پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

استاندار فارس:

سرمازدگی 1500 میلیارد تومان به کشاورزی استان فارس خسارت وارد کرد فرهنگي

سرمازدگی 1500 میلیارد تومان به کشاورزی استان فارس خسارت وارد کرد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز – استاندار فارس گفت: سرمازدگی 1500 میلیارد تومان و سیل بیش از 300 میلیارد تومان خسارت به مزارع و باغهای استان فارس وارد کرده که نیاز به جبران خسارت است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، به نقل از روابط عمومی استانداری فارس عنایت الله رحیمی در جلسه شورای کشاورزی و ستاد احیا تالاب های استان به توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و مشکلات و محدودیت‌های استان در حوزه آب و کشاورزی اشاره کرد و گفت: راهکارها و پیشنهاداتی در استان برای تبدیل پتانسیل‌های موجود به فرصت‌های بالفعل وجود دارد.
وی با بیان اینکه در دو هفته گذشته نشست‌هایی با وزرای جهاد کشاورزی، نیرو و کشور و روسای سازمان‌های برنامه و بودجه و محیط زیست برگزار شده این نشست ها را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: برای حل مسائل و مشکلات حوزه های کشاورزی و آب کمیته‌ای متشکل از معاون هماهنگی امور اقتصادی و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تشکیل شده و مدیران سازمان های جهاد کشاورزی، محیط زیست و آب استان را مکلفکرده طی دو هفته آینده مسائل را پیگیری و راهکارهای لازم را ارائه کنند.
استاندار فارس با اشاره به اقدامات وزارت نیرو در استان فارس گفت: این وزارتخانه بیش از 6 هزار میلیارد تومان پروژه حوزه استحصال و انتقال آب و جمع اوری فاضلاب و… در استان در دست اجرا دارد، از وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون آب و کشاورزی مجلس شورای اسلامی خواست توجه به تامین اعتبار برای تکمیل سدهای در حال احداث استان را در دستور کار قرار دهند.
وی با اشاره به شرایط حاکم بر کشور و تحریم ها، اظهارکرد: تکمیل پروژه‌های داری بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی بر اساس مقدورات و درامدهای دولت زمینه استفاده از این سرمایه ها را فراهم خواهد.
استاندار فارس در ادامه به وضعیت سدهای در حال احداث استان اشاره کرد و افزود: سد هایقر در استان فارس 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که انتظار داریم اعتبارات لازم به آن اختصاص یابد تا هر چه سریعتر افتتاح شود.
رحیمی درخصوص سد نرگسی نیز بیان کرد: این سد در سال گذشته و امسال همه تخصیص های لازم را دریافت کرده و پیمانکار هیچ مطالبات ای ندارد اما برای پیشبرد کار نیاز است اعتبار بیشتری به این سد تخصیص داده شود.
وی با بیان اینکه تکمیل سد کوار از نظر تامین منابع اب صنعتی، کشاورزی و شرب از اهمیت ویژه ای برخوردار است به پیشرفت 65 درصدی این سد اشاره کرد و گفت: اگر منابع لازم حاصل شود در تکمیل این پروژه موثر خواهد بود.
استاندار فارس با بیان اینکه دولت مصمم به تکمیل پروژه های دارای بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی است، عنوان کرد: پروژهای آبرسانی خط دوم درودزن به شیراز، آبرسانی سعادت شهر و ارسنجان رو به اتمام است و پروژه آب رسانی رودبال به داراب، فسا، استهبان و زرین دشت نیز در حال انجام است.
وی با تاکید بر اینکه دولت تلاش لازم را در مباحث مرتبط با حوزه آب در سطوح ملی و منطقه ای داشته است، خاطرنشان کرد: این موضوع به آن معنی نیست که هیچ مشکلی در ارتباط با آب در استان وجود ندارد بلکه تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم و باید تلاش مضاعفی به کار بگیریم.
وی ادامه داد: در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش‌های خوبی در حوزه کشاورزی و آب صورت گرفته است که با کمک اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می توانیم گام های بلندتری نیز برداریم.
استاندار فارس گفت: در بحث گلخانه ها ستاد ویژه‌ای در استان فارس تشکیل شده که این ستاد تا کنون اثرگذری زیادی داشته است.
رحیمی همچنین به صدور مجوزهای بدون نام اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 200 مجوز بدون نام در استان فارس صادر شده است که این مجوزها پیچ و خم های مباحث اداری را از سر راه سرمایه گذار برداشته و سبب شفاف سازی در امور می شود.
وی در ادامه به بحث مبارزه با آفات کشاورزی در استان فارس به خصوص مبارزه با ملخ‌ها اشاره کرد و افزود: در این زمینه تمام فرمانداران، بخشداران، شهرداران و دهیاران بسیج شده و اقدامات خوبی صورت گرفته که تاکنون 30 هزار هکتار آفت زدایی شده که بی شک ادامه این روند به اعتبارات بیشتر نیز نیاز دارد.
استاندار فارس از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس خواست استان فارس در زمینه تخصیص اعتبارات خشکسالی نگاه ویژه ای داشته باشند و خاطر نشان کرد: سرمازدگی هزار و 500 میلیارد تومان و سیل بیش از 300 میلیارد تومان خسارت به مزارع و باغهای استان فارس وارد کرده که نیاز به جبران خسارت است.
رحیمی اظهار کرد: در حوزه منابع طبیعی سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای با سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور به مبلغ 57 میلیارد تومان منعقد شده که حدود 37 میلیارد تومان از این اعتبارات تخصیص یافته و اقدامات خوبی در حوزه آبخوان داری و آبخیزداری انجام شده و امروز نیز پیش‌نویس تفاهم‌نامه دیگری با این سازمان به میزان 67 میلیارد تومان به امضا رسیده که امیدواریم تامین اعتبار شود.
وی با بیان اینکه در جنوب استان محصولات زراعی برداشت شده اما در سایر مواد به خصوص در قسمت‌های شمالی هنوز زمان زیادی تا برداشت محصولات کشاورزی باقی مانده است، عنوان کرد: با توجه به نیاز این مزارع به آبیاری در ماه های پیش رو از وزارت نیرو تقاضا داریم مبحث خاموشی ها در این مناطق را کاهش دهد تا کشاورزان با مشکلات کمتری مواجه شوند.
استاندار فارس با تاکید بر اهمیت مسائل زیست محیطی اظهار کرد: در حال حاضر آمادگی آزادسازی حق آبه محیط زیست را در پایین دست سد درودزن داریم اما این حق آبه باید در زمانی آزاد شود که در طول مسیر مورد استفاده قرار نگیرد و به دریاچه و تالاب برسد.
رحیمی با اشاره به اینکه طرح احیا تالاب ها از سوی دانشگاه شیراز در دست تهیه و تدوین است افزود: از سازمان محیط زیست باید به دنبال تامین اعتبارات اجرای این طرح باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فیلم سیاسی نساختم و کاملا صنفی است

