استاندار فارس:

اعتبار مورد نیاز برای احیای تالاب های فارس تخصیص داده شود سياسي

اعتبار مورد نیاز برای احیای تالاب های فارس تخصیص داده شود

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- استاندار فارس گفت: با توجه به اینکه طرح احیای تالاب‌های استان در دست تهیه است از سازمان محیط زیست انتظار داریم اعتبار مورد نیاز در این زمینه تخصیص داده شود.

عنایت الله رحیمی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای کشاورزی استان فارس که با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و معاونان وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و معاون سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار شد افزود: در دو هفته گذشته نشست‌هایی با وزرای جهاد کشاورزی، نیرو و کشور و روسای سازمان‌های برنامه و بودجه و محیط زیست داشتم که این نشست ها بسیار مطلوب و موثر بود.
وی ادامه داد: استان فارس به رغم داشتن توانمندی‌ها و ظرفیت‌های زیاد در حوزه‌های مختلف با مشکلات و محدودیت هایی مواجه است.
استاندار فارس گفت: برای حل مسائل و مشکلات حوزه های کشاورزی و آب کمیته‌ای مرکب از معاون هماهنگی امور اقتصادی و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تشکیل شده و مدیران سازمان های جهاد کشاورزی، محیط زیست و آب استان را مکلف می‌کنیم کمیته ای را تشکیل و تا دو هفته آینده مسائل را پیگیری و راهکارهای لازم را ارائه دهند.
رحیمی با اشاره به اقدامات وزارت نیرو در استان فارس گفت: این وزارتخانه بیش از 6 هزار میلیارد تومان پروژه حوزه آب در استان در دست اجرا دارد که از وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه و کمیسیونی که آب و کشاورزی مجلس شورای اسلامی انتظار داریم مساعدت در خصوص سدهای در حال احداث استان فارس داشته باشند تا زودتر بتوانیم این پروژه‌ها را به بهره‌برداری برسانیم.
وی ادامه داد: از شرایط حاکم بر کشور و تحریم ها آگاه هستیم اما بر مبنای مقدور ها درخواست داریم برای پروژه های بالای 70 درصد پیشرفت اعتبار لازم تخصیص داده شود تا این پروژه ها هرچه سریع تر نهایی شود.
استاندار فارس بیان کرد: سد هایقر در استان فارس 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که انتظار داریم اعتبارات لازم به آن اختصاص یابد تا هر چه سریعتر افتتاح شود.
رحیمی افزود: سد نرگسی نیز در سال گذشته و امسال همه تخصیص های لازم را دریافت کرده و پیمانکار هیچ مطالبات ای ندارد اما برای پیشبرد کار نیاز است اعتبار بیشتری به این سد تخصیص داده شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر سد کوار بیش از 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که اگر منابع لازم حاصل شود در تکمیل این پروژه موثر خواهد بود.
استاندار فارس با بیان اینکه دولت مصمم است پروژه های بالای 70 درصد پیشرفت به نتیجه برسد گفت: پروژه آبرسانی خط دوم درودزن به شیراز رو به اتمام است و پروژه آب رسانی رودبال به داراب، فسا، استهبان و زرین دشت نیز در حال انجام است.
رحیمی افزود: دولت تلاش لازم را در مباحث مرتبط با حوزه آب داشته است البته این به آن معنی نیست که هیچ مشکلی در ارتباط با آب در استان نداریم، تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم و باید تلاش خود را مضاعف کنیم.
وی ادامه داد: در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش‌های خوبی در حوزه کشاورزی و آب صورت گرفته است که با کمک اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می توانیم گام های بلندتری نیز برداریم.
