پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس:

شهرک های صنایع دستی در مراکز استان ها ایجاد شود فرهنگي

شهرک های صنایع دستی در مراکز استان ها ایجاد شود

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی بر لزوم ایجاد شهرکهای صنایع دستی در مراکز استان های کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر ، علی وقف چی پنجشنبه شب در جریان دیدار با هنرمندان صنایع دستی استان فارس بیان کرد: استانداران ظرفیت‌های بزرگی برای حمایت از فعالیت هنرمندان صنایع دستی هستند از این رو به نظر می‌رسد می‌توان با حمایت استانداران حداقل در هر مرکز استان یک شهرک صنایع دستی ایجاد کرد.
وی با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ صادراتی فرش و صنایع دستی بیان کرد: اعتقاد دارم در بحث فرش و صنایع دستی ظرفیت‌های بزرگ و استثنایی وجود دارد و هرچه بتوانیم این بخش را ارتقا دهیم، به امنیت و انتقال فرهنگ و هویت کشورمان کمک شده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی از فرش به عنوان پاسپورت معنوی ایران یاد کرد و گفت: از ظرفیت فرش و صنایع دستی بهره‌های زیادی می‌توانیم ببریم.
وقف چی با اشاره به بحث بیمه هنرمندان صنایع دستی نیز بیان کرد: در بحث بیمه، اینکه چه کسی بیمه شود را در اختیار میراث فرهنگی قرار دادیم و تأمین اجتماعی مداخله‌ای در اینباره ندارد و درباره بیمه فرشبافان نیز به این شکل پیشنهاد شد که هر کسی که یک تعدادی فرش ببافد مشمول بیمه شود نه اینکه چند ساعت پشت دار قالی می‌نشیند اما آئین نامه اجرایی آن توسط دولت نوشته نشده است.
وی تاکید کرد: متأسفانه در بحث بیمه هنرمندان صنایع دستی، مسئولان امر در این حوزه تلاش مطلوب و زیادی نکرده‌اند و معتقدیم باید متولیان ببیشتر از این همت کنند.
رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در رابطه با تبصره 14 بودجه سال 98 اعتبار دو هزار و 150 میلیاردی برای بحث پوشش بیمه‌ای در نظر گرفته شده که فرش نیز در آن دیده شده است اما صنایع دستی ذکر نشده اما مطئنا می‌توان اقداماتی کرد که این اتفاق رخ دهد.
وی با اشاره به اینکه برخی مشکلاتی که در زمینه فرش و صنایع دستی وجود دارد در ادغام آنها در میراث فرهنگی قابل حل شدن است، بیان کرد: در عین حال فعالان حوزه فرش پیگیری و تلاش بیشتری برای رفع مشکلاتشان دارند از این رو فعالیت‌هایشان نماد بیشتری دارد و فعالان صنایع دستی نیز باید برای رفع مشکلاتشان پیگیری‌های زیادتری داشته باشند.
وقف چی در ادامه سخنان خود با اشاره به رویکرد مجلس در خصوص میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: رویکردی در این خصوص میراث فرهنگی در مجلس شورای اسلامی وجود دارد که این مجموعه باید تبدیل به وزارتخانه شود.
وی با اشاره به لزوم تبدیل شدن سازمان میراث فرهنگی به وزارت میراث فرهنگی بیان کرد: تشکیل این وزارتخانه یک ضرورت است زیرا فرایندهایی که در این مجموعه دنبال می‌شود بعد از اینکه تبدیل به وزارتخانه شد قابل نظارت و طرح سوال است اما اینگونه مجلس نمی‌تواند نظارت‌های کاملی را اعمال کند.
وی با اشاره به اینکه دولت متأسفانه تاکنون با این اتفاق مخالفت کرده است، بیان کرد: به زودی جلسه‌ای با دوستان دولت برگزار خواهد شد اما به نظر می‌رسد دولت باید خودش موافق چنین فرایندی باشد.
رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های اشتغال زایی که صنایع دستی و فرش می‌تواند برای کشور ایجاد کند، افزود: برای ایجاد یک شغل در بخش پتروشیمی و یا صنایع خودروسازی باید 500 الی 600 میلیون تومان هزینه کرد اما برای ایجاد یک شغل در بخش صنایع دستی بین 10 تا 50 میلیون تومان باید هزینه کرد.