بهره‌گیری از هنر در پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی

بازدید از اماکن تاریخی فارس افزایش یافت

افزایش 60 درصدی بازدید گردشگران از اماکن تاریخی فارس

رسالت بسیج دانشجویی کادرسازی است

وظیفه بسیج دانشجویی کادر سازی برای انقلاب است

3370 تخت به ظرفیت بیمارستان های استان فارس اضافه می شود

عرصه های منابع طبیعی بدون مشارکت واقعی مردم پایدار نخواهد ماند

کشف 905 قطعه اشیاء عتیقه و بدل طی سه ماه در فارس

علوم پزشکی شیراز 763 میلیارد تومان از سازمان های بیمه گرطلب دارد

طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان در فارس آغاز شد

75 درصد مشکلات تولید ناشی از تصمیمات نادرست سیاستگذار است

دشمن شیطنتی در خلیج فارس انجام دهد جان سالم به در نخواهد برد

خاتم سازی؛ تداوم ماندگاری با اما و اگر

خاتم سازی شیراز در مسیر تثبیت اعتبار جهانی

905 شیء تاریخی و بدل از قاچاقچیان در فارس کشف شد

جشن‌های زیر سایه خورشید در 28 شهرستان فارس برگزار می شود

تبلیغات اسلامی سرمایه‌ ای عظیم در راستای تحقق اهداف بلند انقلاب

فعال عرصه فرهنگ: کلید تعامل با جهان، ادبیات است

برگزاری همایش گفتمان سازی گام دوم انقلاب در شیراز

برگزاری بیش از 25 همایش همزمان با روز تکریم امامزادگان در فارس

زلزله حوالی علامرودشت فارس را لرزاند

تعویق جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان «سروناز»/تمدیدمهلت ارسال آثار

غربالگری رایگان فشار خون بالای بیش از 222 هزار نفر در شیراز

فارس میزبان 10 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم می شود

اسماعیل قزل سفلی معاون اجتماعی سپاه فجر فارس شد

یادواره شهدای دفاع مقدس محله سلطان آباد و شهدای مدافع حرم

لامرد نامزد پایتختی کتاب ایران شد

خیز شهرهای فارس برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران

شیراز هیچ سالن استاندارد و مناسبی برای اجرای نمایش کودک ندارد

اجرای 120 سخنرانی و نشست تخصصی در هفته حقوق بشر آمریکایی

زیرساخت های کهنه شهر جدید/ صدرا درگیر مشکلات اولیه است

سپربلاوخط مقدم مبارزه باموادمخدر هستیم/فروش روان گردان درعطاری ها

فرماندار آباده : کارگروه تخصصی پایتخت کتاب ایران در شهرستان تشکیل می شود

ارسال 12 پرونده آثار تاریخی فارس برای ثبت در میراث ملی

گام بلند فارس برای کسب پایتختی کتاب ایران در سال جاری

اعزام هواپیمای سم پاش از فارس برای مبارزه با ملخ ها به ایلام

ترجمه آثار شاخص رهیافتی به اندیشه‎های بزرگان عرصه ادبیات

بیانیه گام دوم انقلاب زمینه‌ای برای تمدن‌سازی

رویکرد شهرداری فراهم کردن بستر توسعه گردشگری است

جذب گردشگران زیارتی فرصتی برای تقویت دیپلماسی است

آغاز رقابت کسب عنوان واحد نمونه استاندارد در استان فارس

طرح سنجش سلامت از دوشنبه در مدارس استان فارس آغاز می شود

شیراز مهد هنر و شعر غدیر باشد/گوش های مردم امانت است

جشنواره استانی شعر غدیر برگزار شد

یک راس بزغاله وحشی در پارک ملی بمو از چنگال صیاد نجات یافت

اتحاد تولیدکنندگان صنایع دستی کشور زمینه ساز رونق تولید است

اکران‌های داغ در تابستان سینمایی شیراز

دوره آموزش مداحی در لامرد برگزار شد

وقوع آتش سوزی در کوههای سپیدان/ حریق مهار شد