استاندار فارس گفت: در بحث گلخانه ها ستاد ویژه‌ای در استان فارس تشکیل دادیم که این ستاد می‌تواند اثرگذار باشد.
رحیمی همچنین به صدور مجوزهای بدون نام اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 200 مجوز بدون نام در استان فارس صادر شده است که این مجوزها می‌تواند سرمایه‌گذار را از پیچ و خم های مباحث اداری خارج کند.
وی در ادامه به بحث مبارزه با آفت در استان فارس به خصوص مبارزه با ملخ‌ها اشاره کرد و افزود: در این زمینه تمام فرمانداران، بخشداران، شهرداران و دهیاران را بسیج کرده‌ایم و اقدامات خوبی صورت گرفته که تاکنون 30 هزار هکتار آفت زدایی شده و این روند ادامه دارد.
استاندار فارس از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس خواست استان فارس در زمینه تخصیص اعتبارات خشکسالی نگاه ویژه ای داشته باشند و خاطر نشان کرد: سرمازدگی هزار و 500 میلیارد تومان و سیل بیش از 300 میلیارد تومان خسارت به مزارع و باغهای استان فارس وارد کرده که نیاز به جبران خسارت است.
رحیمی اظهار کرد: در حوزه منابع طبیعی سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای با سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور به مبلغ 57 میلیارد تومان داشتیم که قسمتی از این اعتبارات تخصیص پیدا کرد و کارهای خوبی در حوزه آبخوانداری و آبخیزداری صورت گرفته است و امروز نیز پیش‌نویس تفاهم‌نامه دیگری با این سازمان به میزان 67 میلیارد تومن امضا کردیم که امیدواریم تامین اعتبار شود.
وی از وزارت نیرو خواست بحث خاموشی در مزارع کشاورزی را کمتر کند و افزود: در جنوب استان محصولات زراعی برداشت شده اما در سایر مواد به خصوص در قسمت‌های شمالی هنوز زمان زیادی مانده تا محصولات کشاورزی برداشت شود بنابراین نیاز به مصرف آب دارند لذا اگر وزارت نیرو خاموشی را کمتر کند و تدابیری در این زمینه بیندیشد قسمتی از مشکلات کشاورزان حل می شود که وزیر نیرو در این زمینه قول مساعد داده است.
استاندار فارس در ادامه محیط زیست را دارای اهمیت دانست و با اشاره به بحث حفاری محیط زیست گفت: در حال حاضر آمادگی آزادسازی حفاری محیط زیست را در پایین دست سد درودزن داریم اما اینکه بتوانیم حفاظت کنیم تا به دریاچه و تالاب برسد جای تهدید است زمانی باید آزاد شود که مشتری برای برداشت آن به جز طلا وجود نداشته باشد.
رحیمی افزود: از محیط زیست می‌خواهیم همانطور که طرح احیای تالاب‌ها در دست تهیه است و در واقع تشکیلات و مورد نظر هم در این زمینه ایجاد شده اعتبارات مورد نیاز را تخصیص دهد.
احمدعلی کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب که به استان فارس لقب قله داده است گفت: بر اساس این فرمایش رهبر معظم انقلاب انتظار این است که استان فارس در همه حوزه‌ها در قله باشد.
وی افزود: انتظار این است که استان فارس با داشته هایش یک راهبرد خوب برای توسعه کشاورزی کشور ارائه دهد.
کیخا ادامه داد: سطح کشاورزی استان فارس جلوتر از دیگر استان‌های کشور است اما انتظار از این استان بیش از آن است.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین با اشاره به بازدید اعضای این کمیسیون از بخش‌های مختلف کشاورزی در شهرستان‌های مختلف استان فارس گفت: این کمیسیون آماده است تا برای حل مسائل و مشکلات استان جلسه‌ای را با حضور رئیس مجلس و مجمع نمایندگان و وزیران مرتبط برگزار کند.
9254 /‏1876‬