وقف چی با اشاره به ویژگی‌های اشتغال در بخش صنایع دستی نیز گفت: این شغل به مواد اولیه وابسته نیاز ندارد، ارزش افزوده بالایی ایجاد می‌کند و در عین حال صنایع دستی در جهان نیاز به تبلیغ زیادی ندارد و در تمام دنیا شناخته شده است.
وی با اشاره به مطالبه هنرمندان صنایع دستی درزمینه معافیت‌های مالیاتی نیز بیان کرد: معافیت‌ها را می‌توان طبق قانون اجرا کرد، نکته مهم این است که شفافیت یک اصل باشد زیرا برای اینکه صادرات صنایع دستی رونق پیدا کند باید برای محصولات صنایع دستی شناسنامه ایجاد کرد و تمام روندها شفافیت داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه طی شش یا هفت ماه پیش سه فراکسیون سیاسی مجلس یک شورای هم اندیشی ایجاد کرده که بنده نیز در آن عضویت دارم، گفت: در آن شش اولویت برای برون رفت کشور از مشکلات تعیین شد یکی از این اولویت‌ها صنعیت توریسم تعریف شده است.
وقف چی ادامه داد: در این بخش اعتقاد داریم که اگر بخواهیم صنعت گردشگری رونق پیدا کند باید صنایع دستی نیز به موازات آن رشد کند چراکه می‌تواند این دو همپوشانی خوبی ایجاد کنند از این رو از فعالان صنایع دستی نیز می‌خواهیم پیشنهادات خودشان را به ما اعلام کنند.
رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی در انتهای سخنان خود با اشاره به مسائل مالیاتی هنرمندان صنایع دستی نیز گفت: ما آمادگی داریم که چنانچه هنرمندان صنایع دستی در موضوع مالیات تصور داشته باشند که حقی از آنها ضایع شده پیگیری‌های لازم را برای رفع مشکلات داشته باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه لازم است خرید محصولات صنایع دستی در ادارات مورد توجه جدی قرار گیرد، بیان کرد: این امر می‌تواند کمک جدی به رونق این بخش کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمبود داروی «بیزوپرولول» برطرف نشد / بیماران سرگردانند

کودکان کار مهمان موزه دفاع مقدس فارس شدند

یک شیرازی درشورای سیاست‌گذاری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

تصادف رانندگی در محور لار – جهرم 4 کشته برجا گذاشت

آغاز اعزام 3700 زائر استان فارس از فرودگاه شیراز به جده

منابع طبیعی فارس به دو دستگاه خودروی آتش نشانی جنگلی تجهیز شد

فضاسازی شهرها متناسب با هفته بزرگداشت اقامه نماز جمعه باشد

جامعه با نشاط کمتر دچار آسیب اجتماعی می شود

مترو بستری مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی است

نشست «مقایسه‌ موسیقایی شعر حافظ و ترجمه‌های انگلیسی آن» برگزار شد

محوریت گرهمایی اربعین حسینی مردمی و خود جوش باشد

شماره 40 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

آغاز مرمت ارگ کریمخانی در شیراز

مرگ مامور پلیس درپی حمله مسلحانه در شیراز

سالروز شهادت عباس دوران به عنوان روز خلبانان در تقویم ثبت شود

«کتاب‌یک‌صفحه‌ای» با موضوعات بهزیستی

«نامه را باز نکن قارقاری» راهی بازار نشر شد

جزییات یازدهمین دوره پروژه موسیقایی «چند شب» اعلام شد

زائرین خانه خدا مواد ممنوعه به همراه نداشته باشند

کارگاه یک روزه بازیگری برگزار شد

وضعیت زرد و قرمز مصرف برق در جنوب کشور/ خاموشی در کمین است

زنان در ادبیات مردانه ایران گم شده‌اند

افزایش 5 درصدی حق الشرکه عضویت رؤسای آموزش و پرورش فارس

حضور عشایر تامین کننده امنیت مناطق مختلف کشور است

هفدهمین اجلاس سالانه خیرین سلامت استان فارس برگزار می شود

فراخوان هفتمین دوسالانه داستان کوتاه نارنج جهرم

هفتمین دوسالانه داستان کوتاه نارنج امسال برگزار می‌شود

استفاده از ظرفیت هنرمندان متعهد و انقلابی

جذب عضو مکاتبه ای الکترونیک/«پویش فصل گرم کتاب»

آرامگاه شهید آیت الله دستغیب گلباران می شود

63 درصد مهارت آموزان فنی و حرفه ای استان فارس به اشتغال می رسند

تماشاخانه درب شازده در شیراز آغاز به کار کرد

فارس با 34 کتابفروشی در طرح تابستانه کتاب

اولین تماشاخانه تابستانه شیراز راه‌اندازی شد

سپاه پاسداران یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد

افتخار به شهادت مانع از زیر بار ظلم و ستم رفتن است

نخستین «پیچینگ» شورای استانی تولید فیلم کوتاه کشور برگزار شد

گشایش تماشاخانه درب شازده در بافت تاریخی شیراز

صندوق ذخیره فرهنگیان دارای 16 هزار میلیارد تومان املاک است

طرح سند تحول بنیادی آموزش و پرورش اجرایی می شود/ توجه به رفاهیات

نماز جمعه متناسب با نیازهای جامعه اسلامی حرکت کند/اقامه دین اسلام

یادواره 1200 شهید یگان ویژه کشور برگزار می شود/ ترویج فرهنگ شهادت

فعالیت های حمایتی با مباحث سیاسی همراه نشود

پیاده روی اربعین نماد دلدادگی به آرمان های عاشورا است

بیش از 420 پروژه نوسازی در آموزش و پرورش فارس فعال است

سرپرست وزارت آموزش و پرورش وارد فارس شد

استان فارس رتبه اول نوزدهمین پرسش مهر ریاست جمهوری را کسب کرد

نقد و رونمایی کتاب «و توی دروازه» در شیراز

مشکلات اقتصادی استان فارس با برنامه ریزی قابل رفع است

کشف 7 انبار متخلف در استان فارس