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معاون وزیر کشور از طرح‌های 10 شهرستان فارس بازدید می‌کند

دانشگاه شیراز:‌ استقرار اورژانس در دانشکده کشاورزی مطالبه بحق دانشجویان است

قشقایی و فجرسپاسی در شهرآورد شیرازی‌ها به مصاف هم می‌روند

فجر سپاسی صدرنشین لیگ دسته یک فوتبال شد

مبارزه با زمین‌خواری با جدیت بیشتری دنبال می‌شود

42 باند تهیه و توزیع موادمخدر در دام پلیس فارس افتادند

حوادث جاده‌ای در فارس چهار کشته داشت

آتش‌سوزی ارتفاعات سعدیه شیراز مهار شد

آتش سوزی ارتفاعات کازرون و کهمره سرخی شیراز مهار شد

متهمان شرکت هرمی فایننشیال در شیراز پای میز محاکمه نشستند

بی‌توجهی گردشگران، پارک کوهستانی دراک شیراز را به آتش کشید

مراکز فرهنگی با آموزش از آسیب‌های‌ فضای مجازی جلوگیری کنند

استاندار فارس:‌ سرگردان‌کردن مردم در ادارات مصداق منکر است

قیمت آپارتمان‌ های 70 تا 100 متری در تهران

معاون پیشین فرمانداری شیراز سکاندار فرمانداری آباده شد

حقوق معلم - دکترها و پرسش‌های فرارو

سازه های شیراز با هویت ایرانی و اسلامی این شهر مغایرت دارد

انصراف رئیس سابق شورای شهر شیراز از برخی مسئولیت‌ها

امام جمعه شیراز: در فضای علمی درباره مسائل شهرها تصمیم‌گیری شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/06/23

تقسیمات کشوری،‌ میوه ممنوعه در تبلیغات انتخاباتی

حق آلایندگی عسلویه را به جایی می‌دهند که حقش نیست

ایران و روسیه به دنبال جایگزین سوئیفت

احکام قضایی مفسدان اقتصادی گلستان صادر شد

دادستان شیراز : بازگرداندن شهردار اسبق صدرا از طریق اینترپل دنبال می‌شود

احکام اولیه متهمان پرونده شهرداری و شورای مرودشت صادر شد

دشمنان می‌خواهند مسایل حاشیه‌ای در جامعه ما مسئله اصلی باشد

امام جمعه شیراز: مخالفان شفاف سازی از عدم شفافیت سود می برند

ایثار و انصاف نشانه‌های ایمان است/ جای مسائل حاشیه‌ای و اصلی نباید عوض شود.

امسال ایجاد 119 کیلومتر کمربند حفاظتی برنامه ریزی شد

ایجاد 25 کیلومتر کمربند سبز حفاظتی در همدان

کمربند سبز 52 کیلومتر از اراضی استان فارس را حفاظت می‌کند

مصوبه دولت برای ایجاد 2 بخش جدید در فارس ابلاغ شد

دولت برنامه‌ای برای ایجاد استان‎های جدید ندارد

تلاش برای ارتقای روستاها به شهر اقدام چندان درستی نیست

انسداد چاه‌ها و انتقال آب از خلیج‌فارس، پیشنهادهایی برای نجات تالاب‌های فارس

شیراز، پایگاه استعداد یابی دوچرخه سواری جنوب کشور شد

چرخ مشکلات دوچرخه سواران آیا از حرکت باز می ایستد

ادعای هیات دوچرخه‌سواری فارس و پاسخ رئیس سابق

رئیس شورای شهر شیراز: آزادی حاجتی را پیگیری می‌کنم

جانشین حاجتی در شورای شهر شیراز معارفه شد

معرفی جانشین حاجتی در دستور کار شورای شهر شیراز

نوید گره‌گشایی از مشکلات طرح‌های فارس در سفر 5 روزه معاون وزیر کشور

پنج روز با معاون وزیر کشور در شهرستان‌های فارس

معاون استاندار فارس:‌ تخلف برخی را نباید به همه شوراها تسری داد

تشکیل هیئت بازرسی انتخابات فارس

«تعزیه»؛ کهن‌ترین آیین سوگواری ایرانی

تعزیه، جلوه‌گاه پیوند فرهنگ ایرانی و تشیع در دیار فارس

«تعزیه»، میراث قدیمی سوگواری ایرانیان بر مقام حسین (ع)

اهم ماموریت‌های معاون وزیر کشور در سفر به فارس